ömnenlanfc. Aschaffenburg, 26 Julij. De voorhoede van het leger corps van Alanteuffei bevindt zich op badenschen bodem. Zij rukte verder zuidwaarts, nadat nabij Bischoffsheim en Werbach at* leden val» iicf congres, dit de politiek van den president af keuren liet is dus geenszins te verwonderen, dat de klove tus- sclien Johnson en liet congres schier mei eiken dag wijder wordt. 27 Julij. De Great Eastern is heden morgen *en 4 ure 25 minuten de Trinity-Baai bij Newfoundland binnengeloopen. Men hoopt lieden middag de aansluiting van den telegraaf kabel aan den amerikaansehen bodem te bewerkstelligen. Parijs 25 Juin. IV Avond-Moniteur constateert i.ï zij.i polit'ck over/igt, dat Oostenrijk niet zonder smartelijke weife ling de vretlesgrondJagen heeft aangenomen, die zijne uittre ding irt den bon.' in zich sluiten. Volgens het zelfde blad verzekert men, dat een der burge meesters van Frankfort gisteren een zelfmoord heelt begaan, om uk>t noodig te hebben aan de Pruisen dc aanwijzingen te ver schaffen, die moesten strekken om de inning van de door ge neraal von Mnnieuffel opgelegde schatting te vergemakkelijken. Wat dc stad betreft, d>e gekozen zal worden om den vrede te teekencn. het ral noch Parijs zijn, noch Paden-Waden, gelijk men gezegd maar hoogstwaarschijnlijk Nicolsburg, een klein stadje iii de nabijheid van het pruisische hoofdkwartier. Naar men zegt, al er na het teekenen van den vrede geen congres plaats hebben. Men dacht, dat een congres kwestien op het tapijt zou brengen, die in de naaste toekomst op nieuw den vrede van '\:ropa zo aden kunnen verstoren. Men zal DuitschUii'.d t jut- .ktu laten regelen, zonder verdere inmen ging der cur.jpr-vhc diplomatie. Brieven uit .en melden, dat het oostenrijksche leger gelcel gedemoraliseerd is; de officieren ontzien zich niet te /•eggen, "lat de leiding v .n den oorlog toe te vertrouwen aan dergelijke genera: !-, was de soldaten naar de siagtbank leiden. Alen"verzekert, dat de groothertog van Baden een wapen stilstand sluit met Pruisen voor het bondsleger, en dat ook de andere zuid-d.uitsche staten daartoe stappen doen. Weenon, 25 Julij. Daar het gebleken is, dat een pruisisch detachement dc demarcatielijn heeft overschreden, zijn stappen gedaan, om de ontruiming te verkrijgen der onwettig bezette plaatsen. 27 Julij. Di W iener Zeifung bevat eene kennisgeving, dat in N Ier O^-i: de wetten op de vrijheid van personen, en de cusehci.dh .rl.t vat. het domicilie worden geschorsten militaire r»gib..: ian j ingesteld. Die maatregel is niet ge motiveerd door de houding der bevolking, maar hij is genomen op grom!, dat in uie streken vele vreemde elementen zijn ver gaderd. Nieolsbui Z 26 July. lieden zijn de vredes-preliminai- ren geteekend, ei» ».:*T>enstilstand Oesloten. Daarbij is bepaald dat Bohemen en Mora vie door dc Pruisen bezet blijven. De wapenstilstand is ;.i» t voor een bepaalden tijd gesloten, maar met het regt v :or eik iler partijen >m hem eventueel op te zeggen. Berlijn, 25 Julij. .Aangezien Pruisen het sluiten van een wapenstilstand autist., r.dc acht, heeft die staat er in toegestemd om de wapenschorsing met vijf dagen te verlengen. Niemand t jfelt meer aan het tot stand komen van den vrede. Men is hier orrrtnigd, dat de koning ernstige pogin gen in het werk stelt om den weg, welke voor Oostenrijk tot den vrede leidt, zoo veel doenlijk vrij te maken, zoodat aan dien kant nut tc v« cl hinderpalen zullen worden aangetroffen. Hij heeft in zekere mate het beoogde doei bereikthet leger lieeft daarbij grooten roem ingeoogstzijne wachtvuren hebben den Stephanus.oreii der oostenri ksche hoofdstad verlicht, en het heeft thans het regt verworven om rust te genieten, nadat het zoo vele moeijelijkhcden heeft overwonnen en zich zoo groote ontberingen heeft getroost. Dagelijks komen hier aanmerkelijke sommen in klinkende specie uit Frankfort r. n. Het publiek, hetwelk de bron kent, waaruit die g elucn zijn geput, staat cr verbaasd over, dat dc liberale dagbladen dc handelwijze der regering te dezen op- zigte niet naar verdienste brandmerken. Maandag e. k. wordt de landdag geopend. Naar men ver zekert, heeft de regering in geenen deele het voornemen op gevat om in de binnenlandsebe kwestien van standpunt te veranderen. Er zal dus geer .p-.'ke zijn van inwilligende, ver zoenende staatkunde. De feudale piutij doet al het mogelijke cm de liberale partij in het oog der regering in verdenking te 1 rengen en haar gehaat te maken. Zij zet de regering in veel erger mate tegen de liberale partij op dan vroeger ooit is geschied. De - jonkers" namen reeds eenigen tijd vroeger de houding aan ais ha !den zij het grootste aandeel gehad in de behaalde overwinningen. Dit is reeds veranderd. Het geoefende, dap pere lege., dat uit jongelingen en mannen van elke klasse der bevolking is 7 amen gesteld, en derhalve voor het gTootste ge deelte wel niet uil /.jonkers" bestaat, heeft volgens hun be weren niets vcrrigt, met uitzondering van de adellijken in de armee, die met den koning aan het hoofd alles hebben gedaan. Dit üu zoo zijnde, behoort alles bij het oade te blijven, vóór den oorlog hadden zij de magt ih handen en derhalve moet uit ook na den oorlog het geval zijn. Men vreest algemeen dat dergelijke voorstellingen bij den koning spoedig gehoor zullen vinden. -De regering zal derhalve halsstarrig blijven voortgaan op het vroeger gevolgde pad. Mare het aantal volgelingen van den heer Waldeck in het huis der afgevaardigden grooter, men zou de toekomst rustiger te gemoet gaan. Thans echter is dit niet het geval en men is beducht voor ernstige conflicten. De Prov. Corr. zegt, dat de landdag vermoedelijk door den minister van financiën zal worden geopend, vermits de koning en de minister-president, wegens de belangrijke onder handelingen, welke in het hoofdkwartier worden gevoerd, niet naar Berlijn kunnen komen. lier! Mdclijk hebben in de laatste dagen bijeenkomsten plaats gehau van liberale afgevaardigden, waaronder ook Zuid- duitschen. Eenstemmig verklaarde men zich tegen eene afschei ding van Zuid-Duitschlaud. Eerstdaags zal eeLe verklaring in dien zin aan von Bismarck worden ingediend. Von Itoggen- bach is hiervoor ijverig in de weer. 26 Julij. De Staats-An zeiger bevat eene regt vaardiging van den maatregel der aan Frankfort opgelegde oorlogsschatting van 25 millioen. Die regt vaardiging is gegrond op de stelsel matige vijandelijkheid der frankfurter regering tegen Pruisen, het dulden van majesteitsschennis ten opzigte van den koning van Pruisen in de pers, de schending der verdragen, de be schadiging van pruisisch eigendom en dc deelneming aan den oorlog der oostenrykschc coalitie tegen Pruiben. 27 Julij. De deputatie uit Frankfort, die alhier gearri veerd is, zal waarschijnlijk haai doel niet bereiken. Eene ver mindering van de gceischte oorlogsschatting zou alleen door de koninklijke genade kunnen plaats hebben. Het bezoek der der deputatie bij den heer de Savigny had alleen uit beleefd heid plaats. De taaiste is volstrekt met geen officieel gezag te dezer zake bekleed. De Staats-Anzeiger behelst het volgende koninklijk besluit: Daar het mijn verlangen is om den. landdag in persoon te openen en het zich voorzien laat, dat dit in de volgende week zal kunnen geschieden, zoo trek ik den voor de opening van den landdag bepaalden termijn vuu 61) Julij hierbij in en be houd ik mij voor nader den tijd van opening te bepalen. „Nicolsburg, 26 Julij 1866. Wilhelm. olgens de Zeidlersche Correspondentie mag men spoedig het sluiten van den vrede tusschen de oorlogvoerende inogeud- heden te gemoet zien. De posiiie van de vorsten die afwezig zijn moet geregeld worden door eene schikking daartoe door hen regtstreeks met den koning van Pruisen te treffen onder voorbehoud van de door het parlement te nemen besluiten, plaatsende Pruisen zich hierbij op het standpunt, dat niet alle door de pruisische trcepen bezette landen op gelijke wijze be handeld kunnen worden. De pogingen van den groot-heriog vin Baden, om in het belang van Zuid-Duitschlaad werkzaam te zijn, beloven weldra met een gunstigen uitslag bekroond te zullen worden. Volgens berigten uit Wurtzburg bevindt bet beijersche hoofdkwartier zieh thans te Rottendoriff, een vierde mijl ten zuiden van Vs urtzburg. Gisteren en heden hebben tusschen de Pruisen en Beijerea gevechten plaats gehad op de heirwegen naar W urtzburg. De Beijeren leden zware verliezen. Munchen, 25 Julij. De Bayerische Zeituug zegt, dat ondanks de pogingen van den heer von de»* Pfordten men er niet in geslaagd is om van Pruisen de verzekering te verkrij gen dat de vijandelijkheden tegen den bond te gelijk met die tegen Oostenrijk zouden worden geschorst. 26 Julij. De lieer von der Pfordten houdt vast aan zijn programma, volgens hetwelk Beijeren tot geen bond toetreedt, waartoe slechts éóne duitsche groote mogendheid behoort. Voorts zou hij besloten hebben, van Pruisen terug te vorderen de som besteed voor den bouw en de uitrusting der vestingen Ulm, Rastadt en Landau, ongeveer 10 millioen gulden bedragende. Er worden pogingen aangewend om alle duitsche bonds staten zamen te vatten in de onderhandelingen over een wa penstilstand. 27 Julij. De Bayerische Zeitung van heden bevat het volgende berigt. Heden heeft tusschen Helmstadt en Oettingen een scherp gevecht plaats gehad, dat verscheidene uren beeft geduurd. De Beijeren hadden vijf batterijen getrokken geschut in het veld en hebben den vijand terug gedreven. Aan de stad Ilof is eene oorlogsschatting opgelegd van 66,000 ff. en daarenbov.j zijn velerlei soort van requisitien uitgeschreven. de vereenigde badensehc en wurtembergsche troepen waren geslagen. Ook het gros van het mainleger trekt op In zuide lijke rigting. Mannbeim, 26 Julij. In de nota van den senator Ber- nus aan de heeren Drouin de L'huys, GortschakofF en Stanley wordt gezegd, dat de Pruisen blijven volharden met te Frank fort eene schatting te eischen van 25 millioen florijnen. De senaat en andere gemeentelijke autoriteiten hebben zich veree- nigd om eene petitie op te stellen, welke door den heer Roth schild aan den koning van Pruisen zroverhandigd worden; de pruisische commissaris weigert evwiiwel de noodigc vergun ning tot overzending van het adres. De burgemeester Fellner heeft zich uit wanhoop opgehangen, wegens de wijze waarop de Pruisen jegens hem en de stad hebben gehandeld. De Prui sen hebben zich eene lijst doen geven van de leden van den senaat en andere gemeentelijke autoriteiten, met opgave van hunne fortuin, zoowel in roerende als onroerende goederen. Aiie bankiers verklaren dat, indien men geweld gebruikt, zij allen zoowel in Duitschland als in het buitenland hunne be talingen zullen schorsen. De in Frankfort verblijf houdende Pruisen hebben eene deputatie gezonden aan den pruisischec. commissaris, om ter gunste van Frankfort te spreken en hunne verontwaardiging te kennen te geven. Frankfort, 26 Julij. Het gerucht, als zou Pruisen buiten de eerste oorlogsschatting van 5,800,000 gulden nog 25 mil lioen hebben geëischt, is onjuist. De gezamcntlijke som bedraagt 25 millioen, zijnde nagenoeg 2J/2 pCt. van het stedelijk ver mogen. Naar men verneemt, worden reeds aan de stad aan biedingen gedaan, om die som, bij wijze van eene leening, voor te schieten. Florence, 25 Julij. Het officieuse blad zegt, dat Italië zich bereid heeft verklaard om, onder voorwaarde van recipro citeit, toe te stemmen dat de vijandelijkheden voor acht dagen zouden worden geschorst, gedurende welken tijd de onderhan delingen zullen worden voortgezet. Italië keurt een wapen stilstand. goed, welks voorwaarden zouden kunnen worden aan genomen als preiiininairen voor een eervollen vrede. 26 Julij. De wapenschorsing heeft gisteren een aanvang genomen. De voorhoede der oprukkende troepen blijft ter plaatse waar zij zich bevindt; het gros der troepen concentreert zich waar dit noodig wordt geacht, maar mag de demarcatie lijn, tot waar de voorhoede op verschillende punten is opge rukt, niet overschrijden. De generaal Medici bevindt zich met zijne troepen te Pergine, eene zeer sterke positie op 8 mijlen van Trente. De commissie, benoemd uit de officieren der marine, heeft de vloot geïnspecteerd en verklaard dat zij onmiddellijk zee kan kiezen. Men verzekert dat de divisie, onder bevel van generaal Medici, bij de gevechten van Borgo en Levico 20 dooden en 50 gewonden telt. De Oostenrijkers verloren dertig man aan doodeö en 3000 aan gevangenen. - De Opinione zegt dat Cialdini zich nabij Tsonzo bevindt. De Oostenrijkers hebben Udine opgegeven. De forten Osoppo eri Palmanuova worden gereed gemaakt om door 25,000 man Oostenrijkers verdedigd te worden, die tusschen Gratz en Laybaeh geconcentreerd zijn. Men verzekert dat generaal Govone naar Berliju ver trokken is. De uitslag van het gevecht bij Boimio is onbekend. GOUDA, 25 Julij. Maandag 30 julij, des avonds te zeven ure, bij goed weder muziek op de groote markt door de muziekcorpsen van de dd. schutterij en het garnizoen. Ged. staten van Zuid-Holland hebben bij besluit van 17 julij ji. ter kennis van burgemeesters en wethouders in deze provincie gebragt eene missive van den minister van financien, houdende resolutien van 14 en 21 julij 11., regelende de wijze van uitkecring van de gemeente- en provinciale opcenten en van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel. Men verneemt dat de wets ontwerpen op de schutterijen en de inkwartieringen in het zittingjaar 186667 op nieuw zullen worden ingediend. De memorie van beantwoording op het voorloopig ver slag nopens de indische begrooting voor 1867, is heden aan de tweede kamer ingezonden; dit uitvoerig stuk zal spoedig worden gedrukt en rondgedeeld. Men verzekert wijders, dat de tweede kamer der staten-generaal tegen 8 aug. zal worden bijeengeroepen. Naar men verneemt is bij den raad van state aanhangig een wetsontwerp tot verhooging van het VlIIste hoofdstuk der staatsbegrooiing voor 1866 (dep. van oorlog) en wel ten ge volge van het onder de wapenen blijven van een meerder aantal miliciens van de ligting 1865, veroorzaakt door de heerschende veeziekte. In een ingezonden stuk in de Groninger Courant, de vraag behandelende, „wat Groningens ingezetenen thans drin gend van hun bestuur mogen vragen," lezen we ook het volgende „De wet zelve huldigt immers ook dit beginsel," dat na melijk ook het algemeen belang zijne eischen heeft en hooger staat dan het particulier belang, „waarom, b. v. ook ten nadeele en ongerijf van dezen en genen verboden is buskruid, vergif of andere schadelijke zelfstandigheden te verkoopen of in zijn huis op te slaan cn te bewaren. En sollen dan enkelen uit eigenbelang mogen voortgaan te doen wat zij verkiezen, mogen voortgaan met hunne industrie, die in geene stad mag worden geduld, maar buiten op 't open veld t' huis behoort, mogen voortgaan de lucht voor duizenden te veroesten, voor duizenden te blijven de bron en oorzaak van ziekte eu dood? Ongelooflijk toch zijn de fei.en, die thans zijn bekend gewor den. Om maar enkele te noemenzoo bewaarde een ingezeten zijn mest op den zolder, terwijl een ander nieuwe kamers heeft gebouwd met een open vak in 't midden, waar als hunrconditie was gesteld, dat geene onreinheden door de bewoners mogVo worden verwijderd, maar deze daar ten voordeele der verhuur ders moesten worden opgestapeld. Mijn buurman, zoo klaagde een bewoner van een onzer schoonste en voornaamste straten, houdt zeven varkens en bij hem is de stank nu en dan ondra gelijk. Tegen dergelijke handelingen moet zonder verschooning worden gewaaktthans is het bestuur, bij gebrek aan noodige bepalingen, onmagtig hierin te voorzien dat het deze in het leven roepc, en alle weidenkenden zuilen ze van harte toejui chen, terwijl de heilzame gevolgen niet zullen achterwege blij ven. Halve maatregelen baten niet. Deze stad moet voor goed en voor altijd worden gezuiverd, door de opheffing en vernietiging van al die bronnen van ziekte en ellende, nn nog op honderde plaatseD aanwezig. Daarom vragen wij dringend en met nadruk, dat het bestuur en allen, geroepen voor de be langen der ingezetenen te waken, zoodanige bepalingen in het leven roepen, waardoor zij zijn gemagtigd voor goed een einde te maken aan de bekende feiten, opdat een toestand ophoude, die thar.s is en anders ook blijven zal eene voortdurende be dreiging van de rust en het leven van Groningens ingezetenen." De Bredasche Courant bespreekt in een hoofdartikel de eerste handelingen van het ministerie Mijer. Het beschouwt de vermindering van den prijs van het Bij blad als nlc:t doeltreffend. Het zegt o. a. „Het aantal lezers van het Bijblad, hoe goedkoop het ook worde, zal niet groo ter worden; de minister kon dit zelf ook wel nagaan. Deze prijsvermindering zal zeker vermindering van inkomsten ten gevolge hebben. In dezen stand der zaak mag het wonderlijk worden genoemd, dat een der eerste maatregelen van een gou vernement, hetwelk met groote woorden een akelige schilderij van den naren toestand onzer verwaarloosde financiën ophangt, juist strekken zal, om onze inkomsten n^g te verminderen. Daaruit blijkt of dat die schilderij in de eerste kamer over dreven was, of dat bet tegenwoordig gouvernement hoogst onvoorzigtig handelt. Zelfs een gouvernement mag het spreek woord wel onthouden: vele kleintjes bij elkaar, maken te za men een groote." Het beaamt de bedenkingen over de onwettigheid van het geven van voorschotten aan de gemeentebesturen uit den op brengst der rijksbelasting. Het noemt dien maatregel onwettig en eigenmagtig. Zoo heeft het ook ernstige bedenking tegen het uitlokken van het koninklijk besluit, betreffende de voomening in goed drinkwater, omdat niet blijkt dat het geneeskundig staatstoe- zigt gehoord is, en beweert dat hier de ministerraad zich heeft bemoeid met zaken, die hem niet aangaan, en dat dus ook deze handeling, hoewel op zichzelve cm vele redenen aanbe veling verdienende, eigenmagtig en despotisch is. En nit kleine zaken kan men soms zeer goed leeren, wat een man in groote zaken wezen zal. Eindelijk wordt streng afgekeurd de uitbreiding der vrijstel ling van zegelregt aan de bijvoegsels vin dagbladen. Dit be sluit rust op art. 44 der zegelwet van 30 oct. 1843. Die toepassing is onwettig en gaat veel te ver. Het artikel eindigt met de opmerking: Men ziet dos, dat de eerste schreden van het nieuw ministerie niet gelukkig zijn. Men heeft het ministerie Thorbecke wel eens verweten, dat het eigenmagtig handelde; maar wij gelooven toch, dat het niet mogelijk zou zijn, een reeks van despotische en onwettige besluiten, onder dat ministerie genomen, aan te halen, zóó als de eerste maatregelen van het ministerie Mijer blijken te zijn.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2