Donderdag, 12 Juli]. öuitenlnnïï» Affecten. 1866. aV 147. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. 5771» 5771» 877» 137% IJssel. K ENNISGEVING. Parijs, 7 Julij. De France meldt, dat de koning van Pruisen de bemiddeling van Napoleon III heeft aangenomen, onder voorbehoud der voorwaarden, omtrent welke iustructiea 4 aau den gezant zullen worden gezonden. n. 5. T. Huis- 76 89’/, 67 70% BRINKMAN. gifte gedaan van 7 05 zijn overleden. elijke dagen ’s na- lags ’s avonds 5 Harten. 137% 178’/, 47”/i8 24V3 70% 15 50% E5>/8 33 42% 95 1.47’ per n. 'g. ƒ5. 32% «%s 95 Gebleven koers. lleerd bij G. ,e GOUDA, met eene hoeveelheid kan a contant. SN EVER a 46%0 dem a 47%O 2de soort (Mout- n 5S’ cents; inl. 0 per kan 64 dere sterkte naar 76 81 Vs 89’/, 83’/, 179 48 24’/s 68 51 55>/, 51 27 11 67 Waas en 8. Akrijn. Magdalena Cor- nnes Cornells, ouders truij, ouders K. van Rond 79 j. J 4. B. Felix, 1 ark, 3 j. J. de ije, 56 j. W. de Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave d-” avonds te voren. De prijs per drie maanden is/ 2,— fr aeo p. post 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 un. ingezonden zijn. jdag 6 Julij. Hoogste koers. dag en Ding&dag overige dagen idags ’s morgens GOUDSCHE COURANT. De BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, da», door den Heer Commis- dat de keizer van, Oostenrijk Venetie afstond, terwijl hij zich saris des KONINGS in de Provincie Zuid-H.ollandt op den 268tcn 1 ,J- Jun ij 1866 is executoir verklaardhet kohier van het pa- tentregt over het dienstjaar 1866/67, n°. 1. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in han den van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende ver- pligt is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat, de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den lln Julij 1866. De BURGEMEESTER voornoerad, van BERGEN IJZENDOORN. London, 8 Julij. De Times, het hoofdorgaan der gema tigde voorstanders van liberale begrippen, zegt: //Alles te za- men nemende, moet men erkennen, lat lord Derby een zeer dragelijk bewind heeft gevormd. Al munt het niet uit door ongemeene administrative bekwaamheid, toch zien wij geen grond om te vreezen, dat het nadeel aan de aigemeene be langen zal doen. De benoeming van lord Stanley tot minister van buitenl. zaken zal genoegen doen aan allen, behalve aan degenen die gaarne zien dat volksbewegingen, onverschillig waar of hoe zij ontstaan, edelmoedig toegejuicht en aangemoe- digd worden. Bij de tegenwoordige gesteldheid van het huis der gemeenten, alwaar de liberale rigting de meerderheid heeft, spreekt het van zelf, dat een conservatief ministerie in deze parlementszitting niet meer zal kunnen doen dan de zaken gaande te houden, en dat het ooit verder dan die nederige taak zal kunnen gaan, is onwaarschijnlijk. Het liberale kabinet is gevallen, deels door de onhandigheid van de leiders der liberale partij, deels door eene scheuring in haren schoot, ver oorzaakt door eene poging van een barer onderdeden om het andere te overheerschen, maar thans r»u zij de oppositie uit maken, zullen die twee onderdeden elkanuer weder naderen; zij zullen ieder weten hoe veel aan het andere in U willigen is, en wederoptreding van een liberaal bewind is te verwach ten als het loon voor de herstelde eendragt. Het zou kunnen gebeuren, dat het conservatieve bewind eene staatkunde ont wikkelde van genoegzame gematigdheid, om duurzame onder steuning en bijval bij het land te vinden; doch dit behoort niet onder de gebeurlijkheden, die voor de hand liggen. Hel nieuwe kabinet is wel geschikt, om, de gewone regeringszaken te behartigen, maar het is te weinig in overeenstemming met de meerderheid van het huis en met de publieke opinie, om veel hoop op duurzaamheid te hebben. Kortom, lord Derby’s bestuur wordt door ons aangenomen als een overgang, een tusschentijd, die de beste gelegenheid voor de wederopbouwing van een liberaal kabinet oplevert." 9 July. Lord Derby heeft in het hoogerhuis verklaard, dat het de pligt der regering is om met alle vreemde natiën in goede verstandhouding te leven en zich niet in hare zaken te menge Hij hoopte dat de oorlog op het vasteland wel dra zal geëindigd zijn. Indien de goede diensten van Enge land, gevoegd oij die van andere staten, iets wezeilijks daar toe mogten kunnen bijdragen, dan zullen die aangeboden worden. 8 Julij. De Moniteur meldt in zijn staatkundig over- zigt, dat de onderhandelingen tot het sluiten van een wapen stilstand, tusschen de oorlogvoerende partijen, zeer ijverig worden voortgezet. De prijs der Adverteutiën van één tot ree regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. De Liberté, het blad van heer de Girardin, zet heden de bezwaren uiteen, waarop de fransche bemiddeling stuiten zal en moet. De Moniteur zegt, aldus leest men in de Liberté, w». uu au—, r«M< 'UWVUI. «u.mjuu, sejnijt HIJ ZIUÜ vereenigde met de denkbeelden, uitgedrukt in den bekenden brief des keizers van 11 julij; maar in dien brief wordt uit drukkelijk gesproken van afstand tegen billijke schadeloosstel ling. Waar zal men echter die schadeloosstelling toeken? Het zegevierende Pruisen zal Silezie niet aan Oostenrijk willen schen ken. Italië kan zelfs geene geldelijke schadeloosstelling bijeen brengen. In de Donau-vorstendommen Hierin zal Rusland, op het ontevredene Pruisen steunende, niet bewilligen. In Turkije Maar dit zal Engeland te hulp komen en in plaats van de italiaansche de oostersche kwestie iu het leven roepen. T aarbij komt nog, dat de afstand van Venetie aan Frankrijk Kwetsend is voor Italië, den haat, jegens Oostenrijk vermeer dert en het biunenlandsche bestuur des lands onmogelijk maakt. De Liberté kan ten slotte in den afstand van Venetie en de aanneming der bemiddeling door Frankrijk slechts een incident zien van den grooten nog niet geëiudigden strijd. Niets nieuws in den politieken toestand, voor zoo vee’ den wapenstilstand betreft, waaromtrent de onderhandelingen nog voortduren. Evenwel, wat de pessimisten ook mogen zeg gen, gelooft men meer en meer dat de onderhandelingen tot een goed resulta .t zullen leiden. Het fransche kabinet spant al zijne krachten in, om zulk een resultaat te verkrijgen. Alleen gelooft men, dat men een weinig voorbarig is geweest, toen men beweerde, dat Engeland en Rusland Frankrijk zouden helpen in ziju vredelievend werk. Deze beide mogendheden, vooral Rusland, zijn er jaloersch op, dat keizer Napoleon tot bemiddelaar gekozen is, en zij nemen het den keizer van Oos tenrijk zeer kwalijk, dat deze aan dea keizer der Franschen dit blijk van vertrouwen en toegefelijkheid gegeven heeft. De tijding van den afstand van Venetie aan Frankrijk heeft in Duitschland een indruk gemaakt van wrevel en woede. En dat is te begrijpen, wanneer wij ons slechts voorstellen, face wij te moede zouden zijn geweest, wanneer wij den dag na den slag van Magenta hadden vernomen, dat Oostenrijk Lombardije afstond aan de koningin van Engeland. In Zuid-Duitschlaüd is dc woede misschien wat minder, omdat de haat tegen Prai- sen het daar nog wint op het gevoel van nationaliteit. Omtrent de diplomatieke onderhandelingen, die tot den afstand van Venetie aan Frankrijk hebben geleid, wordt van eene in den regel goed onderrigle zijde het volgende medege deeld. Terstond na den slag van Custozza heeft de heer de Grammont, onze gezant te Weenen, er bij het oostenrijksche gouvernement op aangedrongeu, dat het Venetie ran italic afstaan, Dit aanzoek werd vrij gunstig opgenomen, doch 'Ucn gaf evenwel geene bepaalde beslissing. De heer de Grammom. gaf daarvan zijne regering kennis, waarop dezerzijds onmid dellijk aan Victor Emanuel werd getelegrafeerd, dat hij zijne militaire operation niet moest voortzetter, maar, zoo mogelijk, rustig moest blijven. De slag van Sadowa deed het overige. Uit brieven, uit Weeuen ontvangen, blijkt, dat de pu blieke opinie aldaar voor het voortzetten van den strijd tegeu Pruisen gestemd is. De haat tegen de Pruisen is algemeen en zóó groot, dat daartegenover bijna gezegd kan worden, dat men de Italianen lief heeft. De oostenrijksche natie keurt dea afstand van Venetie aan Frankrijk goed, omdat zij verwacht, dat dientengevolge de geheele legermagt in het noorden zal kunnen worden aangewend. De krachtigste maatregelen zijn te Weenen genomen, om een inval der Pruisen te verhinderen. Dag en nacht wordt aan de vestingwerken gearbeid; 500 stuk ken geschut van bet zwaarste kaliber rijn reeds opgesteld; van alle kanten bieden zich vrijwilligers aan. Et zijn nieuwe lig- tingen bewerkstelligd, en men schrijft thans a^n de regering het voornemen toe, om een derde legercorps op te rigtpn en naar Silezie te zenden, om de Pruisen te dwingen hjuuie.jc- germagt gedeeltelijk uit Bohemcn terug te trekk(pr;Tegel§- K Eertijd zijn bevelen gegeven, om binnen een ze^f korten tijd

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1