RD AH, 1 Donderdag, 9 Augustus. £Juttenl(in&. I860. M® 455. nlxjot- T. Uitgave van A. BRINKMAN. Goederen, ib. palmen, bestelloon. IOUVY, 'eur. LGE aan de august. 24/4, Prijs 50 a in den laatsten tijd ten opzigte van u den RINKMAN. Lange Tiendeneg, D. n°. 60. igifte gedaan van ■0 zijn overleden. i ten 5 Ure. 6 0. 4/Kampen Emden en 78/ a 80/—. Derby 58/ >0 n. ‘ffi. 1/ 1.18. zige tarwe en gen goed van »er mooij van ■en aangevoerd i 290 varkens. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. ger gehouden, -31 julij, 760 gerst en 26890 G0UDSCHE COURANT. SEEN, SCHOP, ANDEL, T, de SPOOK- 5.50. Nieuwe 6. Duiveb. 1 aangeboden, Aug. M. Trijbits en, 2 j. 3 m. nsen. A. van bben. P. Blok Kleijn. J. F. ij en 3. van de, van der Lek. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel ia 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Weenen, 5 Aug. Onze stad herneemt langzamerhand het vroegere voorkomen de lieden, welke op de nadering der prui- sische troepen naar elders waren gevlugt, keeren weder terug. Desniettemin blijft de stemming gedruktmen gevoelt, dat Oostenrijk moeijelijke tijden te gemoet gaat, althans dat er zeer veel staatkundig talent en eene zeer liberale gezindheid noodig zal wezen om de wonden, die het rijk geslagen zijn, te heelen. Tusschen onze regering en de andere zuidduitsche staten is de verhouding niet van de vriendschappelijkste. Men ver wijt ons dat wij de bondgenooten in den stee, lieten, terwijl men hier beweert dat hunne dubbelzinnige staatkunde daarvan de schuld draagt. De Abendpost bevat de volgende verklaring. De bewe ring van den pruisischen Staats-Anzeiger, waarbij de kouing van Hanover beschuldigd wordt tegelijkertijd met Pruisen en Oostenrijk te hebben onderhandeld, is ten eenemale valsch. De hanoversche regering is voornemens om zoodra zij den tektst van het bedoelde artikel van den Staats-Anzeiger in handen heeft, daarop te antwoorden. Ten gevolge van tusschen Oostenrijk en [straat. REN 3TOOM- aar Middelburg, i. Zonder Londen, 5 Aug. De lord mayor heeft aan den lord mayor van New-York het volgende telegram gezonden: «Moge onze handel bloeijen en vrede en voorspoed ons vereenigd houden." Gisteren heeft de lord mayor van New-York daarop aldus ge antwoord „De volharding en de schranderheid van den mensch, door de Voorzienigheid geleid, hebben de beide werelddeelen met elkander verbonden. Moge dit middel er toe bijdragen, om het geluk en de regten van alle volkeren te bevorderen. De kamer van volksvertegenwoordigers te New-York heeft het ontwerp van wet aangenomen, waarbij de strenge bepalingen van de neutraliteitswetten worden ingetrokken en heeft veroorloofd, dat schepen en oorlogsmaterialen zouden kunnen worden verkocht aan gouvernementen, die in vrede lievende verstandhouding staan tot de vereenigde staten. De cholera neemt te New-York toe. De staat van beleg is te New-Orleans opgeheven. Parijs, 6 Aug. Men schrijft uit Londen aan de Patrie, dat het engeische gouvernement, op officieuse wijze gevraagd zich te verklaren omtrent de eventuele bijeenroeping van een europeesch congres, op nieuw zijn voornemen zou hebben te kennen gegeven om zijne politiek van non-interventie ten op zigte van de zaken van het vaste land te handhaven. Engeland zal de invitatie, die het mogt gedaan worden, aannemen, maar het zal zich op geenerlei wijze aansluiten aan de voorstellen voor of tegen de verwezentlijking van dit plan. Mei zou, naar men ons verzekert, te Londen weten, dat het frffnscbe gouvernement zich tot hiertoe niet gunstig voor het denkbeeld van een congres zou hebben getoond, zoo lang niet dit denk beeld de eenparige toestemming der groote mogendheden zou verwerven. Het hof der tuilerien kan evenwel in beginsel niet anders dan gunstig gezind zijn voor het in het leven roepen van nieuwe tractaten, bestemd om in het europesche wetboek de tractaten van 1815 te vervangen. Men houdt het te Londen voor zeker, dat Pruisen het plan van een congres bestrijdt, en dat Rusland alleen, zonder zich daaromtrent nog bepaald te hebben verklaard, evenwel zijne stem aan het plan heeft ge schonken, op de herhaalde aanzoeken van onderscheiden duitsche eouvereinen. Het Memorial Diplomatique verklaart gemagtigd te zijn op de meest formele wijze tegen te spreken het hier verspreide en door het dagblad la Liberté medegedeelde gerucht nopens den terugkeer van keizerin Charlotte van Mexico naar Europa. Tevens worden door het blad gelogenstraft andere onrustba rende geruchten, die men in den laatsten tijd ten opzigte van Mexico heeft verspreid. Hetzelfde blad meldt, dat onmiddellijk na de definitieve slui ting van den vrede de exceptionele toestand, dien de oorlog in Oostenrijk noodzakelijk maakte, in dat rijk zal ophouden. Het constitutionele leven zal weder eene nieuwe vlugt nemen, dank zij de vrijzinnige maatregelen waartoe het kabinet Bel- credi beeft besloten. Er zal eene nieuwe kieswet worden uit gevaardigd, krachtens welke de afgevaardigden naar den rijks raad bij regtstreeksche verkiezing zullen worden benoemd, in plaats van door de provinciale staten. Er zal geenerlei wij ziging in het kabinet plaats hebben vóórdat de aanstaande rijksraad zich zal hebben verklaard omtrent den algemeenen toestand des lands en omtrent de in de toekomst te volgen gedragslijn. Den 22" junij is te Lissabon de wet tot onteigening der kloostergoederen afgekondigd. Zij bepaalt, dat de vaste goe deren van de kloosters, de godsdienstige vereenigingen, de god vruchtige en liefdadige gestichten binnen zes maanden opentlijk geveild en verkocht zullen worden ten bate der schatkist, en dat deze jaarlijks drie percent van de opbrengst der veiling als rente aan de tegenwoordige bezitters zal uitkeeren, zijnde het aan de kloosters, enz. voor het vervolg verboden vaste goederen te koopen. de verlenging van de wapenschorsing Italië tot 10 augustus, zijn onderhan delingen te Cormons geopend, betreffende het sluiten van een wapenstilstand. Het is nog niet zeker dat die onderhandelin- gen eene hervatting der vijandelijkheden op 10 dezer onmoge lijk maken. De graaf Brenner begeeft zich naar Praag om met den baron v. Werther te beraadslagen ovei het vaststellen van het definitive vredesverdrag. 6 Aug. De koning van Pruisen zal zich naar Karlsbad begeven, waar de vrede waarschijnlijk onderteekend zal worden. Pruisen heeft kategorisch het voorstel van Rusland van de hand gewezen, om een congres te houden der mogendheden, welke het weener verdrag hebben onderteekend. Frankrijk neemt geen deel aan de onderhandelingen over het sluiten van een wapen stilstand tusschen Oostenrijk en Italië, welke te Cormous zijn geopend. De onderhandelingen zijn geheel afgescheiden van de vredespreliminairen, waarover na het sluiten van den wapen stilstand, met medewerking van Frankrijk en waarschijnlijk te Parijs zal worden onderhandeld. Berlijn, 5 Aug. Het gemeentebestuur heeft heden ten 12t/a ure aan den koning een adres van gelukwensching aan geboden. De koning heeft in an'woord herhaaldelijk dank be tuigd en doen uitkomen, dat Pruisen het zwaard heeft getrokken voor zijne zelfstandigheid, maar ook voor de hervorming van Duitschland. Het eerste doel is bereikt; hij hoopt dat het laatste onder Gods zegen ook zal slagen. Alles doet eene gelukkige toekomst van Pruisen verwachten, daar een eervolle en duurzame vrede op handen is. 6 Aug. Naar verzekerd wordt, zijn verklaringen naar Florence gezonden, iuhoudende dat Pruisen Italie’s houding, ge durende den oorlog volkomen waardeert en de alliantie als eene duurzame beschouwt, welke ook na bet sluiten van den vrede de betrekkingen der beide landen tot elkander en tot de buitenlandsche mogendheden bepalen zal. Gisteren heeft de koning van Pruisen de zitting der beide kamers te Berlijn geopend. De koning zeide dank voor Gods genade, die Prutsen geholpen heeft in zjjne overwinnin gen, waardoor nieuwe lauweren aan den voorvaderlijken roem zijn toegevoegd en de baan voor de nationale ontwikkeling van Duitschland is effen gemaakt. De regering en de volksverte genwoordiging zullen in eendragtige samenwerking de vruchten tot rijpheid hebben te brengen, die uit het bloedige zaad, zoo het niet te vergeefs zal zijn uitgestrooid, moeten groeijen. De koning eindigt met den wensch te kennen te geven, dat aan de uitgaven die in de laatste jaren zijn gedaan zonder dat de goedkeuring der vertegenwoordiging aan de daartoe ingeleverde begroetingen was geschonken, thans door baar eene indemniteits- bill zal worden verleend, en daarmede de tot hiertoe bestaan hebbende conflicten tot een einde zullen zijn gebragt. Het huis van afgevaardigden we.d heden ten IIV; geopend. Generaal Stavenhagen, die als oudste in i

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1