ötnnenlnnd. Gemengde Bcrigten. Florence, 10 Julij. De weigering van Pruisen om den wapenstilstand aan te nemen, is officieel bevestigd. De opera- tien tegen Borgoforte worden voortgezet. De markies Arese is in het hoofdkwartier aangekomen. De Oostenrijkers hebben heden ochtend eene sterke verkenning met artillerie naar Lo- drone gedaan, doch zijn door de vrijwilligers met de bajonet tot aan gene zijde van Azzo teruggedreven dat vervolgens door de vrijwilligers bezet is. Vergadering van den Gemeenteraad. Hetzelfde Mud zegt, dat de missie vau prins Napoleon defi- j nitief schijnt te zijn opgegeven; de aau val d«r Italians maakt j deze overbodig. De France bevat een telegram uit Milaan van gisteren, waarin gemeld wordt, dat twee divisien onder bevel des ko- nings, Tyrol van den kant van Tren te zijn binDengerukt. Men schrijft uit Toulon van gisteren avond: Het ge pantserd fregat Provence en een korvet verkennings-vaartuig zijn plotseling naar Venetie vertrokken. Het eskader alhier zet de proviandering voort. Het valt niet te ontkennen, dat de toestand door de over dreven eisehen van Pruisen een dreigender aanzien verkregen heeft dan hij tot dusver had. Men gelooft hier algemeen, dat thans een dier gevallen ontstaan is, die, volgens den bekenden brief van keizer Napoleon aan zijn minister van buitenlandschc zaken, Frankrijk zouden dwingen zijne neutrale houding te ver laten en zich in den strijd te mengen. Niemand toch kan ont kennen, dat het evenwigt van Europa op het spel staat. Wat gisteren is medegedeeld, aangaande Pruisens vredes-voorwaar- den, wordt thans bevestigd, met die wijziging, dat er geen sprake is van den afstand van oostenrijksck Silezie aan Pruisen, maar van de inlijving bij dezen staat van het grootste gedeelte der door hem bezette landen. Alzoo is het onverholen doel van j den heer von Bismarck niet alleen de oosten rij ksche monarchie te verdelgen, maar voor het huis van Hohenzollern een ko lossaal rijk te stichten, ten koste van meerdere regerende stam huizen in Duitschland. Zal Europa dat ooit gedongen Toen in IS 15 Pruisen voor zich Saksen wilde nemen, heeft Europa zich daartegen krachtig verzet; het is dus niet aan te nemen, dat men thans Pruisen het grootste gedeelte van Duitschland zal laten inslokken. Gelijk men weet, heeft Rusland van den beginne af in de tegenwoordige verwikkelingen sympathien aan den dag gelegd voor Oostecr en meermalen duidelijk te ver staan gegevendat het niet met een onverschillig oog Pruisen veroveringen zou zien maken in Duitschland. Het is dus al- lezins waarschijnlijk, dat Frankrijk, zich verzettende tegen de verregaande eisehen van graaf von Bismarck, Ruslaud aan zijne zijde zal krijgen. De stemming ouder het publiek is hier in de laatste dagen zeer vijandig ten aanzien van Pruisen, zoodat, wanneer de keizer tegen die megenheid mogt optreden, hij zeer zeker de publieke opinie voor zich zou hebben. Men verwacht, (lat de Italianen, na de vestingen van den vierhoek bezet ie hebben, naar Duitschland zullen gaan, om de Prutsen te ondersteunen 13 Julij. La France gelooft dat er overeenstemming bestaat tusschen Frankrijk en ItaliëPruisen is op weg om insgelijks daartoe te geraken. Er blijft dus alleen over te weten wat Oostenrijk zal doen. In den geïsoleerden toestand, waarin het zich bevindt, zal het moeten kiezen tusschen tusschen een voudige adhresie aan de gestelde voorwaarden of voortzetting van den oorlog. Het Journal des Débats bevat een artikel, onderteekend door den heer Prévost Paradol, over het senatus-cousult, dat bij den senaat aanhangig is. De geleerde publicist betreurt het, dat daardoor het regt van discussie wordt beperkt, cn voorziet, dat op grond van het senatus-consult elk debat in de kamer zal worden onmogelijk gemaakt, onder voorwendsel dat de constitutie wordt aangetast. Weenen, 10 Julij. De Wiener Zeitung zegt officieus be- rigt te hebben ontvangen van de zeer krachtdadige stappen, d'*e de keizer der P'ransehen gedaan heeft, om een wapenstil stand tot stand te brengen. De fransehe vloot is op weg naar Venetie, terwijl de gene raal Lebceuf als fransch commissaris aangewezen is, om zich naar Venetie te begeven. Gelijktijdig is de fransehe generaal Frossard naar het praisische hoofdkwartier gezonden om de gewapende bemiddeling van Frankrijk te notificeren. De minister-president, de heer Mensdorff, is uit het noorderleger in deze hoofdstad teruggekeerd. De aartshertog Albrecht wordt heden hier verwacht. Het zuiderleger is bui ten het bereik des vijands. De vestingen zijn op voldoende wijze gewapend, om een aanval te kunnen verduren. 13 Julij. In eene proclamatie des keizers worden de Hongaren opgeroepen cm als vrijwilligers dienst in het leger te nemen. Berlijll, 11 Julij. De Staats-Auzeiger verklaart gemagtigd te zijn tot de volgende verklaringHet tractaat tusschen Prui s-u en Italië maakt het sluiten van wapenstilstand of vrede met Oostenrijk, zonder wederzijdsche toestemming der contrac terende mogendheden onmogelijk. Hierdoor wordt Italië ver hinderd den oorlog te staken, door gevolg te geven aan Oosten rijks wensch naar vrede en diens afstand van Venetie. Europa weet dat Pruisen niet door eene lage zucht lot verovering tot den strijd is overgegaan. Pruisen strijdt voor het hoogste na tionale doel. Het verlangt voor zich zelf waarborgen voor territoriale veiligheid, eu voor Duitschland de vestiging der eenheid, althans voor een aantal duitscbe staten. Hiertoe staan een aantal patriotten en duitsche vorsten Pruisen ter zijde. De pruisisehe natie brengt daarvoor goed en bloed ten offer, llare zonen zijn van de heiligheid des strijus doordrongen even als de vaderen in 1813. De Pruisen betuigen overalj dat zij niet de volken bestrijden, i*^ar die regeringen, welke -- ofschoon vruchteloos hebben gepoogd de natiën tegen Pruisen op te zetten. Allerwege ziet men dan ook den haat jegens Pruisen plaats maken voor edeler gevoelen. De armee, doordrongen van het bewustzijn dezer verhevene taak, zal daarvoor weten te zegepralen of te sterven. Het hoofdkwartier des konings is naar Zwittau verlegd. Het bezetten van Praag is binnen kort te wachten, doch is slechts een nevendoel. Eergisteren heeft een voordeclig gerecht plaats gehad iu de nabijheid van Zwittau, waarbij een belangrijk transport van pro viand van de Oostenrijkers is afgesneden. De verdere voortmarsch van het pruisisehe leger is op Briinu gerigt. Pruisen heeft op den eiscli tot het nemen van maatre gelen tot voorbereiding van de verkiezingen voor het duitsche parlement, krachtens de kieswet van 1849, van de meeste ver bonden regeringen de toezegging ontvangen, dat zij spoedig verordeningen daaromtrent zullen uitvaardigen. Van Weimar en Mecklenburg is die toezegging nog niet ontvangen. In Hanover, Saksen en Keurhessen maken de pruisisehe civiele commissarissen toebereidselen voor die verkiezingen. Voor de pruisisehe monarchie zelve is bij het ministerie van binnen- landsche zaken een desbetreffend voorstel aan den pruisischen landdag in bewerking. 12 Julij. Als officieel kan gemeld worden, dat de voor hoede van het pruisisehe corps onder den generaal von Man- teuffel gisteren bij Waldaschach, noordwaarts van Kissingen, de Saaie is overgetrokken, ofschoon de beijersche troepen haar den overtogt betwist hadden. Het verlies aan onzen kant is ge ring, dat van den vijand daarentegen groot. De mecklemburgsche en oldenburgsche contingenten zijn op weg om zich naar het tooneel (les oorlogs te begeven. Generaal Miilbe is aan het hoofd van 6000 man uit Dres den naar Praag opgemarcheerd en heeft die vesting bezet. De burgemeester aldaar heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de ingezetenen aanmaant tot rust en tevens aanbe veelt om de Pruisen vriendschappelijk te behandelen. De aldaar aanwezige oostenrijksche stadhouder is naar Pilsen vertrokken. Uit Zwittau is onder dagteekening van gisteren namiddag uit het hoofdkwartier berigt ontvangen, dat de aldaar aanwe zige corpsen een dag rust hielden. De opererende troepen waren ongeveer twee mijlen zuidoostwaarts voortgerukt. Tot het houden van een rustdag was bevel gegeven, wegens de onaf gebroken marschen en de herhaalde gevechten. De marsch der eerste armee is gerigt naar Brünn, die van de tweede naar Oimutz, en die der Elbe-armee naar Iglau. De Oostenrijkers hebben Landskron, aan de silezische grens van Bohemen ontruimd, zoodra het corps der garde met het tweede armeecorps uit Höhenmauth over boheemsch Triibau daarheen voorwaarts drong. De oostenrijksche noordelijke armee ontvangt versterking, maar het schijnt nog niet besloten te zijn, of zij de linie van Brünn en Oimutz zal trachten te behouden en aldaar een twee den slag zal leveren. Morgen wordt het hoofdkwartier verplaatst naar Czernahora, drie mijlen van Brünn gelegeu. In plaats van generaal Mülbe (zie bovenstaand berigt,) is generr.nl Schack benoemd tot gouverneur-generaal der door Pruisen bezette saksisciie landen. De landraad in het dis trict Ratibor is benoemd tot civiel-commissaris in oosten- rijksch Siiezie. 13 Julij. Men schrijft uit Zwittau van gisteren Gisteren nacht kwam hier de fransehe gezant Benedetti aan. Heden voormiddag ten tien ure wordt het hoofdkwartier des konings van hier naar Czernahora verplaatst. Alle troepen gaan steeds voort om in zuidelijke rigting op te rukken. II Julij. Rieasoli heeft zijn ontslag aangeboden, voor het geval dat niet de uit het gesloten tractaat voortvloeiende solidariteit, welke het aan Pruisen en Italië onmogelijk maakt, zonder wederzijdsche toestemming een wapenstilstand of vrede te sluiten, gehandhaafd blijft. Die solidariteit belet ook Italië, door de aanneming van het geschenk van Venetie zijne deel neming aan den oorlog te beëindigen. Er is besloten, dat Rieasoli aan het hoofd der regering zal blijven. Het dagblad Italia meldt, dat uit Tyrol het grootste ge deelte der zich aluaar bevindende oostenrijksche troepen naar de omstreken van Weenen ontboden zijn, waar door Oostenrijk een nieuw leger wordt geformeerd. Het nieuwe operatieplan van Cialdini voor de offensive beweging werd door Lamarmora bestreden, door Rieasoli ver dedigd en is eindelijk aangenomen. Van de belegeringsoorlog waartoe men na het terugtrekken over den Mincio het voor nemen had opgevat, is derhalve afgezien. Uit Weenen ontvangt men langs indirecten weg het berigt, dat men in de hooge kringen nog besluitelooos is om trent de vraag of men door het aanbieden van vredes-preli- minairen, het aannemen van den wapenstilstand mogelijk zal zal maken. Ook tegenover Italië is het niet te verwachten, dat zonder deze een wapenstilstand zal worden gesloten. In antwoord op de verklaring door de pruisisehe rege ring openbaar gemaakt, dat Italië den door Oostenrijk voor gestelden wapenstilstand, tegen den afstand van Venetie, niet mag aannemen, heeft Victor Emanuel oj. *:lijk te kennen ge geven, dat hij den oorlog zonder ophouden zal voortzetten, zoo als hij bij de gesloten tractaten heeft beloofd te doen. Hij zegt, niet te zullen rusten vóór Oostenrijk aan Pruisen en aan Italië zoodanige voorwaarden heeft aangeboden, als door beide verbonden mogendheden noodig worden geacht, om tot het sluiter van een vrede over te gaan. 12 Julij. De Oostenrijkers hebben het aanzien van slag te willen leveren aan de Italianen bij het overtrekken van de Etsch. Pruisen heeft Italië gecomplimenteerd wegens de operatien van Cialdini, als deel uitmakende van het plan van zamenwer king der legers van de beide mogendheden. Madrid, n Julij. Het ministerie O'Donnell is in den afgeloopen nacht door een ministerie Narvacz vervangen, het welk aldus is zamengesteld Narvaez, voorzitter van den mi nisterraad eu minister van oorlog; Cervajola, justitie en tijdelijk ook buitcnl. zakenBarzauallana, financiënGonzales Bravo, binuenl. zaken; Calonje, marine; Orobio, openbare werken; Castro, koloniën. De hertog van Sesto heeft zijn ontslag in gediend als prefect van Madrid. De heer Mon zal als ambas sadeur naar Parijs tcrugkeeren. GOUDA, 14 Julij. Aan de rijks hoogere burgerschool alhier werden op donderdag er. vrijdag jl. de eerste openbare overgangs-exameus door de leerlingen der afzonderlijke klassen afgelegd. Na den afloop werd dezen bij monde van den directeur de volgende beslis sing van de vergadering der leeraren medegedeeld. Uit de tweede klasse zijn tot de derde onvoorwaardelijk bevorderd II. Brons MiddelL. C. Bij.rhoorn, C. A. BekkerL. R. C. de Jong en F. E. Luitjes; laatstgenoemde alleen voor die vakken, waarin hij het onderwijs tot het einde van den cursus bleef volgen. Uit de eerste klasse zijn tot de tweede onvoorwaar delijk bevorderd de leerlingen J. Peel enW. de MooijP. Goedewaagen, A. P. SnellemanS. L. Sanders, G. J. de Jong en G. Hoogenbomnvoorwaardelijk R. K. de Jong en A. A. Schut ter, zoo zij namelijk bij het begin van den nieuwen cursus, 3 september e. k., elk in twee vakken wegens onvoldoende vor deringen een her-examen met goed gevolg afleggen. De veer tien overige leerlingen dezer klasse zijn niet rijp geacht om een hoogeren cursus nu reeds met vrucht te kunnen volgen. Één leerling die iu de derde klasse de lessen voor het Fransch Engeisch en Hoogduitsch bijwooude, F. M. Jaeger had, sedert het afleggen van een examen ter toelating tot de militaire academie te Breda, de school verlaten. Bovendien werden eon zestal leerlingen door familie- en andere omstandigheden weer houden om den cursus te volbrengen, zoodat het geheele aan tal leerlingen, die in het afgeloopen schooljaar de nieuwe in- rigting bezochten, 35 bedroeg. De inschrijving en het toe latingsexamen voor den aanstaanden cursus zullen aan het einde der vaeantie plaats hebben en tijdig worden aangekondigd. - Men leest in de N. Utr. Cour. in een artikel over be destonden en cholera, o. a. de volgende j'uiste opmerkingen: Men strooit uit dat de natuurkundigen zouden beweren, dat de cholera door vuil ontstaat, dat heeft nimmer iemand kun nen beweren; alleen dat de ontwikkeling er van door vuil bevorderd en uitgebreid wordt. Daaroin willen wij, dat gij, terwijl gij bedestonden houdt en het volk op de straat door gehuurde jongens op doffen toon Iaat toeroep v». bekeert u, bekeert u, dat ge tevens doet, zeggen wij, wat de wetenschap geleerd heeft om de schadelijke invloeden te vermijden. Duidt het ons niet ten kwade, dat wij pijnlijk worden aan gedaan, als wij die gebuurde straatbekeerders hooren huilen en wij /ien de dames, door wie men zegt dat ze uitgezonden zijn, ons passeren in het prachtigst toilet van den dag en van de laatste mode, in de prachtigste equipages, met hare sierlijk uitgedoschte kindertjes en allerliefste nieuwmodische hondjes; duidt het ons dan niet ten kwade, zeggen wij, als wij daar in zooveel buurten, waar wij de oorzaak met den vinger kun nen aangeven, eu lang voor het uitbreken der cholera hebben aangewezen, dat we dan ook naar gehuurde straatscheeuwers verlangen, die riepen leeft toch niet zoo te midden van al lerlei onreinheden dat we dan ook wel eens verlangen die pimpante en fringante dametjes, met hunne allerliefste man netjes en hun allersnoepigste kindertjes voor een oogenblik in die vuile achterbuurten te zien. De eholera-eommissie, die zich hier ter stede zoo welwillend gevormd heeft,- is verbaasd, zegt men, over alles wat ze zag u. vond, over dat ellendige leven dat de armen in sloppen en stegen leiden. Bekeert u, bekeert uruimt die vuile modderpoelen en vui ligheden op, schenkt licht en lucht aan de armen, geeft hun zuiver water te drinken en bidt God dan dat hij de kwaal afwtnde en Hij zal u verhooren. Eer niet; dat mogen wij van Gods regtvaardigheid gelooven. Wij hebben geen eerbied voor schijnvertoonicgen, waarbij men de middelen, die God ons heeft aangewezen, verzuimt. Bij den kerkeraad der Hervormde gemeente te Harlingen is ingekomen een adres, geteekend door circa 160 vrouwen, waarin verzocht wordt bij de aanstaande verkiezing van een predikant, in de plaats van ds. Knappert, vooral iemand te beroepen, die niet in modernen geest predikt. Daarop heeft de kerkeraad besloten te antwoorden met verwijzing naar 1 Cor. 111: 34 eu 35: //Dat uwe vr«uwen in de gemeente zwijgenwant liet is haar niet toegelaten te spreken, maar bevolen onderworpen te zijn gelijk ook de wet zegt; en zoo zij iets willen leeren, laat haar te huis haren eigenen mannen vragen, want het staat leelijk voor de vrouwen dat zij iu de gemeente spreken." Napoleon wil niet dat Oostenrijk worde verzwakt. De aartshertog Albrecht ie benoemd tot opperbevelhebber van het oostenrijksche leger. Spanje wil eene leeuing sluiten. Het naaldgeweer is iu Canada uitge vonden door een engelsrb officier. België is in oorlog met de fransehe pers. Pruisen wil Oostenrijk uitsluiten van den bond. De Hongaren worden met geweld gedwongcu tot de dienst. Te Dordrecht is besloten tot eene cholera-loterij. Dc Engelschen brengen nog 50,000 geweren in gereedheid. Maandag is te Kopenhageu de rijksdag geopend. Oostenrijk wijt ziju verderf aan de traagheid der bondgenooteii. De indirecte belastingen eu inkomsten hebben in Frankrijk in de zes eerste maanden van 1866 ruim 5Gl/o ruillioen meer opgebragt dan iu 1S65. Koning Victor Emanuel geeft zijn linnengoed aan de gekwetsten. De Uauoversche krijgskus den Pruisen iu handen gevallen bedroeg ruim 60'J,GÜ0 lb. Op S. Domingo duren de revolutionaire bewegingen voort. De mexicaaansehc stad Matamoras i? door 2000 republikeinen onder Escobedo ge:, omen. Te Ure terp beeft dc Li. ui vrouw twee kinderen bij abuis vergiftigd door kraanoog voor warmkruid te geven. Volgens de berekeniug vau een fransch dagblad kost du tegenwoordige oorlog in 12 dagen 80,000 rnenschenlevens en 2000 milliocu fr. Ju 18G5 heeft de belasting van 1 amerik. cent per doosje van 500 lncifers aan de Ver. Staten opgebragt anderhalf milliocn dollars. Bij de opening der paar- dcnüagterij te Parijs heeft meu ook sla gegeten met paarde nol ie. De groote schouwburg te Boston wordt verlicht door magncs'Utndraad, voort- geschoven door een uurwerk. De hanoversche regering heeft haar zetel voorloopig gevestigd te Linz iu Oostenrijk. De manie der uui- form-verandering is iu Nederland ong^neesselijker dan de cholera. Tc lïottt da ui is ui.auitm besloten tot dc opheffing der geneeskundige school. De- estiuctenr kan ziju woord niet houden. Te Drainnieu in Noor wegen heeft eene vreeselijkc brand gewoed, waardoor G00Q meuschen vau dak beioofd ziju. Ruslaud roept de reserveu op. Het beijersche leger is nu eindelijk ten strijde gereed. De republiek Chili wil dcu oorlog doorzetteD tegen ispauje. Vrijdag, 13 Jnlij. De vergadering wordt door den voorzitter geopend en blijken tegen woordig te ziju de hh. mr. A. A. van Bergen IJ zen doorn, voorzitter, de Grave, Viruly, Luyten, Prince, Brairgaar, Buchner, Drooglcevcr, v Geuuep, Kist, v. Straateu eu Peeters, terwijl de heer Rcoiy schriftelijk heeft kennis gegeven, dat bij verhinderd is de vergaderiug bij ie wonen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Is ingekomen eene missive van hh. gedeputeerde st:'-u dezer provincie, houdende goedkeuring van twee raadsbesluiten, Lt! tfenèe den aapkoop eu afstand van grond, vroeger vermeld. Not if. eeuige adressen van diverse personen, verzoekende in aanmerking te komen bij de benoeming van een directeur der zwemschool. Ter visie. eene missive vau mejufvr. Stokfcuizcn, kennis givend- dit zij de be noeming aanneemt als hulponderwijzer»-»*; aan de openbare jong.jufkfou- W'uischooL N ot if

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2