?IANO. KENNISGEVING. 18Ö6. Zondag, Septemiier. 3° 46». Duttenlnnö. huisd e MUZIEK er Effecten. Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. I fmarkt H. 224, HEUMINGEn’ 0.35f »0.6t Parijs, 30 Aug. Dat voor Italië, behalve bet aandeel in de staatsschuld, door de inlijving van Venetie geene financiële lasten zullen ontstaan, kan thans met zekerheid worden ver wacht, daar niet alleen Frankrijk dit heeft toegezegd, maar ook Oostenrijk in beginsel geene andere eischen meer doet. D* onderhandelingen loopen nog steeds over het bedrog van het op Venetie vallende aandeel der schuld. Italië blijft- bij de meening dat het alleen het restant van de lomb.-venetiaanschc schuld behoeft over te nemen, waarvan bij den afstand van Lombardije door het verdrag van Zurich, gelijk men weet, 3/5 zijn toegewezenOostenrijk daarentegen verlangt, in weerwil van het precedent van Zurich, dat Italië een gedeelte van de geheele oostenrijksche schuld zal overnemeu, geëvenredigd aan het hoofdelijk getal der venetiaansche bevolking. Heeft men echter dit verschil van meening uit den weg geruimd, dan zal de vaststelling der details geen bezwaar meer opleveren. 1866. 136 42’/s 711/* 78% 93 33% i'ei.ctia ui Lange TiendetcegD. n°. 60. 93% 12 69% 75716 157s 247s 12% 327, 427, 74% l«Vs 50% 57’/s 1813/, 47716 327s 423/8 9674 fs. MALZ-EXTRACT. 183 48 24716 6974 5ay8 58 78 8574 927„ 8474 817* 47716 24 6978 50 57 7, vaagste koers. 56716 6674 887s 36 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren, i De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. postƒ2,25.1 Advertentiën van 16 regels tot des middi gs ten 12 I ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. tdestilleerd bij G. F. >E, te GOUDA, met s, bij eene hoeveelheid I ien kan a contant. Ide JENEVER a 46% nts, idem a 477/io never 2de soort (Mout-1 er kan 61° cents; inl. 46S/io Per ian 66 f mindere sterkte mar GOUDSCHE COURANT. Gebleven koers. 56% ide valse. Es dur 0.60 i, 0.60 0.20 De prijs der Adverteatièn van één tot zes regels met inbegrp van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. se. As dur h. Melodie de Varsovie. a OKSMA te Franeker. BINKMAN te Gouda. oum, Mazurka 0.35 Polka militaire es traineaux heerscht gevaarlijke gisting; in Epirus, in Servie, in Herzoge- wina en Montenegro. Spanje wordt afgeschilderd als op het punt van eene gewel dige uitbarsting. De dagen des vredes zijn voorbij en wij zijn een tijdperk ingetreden van onrust, oorlog en omwenteling. ingsdag 28 Augustus. Hoogste koers. 56716 6678 89 136% London, 30 Aug. De Momiug Herald zegt, dat het gou vernement van Canada versterking der militaire magt heeft aangevraagd. Waarschijnlijk zullen twee regimenten infanterie en een regiment cavalerie naar Quebec gezonden worden. Schier eiken dag wordt in de ergelsche bladen er op aangedrongen, dat het gouvernement den invoer van vee uit de niet besmette provinciën van Nederland zal veroorlooven. Zoo wijst de Morning Post op nieuw op de onverantwoorde lijke handelwijze van het engelsche gouvernement, dat die hin derpaal tot nu toe niet werd opgeheven het blad meent zelfs dat het eene misdaad is, jegens het engelsche volk gepleegd, indien men zich door nietige redenen laat weerhouden, om aan den drang der omstandigheden toe te geven. Het blad wijst er voorts op dat de invoer van geslagt vee, zoo als thans op groote schaal uit Nederland geschiedt, geenszins aan de eischen voldoet, daar het vleesch meerendeels in bedorven staat aankomt. Het beste middel om de ministers tot andere ge dachten te brengen, zou dit zijn zegt de Star dat men hen eiken dag verpligtte, om van het op die wijze ingevoerde vleesch te eten 1 De officieuse bladen schijnen niet ongemigd om Rusland de schuld van den opstand op Creta te geven. Zij meenen, dat het een middel is, om langzamerhand de oostersche zaak weder aan de orde te brengen en met de veranderingen, welke inmiddels in Duitschland zijn voorgevallen, voordeel te doen. Ook te Weenen is men van gevoelen, dat de woelingen in de grieksche provinciën van Turk'je, niet in den boezem der bevolking zelve zijn ontstaan, maar door buitenlanders worden aangestookt. Men schrijft ze da?.r echter toe aan den invloed van Italianen „De italiaansche consul te Corfu" zoo wordt uit Weenen aan de Köln. Zeitung gemeld «ondersteunt de beweging. Ook is er een zekere Papa Cladi, een volks menner op Corfu, die te Zante veel invloed heeft en derwaarts is vertrokken; hij staat in betrekking met den italiaauschen vice-admiraal Vacca, wien hij onlangs, namens die van Corfu, intusschen zonder daartoe door zijne landslieden gemagtigd te zijn, een adres overhandigde, waarin het volk van Corfu, «zijne sympathie betuigde voor het groote en edele koningrijk Italië." Berlijn, 29 Aug. De moeijelijkbeden met het groother togdom Hessen gerezen, zijn het gevolg der persoonlijke hou ding van den heer v. Dalwigk. De onderhandelingen te Weenen gevoerd tusschen Oostenrijk en Italië gaan goed voort en zullen weldra afgeloopen zijn. In het ocstenrijksch-pruisische verdrag, heeft Oostenrijk wel is waar de e:kenning van Italj^^iet regtstreeks uitgedrukt, maar door de inwilliging da] 0.30 te Kieff. Mrtzurka lf 0.50 Grande valse 0.60 dène. Quadrille 0.40 f alzer. (4 handig) 0.50 747/s I5V^ A. BRINKMAN. BURGEMEES1 JR en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de begrooting van de in komsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1867, voor den tijd van veertien dagen, op de Secretarie ter lezing van een ieder is nedergelegd, waartoe gelegenheid wordt ge geven op alle werkdagen van des morgens ten tien tot des namiddags ten één ure, terwijl bovendien, tegen betaling van kosten, afschrift dier begrooting kan worden verkregen. Gouda, den 31“ Augustus 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. GOUDA, 1 September. Het werk des vredes of liever der beroonng gaat langzaam en geregeld voort en zal weldra zijne taak voleindigen. Hes- sen-Darmstadt steunende op engelsche en russische familie betrekkingen is onhandelbaar en wil geen grond afstaan zonder evenredige vergoeding, doch een bezoek van twintig duizend man pruisische of noordelijke troepen zal den afloop wel be spoedigen in dagen, waar het geweld voor regt geldt. Saksen verzet zich vruchteloos tegen de dwingende eischen van Pruisen; de konmgmoge fa naam blijven, hij zal de vasal worden van den overmagtigen nabuur, daarom wenschen velen volkomene inlijving. Bismarck heeft niet alleen het buitenland overwonnen, maar ook Pruisen bedwongen, de oppositie buigt voor zijne magt, de stikkende kruiddamp en de ijdele gloriezucht verblinden het oog en benevelen het verstand der afgevaardigden. Eere aan den edelen Jacoby, die helder van geest met on verzwak ten moed het beginsel der ware liberaliteit huldigt. De annexation zullen spoedig eene afgedane zaak en in de pruisische monarchie verzwolgen zijndaarenboven zal deze zich sterken door den noordschen bond. d. i. de suprenatie over de staten, die ten noorden van den Main een schijn van zelf standigheid behouden. Frankrijk ziet rustig toe en beijvert zich alleen om den vrede te bevorderen tusschen Oostenrijk en Italië, het bekommert zich over Pruisen niet, welks overwigt zich toch onmisbaar in het vervolg zal doen gevoelen. Het fransche volk is Pruisen wel weinig genegen en zou andere begeerten koesteren, maar het is onderworpen en gehoorzaam aan den keizer, die niet gewoon is rekenschap te geven van zijne politiek. Later zal blijken wat de keizer in zijn schild voert en wat hem nu beweegt, geheel werkeloos te blijven bij de groote wijziging van het evenwigt in Europa. De reform agitatie in Engeland wint veld. De val van het ministerie, waardoor de kieshervorming werd verdaagd, is de aanleiding geworden van veel uitgestrekter eischen; de vorige ministers, vroeger eene vermeerdering van 200,000 kiesgereg- tigden, de tegenwoordige leiders der beweging willen dat ge tal verhoogen tot millioenen nieuwe kiezers. Die strijd zal vooreerst geheel bet engel' ’•e volk bezig houden. Toch is de regering geheel onr nd zich met ue zaken van het vasteland in te laten, maar wel bedacht om hare vloot en haar leger in beteren staat te brengen. Het bijgeloof in de pruisi sche zün,--adels is groot en zal onnoemelijke sommen kosten. Het is als of wij werkelijk eene nieuwe barbaarschheid te ge- moet gaan. Want de zege van Pruisen loopt nu wel uit op schijnbaar vreedzame regeling, maar belooft in de naaste toe komst hevige stormen. Op Candia herleeft de oostersche kwestie en sommigen mee nen daarin rujsischen, anderen daarentegen italiaanschen in vloed te zien. In verschillende deelen van curopisch Turkije

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1