ötnnenlanö. Gemengde Berigten, Ingezonden. Vragen op politiek gebied. Burgerlijke Stand. krnii.g Jankte ook zelf den Almngtige, die hem in zijn hoogen ouderdom nog heeft geroepen om met en voor Pruisen zulke groote resultaten te bereiken, nadat hij genoodzaakt was ge worden het zwaard te trekken. De voordeelen der door hem beoogde reorganisatie zullen thans erkend worden. Het doet hem leed dat die eensgezindheid niet reeds vroeger heeft plaats gehad. Wanneer het geval zich andermaal mogt voordoen, dat hij tot handhaving der staatsregeling genoodzaakt werd op te treden, zou hij even als vroeger moeten handelen, doch hij vertrouwt dat zulk een conflict na zulk een adres van antwoord zich niet weer zal opdoen. Het slot van het adres bevat alles wat Z. M. kan verlangen. Leipzig, 26 Aug. In de vergadering van dc nationale liberale partij is met overgroote meerderheid het volgende be sluit genomen Wij achten de duitsche en Saksische belangen het best gewaarborgd door de inlijving van Saksen bij Prui sen, en in geval dit onmogelijk is ten minste door het afstaan van het bestuur van het leger en de leiding der diplomatie aan Pruisen, terwijl de wetgeving, de administratie en de be langen van het algemeen beheer aan het orgaan van den bond moeten worden overgedragen. Florence, 25 Aug. In het tractaat te Praag is op voor stel van Italië een artikel opgenomen van de volgende strek king: Ter uitvoering van artikel 6 van de overeenkomst te Nicolsburg, en nadat keizer Napoleon den 29 julij aldaar of ficieel had doen verklaren, dat hij, voor zoo ver zijn gouver nement betrof, Venetie voor Italië had verkregen, om na den vrede aan die mogendheid te worden overgedragen, stemt de keizer van Oostenrijk toe in eene vereeniging van het lom- banlijsch venetiaansch gebied bij het koningrijk Italië, zonder andere voorwaarden dan de liquidatie der schulden, erkend als rustende op de afgestane territorien, overeenkomstig de bedoe ling van het tractaat van Zurich. GOUDA, 29 Augustus. D ij vernemen, dat de binnenlandsche schroefstoomboot- reederij te Dordrecht aan de Moerdijk verbonden zal worden, volgens speciale tarieven, aan de lijnen der nederlandsche maat schappij tot exploitatie van spoorwegen, voor bet vervoer van goederen voor en van Gouda, Amsterdam, Utrecht en tusschen- liggende plaatsen. De heer Groen van Prinsterer heeft, ten gevolge der ver klaringen van het ministerie ii zake het onderwijs, zijn ontslag ingezonden als lid der tweede kamer. In de zitting van maan dag is het ontwerp tot onteigening ter verbreeding der halsteeg en oude doelenstraat aangenomen; sommige leden wilden de behandeling uitstellen met het oog op het plan van de heeren van Outshoorn en Kuinders, doch de minister achtte dit uit stel niet wmschelijk. Verder is met 29 tegen 21 stemmen besloten, woensdag de behandeling der motie over de inter nationale commissie voor de Ooster-Schelde te hervatten, daar de regering de stukken nog niet heeft overgelegd. Met 42 tegen 8 stemmen is besloten de oost-indische be grooting nu te behandelen. De algemeene beschouwingen zijn aangevangen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de algemeene beraadslaging over de indische begrooting afgeloo- pen. De minister van koloniën heeft tegenover den heer Ro- chussen herhaald dat herziening van art. 56 van het regerings reglement niet noodzakelijk was. Morgen zullen dc afzonder lijke punten in discussie komendoch vooraf de motien over de zaak van de afdamming der oosterschelde. De hoofd-commissie der algemeene tentoonstelling ver leent op franco aanvrage daartoe van directeuren van indus triële ondernemingen voor hunne werklieden, voor besturen van industriële genootschappen voor hunne mingegoede leden, en van Bazen voor hunne onderhoorige ambachtslieden, dage lijks toegang tot de tentoonstelling voor 25 cents. Tevens zijn bij haar bewijzen te verkrijgen op vertoon van welke de directie der nederlandsche rhijnspoorweg-raaatschappij dagelijks met uitzondering van zondagen en woensdagen re- tourbilletten naar Amsterdam uitgeeft, die tevens vrijen toe gang verleenen tot de tentoonstelling. Deze biljetten worden uitgegeven van Arnhem, Wolf hezen, Ede, Veen endaal, Maarsbergen, Zeijst-Briebergen, Rotterdam, Capelle, Nieuwerkerk, Moordrecht, Gouda, Oudewater, Woerden en Harmeien tot den prijs van één gulden, vijf en twintig cents, en van Utrecht, Maarssen, Breukelen, Niewersluis, Loe- nen-Vreeland en Abcoude tot dien van één gulden voor heen en terug. In 1864/65 werd door het rijk het lager onderwijs voor gewone -behoeften gesubsidieerd met 25,439. Daarvan ont vingen Noord-Brabant 3025, Zuid-Holland 4440, Noord- Holland 6219, Zeeland 790, Utrecht 1813, Friesland 2057, Overijssel 250, Limburg 4770, en Drenthe niets. Buitengewone subsidien ontvingen Noord-Braband 5,588.87, Zuid-Holland 14,419, Noord-holland 23,937.37, Zeeland ƒ5,560.50, Utrecht 2,949, Ove.ijssel 1,683.99 en Liraburg ƒ6,750. Alzoo Groningen, Friesland, Drenthe en Gelderland niets, Men leest in de Nieuwsbode van gisteren: Wat ons cngeloofelijk voorkwam, is een feit. Bij ministeriele beschikking van 3 aug. 1866 n°. 223, is aan de ingenieurs bij deu waterstaat bekend gemaakt, dat de re gering van meening is, „dat zij in het vervolg nog steeds verpligt blijven om, bij het aangaan van een huwelijk, daarvan vooraf aan den minister kennis te geven en daartoe vergun ning te vragen./y - Den 25 Aug. is aan den Kiuderdyk onder de gemeente N. .Lekkerland in 89jarigen ouderdom overleden de bekende scheepsbouwmeester Fop Smit die door volhardende onderne mingsgeest, helder doorzigt en onverpoosden ijver zeer veel heeft toegebragt tot ontwikkeling van den nederlandschen scheeps bouw en tot de uitbreiding van de buiten- en binnenlandsche stoomvaart. De Goessche Courant zegt Het is thans boven alle bedenking, dat de heer Groen, bij de wording vau het tegenwoordige kabinet waarheid sprak, als hij zeide, dat de graaf van Zuylen daarin zitting genomen had, als specialiteit in bet bestuur van het departement van buiteniandsche zaken, en wat men sedert gezegd heeft van dien staatsman, dat hij een zeldzaam exemplaar i9 op dit gebied, anders niet rijk aan groote mannen, het is alles door de uit komst overtroffen. Wij hebben inderdaad eene specialiteit aan het hoofd van dit departement, die alle voorgangers in de schaduw stelt. Men gelieve echter optemerken, dat er specia liteiten zijn ook in anderen zin, dan men dit woord gewoonlijk verstaat. Van tijd tot ontmoeten wij ze in de staatkundige wereld, die een voorbeeldige tact hebben om de zaken in de war te sturen en eene lange ervaring getuigt er van, dat die specialiteiten werden genoemd, niet altijd het talent bezaten om ten meesten nutte werkzaam te zijn. Indien wij eene verge lijking maken tusschen de enkele daden, door den tegenwoor dige!! minister van buiteniandsche zaken in zijne betrekking verrigt en die, welke wij onder het zoogenaamde wanbestuur van zijnen voorganger zagen geschieden, dan komen wij tot de slotsom, dat noch een lange lijst van titels, noch een lange diplomatieke loopbaan eenigen waarborg opleveren en dat alle verandering geene verbetering is. Zwolle, 28 Aug. Hoewel de cholera nog niet geweken is, neemt zij toch eer af dan toe. Het teerbranden geschiedt nog druk en de bekende geschiedenis van kraaien op den toren vindt ook hier, even als elders, geloof. Het gebouw voor de hoogere burgerschool begint zijne vol tooiing te naderen. Met oct. 1867 zal de school geopend worden en een maand vroeger de brrger-avondschool. De ele menten dier scholen beginnen zich al reeds te ontwikkelen, daar gepasseerde week drie onzer stadgenooten, de heeren J. C. Klaar, G. Nieuweuhuijs en J. G. W. Postel, te 's Hage tot leeraren zijn bevorderd, de twee eerete in de gymnastiek en de laatste in 't schoonschrijven. Tot op */4 uur afstands dezer stad is de lijn Zwoile-Deventer gereed, en ofschoon men reeds spreekt van het openstellen der lijn binnen eenige weken, zal dit nog wel tot 1 nov. a. s. duren, 't Is te hopen dat de ceutraal-maatFchappij dan betere dagen te gemoet gaat, 't welk nu verre beneden het middel matige is. De Punch wil de eng. schepen niet langer de invincible* maar de invisibles noemen. De staat van beleg is den 23 ang. te Main* opgeheven en de stad is den 25 door de Pruisen bezet. De onderkoning van Egypte heeft de veelwijverij afgeschaft in zijne familie. De leerlingen der hoogere burgerscholen moeten in den wapenhandel reoefend worden. Men beweert dat 36 eerste luitenants benoemd zullei. worden tot kapiteins. Te Wezel worden oostenrijksche krijgsgevangenen als paarden voor de kar gespannen. Te Boston gebruikt men op een war men dag 600 ton ijs. De nederlandsche leeuw begint aandoening te gevoelen van zijne oude kwaal, den lintworm. De badgasten te Badeu- Baden zijn weder aangegroeid tot tien duizend. Te Breda is niet in geschreven op de leening voor het bouwen der hoogere burgerschool. De krijgswet wordt te New-Orleans gehandhaafd. Het contingent van Meeklemburg-Strelitz is den 21 aug. aangekomen te Berlijn. Engeland kan in alles te zamen beschikken over 120 duizend man armeetroepen en 180 duizend man zoogenaamde hulptroepen (vrijwilligers enz.) en alzoo 300,000 man. Beijeren moet dertig miilioen oorlogskosten betalen. De reformmeetings zijn ontelbaar in Engeland. Zweden wil de prui- sischfi veroveringen niet erkennen. Tusschen de rijksgrooteu in Japan is een oorlog uitgebroken. De keizer van Oostenrijk zal jaarlijks eenige maanden te Buda doorbrengen. Twee fransche bisschoppen en zeven priesters zijn op Corea vermoord. Van 12—18 aug. zijn aan getast in Zuid-Holland 579, in Noord-Holland 21, in Utrecht 533, totaal 1133 ruuderen. Dc koning van Beijeren heeft eene lierinnerings-me- daillc vo*,r (len roemrijken veldtogt ingesteld. De groothertog van Hesseu wil bedanken en naar Munchen gaan verhuizen. In Zwitserland is nog genu geval vau cholera voorgekomen Het pruisisch gouvernement heeft de differeutiele scheepvaartregten op den Rijn afgeschaft. Aan den uitgever Dentu is voor 500 duizend francs het regt verleend tot het drukken en verkoopen van den catalogus der parijsche wereldtentoonstel- ]jng De cholera heeft zich vrij ernstig te Leipzig vertoond. Mazzini wil geen gebruik maken van de uitgevaardigde amnestie. De conventie te Philadelphia den 16 aug. gehouden, heeft zich verklaard voor de staat kunde van den president. De handel in menschenvleesch, die thans in Duitschland op groote schaal gedreven wordt, heeft ook in ons andere zoo vreedzaam land eenige beweging veroorzaakt. Eensklaps heeft men hier en daar vertooning willen maken als of men een volbloed soldatenvolk waskrijgsoefeningen kwamen op het voorbeeld van de krijgszuchtige deventersche helden aan de orde, wel niet zoo algemeen als men misschien verlangde, maar toch .ie vertooning was gemaakt. Nederland wapende zich tot de verdediging van het erf der vaderen, zoo als de geijkte uitdrukking is. Onwillekeurig werd de eenvoudige burger er toe gebragt om het oog te vestigen op ons krijgswezen. Tijd schriften, anders aan de dingen des vredes gewijd, onthaalden hem op krijgskundige vertoogen over staande legers, naaldge weren, neutraliteitsregten enz. oorlog werd het hoofdonderwerp zijner gedachten, en veel moest hij vernemen, wat hij niet had kunnen deuken. Wel wist men dat ons krijgswezen jaarlijks aardige sommetjes verslond, wel was men niet overtuigd van het uut der uniform-verandering-epidemie, wol had men vroe ger gehoord over nuttelooze vestingen, maar nu kwamen zaak- kundigeu berigten, dat ons krijgswezen allerellendigst was, en dat ons land eerst te verdedigen was na de uitgave van ruim vijftig miilioen. Zouden dan al die millioenen jaarlijks aan het krijgswezen besteed, onnut verspild zijn Zoo denkt de onkundige, zouden die gelden voor het grootste deel slechts gestrekt hebben om een onhoudbaren toestand te doen voortduren, zonder nut voor het algemeen en tot groot ongerief van vele landgenooten Waartoe dan toch de kamerleden naar 's Hage afgevaardigd, als zij hier en daar slechts kleine posten beknibbelen, en verlof geven om met millioenen te spelen Is ons land dan niet tegen von Bismarck of Napoleon te verdedigen Neen, hoort men van deskundigen neen, zegt de regering, want zij vraagt weder ruim een miilioen aan om verdedigingslinien te doen oprigten, overtuigd, dat de tegenwoordige niet voldoende zijn. Is er nog geen geld genoeg verkwist en zoude het eindelijk geen tijd worden om aan de geldverspilling, die men uitgaven voor het krijgswezen noemt, paal en perk te stellen Aanzienlijke sommen werden jaarlijks aan de vestingen be steed, doch waartoe zullen zij dienen, als eens de nood aan den man mogt komen Welk voordeel heeft Oostenrijk van zijne vestingen gehad Zij dienden slechts om het leger te verdeelen, de vijand bemoeide zich met geen vestingen, maar trok voort, en zoude het hier anders zijn Het slechten onzer nuttelooze vestingen zoude een aardige som opbrengen, jaarlijks veel geld sparen en de bewoners dier vestingen zeker hoogst gevallig zijn, En is het aankoopen van wapenen ook geen verkwisting in tijden, dat men op altijd krachtiger middelen ter vernieling zint? De Pruisen roemen hun naaldgeweer, Belgie moet reeds krachtiger wapenen hebben. Engeland zoekt, en gewis e. zullen nog moorddadiger wapenen gevonden worden. Is het dan geen verspilling om 500,000 voor naaldgeweren uit te gev3n, die misschien in een volgend voorjaar reeds verouderd zullen zijn En dan de geiden aan soldij besteed, is dat ook geldver spilling? Zonder nog in rekening te brengen het nadeel, dat der maatschappij wordt toegebragt als een menigte krachtige armen veroordeeld worden om geruimen tijd werkeloos te blij ven die schade zoude men kunnen dragen, als het soldaatje spelen een nuttige zijde had maar wat zoude onze gewapende magt vermogen, als óf Frankrijk óf wat nog minder zoude be vreemden Pruisen het in den zin kreeg om onder aanroeping van den Heer der legerscharen, na gehouden bededagen in ons land te trekken en het eenvoudig bij besluit te annexeren. Ieder zal wel toestemden dat verdediging ja hoogst eervol zoude zijn, maar dat per slot van rekening de uitkomst wel dezelfde zoude wezen, alleen zouden misschien de oorlogsschat tingen een hooger cijfer beloopen. Waartoe dan die oorlogsuitgaven, (die nog aanmerkelijk ver meerderd worden als de vloot daarbij in rekening wordt ge bragt) als onze onafhankelijkheid toch niet bewaard kan blijven, wanneer zij door een der groote mogendheden bedreigd wordt? En spoedig zal men in Europa slechts groote mogendheden en daarvan afhankelijke vasallenstateu kennen. De klemere staten znllen gedeeld worden tot men het eens i9 omtreit de deeliug van den buit, en wee dan de staat, die zich tegen de vaderlijke bedoelingen van de groote mogendheden zoude dur ven verzetten. Hopen wij, dat 3poedig een andere geest in Europa moge ontwaken, een geest "an vrede en broederliefde, opdat de schijngodsdienst van bededagen en lasterlijke aanroepingen door ware godsdienstige beginselen vervangen wordt, dan zijn geen officiële moorddagen ei, rooverijen meer te wachten en dan zal het bloed en merg der volken niet meer verspild worden in nuttelooze uitgaven. P. Om de gelijkheid vgi strekking bij geheel gewijzigde voorstelling plaatsen wij ook dit stuk uit het Utrechtsche Dagblad, doch niet de aanmerking der red., waarmede wij ons niet vereenigen. De Rsd. Is er iemand, die zijn vaderland een goed hart toedraagt, dan is het de schrijver van deze regelen. Geene zaak, die ge schikt is het waarachtig heil van Nederland te bevorderen, of ik zal ze van harte toejuichen. Maar, juist daarom is er onder de maatregelen, welke men der regering op dit oogenblik voor stelt, één welken ik niet zonder weemoed overdenken kan. Ik bedoel den maatregel, om het nederlandsche leger te versterken. Het is waar, Nederlandss onafhankelijkheid is eene groote zaak, en ze heeft regt op zware offers. Maar, eene gewigtige vraag is deze: hebben die offers hunne grenzen, en zoo ja, waar zijn die grenzen Ik voor mij ben geneigd te meenen, dat die offers inderdaad hunne grenzen hebben. Ai wilde ik mijne adhaesie schenken aan het beginsel, dat bet doel de middelen heiligt, ik zou het altijd doen onder dit voorbehoud mits het doel het edelste, het hoogste doel zij. Nu is het in. i. niet uitgemaakt, uat iedere soort van onafhankelijkheid is het hoogste doel, naar hetwelk een volk streven kan. Ik ben er niet zeker van, dat een volk verpligt is, iedere soort van onafhankelijkheid te handhaven quand-même, ook ten koste van het bloed vau duizenden, landgenooten en vreemden. Ik zie niet in, dat de eer vau een volk zuiks eischt. Integendeel, het zou kunnen wezen, dat er meer eer, meer moed stak in eene vrijwillige afhankelijkheid dan in zulk eene onafhankelijkheid, die men gekocht heeft voor een ongeoorloofden prijs. Men wijst ons op het feit, dat menig volk het recht met Voeten treedt en het geweld tot hoogsten rechter benoemt. Men raadt ons, Nederlanders, daarom aan, ons leger te versterken en te zorgen dat wij in staat zijn, ook het geweld te doen gelden. Maar, is het niet een gevaarlijk beginsel, het ver keerde te doen, omdat men anders gevaar loopt te worden de prooi van hen die verkeerd handelen? Men zegt: de oorlog is een kwaad, maar bestaat dit kwaad, zoolang moeten wij er ook maar aan meedoen. Fraaije rede nering! Kan dan het kwaad ooit ophouden indien er r* één is, die het goede voorbeeld geeft, indien niet één wil de eerste, die ophoudt het te plegen? Nog eene andere vraag verdient hier de aandacht: onafhankelijheid, die men zich gewapenderhand verovert, de ware onafhankelijkheid Is het onmogelijk, dat eene provincie van een groot land minder afhankelijk is, dan een klein land dat op zich zelf staat? Misschien is er ;n Nederland menige inrichting, die meer aanspraak op verbetering heeft dan he* leger. Nogtans vermeet ik mij niet te beslissen, of het zaak is, ons leger te versterken, ja dan neen. Één ding slechts verlang ik dat niemand hier beslisse zon der geraadpleegd te hebben, niet net schijnbare belang vau Nederland, maar het wareniet de stem van de zelfzucht, maar die van zedelijkheid en godsdienst. Is een volk zedelijk en verstandelijk ontwikkeld, dan is het een groot volk al telt ook zijn leger niet meer dan duizend man Utrecht, 21 Aug. 66. F. A. Haktsen. GOUDA. Geboren: 25 Aug. Maggiel, oude.s J. van der Steen en W. J. Heer- ken». Bertha, ouders E. Leuvenberg en B. S. Mossel. Barbara, ouders J. T. van Asten en J. M. van der Kleijn. Maartje Johanna Gijs- berta, ouders C. G. van Diik en E. Lainraers. 26. Auna, ouders E. Hirschel en K. J. Hoepelmau. 27. Willemina en Hendrik, onders J. D. Everling en G. van der Kemp. Johannes Willem Cornells, ouders F. Sorel en C. L. Verlaat. Catharina Adriana, ouders D. van Straateu en O. H. Hagemau. 28. Susanna Margrietba, ouders A. Everling en G. van Es. Overleden: 24 Aug. J. van der Burg, 50 j. C. de Keiser, 41 j. N. van der Stam, 78 j. 25. P. G. N. van Hooff, 15 m. 26. R. van der Bas, 36 j. 28. van Delft, 43 j. C. Boere wed. M. Koot, 72 j. Van 24 tot 28 aug. is bij deu Burgemeester aangifte gedaan vaa 2 choleraliiders. In het geheel aangetast 262 waarvan 152 zijn overleden.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 4