Donderdag, 16 Augustus. 1S66. 457. (Juttcnlflnïï. 44S r Effecten. Uitgave van A. BRINKMAN. lange Tiendeweg, D. n°. 60. •t d’ IJssel. i Parijs, 12 Aug. Het bevestigt zich, dat de nota van ons gouvernement, betrekkelijk de grenzen, in het eerst den onaan- genaamsten indruk heeft gemaakt op koning Wilhelm. Hij had deze eischen van Frankrijk volstrekt niet verwacht en was in de stellige meening geweest, dat Napoleons bemiddeling geheel belangloos was. Hij moet zich niet ontzien hebben te zeggen hoe hij er over dacht, namelijk dat er voor Pruisen geen mo gelijkheid bestond, om aan deze onverwachte eischen toe te geven, en dat hij er nimmer in zou toestemmen. Almede be vestigt zich, dat het antwoord van den heer von Bismarck, hoewel naauwelijks meer bemoedigend, evenwel niet zoo cate gorisch was. De pruisische minister moet hebben verklaard, dat ondanks al den goeden wil van Pruisen en zijne erkente lijkheid voor de goede d’msten van Frankrijk, het aan het pruisische kabinet niet mogelijk was op deze wijze Frankrijk van dienst zijn. Om zijne weigering te motiveren en te ver zachten, is de heer von Bismarck in eene reeks van vertrou welijke uitleggingen getreden, om den heer Benedetti den aard der bijzondere stelling van Pruisen op dit oogenblik duidelijk te maken. Evenwel moet hij den franschen gezant niet alle hoop hebben ontnomen, want op het eiudc van een langdurig gesprek zou hij er bij hebben gevoegd, dat de raadslieden van koning Wilhelm de zaak nader zouden overwegen. Voorts zou hij hebben gezegd, dat hij de redenen, die keizer Na poleon tot dezen eisch hadden bewogen, op hare juiste waarde schatte. Het is dan ook een feit, dat de keizer, wiens bemiddeling aanvankelijk geheel belangloos was, tot zijne ver anderde zienswijze alleen gekomen is door den krachtigen aan drang der publieke opinie, die, verontrust door de uitbreiding van het pruisische grondgebied, hare ontevredenheid over het keizerlijk gouvernement op de krachtigste wijze uitte. td. duitsch M vooraf eene nieuwe 4. BRINKMAN. 47% 52’/is lacndag en Iringidag de overige dagen Zondags ’s morgens f: - h. Hx<su koers. 561 4 66*/9 S9> 4 1351 j van het ma- veiliger plaats over Gebleven k-jen. 5«%S 66% 89% jp gelijke dagen na- Zondags 's avonds 5 'wkaarten 31% 67% 73* s 71% 16% ter Mngifte gedaan van 5 aa 146 zijn overleden. 1 1’ 16 %6 De prijs der Advertentie» van één lot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. S3W ;i7s 22% 47»/I( T V M. 'edmm van den bnreer- s sbusivtLjk gesteld J. magere ƒ27 p. 50 n. /la/ 1.10. andel in granen was >ger. 11 a 11.25. Kogge 6.50. Korte haver 8. Koolzaad/ 11.50 aug. 21/4, 786/8 en a 1.50 per n. 8. 1.25 a 4.50. 31% 42% S3U j, 177% 44’/m 71’/is 16*% 3 4 >5 t% ^6 h 1 >4 %6 olhnder en C. Kruit. t en J. M. A. Soeter. i J. A C Uuijvenaar. A. C. van Zutphtn. - C. Schaap, 24 j. J. B. Teijgerman en lEoüeJtrwoerd. P. Taa 25H/lt plegtige enqyclica te hebben uitgevaardigd, een brief zal sclrij- ven aan keizer Napoleon, waarin hij zou aanbieden hem onder den titel van een wereldlijk vicariaat de landen der kerk over te geven, met inbegrip, wel te verstaan, van de door Italië geannexeerde provinciën, welke annexien destijds door het fransche gouvernement zijn gedesavoueerd. Wij zonden hier alzoo een pendant hebben van den afstand van Venetie aan Frankrijk door keizer Frans Jozef. De paus zou dit motief doen gelden, dat hij, wegens zijne zwakheid het domein van St. Petrus niet kunnende verdedigen, dat grondgebied in han den stelt van den opvolger van Pepijn den Korte, den ka tholieken souverein bij uitnemendheid, zijne zeer christelijke majesteit den gebieder van Frankrijk. De donateur zou zich voorbehouden die landen terug te nemen in minder troebele tijden. Het is mogelijk, dat de paus werkelijk het voornemen heeft om op deze wijze Frankrijk verantwoordelijk te stellen voor hetgeen in den kerkdijken staat zal gebeuren, maar het mag betwijfeld worden of Frankrijk er ooit in zal toestemmen dergelijken last te aanvaarden. Intusschen wendt ons gouvernement alle pogingen aan om den paus te bewegen eene andere politiek aan te nemen in de stelling, waarin hij door dh jongste gebeurtenissen in Italië geplaatst is. De officieuse Patrie meldt, dat men te Rome deze raadgevingen in overweging heeft genomen en dat het non possumus nog slechts gestameld wordt. I ci ’dad spoort den n. stoel aan, het koningrijk Italië te erkennen ^n zijne eigen regering te reorganiseeren op constitutionele 11 vrijzinnige grondslagen. Antwerpen, 14 Aug. Tot heden is men de vlammen niet meester, maar het gevaar is geweken. Men is ijverig werk zaam om de'Vaten petroleum, welke in de kelders gazijn de Crypte zijn geborgen, naar een r-:,ï“ te brengen. Berlijn, 12 Aug. Als officieel kan worden gemeld, dat de pruisische regering aan Oostenrijk heeft doen weten, dat zij Italië in het bezit van Venetie zal handhaven. In onze officiële kringen worden de berigten, dat Frank rijk den wensch zou hebben geuit tot afstand van duitsch grondgebied, ten eenenmale ongegrond verklaard. De gedachte aan eene volledige inlijving der vrije stad Frankfort bij Pruisen, schiet meer en meer wortel. Voor dit denkbeeld kan oo’ de omstandigheid pleiten, dat Frankfort, in het thans bekend geworden ontwerp van 4 augustus, betreffende den nieuwen noord-duitschen bond, niet bij name genoemd wordt. Opmerkelijk is het voorts, dat men nog voor korten tijd twijfelde aan het houden der aanstaande herfstmis. Thans echter kan gemeld worden, dat zij reeds is uitgeschreven. Uit Dresden wordt gemeld, dat men aldaar algemeen het gevoelen is toegedaan, dat Pruisen bij het sluiten van den vrede met Saksen de versterking van Dresden en het leggen eener pruisische bezetting aldaar tot voorwaarde stellen zal, ten einde door middel van een bruggehoofd den overgang over de Elbe en alzoo de veiligheid van Berlijn duurzaam te ver zekeren. Zonder dezen maatregel alzoo denkt men te Dresden dat Pruisens gevoelen is zou, in weerwil van Saksens mi litaire mediatisatie, Pruisen op eene gevaarlijke wijze voor de oosten rij ksche troepen open blijven liggen. 13 Aug. De keurvorst van Hessen bevindt zich nog steeds op het slot te Stettin. De kouing van Pruisen heeft hem nogmaals aangeboden zijn verblijf te nemen op het slot te Königsberg, doch even als vroeger heeft hij dit van de hand gewezen. Daarentegen heeft hij den wensch te kennen gege ven, om zijne residentie naar den rijnkant over te brengen. - Naar men van eene vertrouwde zijde verneemt, heeft de ko- ning daarop het slot Brühl te zijner beschikking gesteld, onder voorwaarde dat bij op zijn woord van eer zou beloven het niet te verlaten, doch- de keurvorst wilde ook dit aanbod op zoodanige voorwaarde niet aannemen. Vervolgens heeft de koning hem op dezelfde conditie een verblijf te ijdag 10 Augustus. ATsle xrs. 8 13 Aug. De Constitutionnel zegt ter gelegenheid der geruchten omtrent voorstellen, welke Frankrijk aan Pruisen zou nebben gedaan Het is van gewigt, dat men de publieke opinie omtrent zoo ernstige onderwerpen niet op het dwaalspoor late. Het is voorzeker mogelijk, dat Frankrijk regt hebbe op schade loosstelling, maar te gelooven dat reeds e-n programma des wege is geformuleerd, en dat dit programma is verworpen, dit zou eene miskenning zijn van het gewone karakter der diplo matieke handelingen daarbij zou men uit het oog verliezen, dat tusschcn beide mogendheden zeer vriendschappelijke betrek kingen bestaan en bovendien vergeten, dat het ware belang van Frankrijk niet gelegen is in het verwerven van eene on beduidende gebiedsvergrooting, maar in het helpen van Duitsch- land, om zich te constitueren op de voor zijn vooruitgang en voor de belangen van Europa meest gunstige wijze. Het zal wel naauwelijks gezegd behoeven te worden, dat de kwestie der rectificatie van Frankrijk’s grenzen het eenige onderwerp is, waarmede ons publiek zich bezig houdt. Tot vóór weinige dagen waren er velen die aan de waarheid van de daaromtrent loopende geruchten twijfeldenthans bestaat er bij niemand meer twijfel. De sympathie voor het denk beeld eener uitbreiding van het fransche grondgebied is groot onder de verschillende standen onzer bevolking en zal welligt een ware hartstogt worden, zcodra de pers zich voor dat denkbeeld interesseert. Wanneer de Franschman zich herinnert, dat de tegenwoordige oppervlakte van zijn land kleiner is d».a onder Lodewijk XIV; wanneer hij bedenkt hoe Vauban, Louvois en Turenne dat gebied met zoo veel zorgen en ten koste van zoo vele opofferingen hebben verworvenwanneer hij zich ook herinnert hoe de grenzen van zijn land door Eu ropa werden ingekort om Frankrijk in bedwang te houden, dan valt er niet aan te twijfelen, of hij wordt met geheel zijn hart gewonnen voor het denkbeeld, hetwelk nu door Je fransche diplomatie op den voorgrond schijnt geschoven te worden. Er is sprake van, dat de paus, na vooraf eene nieuwe Dito lange 3.40 J Duiveboonen 9.25 kilo 155 a ƒ.160. doch waren G0UDSCHE COURANT. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentién van 15 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zyn.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1