Zondag, 26 Augustus. 1866. enix” Overzigt. töuitentanb* Effecten. ft* 160. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiendeweg, D. n°. 60. O Ut-: 866. ito 135% 83’/* 76’/* 25% 25 L BRINKMAN. f i, Hollander, woon- :hte eenige soliede e artikelen, zoo ah IQUEUREN enz. information kunnen onder letters V R e notre Dame de 68% 74’/* 72% 15% 72”/u 15’/* 'm 3 178 45% 23% 67 48% 53% s a Gebleven koere. 56>/8 8 '16 4 4 8 8 8 /16 8 8 8 8 177’/j 45% 667/8 48V16 53% UDSCHE COURANT. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. I In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is2,franco p. post ƒ2,25 Ad »er ten tien van 1—6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. I VERZEKERING t, goedgekeurd bij ran 19 Augustus '2, enz. taal 1,500,000, aatst,} Mfe premiën tegen den. en omstreken, HOUT, ink van Couda. illeerd bij G. P. te GOUDA, met j eene hoeveelheid kan a contant. JENEVER a 46%0 idem a 477/io :r 2de soort (Mout- :an 61“ cents; inl. /io Per kan 66 inderc sterkte naar dat de heer von Bismarck de voordragt tot inlijving van vier tegengehouden, bij den landdag heeft kun- GOUDA, 25 Augustus. De vrede is gesloten tusschen Pruisen en Beijeren, op voor waarden, die in de gegeven omstandigheden gunstig te achten zijn het afgestane grondgebied is van geringe beteekenis. Ook Jessen-Darmstadt zal slechts Homburg en het bezettingsregt te Mainz verliezen, maar het grondgebied behouden ten noor den van den Main, onder verpligting dat het opgenomen worde in den noordduitsehen bond. De vrede met Oostenrijk is langzamerhand tot stand geko men er was veel te regelen bij het ophetfen der betrekking tot den ouden bond, overigens schijnt Pruisen nu vriend schappelijke betrekkingen te willen aanknoopen. Oostenrijk heeft alles te reorganiseren, ministerie, inwendig bestuur, leger, de onderlinge betrekkingen der verschillende landen het zal veel gek! behoeven, doch uiterst moeijelijk bekomen, en moet het zich met papicrengeld behelpen, gelijk bet voornemen schijnt, dan zal de financiële verwarring eer toe- dan afnemen. Met Italië staat het ’■"et beter, de vredehandeling moet nog eerst regt beginnen u heeft ook alles te regelenook dit rijk wordt zwaar gedrukt r de financiële kwestie. La Marmora w.jkt »oor Ricasolide treurige uitkomst der krijgsoperatien heeft zijn roem doen Lanen en hem de populariteit onttrokken. Pruisen is het gelukkige land, dat zijne stoutste verwachtin gen vervuld ziet; v. Bismarct zijne pogingen door de schoonste uitkomst bekroond, de annexation zullen weldra geheel voltrok ken zijnde vertegenwoordiging zal berusten in al het onregt, de kracht der oppositie zal overschaduwd worden door den jubel des volks. Geen der drie grootc mogendheden zal zich ver zetten tegen de enorme uitbreiding der pruisische magt. Als deze een fait accompli is, kan Rusland met hetzelfde regt zijne oostersche plannen doorzetten. Engeland laat het vaste land los en de dagbladen daar beweren niet zonder grond dat Duitsch- land merkelijk winnen zal in kracht, hoezeer ook de tot het doel gebezigde middelen afschuwelijk zijn. Frankrijk is gedul dig en vredelievend, ofschoon het een oogenblik lang scheen te ontwaken; misschien ligt de oorzaak in den ongunstigen staat van ‘s keizers gezondheid en schroomt hij zich in moeije- lijkheden te stoken, die zijne geheele gezonde kracht mogten vereischen. Hoe het zij, Pruisen mag voor het oogenblik zijne voile willekeur doen gelden, ofschoon niemand ontveinst, dat er nog een onweder broeit, dat niet zoo ligt zal overdrijven. Hoe hopeloos de zaak der vrijheid schijnt te staan, het is ondenkbaar, dat de volksontwikkeling ook bij de lessen dezer dagen niet rijpen zal tot eene kracht, waarvoor in ’t eind ook von Bismarck wijken moet. Door de nevelen, die ons om geven, bespeuren wij de voorteekenen van blijder dag. Enge land gaat steeds voort op den weg der volksvrijheid en Frank- rjjk rijpt zijne krachten om zijne plaats te hernemen aan de spits van den voortuitgang. dag 21 Augustus. Hoogste koers. 56% 66% 88’/* 136 De prijs der Advertenties vaa één tot zes regels met inbegrip van bet zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden wrekend naar plaatsruimte. nen inbrengen. Wel is de inlijving der vier noonl-duitsche staten „eene daad van geweld, onverdedigbaar naar het vol- kenregt of alleen te regtvaardigen op grond van het naakte regt van verovering," zegt de Times; maar het is eene veran dering die ook voor de betrokken staten wenschelijk is, en weinig of geene verandering iu het maatschappelijke leven zal brengen, en geene andere belangen dan die van de gevallen souvereinen, van hunne hovelingen en dienaren, zal krenken. De bevolking der ingelijfde landen zal, ja, andere uuiformen op de straten en andere kleuren op de schildwachthuisjes zien, maar overigens zal er schier geene verandering voor haar merk baar zijn. De Times is minder tevreden met Pruisens plannen aangaande de zuid-duitsche staten. Hij mist daarin helderheid, doelma tigheid, waarborg voor hechtheid en duurzaamheidmaar hij ■telt zich gerust met de gedachte, dat Zuid-Duitschland zich weldra gedrongen zal gevoeler., om zich in de armen van Pruisen te werpen. Het zal niet eens noodig zijn, zegt de Times, dat Pruisen zijne heerschappij aan Beijereu, Wurtembcrg en Baden opdringe. Deze zuid-duitsche staten zullen uit eigen beweging tot Pruisen komende eenige vraag is, of zij hnnne yorsten zullen medebrengen. Parijs, 21 Aug. De Liberté bevat een artikel, waarin zij op spottende wijze het verval der vereenigde staten, het rijk dat niet eens een staand leger en eene censuur bezit, stelt te genover den politieken, finaneielen en maatschappelijken glans van het met dergelijke instellingen zoo rijk gezegende Europa. „En dat armzalig volk, dat volk zonder grootheid" aldus ein digt het artikel, „nam een stukje van dat Mexico, waar wij in drie jaren lang geen voetbreed hebben kunnen vooruitkomen, wierp bet in den onmetelijken smeltoven der vrijheid en haalde het bloeijendc Californie daaruit te voorschijn. Engeland geeft den lompen democraat toe, de russische colossus zoekt zsjn bondgenootschap en Frankrijk zelf schenkt aandacht aan zijne opmerkingen betreffende de mexicaansche expeditie. Men verhaalt bier, dat de koning en de koningin van Hanover zich in den jongsteu tijd tot verscheidene buitenl. kabinetten hebben gewend. Koning George beeft, volgens die berigfen, getracht hier vooral te bewerken, dat de fransche re gering er op zal aandringen, dat de bevolking bij algemeene stemming zijne meening zal doen kennende koningin van Hanover heeft aan eene gekroonde dame geschreven, dat zij haar rijk niet zal verlaten alvorens men haar met geweld daaruit verwijdere. Regtstreeksche berigten, welke de fransche regering uit Hanover ontvangen heeft, melden, dat de bevolking niet ongaarne den nieuwen toestand zal aannemen. Ook de berig ten, welke de engelsche regering heeft ingewonnen, luiden in dien zin. Het mexicaansche keizerrijk wordt hier als reddeloos verloren beschouwd. Intusschen zal, ofschoon Frankrijk voort- aan troepen noch millioenen meer aan de verwezentlijking vnn het fraaije denkbeeld van keizeriu Eugenie kan opofferen, de fransche diplomatie zich beijveren om de regering tc Washington te bewegen jegens het keizerlijke Mexico eeu zachter toon aan te slaan. Hierdoor wordt echter de doodstrijd slechts ver lengd, de ziekte zelve nogtans niet genezen, koor Frankrijk bestaat evenwel, sedert de keizer een besluit heeft genomen, de grootste moeijelijkheid niet meer in den korteren of lange- ren duur van bet mexicaansche keizerrijk, maar in het bevre digen der mexicaansche schuldeischers in Frankrijk, die op bijzonder aanraden van hunne regering voor de leeningen in schreven, en vermeenden alzoo aan keizer Napoleon een bij zonder votum van vertrouwen te geven. Zij verlangen thans, niet zonder grond, dat men hunne belangen krachtiger behar’ige, dan zij onder andere omstandigheden zouden hebben durven vragen. Naarmate Pruisen in zijn veroveringswerk vordert, ont moet het moeijelijkheden, waarop het zeker niet gerekeniMpd Niet de minste onder die moeijelijkheden, waarmede hel^prni- sisebe gouvernement te worstelen heeft, is bet gévoejArau ar— tv"' jv'. Londen. 24 Aug. Op verschillende plaatsen in Engeland zijn weder volksbijeenkomsten gehouden, ter bespreking van <k hervorming van bet kiesstelsel. Overal werden besluiten genomen de strekking hebbende, om te verklaren, dat de be staande vertegenwoordiging van het volk veel te wenschen overtiet en dat aan bet kiesregt eene grootere uitbreiding be hoorde gegeven te worden. Eene andere afdeeling van de ver- eeniging tot hervorming van het kiesstelsel heeft thans, even als die van den heer de Gruyther, besloten, eene audiëntie voor eene deputatie uit hare leden van de koningin te ver zoeken. De Times verkondigt het als eene heugelijke gebeurtenis, duitsche staten, wier indiening door bijzondere omstandigheden eenige dagen was 1

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1