ömncnUnü. Gemengde Berigten. 5 Jul ij. De Wiener Zei tong zegt, da' de wending van de gebeurtenissen zoo veel te ontmoedigender is, als tie opper bevelhebber van het oostenrijksche leger ondersteund is gewor den door het volledig vertrouwen van de natie en het leger. Het was jaisi daarom, dat de keizer hem algeheele vrijheid van handelen heeft gelaten. Alle maatregelen zijn genomen om de personen te straffen, die spec Ie misslagen begaan hebben. Er zijn reeds krachtdadige stappen gedaan. Het is zaak dat de keizer alles, wat nog op militaire en diplomatieke wijze ver kregen kan worden, weldra voldoende tracht te verwerven. Men schrijft uit Pesth van hedenEr is alhier eenc tweede recrutering uitgeschreven. Dagelijks komen alhier groote transporten met gewonde militairen aan. Er worden hier 2000 pruisische krijgsgevangenen verwacht, om verder naar Peterwar- dein gezonden te worden. Horzitz 4 Julij. De drie aartshertogen van Oostenrijk ijjn gewond. De opperbevelhebber Festetics heeft zijn leven verloren de opperbevelhebber graaf Thuu :s aan het hoofd ge kwetst de overste Binder en andere leden van den staf zijn dood. De vorsten Lichtenstein en Windisehgratz zijn gevangen, liet aantal gewonden aan beide zijden is onbekend Het getal oostenrijksche gevangenen is tot dusverre li,000; 115 stukken geschut zijn in ome handen. Generaal von Gablenz is als parlementair gekomen. Berlijn, 4 Julij. Uit Horzitz bij Gitschiu wordt dd. 3 julij, 11 ure des avonds, gemeld: Het pruisische leger be haalde eene volkoraene overwinning over het oosten"ijksche bij Konigsgratz, tusschen de Elve en Bristitz. De veldslag duurde S uren. Het verlies des vijands kan nog niet worden opge geven; wij veroverden eenige vaandels en 20 stukken. De acht pruisische ccrpseu zijn allen in het gevecht geweest; wij ledeu smartelijke verliezen. liet gebulder van het kanon verkondigt deze overwinning aan de bewoners der hoofdstad. Een nader berigt zegt: In den veldslag van gisteren namen de fuseliers der garde 20 stukken geschut, bet regiment Elisabeth 10, het eerste garderegiment 8. Yan de overigen wordt nog geene melding gemaakt; 3 vaandels zijn veroverd. De Oostenrijkers zijn op de vlugt- naar Kouigsgratz en hebben de stelling bij l'ardubitz opgegeven. De kavallerie vervolgt het vlugtende leger. De egen zijn bedekt met weggeworpen wapens en ransels. Voor zoo veel men weet stonden tegen over de pruisische troepen 5 oostenrijksche legercorpsen; zij is.dd en eene zeer sterke positie ingenomen. Het 12e regiment huzaren verbrak quarrts en nam 4 stukken geschut. Alleen van Horzitz zijn tot heden reeds 10,000 gevangenen getrans porteerd. Men schrijft uit Gftschin van heden: Het pruisische le°;er zette, na de schitterende overwinning van gisteren, on middellijk de vervolging des vijands voort. De heeren von IVerder, militair gouverneur van Keur- hessen en von Moeller, commissaris des konings van Pruisen, hebben in het Staatsblad eene proclamatie doen opnemen, waarin op nieuw o. a. de verzekering gegeven wordt, dat de consti tutie zal worden gehandhaafd en naar de wetten des lan Is zal worden geregeerd. De bevolking, welke voor plannen tot in lijving vreesde, is hierdoor zeer gerust gesteld. De Neue-Preuss. Zeitung meldt zonder ophef, dat de ge zant van Sakseu-Weimar uit Frankfort teruggeroepen is. Zij maakt alleen van de zich aanbiedende gelegenheid gebruik, om te doen opmerken, dat de zich noemende bondsvergadering, ten gevolge van het uittreden van een aantal staten en curien, niet meer het gevorderde aantal leden telt, om wettige beslui ten te kunnen nemen. Aangezien het leger iu Beheraen zeer veel te lijden heeft door gebrek aan water, ten gevolge van het vernielen of ver giftigen der bronnen, is bevel gegeven om van hier en elders, even als zulks met levensmiddelen het geval is, water naar het leger te vervoeren. De Provincial Correspondenz zegt, dat de pruisische ge neraal Falkenstein zeer spoedig een einde zal maken aan het voortdriugen van de zuid-duitsche troepen. Frankfort kan de gevaren van zijne vijandelijke houding teger Pruisen spoedig leeren kennen. Betreffende Beijeren, zegt het blad, is onlangs herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zijne jongste houding van dien aard is, dat Pruisen bij eene verdere ontwikkeling van de tegenwoordige gebeurtenissen en uit aanmerking zijner toekom stige positie, het oog moet rigten op dat deel van Beijerens grondgebied, hetwelk vroeger met Pruisen naauw verbonden was. De koningin heelt herhaaldelijk de gekwetsteu bezocht. Voor het paleis werden haar deswege ovatien gebr3gt, waarbij zij telkens op het balcon verscheen om het volk ts groeten. Ten gevolge der behaalde zegepralen heerscht er eene buitengewone geestdrift. Het monument van Frederik den Groote is met lauwerkransen versierd. 5 Julij. De Nordd. Allg. Zeit. zegt, dat volgens naauw - keurige opgaven het resultaat van al de verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden aldus isgekozen zijn 143 conser- vatieven, 26 oud-liberalen, 16 van de katholieke fractie, 65 van het linker centrum, 74 van de fortschritts-partij, 21 Polen terwijl de gevoelens van 1 afgevaardigden niet bekend en dé uitsiag van drie verkiezingen nog niet ontvangen is. Men meldt uit Eisenach Het pruisische corps onder den gen aal Falkensteia heeft tegen de beijersche divisie onder fg. neraal Göben geopereerd en heeft bij Niedtharthausen een ge- lukkig voorposten-gevecht geleverd. De pruisiscne divisie Beijer verjoeg bij Hünfeld de beijersche artillerie en kavallerie. 6 Julij. In de ochtendbladen wordt medegedeeld, dat de koning wegens zijne jongste overwinning per telegram geluk- weuschingen heeft ontvangen van deo keizer der Franschen, dea keizer van Rusland en andere vorsten. Keulen, 4 Julij. Uit Coblenz wordt aan de Köln. Zeit. geschreven -,Luidens stellige berigten zijn nassausche en oosten rijksche troepen langs den regier rijnoever doorgedrongen tot Rüdeshcim en beijersche en keurhessische langs den linkeroever tot nabij Biugen. Bingen is door onze troepen thar.s zoo sterk bezet, dat het behoud dezer positie als zeker wordt beschouwd. De hollandsohe booten varen ongehinderd door tot Mainz en hooger gelegen plaatsen. Men verwacht hier dat het binnen kort tusschen den Main en de Lahn tot een treffen zal komen." Eisenach, 5 Julij. Tusschen de beijersche en pruisische troepen heeft bij Dermbach een hevig gevecht plaats gehad. De Beijerschen werden teruggeslagen, waarna de Pruisen eene sterke bezetting te Dermbach hebben gelegd. Een groot aantal manschappen is gekwetst. Bern, 3 Julij. Bij de opening der kamers van de bonds vergadering heefi de heer Planta, president van den nationalen raad, gezegd: Wij beginnen ons werk met het volkomen vertrouwen, dat volk en overheid het vaste voornemen hebben om de stelling te verdedigen, welke wij krachtens de geschie denis en de verdragen innemen. Frankfort, 4 Julij. De Post-Zeitung meldt, dat het oos tenrijksche lege'- tot Monte Cliiaro in Lombardije is voortgerukt en dal het hoofdkwartier van aartshertog Albrecht te Volta gevestigd is. Florence, 4 Julij. De dagbladen verklaren, dat wanneer de oostenrijksche troepen het venetiaan.'che grondgebied ont ruimen, om tegen Pruisen op te rukken, de italiaansche armee hen op de hielen zal volgen, totdat het tusschen de italiaansche en pruisische legers tot eene aaneensluiting zal zijn gekomen. Italië moet Pruisen noch in de overwinningen, noch in de ne derlagen alleen laten. Men gelooft aan de spoedige hervatting van den veldtogt, die zal worden voortgezet tot de geheele ontbinding der oostenrijksche monarchie. Er bestaat eene vol ledige verstandhouding tusschen het italiaanscb gouvernement en de nationale hongaarsch-croatische partij. 5 Julij, De bladen beschouwen het voorstel van Oosten rijk als een list om Pruisen te isoleren en om daarna de vij andelijkheden weder tegen dien «^aat te openen. Italië zal zich hiertoe niet le ien het zal de nationale zaak tot het uiterste getrouw blijven. Het afstand doen en het weder afstand doen van VeDetie, zou eene schending zijn van het nationaal regt en eene erken ning aan den vreemdeling onderworpen te wezen. Italië zal Venetie slechts aan zijne eigene wapenen verschuldigd zijn. Milaan 5 Julij. De beijersche armee is in oostenrijksch Tyrol aangekomen, om zich naar Italic te begeven. Men verzekert, dat de Oostenrijkers aiie positien hebben verlaten, die zij aan dtu regteroever van de Mincio bezet hadden. BreSCia, 4 Julij. Gister heeft Garibaldi de positie van Monte Suello aangetast. De Oostenrijkers hebben een dapperen weerstand geboden. De vrijwilligers zijn op Aufo teruggetrok ken. Garibaldi is ligt aan de dij gewond. 5 Julij. Met de wond van Garibaldi is het zoodanig gesteld, dat hij binnen 8 dagen weer te paard zal kunnen rijden. Officieel wordt uit Torre Monamberti, in dato van gister gemeld, dat de Oostenrijkers, ten gevolge der gisteren geleverde gevechten, hunne positien te Montesuello en Caffaro hebben ont ruimd, die thans door de Ganbaldianen zullen bezet worden. GOUDA, 7 Julij. Donderdag is iu de zitting van de prov. staten van Zuid- Holland bij 4e derde steiqming met 30 van de 59 geldige stemmen tot lid van gedeputeerde staten in de plaats van wijlen jhr. mr. A. L. van Heteren Gevers, benoemd de beer mr. H. F. baron van Zuylen van Nyevelt. De heer S. A. van Hoog straten verkreeg 29 stemmen. Tot buitengewoon lid van gedeputeerde staten iz vervolgens herkozun de heer S. A. van Hoogstraten, Op ^en adres van A. Turf, eervol ontslagen knecht aan de Mallegatsluis alhier, houdende verzoek om onderstand, is over eenkomstig het voorstel van gedep. staten afwijzend beschikt. Een nadere brief uit Bad Ems, heden alhier ontvangen, meldt dat men aldaar in voordurende entroering was, daar men den geheelen namiddag het gedonder van het geschut in de verte vernam, daarenboven was onverwachts weder een troep Pruisen aangekomen, die 17000 uit de speelbank geligt hadden. Men vreesde dat het tusschen Ems en Wiesbaden tot een gevecht zoude komen, daar de Pruisen op Frankfort af gingen en de bondstroepen dit wildeD verhinderen. Men had ook daar vernomen, dat de Oostenrijkers in 2 dagen 20,000 man verloren hadden, dat men vooral toeschreef aan de zündnadel-geweren, die negenmaal in een minuut schieten. Ook vertelde men van het overloopen van oostenrijksche regi menten. Alle vreemdelingen hadden Ems verlaten, dat nu doodsch en stil is. Bijna geheel Nassau is in handen der Pruisen, die ■al het geld weghalen, wat zij vinden kunnen, men ziet dage lijks vlugtelingen doorkomen uit Wiesbaden; de spoorwegen zijn opgebroken en de oude reiskarren komen weder voor den dag. De brievenpost was weder in orde onder pruisisch beheer. De N. Rott. Cour. meldtAlgemeen wordt erkend dat de behoefte aan drinkwater, dat aan de vereischten voldoet, die er aan gesteld kunnen worden, steeds dringender in vele onzer zuid-hollaDüsche steden gevoeld wordt. Reeds meermalen is van verschillende zijden hierop gewezen en zijn voorstellen ter verbetering van den bestaanden toestand gedaan. Thans is door de heeren de Veer, Henket, Huet, mr. Hartogh Heys van Zouteveen en Langerhuizen van Delft eene nieuwe poging ter bereiking van dit doel gedaan. Zij hebben bet op breeden grondslag gevestigd voornemen opgevat, om eene drinkwater leiding te leggen, waardoor 5 zuid-hollandsche steden, Rotter dam, Schiedam, Delft, 's Hage en Leyden van goed drinkwater zouden kunnen voorzien worden, en hebben als eerste stap om daartoe te geraken, voorloopige concessie aan den minister van binnenlandsche zaken gevraagd. De ontwerpers dier grootsche onderneming stellen zich voor, alleen voor den wateraanvoer tót asn de respective steden te zorgen, om dan aan op '.e rigten maatschappijen de walerdistributie in de steden zelve over te laten. Men schrijf uit Dokknm De handel in vlas staat geheel stil, zoodat er niets bepaald omtrent de prijzen valt op te ge ven, die echter in dt laatste tijden aanmerkelijk zijn achteruit gegaan. Daar de voorraad zeer gering is en in vaste handen zit, zonde men bij het ontstaan van eeuigen kooplust nog altijd ferme prijzen moeten besteden om eenige oikoopen te kunnen doen op het te velde staand" gewas werkt het weder gun stig. De handel in granen en zaden i3 hier voortdurend zeer gering met staande prijzen. Gedroogde cichorei-wortelen met weinig handel in een doen Dooidien de invoer in Engeland van levende have voor de provinciën Friesland en Groningen is opengesteld, was 11. vrijdag de handel daarin te Leeuwarden zeer levendig en werden hooge prijzen besteed. Men schrijft uit het Westland dd. 3 julij Er is gisteren een begin gemaakt met het plukken van roode aalbessen, als de eerstelingen en dat wel op aauvraag ter verzending naar Engeland. Weldra zal men algemeen met hat plukken een begin maken. De bijzonder levendige vraag gedurende eenige weken naar aardappelen en de ontzettende massa's, welke, van dit artikel uaar Engeland en Schotland i!jn verzonden, heeft, behalve eene prijsverhooging, zulk eene opruiming in het gewas doen ont staan, dat verscheiden boeren zich ongeneigd betoonen verderen verkoop naar buitenlands te doen, uit vrees voor de gewone consumptie te kort te komen. In bet algemeen overzigt van het Nieuw Bet. Handels blad lezen wij dd. 14 mei het volgende De regeling der traetements-verhooging van de inlandsche hoofden va en Madura, in verband met de afschaffing der verpl; -Hen te hunnen behoev en van het amb telijk lanu e ke met 1 januarij 1867 in werking komen zal, is than» jover afgeloopeu, dat de heeren van Rees en Schiff, die tot tie uitvoering van het besluit van 5 januarij I860 in commissie waren gesteld, hunne reis over Java heb ben volbragt en vooral met de inlandsche hoofdenomtrent het vast te stellen bedrag hunner bezoldiging overeengekoraeu zijn. De regenten zoowel als de mindere hoofden hebben zich zon der uitzondering genegen betoond, om hunne op^egte mede werking te verleenen tot de uitvoering vrfn een matregel, waardoor vooral de bevolking ten hoogste gebaat zal worden. De tegenstanders van dien maatregel in Nederland moeten v el lijdende ziju aau eene manie, die hen qi.and-même alles wat van deze (de vorige) regering komt, verwerpen doet. De eer lijke behouder zal hier zijne toejuiching voegen bij die van den radikaal. De samaracgsche kamer van koophandel en nijverheid heelt beschouwingen over den toestand der suiker industrie in Midden Java in het licht gegeven, voornamelijk strekkende te betoogen, dat deze industrie te gronde zal gaan zonder spoedige en ^doende maatregelen v«n overgang van de Tijde der regering, waarbij haar aandeel in de winst belangrijk zal worden vermiuderd. Meer dan ééns hebben wij hetzelfde betoogd, en ook thans kunnen wij aan deze beschouwingen eene volkoraene adhaesie schenken. De regering bedenke dat er periculum in mora is, en da' de suiker-industrie, althans in Middeu-Java, wel eens zou kun.ien overlijden, terwijl men bezig is te beraadslagen, hoe zij tot een toestand van duurzame gezondheid gebragt Kan worden. Het behoud van de tegenwoordige winsten voor de schatkist is in geen geval mogelijk. Zoowel tt Samarang als te Soerabaija hebben de handelaren adressen gerigt aan de regering over de te hooge taxatie van goederen aan het tolkatoor, waarover de bataviascbe handela ren zich onlatgs mede beklaagden, en waardoor de voordeelen van een milder tarief veel van hun gewigt dreigen te verliezen. Het is een Heckle tijd voor den handel. Er zijn weder twee europesche handelshuizen gefailleerd, die van de heeren Charles en Elliot, en bovendien een aartal Chinezen. De duurte en schaarschte der rijst werken het debiet van den kleinhande laar tegen, en deze ziet zich daardoor buiten staat om aau zijne verpligtingen jegens den groothandel te voldoen. De toestand is ver van opwekkend. Gelukkig belooft de gunstige rijstoogst van dit jaar eenige verbetering. De Goessche Courant meent te weten, dat de hr. Fransen van de Putte, voor zijne aftreding als minister van kolouien, reeds de voordragt van het besluit, waarbij het aan den heer Stieltjes vroeger verleend ontslag als adviseur bij het departe ment van kolouien alsnog gerekei wordt te zijn verleend eer vol, aan Z. M. den koning gf .n had, maar dat, ten gevolge van den loop der gebeurtenissen, dit zijn beslag nog niet had gekregen. Iu een ingezonden stuk in de Groninger Courant wordt ter wa* rschuwing medegedeeld, dat sommigen de kracht van den drank van dr. Bleeker niet kennen, zoo als blijkt uit het voorgevallene met een zekeren H. aldaar, die de roekeloosheid had bijna eene gelic' flesch van dien drank in eens ledig te drinken, met het gevolg, dut hij kort daarna, onder he igo pijnen is bezweken. In het Volksblad leest men De tijdingen van het oorlogstooneel mogen niet eenvoudig de nieuwsgierigheid prikkelen, om te vernemen of de denk beeldige personen van „Pruisen" en „Oostenrijk" *en slag ge wonnen of verloren hebben, maar wij moeten bij het getal gesneuvelden telkens meer den wezentlijken toestand on3 voor den geest brengen, ten einde al de bloedige dwingelandij te beseffen, die nog in het zoogenaamd beschaafd Europa heerscht. D e gesneuvelden zijn voor het grootste gedeelte mannen, die niet vrijwillig ten strijde zijn getogen, maar zonen, die uit het ouderlijke huis eu de werkplaats zijn weggevoerd en gedwongen zijn op hunne medemeuschen te schieten, om op hunne beurt doodgeschoten te worden. Wanneer zal er toch zooveel vrijheid bij de voIL'ïü gevonden worden, dat men weigert te moorden of zich te laten vermoorden! Dat tot landsverdediging een geregelde burgerwapening plaats vindt, moge uoodig en verdedigbaar zijn, maar dat landweer en conscripPe gebruikt worden voor de eerzuchtige plannen van vorsten eu staatslieden, ziju gruwelen, die verfoeid moeien wor den door allen die geregtigheid liefhebben. Te Dresden zijn strenge maatregelen afgekondigd ter uitlevering van alle wapenen ei. ammunitie door particulieren. De Paus heelt op St. Pietersdag zijn protest herhaald tegen de inlijving zijner provinciën hij* Italië. De Oostenrijkers doen herhaalde verkenningen p den reg teroever van de Mine o. Te Berlijn wordt nog een vrijcorps opgerigt. De Pruisen hebben te Rüdesheim voor 30,000 fl. wijn weg gehaald. Te Londen zijn verscheiden menschen door den bliksem gedoo* Het dividend der javhsche bank over het afgeloopen bo«ljaar is bepaald op lOpCt. Te Almelo wordt een brood eu meelfabriek opgerigt Ook te Kampen geschieden uitdeelingen van vletschsoep, dekens, enz. De prins van Wales is maandag jl bij toeval omver gereden 'legen 'en kardinaal Andrea zijn kauouieke inaatregel'-n "enouien. 1»ij is ont zet van het geestelijk bestuur over het bisdom iabina. lie Oosten rijkers /.iju met eenige troepeu over de MiQcio gegaan om den temg- togt naar het noorderieger te ina-keercn. htiztrin Eugenie is te Amiens de choleralijdtrs gzan bezoeken Men beweert dat Frankrijk in stilte 70,000 naaldgeweren liceft <'.<n g« reed mak n Ook te Am sterdam zal dit janr geen kermis gehouden orden. Van de 15 leden van het nieuwe eng ministerie bthoorea iO tot het lager- en 5 tot het boogerhuis. De zittingen der gemeenteraden znlh u v i aangenaamd worden door het rooken van een pijp tabak naar het voorbeeld van Bus- sum, vruar de zaak iu het hoogste ressort is beslist. Te Zalt-hommel zijn in de buitengracht al de visschen gestorven. ln 1864 zijn uit Rot terdam overgevoerd naar Engeland 155,000 runderen, 78,000 kalveren, 93,000 varkeus, 314,000 schapen en 4000 lammeren

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2