1866. Zondag, 29 Julij. 152. van DEN. Buitenland. Effecten. Overzigt. KENNISGEVING. Uitgave van A. BRINKMAN. V. Vs Vs ’/b Vt ruM. nader brengen tot het ontwaken des volks. 1866. 31’/» GOUDSCHE COURANT. Lange TiendeicegD. n°. 60. 32 43i/4 79 841/4 74 i67/s 177 469/is 231/j 65 485/s 53’/s igste ers. V. V. Hoogste koers. 57’/s 67>/2 891/, 1361/, A 177V, 46Vs 23’/, 65 isVs 53’/, 52 2*7/e 11’/, 68’/, 76*/i. 74 17»/s bbelde buurt te Gouda, STTANDEN i-percba, Goud en al den. Voor dit alles Ook repareert hij andere meesters en rat de tandheelkunde kkelijke wijze, e spreken estilleerd bij G. F. S, te GOUDA, met bij eene hoeveelheid >n kan a contant, e JENEVER a 46»/w s, idem a 477/J0 ■ver 2de soort (Mout- kan 595 cents; iul. BV1O per kan 64 mindere sterkte naar Vs Vis 7s Vs 7» ‘Vie A 7» De BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Commis saris des Konings in de Proviueu Zuid-Holland, op den 18den Julij 1866 is executoir verklaard het schattings-kohier voor de belasting op het personeel, dienst 1865/67, n°. 2. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in han den van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende ver- pligt is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat, de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda,den 27° Julij 1866. De BURGEMEESTER voornoemd, van BERGEN IJZENDOORN. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. schandelijke oorlog velen de oogen openen Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25 Advertentien van 16 regels tot des nrddags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingebonden zijn. dszitting van 20 jnhj voor een leeraar in dc gesteld 500; nader f 150. A. BRINKMAN. (ingsdag 24 Julij. Gebleven koers. 57V« 67Vs 88% 136% en eene schrede GOUDA, 28 Julij. De uitzigten zijn verhelderd, de hoop op vrede is aange- wakkerd. Zondag jl. is een vijfdaagsche wapenschorsing inge gaan, die voor andere vijf dagen is verlengd. Dien dag streed men nog bij Presburg en het berigt der gesloten overeenkomst weerhield de Pruisen verdere vorderingen te maken. Oosten rijk ligt verslagen, het moest den strijd opgeven, wilde bet niet geheel door de Pruisen overweldigd worden. Eindelijk is ook in Italië eene wapenschorsing tot stand gekomen, toch niet voordat de Italianen nog eene les van de Oostenrykers gehad hebben, nu ter zee voor het eiland Lissa in Dalmatie. De oostenrijksche bondgenooten deelen niet in het voorregt der wapenschorsing, zij zijn nog minder dan Oostenrijk in staat de pruisische furie te keeren en het schijnt dat zij zuilen boeten voor hun verzet. De vredespreliminairen zyn werkelijk vastgesteld. Oosten rijk zal, na den afstand van Venetie ongeschonden blijven maar geheel uitgesloten zijn van den duitschen bond, Pruisen zal het opperbestuur voeren en zijne vasallen rondom zich scharen; daarenboven zal het geweldige brokken inzwelgen van Hanover, Saxen, Baden, de beide Hessen. Om nu een voorsmaak te geven van de pruisische heerschappij heeft men Frankfort gekozen en de vrije rijksstad, die niet meer vrij zal zijn, ondervindt de brutaliteit der pruisische willekeur. Vijf en twintig millioen gulden zijn een billijke straf voor de stad, die den bondsdag koesterde, met Oostenrijk heulde en liberale dagbladen toeliet. Bij dit schendig werk meenen wij tot de middeleeuwen terug gekeerd en Europa kan zich voorbereiden op meer zulke gewelddadigheden. Engeland en Rusland houden zich vrij van elke inmenging; doch de fransche keizer met zijne ondoorgrondelijke politiek is ijverig in de weer, en zijn invloed zal groot gewigt in de schaal leggen. Het in dezen oorlog telkens geslagen Italië wordt bij elke nederlaag overmoediger, het steunt op de zegepralen van zijn bondgenoot en wil behalve Venetie een deel van Tyrol en Trente. De bondgenooten van Oostenrijk zullen hun talmen en hunne neerlagen duur betalen, maar Italië speelt gelukkiger, daar wint de verliezer. In Engeland zal het toryministerie beginnen te begrijpen dat de kieshervonning niet met het amenderen der bill is ter zijde gesteld. Het volk vat de zaak op en dan volgt in En geland parlement en regering. De zaak is in gang gebragt door volksoploopen. Men wilde meeting houden in Hydepark met talrijke politie, met voetknechten en paardevolk verzette men zich tegen het gemeen en Londen verkeerde eenige dagen in groote gisting. Dit is de inleiding tot een strijd, die als gewoonlijk eindigen zal met toe te geven aan den volkswil. Lang zal het duren eer Duitschland vrij gemaakt is van der vorsten willekeur en van bismarcksche tiranny; toch zal deze London. 25 Julij. De wanordelijkheden in Hydepnrk heb ben zich heden hernieuwd. Eene groote menigte uit de heffe des volks wierp met steenen naar de voorbijgangers. De po- litiemagt is aanzienlijk versterkt. Bij een heden avond aan geplakt plakkaat wordt berigt, dat de regering en het comité voor de hervorming zich ver staan o.n eene behoorlijke beslissing te verkrijgen omtrent de vraag of het volk het regt heeft in de parken te vergaderen. De bevclking wordt instantelijk verzocht niet te beproeven eene meeting in Hydepark te houden, tot a. s. maandag, als wanneer aldaar eene meeting zal plaats hebben met toestemming van het gouvernement. 26 Julij. De Shipping and Mercantile Gazette legt hare verwondering aan den dag, dat de katoen nog steeds tot zulke hooge prijzen wordt gerealiseerd. Niettegenstaande het bank- disconto nog altijd 10°/o bedraagt, de voorraad in Engeland 1,000,000 balen beloopt, en er 700,000 balen zeilende zijn, terwijl de noteringen in Amerika steeds dalen, worden er te Londen en Liverpool nog altijd ongelooflijk hooge prijzen be dongen. Het blad verklaart dit verschijnsel evenwel hierdoor, dat er zoo veel orders zijn, dat al wat voorradig en zeilende is door het binnenland zal worden genomen, terwijl het boven dien meent, dat de daling der prijzen in Amerika slechts toe vallig en tijdelijk zal wezen. Intusschen valt het niet te ontkennen, dat de geruchten aangaande den oogst in de ver- eenigde staten zeer gunstig luiden, zoodat men een aan voer van ongeveer 2,200,000 balen mag verwachten. In weerwil van deze aanzienlijke hoeveelheid, gelooft de Shipping Gazette toch niet, dat men eene aanzienlijke daling der prijzen te gemoet gaat. Die meening wordt gegrond voornamelijk Gp het feit, dat de voorraad katoenen goederen bij den handel veel kleiner is dan vóór de crisis het geval was. De Shipp. Gaz. acht de behoefte zelfs zóó groot, dat het, hoewel zij redenen heeft te gelooven, dat van af nu tot ult°. december 1,300,000 balen zullen worden ingevoerd, toch zal blijken dat de voorraad dan tot op 620,000 balen zal verminderd zijn. Natuurlijk bereidt men zich er op voor dat de invoeren uit Amerika zullen afuemen, wanneer het gouvernement der unie 5 cents per pond als uitvoerregt heffen zal; doch aan den anderen kant zullen de invoeren uit Indie eer toenemen, daar dit te heffen uitvoerregt eene premie is voor de indische planters. Een telegram, heden van de Great Eastern ontvangen, meldt, dat men als stellig mag aannemen, dat de telegrafische verbinding tusschen Engeland en Amerika aanstaanden vrijdag zal voltooid zijn. De Electric and International Company te Londen is aangezocht om op dien dag alles in gereedheid te hebben, opdat de dienst voor het publiek onmiddellijk zou kunnen worden geoper Ter beurze was een levendige vraag naar aandeelen. Berigten uit New-York van den 13den melden o. a. dat er eene ministeriele crisis is ontstaan tot nu toe had echter slechts de postmeester-generaal Dennison zijn ontsla^ aange vraagd en verkregen, terwijl de heer Randall in zijne plaats is benoemd. Men verzekert echter, dat ook de heeren Stanton, Harland en Speed hun ontslag zullen aanvragen, omdat zij, aangaande belangrijke politieke punten, met den president van gevoelen verschillen. De heer Seward zal echter in het kabinet blijven en zijne ondersteuning schenken aan de Philadelphia National Union Convention. De zuidelijke radicalen roepen hiertegen inmiddels eene krach tige oppositie in het levenin september aanstaande zal te Philadelphia eene monster-meeting worden gehouden, om door tastende maatregelen te beramen, ten einde genoemde conventie tegen tc werken. Hunne pogingen worden ondersteund door aangifte gedaan van 6 an 127 zijn over’.eden. 20. L. Zorg, 2 m. Q A. de Bruin, 38 i H. Verveen, 69 j 1 ■»- - w. A. Lind r£- j- - 23. J. m’ c. behoonderwoerd, 6

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1