j Zondag, 8 Julij. 1866. 446. Overzigt. V'-. Buitenland. Uitgave van A. BRINKMAN. j Lange Tiendeweg^ D. n°. 60. IRE ’KOOPING gereed Er wordt 166. A. BRINKMAN. istenrijksche leger, te Londen de be- iksische koniug te ipaat heeft 200,000 sn-Weimar kan de gaan. Maandag ekomen. GOUDA, 7 Julij. Donderdag deelde de parijsche Moniteur aangifte gedaan van 101 zijn overleden. tilleerd bij G. F- te GOUDA, met ij eene hoeveelheid kan a contant. JENEVER a 46»/io idem a 477/io er 2ie soort (Mout- kan 59’ cents; inl. ’/w °/o Per kan 64 lindere sterkte naar Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Jn de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is2,franco p. post ƒ2,25. Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. n C. Milkert. S. Koolmees. m M. de Jong. enen T. Kooij. Johanna, ouders W. Quaker- j. H. J. Ter- ird, 63 j. W. :n Bos, 20 m. J. Heisterborg, 3 6 m. 2. W. ce ten, huisvrouw van j. Putters, 68 j. 3. A. van Leeu- 1ULIJ 1866 des e, in het Raadhuis aan het Dorp, en goed te velde HAVER. i te bekomen ten s MOLENAAR 866. Gelderen. D. Rekoert, 31 j. - S. L. Gobit», 43 roen, 11 m. G. L. Verkerk 9 m. Steenderen. B. Bruins, 79 r. van J. Plomp. de Waard, 23 j. ;land, 31 j gehuwd Woudenberg, 18 j. 4 Boogaard, 44 j., ge- i, 65 j. wed. van Ik, 23 j. heimer, 26 j. G0UDSCHE COURANT. Londen, 3 Julij. De Times deelt de volledige lijst mede van het nieuwe engelsche kabinetGraaf Derby is eerste mi nister en de woordvoerder der regering in het hoogerhuis; de heer Disraëli is dit laatste in het lagerhuis en kanselier der schatkist; lord Stanley, de zoon van graaf Derby, is met de portefeuille van buitenlandsche zaken belast, en lord Carnarvon met die van koloniën. De Times is met de beide laatste per soonlijkheden nog al ingenomen. De heer Walpole, .een echt conservatief, wordt minister van binnenlandsche zaken. 4 Julij. De Standard meldt bijzonderheden aangaande den slag bij Sadowa. Hieruit ’'lijkt, dat de Pruisen gisteren morgen het oostenrijksche leger hebben aangetast, dat tusschsn Königgriitz en Josephstadt op den regter oever van de Elbe was* geconcentreerd. Tot 10 ure in den ochtenci was het voor deel aan de zijde der Oostenrijkers. Daarna hebben de Pruisen De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. de Oostenrijkers in de regterflank overvleugeld, waarna een hef tige strijd tusschen Sadova en Horzitz werd gevoerd, waaraan het geheele Saksische leger met von Gablenz en het 8ste corns deel namen. Volgens een telegram van den kommandant van Joseph stadt was de geheele linker vleugel der Oostenrijkers op de vlugt geslagen. Er is geen nieuws aangaande den regter vleugel en het centrum des legers. De aartshertog Wilhelm is gewond. 5 Julij. In het lagerhuis heeft de heer Layard, op eene interpellatie van den heer Cochrane, verklaard, dat de regering eene depeche heeft ontvangen tot bevestiging van het berigt, dat Oostenrijk eene nieuwe nederlaag heeft geleden en Venetie aan Frankrijk wil afstaan. 6 Julij. De Morning Post hoopt, dat Engeland bij het congres, hetwelk waarschijnlijk spoedig zal bijeenkomen, door lord Clarendon zal worden vertegenwoordigd. Parijs, 3 Julij. Het schijnt zich te bevestigen, dat de generaal Menabrea, een der uitstekendste genie-generaals van Europa, als chef van den generalen staf den nieuwen veldtogt zal besturen, dien het italiaansche leger zal ondernenen. Omtrent de positien van het italiaansche leger verneemt men alleen het volgende: Het leger heeft zijne positien aan den Oglio .eder bezet; Brescia of de Boven-Mincio wordt bewaakt door de vrijwilligers; Ferrara wordt door eene divisie van Cialdini gedekt en het overige van het leger van den Po heeft zich geconcentreerd in de rigting van Modena, Cremona en Piacenza. Op het ©ogenblik is hier bet gerucht in omloop, dat de Oosteiirykers de Mincio zijn overgetrokken. Gelijk te begrijpen is, brengt deze tijding de voorstanders van den vrede in groote ongerustheid. VX ei zegt men, dat dit ongetwijfeld slechts eene militaire operatie is, waaruit volstrekt nog niet is af te leiden dat de Oostenrijkers de intentie zouden hebben om Lombardije geheel of gedeeltelijk aan Italië te ontnemen, maar deze over weging is niet voldoende om de gemoederen gerust te stellen, en men vreest dat Frankrijk in dit eenvoudige feit een dier gevallen zien zal, waarop keizer Napoleon in zijn brief aan Drouin de Lhuys doelde, als aanleiding kunnende geven tot eene interventie zijnerzijds. Allerlei oorlogzuchtige geruchten zijn dan ook in omloop ge komen. Zoo verzekert men, dat de minister van oorlog zich voor alle mogelijke gebeurtenissen gereed houdt, en dat binnen eenige dagen de optreding van Frankrijk in den oorlog te wach ten is. Sommigen voegen er bij, dat een fransch leger den Rijn zal overtrekken om Oostenrijk in Duitschland te beoorloogen ja, zelfs spreekt men er van, dat de Franschen regtstreeks naar Weenen zullen trekken. 5 Julij. De Moniteur bevat heden het volgend berigt: Een allerbelangrijkst feit heeft plaats gegrepen. Nadat Oosten rijk in Italië de eer zijner wapenen heeft gewaarborgd, heeft de keizer van Oostenrijk, gehoor gevende aan de denkbeelden door keizer Napoleon in den brief van den 11 junij aan zijn minister van buitenlandsche zaken uiteengezet, Venetie aan den keizer der Franschen afgestaan en *s keizers bemiddeling aange nomen, om den vrede tusschen de o rlogvoerenden te herstellen. Keizer Napoleon heeft zich gehaast aan dit beroep gehoor te geven, en heeft zich dadelijk tot de koningen van Pruisen en Italië gewend, om een wapenstilstand te verkrijgen. In alle straten van Parijs wapperen vlaggen. Er wordt eene illuminatie voor heden avond voorbereid. Weenen, 3 Julij. De Presse alhier zegt: Het oostenrijk sche leger in Italië heeft tot zelfs de geringste verdenking weggenomen, dat Oostenrijk door vrees zou kunnen worden bewogen, om met Italië een blijvenden vrede te sluiten; het heeft thans eene andere taak te vervullen, die van zich bij het noorderleger te vervoegen. 4 Julij. Gisteren is tusschen Konigsgratz en Joseyljg^ stadt slag geleverd. Tot 2 ure des namiddags was d^x^trijd gunstig voor de oostenrijksche wapenen. Omstreeks dien tjjd begon*, nen de Pruisen het leger te overvleugelen en terug te 4 rij ven. Donderdag deelde de parijsche Moniteur een berigt mede, dat aan het heilloos bloedvergieten een einde belooft te maken. De keizer van Oostenrijk staat Venetie af aan den keizer der Franschen en neemt zijne bemiddeling aan tot het sluiten van den vrede. Beter dan alle gewantrouwde pruisische tijdingen bewijst dit besluit, hoe belangrijk de overwinningen zijn bij herhaling door de Pruisen bevochten. Bohemen was verloren, de keizer had den ondergang voor oogen. Benedek schijnt weinig berekend voor de taak, die hij aanvaardde, en de wer king der naaldgeweren van de Pruisen wordt daarom alleen zoo hoog verheven door de Oostenrijkers om de schande hun ner herhaalde nederlagen te bedekken. De Pruisen hebben roemrijk gestreden maar de Italianen,die verslagen werden, zullen het beste deel van den buit bekomenNapoleon zal Venetie voegen bij Italië. Wij zien in dit besluit het einde van den gruwelijken broe dermoord, doch verkregen tot een prijs, die onberekenbaar is. Daarvoor moest dan de keizer van Oostenrijk eiken goeden raad versmaden, elk gunstig voorstel verwerpen, om zich nu te verlagen tot het verraden van Duitschland aan den aartsvijand en door wraakzucht tegen Pruisen gedreven, zich zelven ver nedering en verderf te bereiden. Het is wel bijna zeker dat Pruisen zich zal moeten voegen naar den wil des vredekeizers, van Italië is geen sprake, want dat verkrijgt zijn wensch. Maar de regeling der duitsche aan gelegenheden wel waarschijnlijk in het belang van Pruisen, zal aan Frankrijk de aanleiding bieden, om ook eigen wenschen vervuld te zien. Oostenrijk heeft geen steun gevonden bij zijne talrijke bond- genooten, en zelf miste het, als altijd, de energie om gereed te zijn, vlug en krachtvol te handelen. Het eind der zaak zal den overmoedigen franschen keizer verheffen tot den beschikker over het lot der staten, en allen zullen, als weleer, bij den grooten Napoleon lafhartig hunkeren om zijne genadige gunst. lu Pruisen zijn de verkiezingen niet ter gunste van de partij van den vooruitgang uitgevallenvon Bismarck heeft grond ge wonnen de overwinningen der legers verduisterden den zin der kiezers. Orer het geheel weet men niet wat te denken en velen ver moeden, dat de diplomatie niet vreemd is aan dezen onge- dachten afloop, die niet alleen Pruisen grievende teleurstelling bereidt, maar een omkeer in geheel Duitschland voorspelt, die onder toezigt van Napoleon weinig goeds belooft voor de ont wikkeling der volken, en alle overige kleinere staten met schrik vervult voor de mogelijke bemoeijingen van heerschzuchtige vorsten, die geen voiksregt eerbiedigen en steeds trouweloos misbruik maken van hunne magt.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1