1866. Zondag, 15 July. 3° 448. OHd blijft Hider voetl- dets. Buitenland. Overzigt. KENNISGEVING. Uitgave van A. BRINKMAN. Pruisen (betreffende 6. BRINKMAN. GOUDSCHE COURANT. Lange TiendewegD. n°. 60. i per flescbje ver- lépót te Delft, by i verder by: Gouda. iVestewagestraat. Oostpoort. e Woerden. Zevenhuizen. i Gorinchem. Dordrecht. Utrecht. ts in ons Kijk. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des a.uuds te voreu. Do prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. leerd bij G. P. e GOUDA, met eene hoeveelheid kan a contant. CNEVER a 463/10 dem a 477/io °/0 2de soort (Mout- 1 59’ cents; inl. i per kan 64 lere sterkte naar De BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Commis saris des Koniugs in de Provincie Zuld-IIoUand, op den 3dcu July 1866 is executoir verklaardhet kohier voor de be lasting op het personeel, dienst 1866/67, d°. 1. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in han den van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende ver- pligt is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat lieden ingaat, de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 12" Julij 1866. De BURGEMEESTER voornoemd, van BERGEN IJZENDOORN. iiurloop gade, let ingen, onderzoekt aan, de voor- of en voorwerpen, arneming onder- kwaad, èn voor- bijna altijd rijn bandeling vindt, mheid en voor- onverschilligbeid algemeene toepas en blijkt het zeer lersonen en voor- orgeloos zijn be lt het geval met raad ons door de ift even als elke ju onderhoud en ie verzorging ver- t spoediger grijs atste bestaat ech- .gena’s Berg- ddel om het uit doen ophouden, volmaakt voedend voor het haar is. ie in plaats van ken ze' evenmin over vroegtijdige sinig haar. Het jken prys van 60 en voor gewoon es een geheel jaar voor minder dan sraad onderhoudt aur ons schenkt, jdefabrieken van leste kleermaker, gunstig te doen De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. De bloedige strijd tusschen noord en zuid over den oceaan had een erkend en noodzakelijk doel en eindigde met de opheffing der slavernij. Hier zien wij niets dan ellendige twisten, duistere intriges en eigenbatige oogmerken. Mogt het de laatste oorlog der vorsten zijn en de volken door dit afgrijzelijke schouwspel ontwaken tot het besef, dat het absolutismus wijken moet en zal voor het zedelijk verzet, voor verlichte kracht. Londen, 10 Julij. Gisteren avond heeft graaf Derby in het hoogerhuis de politieke beginselen van het nieuw opge treden kabinet blootgelegd. Deze komen voornamelijk hierop nederMen heeft beweerd dat een conservatief gouvernement uit den aard der zaak oorlogzuchtig gezind was. Dit is even wel ten eenenmale ongegrondDe conservatieve partij bestaat grootendeels uit mannen, die de meeste belangen te verdedigen hebben. Op hen zouden de gevolgen van een oorlog het zwaarst drukken, zoodat zij het meeste belang hebben bij den vrede en den voorspoed des lands. Bovendien zijn zij minder vatbaar voor eene volksgeestdrift, waardoor zij gewikkeld zou den kunnen worden in dwaze ondernemingen, die met het welzijn des lands onbestaanbaar zijn. De conservatieve partij is dus op dit oogenblik minder dan eenige andere geneigd om zich tot zoodanige handelingen te laten medeslepen, of Vergelijke p’annen te bevorderen. Zij wenscht dan ook dat het departe ment van buitenlandsche zaken aan het behoud des vredes, zoowel wat Engeland als wat in ’t algemeen betreft, bevorder lijk zal zijn. 11 Julij. De Times zegt: Volgens officiële berigten heeft Italië, ten aanzien van keizer Napoleons voorstellen de volgende voorwaarden gesteld Aan den definitieven afstand van Venetie aan Frankrijk mogen geene bepalingen, betrekkelijk Rome ver bonden worden en de kwestie, betreffende het regtsgebied van Trente moet als eene vraag erkend worden, die in discussie kan worden gebragt. Parijs, 11 Julij. De voorwaarden van Pruisen (betreffende de vredes-preliminairen) waren vervat in den brief, dien de prins von Heuss aan den keizer heeft gebragt. Onder anderen moet daarin bepaald zijn, dat Oostenrijk uit gesloten zal worden van den duitschen bond dat het uitsluitend opperbevel over de land- en zeemagt van den bond aan Pruisen zal worden opgedragen, zoomede de diplomatieke vertegenwoor diging van Duitschland in het buitenlandvoorts eischt Pruisen de inlijving van de hertogdommen en een gedeelte van het door de Pruisen bezette grondgebied. La France meent te weten, dat de keizer onmiddellijk van die belangrijke mededeelingen van den prins von Beuss te Lon den en Petersburg kennis gegeven heeft, als kwestien opwer pende van europcesch belang, die slechts door de medewerking der groote mogendheden kunnen worden opgelost. De voorwaarden van Pruisen voorden wapenstilstand zijn, naar men nader beweert, de volgende: afstand der vestingen, welke liggen tusschen de pruisische armeclinie en de pruisische grenzen; afstand der N.-boheemsche spoorwegen, welke naar Saksen, Beijeren en Silezie voerenverpleging van het prui sische leger gedurende den wapenstilstand op kosten van Oos tenrijk; het oostenrijksche zuidelijke leger zal blijven op ge lijken afstand van Weenen en van den vestingvierhoekOos tenrijk zal geene verdere recrutering of ligting van troepen bewerkstelligen en eindelijk de oostenrijksche armeecorpsen zul len blijven staan op de plaats waar zij zich thans bevinden. Uit Weenen meldt men van 11 julij, dat het oostenrijk sche leger voor het grootste gedeelte het venetiaansche gebied ontruimt en daar "dechts zwakke garnizoenen achterlaat. Het italiaansche leger zal op geen tegenstand stuiten. 12 Julij. La France meldt, dat Pruisen maatregelen neemt om in een aanzienlijk deel van de landen, die het heeft, de verkiezingen voor een pruisisch parlement Je plaats hebben. GOUDA, 14 Julij. Te midden der algemeene verwarring is een nieuwr engelsch ministerie opgetreden, waarvan velen vermoedden, dat het oor logzuchtige! zoude zijn, dan het afgetreden bewind of althans meer gezind om zich te mengen in de verwikkelingen van het vaste land. Graaf Derby heeft die vermoedens in het hooger huis stellig weersproken. Het ministerie wenscht den vrede te bevorderen door goeden raad, wanneer het daartoe wordt uit- genoodigd zonder zich ongeroepen op te dringen. Ook in Spanje, waar het ministerie zoo onlangs zegevierde over eene poging tot opstand, is zonder bekende aanleiding, waarschijnlijk dus bloot door een hofkabaal, een nieuw kabinet opgetreden onder de leiding van Narvaez, dat weinig verade ming belooft in den treurigen toestand van Spanje. Deze kabinetsverandering zal naauwclijks opgemerkt worden bij de spanning, die in een groot gedeelte van het overige Europa bestaat. De afstand van enetie heeft tot nu de ver wachte gevolgen niet gehad. Het overmoedige Pruisen wil geen wapenstilstand sluiten dan op voor Oostenrijk zeer be zwarende en vernederende voorwaardenhet pruisische leger spoedt zich voort om Briinn te bereiken, aldaar nog eens slag te leveren en dan regtuit af te gaan op Weenen. Oostenrijk, dat in den laatsten hongaarschen oorlog zijn behoud te danken had aan de russische hulp, heeft nu zijne hoop gevestigd op de hulp van Napoleon, m niet vergruisd te worden onder de ijzeren vuist van Pruisen. Italië, dat beseffen mogt, hoe weinig bet tot nu opgewrassen is tegen Oostenrijk, wil Venetie niet als geschenk van Frankrijk, het mag zich niet scheiden van zijn pruisischen bondgenoot. De Oostenrijkers haasten zich om af te trekken en bet zuiderleger te voegen bij he* overblijfsel van de herhaald geslagene noorderarmeezij laten den Italia nen vrij spel aan de Po, die nu vol heldenmoed oprukken zonder een vijand te ontmoeten. De Pruisen marcheren ook aan op Frankfort en hebben de Beijeren aan de Saaie terug geworpen. Het is een onzinnig en gruwelijk werk, dat onzangen jam mer over de geheele beschaafde wereld verspreidt. Duitschland, het hart van Europa, verscheurt zich zelve om den vredekeizer tot willekeurig scheidsregter te maken over de volken. VN elk een kolossale onzin is deze oorlog, wraartoe Pruisen zijn volk met geweld dreef en waartoe Oostenrijk zijne onwillige stam men met niet minder geweld dwingen moest. Italië zou zich wel uoeten voegen naar den wil des meesters, maar Pruisen, verblind door den voorspoed, schijnt niet terug te deinzen voor het schrikbeeld van een algemeenen oorlog, die na schromelijke verwarring en vreeselijke vernieling de hoogste belangen der volken bedreigt. Het is nu geen strijd van verdrukte volken tegen de willekeur der vorsten, maar het bloedig spel oer heersch- zuchtige vorsten onderling, die vergeten dat de dagen dor wil lekeur geteld zijn, en die den dag der vergelding bespoedigen. doen

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1