ötnnenlimö. Gemengde Berigten. Frankfort, 22 Juiij. De zuid-duitsche troepen, ter sterkte van 120 a 130,000 man, zullen ten zuiden van de Main ge concentreerd worden. 24 Julij. De Moniteur zegt, dat de italiaansclie regering is toegetreden tot de schorsing der vijandelijkheden. Volgens de Patrie zou Italië onder de voorwaarden van den wapenstilstand onder anderen ook stellen, dat Italië eene der vestingen van den vierhoek zal bezetten, en die vesting zou Verona zijn. Weenen, 22 Julij. Men verzekert dat de vredepartij ge triomfeerd heeft, zoodat Oostenrijk bereid is de fransche voor stellen, strekkende tot vorming van een nieuwen bond onder de leiding van Pruisen, met uitsluiting van Oostenrijk, aan te nemen. De wapenschorsing voor den tijd van vijf dagen is heden middag begonnen. Graaf Karolyï, baron Brenaer, en geueraal Deeenfeld zijn naar het pruisische hoofdkwartier vertrokken, belast met eene speciale zending. Algemeen beg nt men thans te gelooven, dat Beijeren eene zeer dubbelhartige rol heeft gespeeldmen zegt niet meer of minder, dan dat er voortdurend met de Pruisen onderhan deld werd, terwijl men quasi zijn leger afzond om hen te bevechten. Berlijn, 23 Julij. In Midden-Duitschland zullen van onze zijde nog oorlogs-contributien geheven worden. Busland moet zich, wat de vredesvoorwaarden betreft, tot ons kabinet gewend hebben in het belang van Hessen-Darmstadt. Oostenrijks toestemming om uit den duitschen bond te treden en een reconstructie van den bond zonder Oostenrijk te erkennen, is vooral van gewigt wat betreft het tweede gedeelte. Het uittreden uit den bond, die niet meer bestaat, ware slechts de erkenning van een feit, terwijl Oostenrijks toestemming tot de vorming van een bond, waarvan het geen deel zou uitma ken, degelijke vooruitzigten opent voor den vrede in Duitsch- land. Deze concessie moest geconstateerd zijn voor dat Pruisen in een vijfdaagsche wapenschorsing bewilligde, die, naar verze kerd wordt, slechts de schorsing der vijandelijkheden en der bewegingen van de spitsen der legers betreft, maar niet de verdere beweging van andere gedeelten der troepen verbiedt. Het zuiderleger van Oostenrijk moet voor zoover het bij Weenen geconcentreerd kan worden, slechts CO,DUO man bedragen. Oostenrijks toestemmen tot de hoofdvoorwaarden der prelimi- nairen is nog geenszins de algeheele vrede, die ook de regeling der oorlogskosten en waarschijnlijk een grens-rectificatie in oostenrijkseh Silezie zal medebrengen. Wat PruiseDS verdere eischen en voorwaarden aangaat, bew ijst betgeen uit Parijs ge meld wordt, dat Frankrijk aan Pruisens eerste eischen eigentlijk niet veel veranderd heeft, want in die mededeelingen komt bijna niets voor, wat niet reeds vroeger meermalen als het mi nimum van Pruisens eischen is genoemd. De militaire leiding van den zuiderbond door Beijeren komt wel in het pruisisch hervormings-outwerp van 10 junij voor, maar is door de ge beurtenissen op den achtergrond geraakt. Pruisen zal er niet meer op aandringen. Het zuiden zal zich in afzonderlijke sou- vere niteiten vrij constitueren. Van meer belang is dat Pruisen, gelijk hier algemeen wordt aangenomen, bedacht zal ziju den nieuwen bond door twee voorwaarden te bewaren voor vorsten- intriguen en dergelijke: 1. door voldoenden gebiedsafstand en 2. dat de tot dusve vijandelijke staten in hun militaire en andere prestatiën een andere positie tegenover Pruisen aanne men, dan de boudgenooten. Bij den gebiedsafstand zal het ook om eenige zuidelijk maar altijd aan deze zijde van de Mainlinie gelegen streken te doen zijn. Zoo hoort men Nas sau en een deel van Hessen-Darmstadt noemen, het laatste met vergoeding. Generaal Falkenstein, bevelhebber der Main-armee, heeft te Frankfort een bevelschrift uitgevaardigd, aangaande het on derhoud zijner troepen, zoolang deze zich op vijandelijk grond gebied bevinden. Daarin wordt o. a. het volgende bepaald: De officieren, de verdere beambten met officiers-rang, de onder-adjudanten en vaandeldragers, enz., hebben regt op: des morgens koffij met toebehooreu; des middags soep, vleesch, groenten, gebraad en een llesch wijn; des avonds avondeten en dagelijks 8 goede sigaren. De manschappen, die ingekwartierd zijn met inbegrip van kost, zullen genieten: des morgens koffij met toebehoorendes middags 1 pond vleesch, de daarbij behoorende groenten en brood, benevens een halve flesch wijn; des avonds brood met een pint bier, en daarenboven dagelijks 8 stuks sigaren. De spijzen moeten voldoende en voedzaam zijn. Overal waar de voeding niet wordt bezorgd door degenen bij wie de man schappen ingekwartierd zijn, bestaat het rantsoen voor den sol daat, waarin door de plaatselijke autoriteiten langs den weg van gedwongen opbrengst moet voorzien worden, uit 1 pond 26 lood brood; 1 pond versch vleesch, of een half pond ge rookt spek; 6 lood rijst, of ll/2 lood gort, of 15 lood peul vruchten (erwten, boonen, linzen), of 3 pond aardappelen; 1 lood gebrande koffij, l1/» lood zout, een halve flesch wijn 1 pint bier en 8 sigaren. De fourage-rantsoenen, die voorloopig uit de magazijnen te Frankfort, Hanau en Aschaffenburg ontvangen moeten worden, zijn vastgesteld op -, 19 pond haver, 5 pond hooi en 7 pond' stroovan alles wordt door de troepen een bewijs van ont vangst, tot verrekening, afgegeven. De landdag van Saksen-Weimar heeft gisteren met alge- meene stemmen op ééne na, aan de regering magtigiug verleend tot het sluiten van een bondgenootschap met Pruisen en het treffen van maatregelen tot bijeenroeping van een duitsch par lement, naar de bepalingen der rijkskieswet van 1849. Met het oog op het pruisische voorstel tot bondshervorming, heeft de landdag den wensch geopenbaard1°. Dat ook Sleeswijk in het nieuwe verbond opgenomen zal worden. 2°. dat het groothertogdom Luxemburg niet zal worden begrepen onder de nederlandsche landen, welke voortaan niet meer tot het duitsch verbond behooren zullen. De koning van Wurtemberg is naar het leger vertrokken, om zich aan het hoofd zijner troepen te stellen. 24 Julij. De kamer van koophandel heeft besloten om de door generaal von Manteuffei geëischte 52 millioen franc3 niet te betalen". De geheele stad juicht dit besluit toe en de bevolking zou aan eene plundering der stad boven de betaliög der 52 millioen de voorkeur geven. De overheid van Frank fort heeft de bemiddeling van keizer Napoleon en het eugelsche kabinet ingeroepen men verzekert dat de keizer dit aanzoek met de gewone welwillendheid heeft aangenomen. Daar ue stedelijke autoriteiten tot op de expiratie van den gestelden termijn geene verklaring aan den pruisischcn kommandant over de betaling der geëischte oorlogsschatting hebben doen toekomen, heeft de executie een aanvang geno men. Vooreerst is deze daarmede begonnen, dat de senatoren en ook andere mgezetenen te Frankfort eene sterke inkwartie ring hebben ontvangen, en geen hunner minder dan 50 sol daten. De burgemeester Fellner is gepasseerden Dacht overleden, naar men zegt aan eene beroerte. Florence, 21 Julij. Heden morgen zijn de vrijwilligers bij Fiaruo door de Oostenrijkers aangevallen. De laatsten werden totaal geslagen. In nadere berigten omtrent het gevecht bij het eiland Lissa wordt verzekerd, dat een linieschip en twee stoomschepen der Oostenrijkers door het vuur der Italianen in den grond zijn geboord. 23 Juiij, De oosten rij ksche komraandanten in Venetie hebben aan die plaatsen, welke den afstand van Venetie fees telijk hebben gevierd, eene buitengewone oorlogsschatting op gelegd. De voorwaarden, door Italië voor den wapenstilstand gesteld en aaD Pruisen en Frankrijk medegedeeld, met name die rakende Tyrol, zijn nog niet door Oostenrijk aangenomen. De Italia verzekert, dat de kommandant van het leger heeft verklaard, dat tusschen Oostenrijk en Italië geenerlei wapen schorsing kan plaats hebben, alvorens de tegenwoordige mili taire beweging voltooid en de plaatsing der corpen in militairen zin regelmatig eu veilig geworden zij. Officieel wordt gemeld, dat gisteren de divisie onder bevel van generaal Medici zich, na een strijd van negen uren, van alle positien heeft meester gemaakt van Cismona tot Primolono. Heden avanceert zij via Valsugana op Trente. 24 Julij. De Italia verzekert uit goede bron te kunnen melden, dat Pruisen aan Italië geene uitnoodiging heeft gerigt tot het teekenen van den wapenstilstand. De pruisische gezant te Florence is alleen belast om met Italië te onderhandelen over de grondslagen van den wapenstilstand. GOUDA, "25 Julij. Z. M. heeft benoemd fot ontvanger der reg. en dom. te Onderdendam den heer D. Haven, thans in dezelfde betrekking te Schagen. Het Staatsblad N°. 116 bevat een koninklijk besluit van 16 julij 1866 houdende bepalingen omtrent bet verleenen ge durende het jaar 1866 van voorschotten nit 's rijks schatkist aan gemeenten, op rekening van het haar toekomend gedeelte van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel. Naar men verzekert, wordt het antwoord der regering op het verslag van de tweede kamer der staten-generaal, nopens de ontwerpen der oost-indische begrooting, in den loop der volgende week te gemoet gezien. Tegen het einde dezer maand zal, naar men verneemt, de tweede kamer der Staten-generaal worden bijeengeroepen, fer behandeling van de begrooting voor ned. Indie. Men weet, dat toen het werk van MoneyHow to ma nage a colony verscheen, uit de cijfers omtrent de ontvangsten, en uitgaven in Indie hem verstrekt een verschil met de ver antwoorde sommen bleek van pl. min. 114'/, millioen. Een gedeelte van dit verschil is later opgehelderd. De minister van koloniën heeft dezer dagen een tal stukken in gereedheid gebragt, ten einde door volledige mededeeling aan de staten-generaal bet verschil op te helderen. Het Handelsblad meldt, dat de spaansche legatie te 's Hage waarschijnlijk zal worden opgeheven en vereenigd met die van Brussel. Het branden van teer in tonnen op de straat, hetwelk achtenswaardige en geloofbare ingezetenen te Scheveningen zich herinneren, dat in 1832, bij het woeden van de cholera asiatica van zeer goed gevolg is geweest, had maandag morgen ruim een unr geduurd, toen eensklaps eenige dweepers te voor schijn kwamen, die den maatregel in die mate afkeurden, dat men het geraden oordeelde er voorloopig niet mede voort te gaan. Heeft men de overtuiging dat het teerbranden een aan bevelenswaardig middel is tegen de epidemie, dan vleit men zich, dat aan de dweepzucht niet zal worden toegegeven. Uit 's Hage wordt aan de Middelbyrgsche Courant ge meld «Het voorstel, door de regering aan de synode der hervormde kerk gedaan, om een biddag uit te schrijven, is door de synode met slechts 9 tegen 6 stemmen aangenomen. Deze zes tegenstemmers hebben bovendien aanteekening ver zocht, dat zij tegen dit besluit protesteren. Men vond, het niets tot de ziekte afdoende van een biddag daargelaten, het beleedigend voor de kerk, wanneer de regering daaraan zulke wenschen te kennen gaf, waarin het verwijt ligt dat deze hare eigene pligten niet vervult. Tot zulk eene grove behandeling van de synode is de regering echter overgegaan om de massa voor zich te winnen. De meerderheid der synode was wel niet met veel vuur voor het voorstel bezield, maar meende toch, nu het gedaan was, zich daartegen niet te moeten verklaren." De Arnh. Cour. zegt met betrekking tot de klachten van den heer Groen over teleurstelling, die hij steeds moest on dervinden Wij begrijpen al het bittere dezer bij herhaling ondervonden verloocheningen. Wij geven volkomen toe dat „de anti-revo lutionaire ladder" te gebruiken om er langs op te klimmen en dan, wanneer men gekomen is waar men wezen wilde, zich aanstonds te keeren tegen den man die de ladder gezet heeft en vasthoudt, niet fair is en niet getuigt van publieke moraliteit. Maar al stemmen wij in met den blaam welke den persoon treft, die zoo unfair doet, de daad zelve levert toch het bewijs, dat wil men,, eens boven gekomen, ook boven blijven, men zich tegen den anti-revolutionairen ladderzetter keeren en de anti-revolutie verloochenen moet. Dit is het leerzame dezer te leur stellende ondervinding. De woorden door den graaf van Zuylen als minister in de eerste kamer gesproken, die stellige verklaring dat de herziening der school wet „geenszins een deel uitmaakt van het ministerieel pro gramma», dat de meerderheid der natie gehecht is aan de ge mengde school, en dat de regering die hiertegen wilde handelen zou trachten het onmogelijke tot stand te brengen", deze woorden en deze verklaring, zij mogen uit ziju mond ongepast geklonken hebben, dit doet niets af van de waarheid van het geen de graaf van Zuylen zeide. Deze agitatie door den heer Groen aangelegd en met zooveel ijver door hem opgepookt, deze vlag door hem voor het naderend miDislerie klaar ge maakt, deze leuze der nationale regtzinnigheid die de oorlogs kreet in den aanstaanden veldtogt zijn moest, zij zijn, door een woord van den heer van Zuylen, geoordeeld en veroordeeld. Zij zijn onmogelijkheden. Het politiek knutselwerk in het stille studeervertrek vervaardigd, is voor de praktijk onbruik baar. En zoo is de gansche anti-revolutionaire leer met al hare stellingen en beginselen. Ter naauwernood geschikt om als middelen van oppositie te kunnen dienen, verliezen al deze anti-revolutionaire breekijzers hun nut, zoodra de opening gemaakt is. Eene waarlijk nationale leer, een nationaal regeerstelsel, een nationaal beginsel heeft, om te kunnen leven en werken, geene agiteriugen en agitatien noodig. Het leeft en werkt uit zich zelf. Indien de verwachtingen van den heer Groen niet steeds illusien waren geweest, zouden zijne ondervindingen niet steeds teleurstellingen geweest zijn. Eene politiek van fantaisie, ge lijk de zijne, is voorbestemd haren auteur steeds, zoodra het op de toepassing aankomt, te leur te stellen. Welk regt beeft de heer Groen zich daarover zoo zeer te beklagen? Die zijn leven verdroomt en zich koestert in de denkbeeldige wereld der onmogelijkheden, mot' er zich aan onderwerpen, bij elke ontwaking, in de wereld der werkelijkheid alles juist anders te vinden dan hij het te vinden wenscht. In het Volksblad leest men: „Altijd sterker, 6 schoten in één minuut schiet men met de pruisische geweren. De Franschen beweren.dat zij 10 schoten in een minuut kunnen doen met hnnne verbeterde geweren. ..-en zegt verder, dat uit Noord-Amerika geweren worden aan gevoerd, waarmede men 12 schoten in één minuut kan doen. „En naarmate men het ver brengt in de kunst om moord tuigen uit te vinden, zal men een dapper, groot en reet vaar dig volk wezen „Hoe logischWelk een dapper persoon moet dan de beul wel zijn „Naarmate de moordtuigen voortreffelijker worden, verwijdert de persoon, die het gebruikt, het gevaar van zich om het ge weer te bezigen als een wapen van gelijke kracht als dat van zijnen tegenstander, maar gebruikt het als eene moordmachine. Vijf- of zeshonderd jongens en meisjes zullen in de ko ninklijke fabriek te Enfield worden aangenomen tot het maken van patronen voor de van achteren te laden geweren. Zy worden vervaardigd in een aantal zeer kleine werkplaatsen, gescheiden door aardhoogten en voorzien van eene groote hoe veelheid water. Een groote tnin in de nabijheid levert vruch ten op, die tegen lagen prijs verkrijgbaar zijn voor het jonge werkvolk, dat daarenboven brood en vleesch krijgt, en ook voor eenige stuivers een meer voliedigen maaltijd zich kan verschaf fen. Des avonds worden zij met troepjes naar huis gebragt en evenzoo des morgens weder afgehaald en naar de werkplaatsen gebragt. Een te Caüfornie verschijnend dagblad vermeldt het vol gende voorbeeld van snelle regtspleging. Onlangs werd te San Juan Nevada, 's morgens ten vijf ure, eene som van 3000 dollars gestolen. Ten zeven uur werd eene belooning uitgeloofd die den dief of de dieven kon aanlooi en. Ten 12 uur waren deze reeds gevonden en onder bewaking gesteldzij werden ten 1 uur veroordeeld; ten 2 ure werden zij gefusilleerd, nadat zij het gestolen geld hadden overgegeventen 3 ure had de gewone plegtigheid bij hnnne lijken plaats en ten 4 ure werden zij begraven. Dus in elf uren werden gelden gestolen, dieven gepakt, veroordeeld, gestraft en begraven. Het kan zon men zeggen niet vlugger. Zwolle, 22 Juli. De cholera blijft langzaam doorwoelen. In de laatste 3 dagen zijn er 18 personen aangetast; ofschoon men inet het volste recht kan zeggen dat de ziekte geen ernstig karakter heeft, is men algemeen zeer bevreesd voor de toekomst. Te Kampen is de ziekte betrekkelijk veel verminderd. Het verbod tot schorsing der veemarkten in deze provincie is weder ingetrokken. De gister alhier gehouden markt was druk bezocht: hooge prijzen en veel handel. In de laatst gehouden raadsvergadering is vastgesteld een plan van geldleening, ter som van 50,000, ten behoeve der gemeente, ter bestrijding van een gedeelte der kosten van op richting der r'jks hoogere burgerschool. Men verwacht dat deze inrichting 1 november a. s. zal geopend worden. Er wordt aan den buitenkant der stad tot dat doel een flink ge bouw opgericht. Bij Lissa hebben de oostenrijksche en italiaansche vloten wederkeerig op elkander de overwinning behaald. De cholera zon uitgebroken zijn in het pruisische leger. De Italianen gaan over tot de organisatie van de door de Oostenrijkers ontruimde provincie Treviso. De pruisische reserve zal Baden en Wurtemberg bezetten. De duitsche middenstaten zijn het eens geworden te Mnnchen De creolen op Cuba zijn in op stand gekomen. Eene groote suikerraffinaderij te Marseille heeft zatur- dag hare betalingeu gestaakt. lu de week eindigende 14 julij zijn in Engeland en Schotland aangetast 304 stnks vee. De keizer van Mexico houdt te Vera-Ciuz eene stoomboot gereed om zoo noodig spoedig te vertrekken. De fabricatie van valsche banknoten is in Rusland eene bloeijende industrie. Van 814 julij zijn aangetast in Znid-Holland 344, in Noord-Holland 14, in Utrecht 168, totaal 526 runderen. Te Amsterdam wil men tcne breede hoofdstraat aanleggen van den Dam naar de Plantage en daarenboven nog een centrale burgerwijk boawen. Denemarken heeft kans het noordelijk gedeelte van Sleeswijk terug te bekomen. Uit Vera-Cruz is een en een half millioen gulden afgezon den ter betaling van de mexicaansche julijcoupon. De Oo6tfriexen ver zoeken om ingelijfd te worden bij Pruisen. Te Madrid doet men huis zoeking naar wapens. Zatardag is er nog gestreden bij Blumenau. De vijfdaagsche wapenschorsing van 2227 julij geldt niet voor de duitsche bondgenooten, doch wel voor Italië. Het he»sen-darmstadtscbe ministerie resideert te Munchen. Te Marseille is de cholera weder uitgebroken. In Spanje is bevolen de belasting bij anticipatie te betalen. De Pruisen bedreigen Frankfort met beschieten en plunderen, als men niet zorgt voor de onmiddellijke voldoening eener heffing van 25 millioen golden. Te Brünn iiggen 5000 Pruisen in de hospitalen. In Hon garije eischt men voor alles een eigen ministerie. Het stoffelijk overschot van den hertog van Reichstadt wil men overbrengen naar Frank rijk. Twee fransche schepen zijn aangekomen voor Venetie. In het fraa'je olijfwoud bij Korinthe heeft een hevige brand gewoed. De stad Pu rijs trekt zich het lot der zuigelingen aan en zal vier groote gebouwen te hunner verpleging inrigten.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2