Btnncnlanïi. Gemengde Berigten. voorzitter^tocl bekleedde, sprak eene redevoering uit, waarin hij verklaarde, Jat het huis bereidwillig was om mede te werken tot eene duurzame verzekering van de grootheid en de vrijheid van Pruisen en Duitsehiand. Hjj biagt zijn dank uit wegens de vastberadenheid der regering en de meesterlijke leiding van den oorlog, en bragt hulde aau de dapperheid des legers, dat den vijand in weinig w^kep had verslagen, en den heldhaftigen koning, die het leger tot vopr .de vestingwerken van eenen bad gevoerd. De redenaar noodigïle de leden uit van hunne dankbaarheid blijk te geven door op te staan. Ten slotte werd den koning een „hoch" gebragt. Tn bet heerenhuis werd graaf Stolberg tot president verkozen. 7 Aug. Het Dresd. Journal verzekert, dat het in ge woonlijk goed ingelicbte kringen niet bekend is, dat den sak- sischen steden door Pruisen schattingen zullen worden opgelegd. Het zegt, dat tusschen Pruisen en Saksen afzonderlijke vredes onderhandelingen zullen plaats vinden. Voor dat de kroonprins naar Hungsdorf is vertrokken, heeft de gemeenteraad hem een adres overgereikt, waarin de innigste deelneming der bevolking te Berlijn betuigd wordt in het smartelijk verlies, dat de prins geleden heeft door het overlijden van diens zoon. Voorts wordt in het adres het aandeel verheerlijkt, dat de prins aan den thans behaalden krijgsroem gehad heeft. De kroonprins heeft de deputatie zijn dank betuigd en op het heugelijke vooruitzigt gewezen, dat alle regtmatige hoop der Pruisen, alsook de nationale boop vervold zal worden. Het beerenhuis heeft met eenparige stemmen het voorstel aangenomen, om den koning een adres aan te bieden.^ Florence, 7 Aug. Het officieel orgaan zegt in zijn nom- mer v.iu gisteren, dat zich in de conferentie tusschen de ita- liaansche en oostenrijksche bevelhebbers, tot onderhandeling over den wapenstilstand, eenige moeijelijkheden hebben voorge daan, ten gevolge waarvan de wapenstilstand nog niet gesloten kon worden. GOUDA, 8 Augustus. 1. M. heeft benoemd tot leden van ilen raad van state, J. J. van Muiken, gepens. luit.-gener., lid van de tweede ka mer; N. Tmkraneu, oud president der fact, van de nederl. maatschappij te Batavia en mr. O. AV. Stavenisse de Brauw, sccr jren. van het dep. van oorlog. - Ten gevolge van de benoeming van den heer J. J. van Muiken, gepens. luit.-gen., tot lid van den raad van state, is er eene vaeatnrc in de tweede kamer der staten-geueraal ont staan, en zal er in het hoofdkiesdistriet Haarlem eene nieuwe verkiezing tot lid dier kamer moeten plaats hebben. Bij kon. besluit vau 4 aug. 11. is op nieuw benoemd tot hoogheemraad van Bijnland de hr. mr. A. H. van Wicke- voort CTomraeliii. Naar men verneemt, hebben de onderscheideue departe menten van algemeen bestuur huune ontwerp-begrootingen voor 1867 gereed gemaakt en aan den minister van financieu toe gezonden. Later zullen zij aan het oordeel van den raad van state worden onderworpen. De tweede kamer heeft gisteren hare werkzaamheden ten half 3 ure hervat. Geen der ministers was tegenwoordig. De voorzitter heeft mededceling gedaan van een groot «aantal in gekomen stukken, deels wetsontwerpen, regerings-verslagen of bescheiden, meerendeels reeds bekend en gepubliceerd. De nieuw benoemde leden, die ook nog tot september zitting hebben, de heeren AVttewaal van Stoetwegen, Keuehenius, Groen van Prin- sterer en van Lynden van Sandtnburg hebben hunne geloof - brieven ingezonden, die onderzocht en in orde bevonden zijn, zoodat tot toelating na eedsaflegging is besloten. De heeren AVttewaal en van Londen, in het gebouw der k«amer aanwezig zijnde, zijn daarop binnengeleid, beëedigd en namen zitting de heer van Stoetwegen op de plaats van den heer Mijer, de heer van Lynden van Sandenburg op de plaats van den heer van Lynden. Twee wetsontwerpen zijn van regerings wege ingetrokken, namelijk dat tot afkoopbaarslelling der tien den en dat nopens de schutterijen, beiden onderwerpen, reeds zóó lang aau de orde en zóó dringend gewenscht. De zamen- stclliug der afdeelingeu heeft mede plaats gehad en ziju be noemd tot voorzitters de heeren van Goltstein, de Baadt, DuÜert, van der Linden en Thorbeeke eu tot onder-voorzitters de heeren Roehussen, van Nïerop, Heemskerk, Kappeyne en Poortman, zoodat slechts in cëne afdeeling de conservatieven tot deze keuze in aanmerking kwamen. Morgen ten half 3 ure zitting. l)e Staat3-Courant deelt een uitvoerig overzigt mede van de maatregelen, genomen door de besturen van de 198 ge- meenten in Zuidhollaud, tot wering der cholera. Dit overzigt is bewerkt naar de opgaven, die tot den 21n juny dén com. missaris des konings zijn ingekomen en bevat de volgende af. deelingen financiële maatregelen putlicatien aan de ingezete- oen van sommige, gerigtverspreiding der broehn* van dr. Bleeke* of vqn andere geschriften; benoeming eener cholera-oommissiesphering van kermissen en jaarmarkten zorg voor zuiver dHu*water; reiniging van huiden, .slooten' wegen, eiü.; ^uiv.ering van privaten; voorziening in genoeg. kuntiige huiphet verkrijgbaar stellen van geneesmiddelen* uitdeeling van levensmiddelen en andere behoeften afzondering van gezonden inrigting van localen tot verpleging der cho- 1 era-lijdersreiniging en desinfectie van de omgeving van lij ders; maatregelen bij de begraving van overledenen aan de choleramaatregelen van bijzonderen aard en algemeens be rigten. Geene voorbereidende maatregelen zijn genomen door de gemeenten Amefde, Nienw-Beijerknd, Gouderak, Hardinx- veld, Lexmond, Oos^yofffpe^ Stolwijk jeai Tienhoven. Volgens het vóór eenigen tijd openbaar gemaakt verslag, door den minister van binuepl. zaken aan Z. M. den koning ingediend over den staat van het lager onderwijs en loopende over het jaar 1864, heeft dat pnderwijs gekost 4,262,493*37, te weten aan jaarwedden, van onder\v. enz. 2,387,267.461/3, «aan vergoeding voor woning enz. 77,912.33, nieuwe school lokalen 711,726.24, onderhoud idem 260,566.1 school- behoeften enz. ƒ362,689.19, onderwijzers-pensioenen/101,254.11, subs, bijzondere scholen 35,780.90, opleiding van onderwij zers 169,814.37, onderwyzers-gezelschappen 5,100, school- toezigt 8S,969.77V2» uitkeeringen tusschen de gemeenten 21,097.211/3, andere uitgaven 20,312.521/2* Bij de tweede kamer der staten generaal zijn ingekomen de volgende ontwerpen van wet: 1°. verhooging van de be grooting 1866 voor het departement van oorlog met 137,100, uithoofde meerder miliciens dcr.ligting 1866 bij het wapen der infanterie ziju opgekomen. Tevens blijkt, dat de minister van financien voornemens is het bedrag voor amortisatie van nationale schuld uitgetrokken, te verminderen; 2°. een ontwerp tot onschadelijkm«iking van door veetyphus aaugetast en d«aar- van verdacht vee; 3°. een tot verhooging van de begrooting van binnenl. ztiken, qfdceling: ziekte onder het rundvee, met 500,000, ten einde onteigening op ruimer schaal mogelijk te maken. In de bij het laatste ontwerp van wet gevoegde memorie van toelichting zegt de minister van binneulandsche zaken, dat er gestrenger maatregelen moeten genomen worden om de vee ziekte te stuiten. Dit ontwerp geeft alsnu de regering de magt om met de minst mogelijke formaliteiten de aangetaste en waar bet noodig blijkt, ook de verdachte runderen, zoo spoedig mogelijk, dat is op het meest gunstig oogenblik te onteigeuen en af te maken. De regering beroept zich op het voorbeelt) van Engeland en Belgie en op het artikel van Dr. Staring, ip den Gids van mtiart jl. verschenen. Deze wet is als eene tij delijke aanvulling der onteigeningswet te beschouwen en bepaalt de schadeloosstelling op 2/3 der waarde die het vee in gezon den toestand zou hebben. Men schrijft uit de residentie aan het Handelsblad Ben ik wel ingelicht dan staat de reis van den graaf von Mons, buitengewoon gezant en gevolmagtigd mjpister van Z. D. II. den groothertog van Nassau bij het ne^lprlandsche hof, n«aar het Loo ondernomen, in verband ipet de pruisische. an nexatie-plannen. Men twijfelt er hier echter algemeen aan of liet Z. M. den koning wel zal gelukken de pruisische regering van haar voornemen af te brengen om ook Nassau bij het pruisische rijk te annexeren. De berigten uit Hanover zijn zeer bedroevend. Algemeen denkt men hier, dat de inljjving bij Pruisen niet uit zal blijven. Men ziet daarvan eene aanduiding in de omstandigheid,- dat reeds drie gezanten, die tot nu toe Jlanoyer in het buitenland vertegenwoordigden, te vergeefs op de betaling hunner tracte- menten wachten, zoodat zij feitelijk beschouwd kunnen worden als reeds uit hunne betrekking te zijn ontslagen. Ten aanzien van de droogmaking der plassen in Schie- land, beoosten Rotterdam, zijn aan de Stoompost de volgende bijzonderheden bekend geworden De koopacte der perceelen in den polder Ommerden heeft de vereischte goedkeuring erlangd. Het plan van droogmaking zal nu eene oppervlakte van ongeveer 2800 bunders omvatten. De schatting der tot outeigening aangewezen perceelen is af- geloopen. De minnelijke aankoop dier pereeelen heeft tot nog toe geen tegenstand ontmoet. Beeds is voor drie en een halve ton aaugekocht; terwijl bij Z. M. besluit van 9 july 1866, n°. 63, vrijstelling is verleend van de regten van registratie en overschrijving voor het aiindeel der provincie in die koop sommen. De uitvoering der werken, op den 17u mei 11. aanbesteed, en bestaande in het maken der gebouwen van het boven-stöom- gemaal en de keersluis in Schielands hoogen zeedijk, alsmede in het leveren en opstellen van stoompompwerktuigen voor dat gemaal, gaat geregeld voort. Men leest iu de N. Utr. Cour. over Neerlands tegen- woordigen diplomatischen toestand en toekomst o. a. Als de koning van Pruisen het op ons geladen heeft, dan zal hij zijne troepen laten opmarcheeren en een biddag houden, om den zegen over zijne zündnadelgeweren af te smeeken, en wij zullen ook een biddag of wat uitschrijven, en de Heer heeft zich voor de pruisische zündntidelgeweren verklaard, en weg is Nederland. Dan steekt onze geliefde koning over naar Engeland en wij worden Pruisen? 'lis geen ironie, die wij schrijven, 'tis de doodeenvoudige plastische positieve beschrijving van hetgeen ons naar alle waarschijnlijkheid voor de deur staat, als niet alle menschelijke beschouwingen f«rien. Laat het ons toch be denken, dat we nog altijd „die reiche Hollander" heeten, en dat we nog wel iets uitlokkends hebben voor pruisische sans culottes, al hebben ze tegenwoordig een pantalon, zelfs al hebben ze gegallonneerde rokken aan. In n°. XXX der Parlementaire Studiën en Schetsen zegt de heer Groen van Prinsterer: ,>De onderstelling, dat ik met september in de kamer terug keer, is onjuist. Op dit oogenblik vooral is het voegzaam, mij te outhouden van een onherroepelijk besluit. Ik wil mij niet aldus ongezind verklaren, om licht te scheppen uit het aan staande debat. Maar tot dusver is mijn stellig voornemen niet in deze kamer terug te keeren." Men leest in de Goessche Courant Bij het lezen van alles, dut de heer Groen in den laatsten tijd over het ministerie en zijne verhouding tot dit kabinet geschreven heeft, is bij sommigen de vraag gerezen, of hij wel wist wat hij wilde eu of niet zijn schrijven, onder «allerlei voor behoud en met allerlei negatieve verzekeringen, bewees, dat hij zelf nog geslingerd werd op het punt van wat hem nu te doen staat, 't Is natuurlijk, dat die vraag rijst bij velen, maar 't is even zeker, dat nog meerderen zich overtuigd houden, dat de toestand eenvoudig deze is De heer Groen hoopt nog, dat zijne anti-revolutionaire vrienden, het bonte pak (half liberaal, half conservatief) zullen aflggen en als anti-revolutionairen pur sang zich zullen vertoonen. in die hoop wil hij het hun nu niet moeijelijk maken, terwijl hij hen daartoe zoekt te bewegen met de bedreiging, dat al zijne batterijen reeds gerigt zijn op het kabinet, wanueer het onverhoopt liever de meerderheid dienen, dan den leider der zoogenaamde nationtile minderheid volgen wil. Daarom zegt de beer Groen: „AA"ij althans hebben geen reden om aan onze vrienden ministeriele levensverlenging te misgunnen." Hadden de vrienden, in den ministerielen rok hun bekend anti-revolutionair karakter bewaard, dan ware hun levensverlenging toegebeden, nu wordt hun die niet misgund. Blijkbaar is deze uitdrukking gekozen, omdat hij nog een vonkje hoop in den ministerielen aschpot ziet, want zonder dit zou de heer G. aan zijn beginsel verpligt ziju te wenschen, dat het ministerieel leveu zijner vrienden spoedig eindigde. AVij zouden zeggen de beste partij voor den heer G. was dus om te zwjjgen eq te zien wat er gebeurdemaar het is hem nu eenmaal behoefte om veel te spreken en daarom brengt hij zich iu de noodzakelijkheid om onder reserve's, met „misschien's" en „mits" over zijne plannen uit te weiden. Maar al sprekende is het toch „laat ons wachten wat het ministerie doet." Blijft het voor de vleijerijen en bedreigingen doof, dan zal het in den heer G., niet in kamer, maar in de parlementaire schetsen een vinnigen bestrijder vinden. Laat het, onder schijnbare af kerigheid van de politiek van den heer G., doorschemeren, dat het ter gelegenertijd zijne wenschen vervullen wil, dan be- rpst de heer G. met veel beteekeuend zwijgen tot Slechts tot eene overtuiging is de heer G. toch eindelijk gekomen, dat namelijk de voorstanders zijner zaak haar liever behartigen zonder dan met hem. Daarom zal bij hem de terrible vrij moedigheid niet ophouden om op hetzelfde aambeeld te blijven slaan hij hoopt zoolang over toenemende gemoedsbezwaren te spreken, tot men ze eindelijk gaat gevoelen. En al ware het dan ook, dat zelfs dit ministerie op den duur zich van hem afkeerde, hij zal zorgen, dat de agiterende kwestie niet ge smoord worde en bij het idee fixe, dat aan hem een taak is opgelegd, blijft hij steeds van den volgenden dag wachten, wat elke dag heir, met bittere teleurstelling onthoudt. Het Utr. Dagbl. zegt o. a. over de cholera als straf Over weinig tijds zal het tot de geschiedenis behooren, dat men thans in epidemische ziekten een straf ziet van God. Aróór onzen tijd zag men dit ook in besmettelijke ziekten, b. v. in de pokken, nog langer geleden bovendien in allerlei natuur verschijnselen, kometen enz. Zoo lang echter iets dergelyks in de praktijk reeds verloochend, als stelling noch geloofd wordt, draagt het wel niet voor de gezondheid schadelijke vruchten door verwaarloozing van maatregelen en middelen maar blijft het een brou van velerlei ander kwaad. Een straf van God zegt de een over het ongeloof, en bevordert aldus de onverdraagzaamheid. Gelijk bet gepeupel te Weenen tegen bet protestantisme wordt opgezet en aangehitst door de verkondi ging, dat de nederlaag van Oostenrijk een straf Gods is, om dat een protestant aan het hoofd van het leger wordt geduld - zoo wordt de massa te Utrecht tegen de modernen aan gehitst door de verkondiging, dat de cholera :sn straf is voor het ongeloof, dat wil zeggen voor de duiding van modernen in de kerk en de maatschappij. Fanatisme, bigotterie zyn zoo vele paddestoelen, welke weUg groeijen in de schaduw der be kommernis over dergelijke straffen Gods. Thans nu de cholera zoovele gemeenten van ons vader land teistert, en heinde er. verre hare offers velt, vestigen wij de bijzondere aandacht van het publiek, maar inzonderheid van hh. geneeskundigen, op onderstaande medededing, ontleend aan een brief van een zeer geacht persoon, den heer J. A. Krajenbrink, lid van de bataviasche kamer van koophandel en nijverheid, te Teloek-Djambi (Krawang), dd. 9 junij jl., waar van ons de bekendmaking me» de meesie bereidwilligheid is toegestaan „Met de laatste mail ontvingen wij in de. couianten het be- rigt, dat de cholera te Botterdam en 's Hage was uitgebroken. Mogt die ziekte verder voortschrijden en ook in Tiel zich ver toonen, verzuim dan niet om altijd mijn oud en beproefd mid del in gereedheid te hebben, namelijk ammonia liquida, eu daarin 1/6 gedeelte pepermunt-olie. Dit fleschje moet goed gesloten blijven. Bij het gebruik schudt men het even door, omdat in sterken ammoniak de pepermunt-olie naar den bodem zinkt. Bij de verschijnselen der ziekte neemt men een bierglas, doet daar twee eetlepels met suiker in, druppelt daarin 15 droppels der doorgeschudde ammonia liquida, giet bet verder voor 2/3 vol met koud water, roert alles good door, en drinkt het geheel op. Is na verloop van een kwartier of half uur de pijn niet geheel geweken, of verergert die, dan geeft men op dezelfde wijze nog 10 a 15 droppels. Zelden is het mij echter gebeurd, dat ik de tweede dosis behoefde toe te dienen.. Meestal helpt de eerste dadelijk; m«aar zeker is het, dat ik in verscheidene jaren dat ik dit middel heb gebruikt, wel 500 gevallen van dadelijke genezing heb gehad, en nimmer één enkele lijder, die mijn middel gebruikt heeft, gestorven is, terwijl velen die het niet hadden gebruikt, gestorven zijn. De doctoren mogen nu mijn middel niet willen aannemen, dat is hunne zaak." Terwijl wij met den meesten aandrang de aandacht van des kundigen op bovenstaande mededeeling vestigen, kannen wij er bijvoegen, dat, naar wij vernemen, bovenstaande genees wijze (evenwel in verminderde gift) bij enkele cholera-patieuten hier ter stede met zeer gunstig gevolg is toegepast. Tielsche Courant. De voortduring der femansche woelingen in Ierlard eischcu de verlen ging der schorsing der habeas-ccrpus-actc. De Chinezen weren de tn- gelsche schepen uit dc binnenvaart. Te Parijs doet men proeven met een pistool dat 60 schoten lost in eene miuuut. Ton Uisraarek zal van graaf tot prins verheven wordcu. Saksen zal niet vrijkomen zonder het betalen ccner groote oorlogsschatting. De psnj^ehe Courier du Dimaucbc is door de regering opgeheven. De veeziekte heeft opge houden in Ierland. In Eugclaud en Schotland zijn iu de wtek eindigend; 28 jolij aaugetast 20b ruuderen. De spaausche geestelijkheid i9 ernstig aangemaand om vrijwillige giften af te staan ter styviug \au de staats kas. Van 22 tot 2b julij zijn aangetast in Zuid-Heiland 629, in Noord-Holland 31, in Utrecht 311, totaal 971 runderen. De pruisische kroouprius, vroeger de tegenstander van von Bismarck, is thans overge- loopei; 1 zijne partij. Victor Emanuel ziet edelmoedig sf van Tyrol Trent le grens vormen. 1c den slag van h-miggratz heeft alleen het sa. ïtne legir 5U0U man verloren. Alleen de russische eezant is te Augsburg gebleven bij den zieltogeudeu bond. De italiaansehe wapenstilstand is 2 aug. ingegaan voor 4 weken. New-Orleans is in ctaat van beleg verklaard om het uitbarsten van een ntgeroproer, dat echter spoedig werd bedwoegen. In Engeland weert mea den invoer der schapen omdat zij de veepest overbrengen. Te Zwolle gekoft men .de cholera te verdrijven door het teer branden. De groothertog v?n Baden krijgt pardon van Pruisen, omdat hij door zijn volk gedwongen is tot dra oorlog. In Pern is reeds weder een opstand uitgebarsten. Gedoreude de maand julij rijn nit Liverpool vertrokken 11,145 landver huizers, meest naar Amerika. In het dorp Jeffrey ^depart, isère) zijn 37 van de 55 huizen door biaud vernield. In Italië bestaat ééu schouw burg op elke 75000 inwoners. Vou Manteuffel beeft den franscheu kok van v. Rothschild te Frankfort geprest. Te Atit.«erpeu zijn in Julij overleden 2103 personen, tegen 349 geboorten. Te Brest zyu verschei dene fregatten en corvetteo uitgerust. Lord Cowley, de engelsche ge zant te Parijs, heeft zijn ontslag ingediend Te Parijs zijn in de maand julij 182 falliet verklaringen uitgesproken door de regtbank van koophandel. Zoo ving men in Europa oorlog veert, zoo langzaam gaat dit werk aan de oevers van la Plata. Te Frankfort rijn de vreemde vleescbvre tende dieren verkocht van het zoölogische genootschap, honne in de stad verspreide menigte is on ver koopelij De cholera heeft zich vertoond iu de onmiddellijke nabijheid vau Weenen. In Engeland gebruikt men sedert eenigen tijd mangels van glas, thans maakt raeu in Amerika ploegscharen van glas, die uitmuntend werken, onverslijtelijk zijn eu niet aanhangen. In 1859 werden te Baltimore 2500 speciale agenten aan-

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2