Otnncnlanï». Gemengde Berlgtea. Ingezonden. Schoolwet-agitatie. Vergadering van den Gemeenteraad. Mar ktberigten Burgerlijke Stand. niet het koningrijk Italië vereenigd worde, dit laatste indirect reeds erkend. De maatregelen tot bet werkeli.k tot stand brengen van den noord-duitschen bond zullen nu, daar men van alle uitge- noodigde staten verbindende verklaringen van toetreding heeft ontvangen, overal worden genomeu. Voor de inlijving der nieuwe" territoiren zal eene commissie van hoofd-ambteuaren uit alle takken van liet bestuur worden benoemd, welke over lief plan zal beraadslagen om de instellingen der betrokken staten in overeenstemming te brengen met de pruisische toe standen. Zoodra de landdag aan de inlijving zijne toestemming zal hebben verleend, zal het bestuur in die landen, zoo veel noodig, eene voorloopige regeling ondergaan. Vit IVeenen wordt, onder dagteekening van den 2 asten, aan de Kölnische Zeit. geschreven „Met bezorgheid ziet men hier de gebeurtenissen te gemoet, die zich in het zuid-oosten voorbereiden, daar alles eene schielijkere oplossing van het ooster- sclie vraagstuk voorspelt, dan tot dusver voor.ien werd. Rus land ontwikkelt weder eene cngemeene bedrijvigheid, en de Porte beschuldigt het dan ook niet ten onregte van niet slechts in hare geschillen met Griekenland de hand te hebben, maar ook de gisting in hare Slavische gewesten, met name in Mon tenegro en in Servie, levendig te houden. In Bosnië, de Her- zegowina en Albanië u alles voor den opstand rijp. Monte negro wordt van drie zijden door eene aanzienlijke turksche magt bedreigd. De servische regering heeft in het bijeentrek- ken van turksche troepen op hare grenzen, aan de zijde van Montenegro, insgelijks eene reden gezien om zich te wapenen. Het schijnt in ïluslands bedoelingen te liggen, om Servie en Montenegro eene lijn te doen trekken." In een ander schrij ven uit de oostenrijksehe hoofdstad wordt gemeld, dat zich daar sedert half augustus eene raonteuegrijnsche deputatie op hield, die derwaarts gekomeu was, ten einde de bescherming van Oostenrijk en Rusland tegen de Porte in te roepen. Die deputatie had reeds verscheidene bijeenkomsten gehad met het personeel der russische ambassade, maar was nog niet door graaf McusdorlT ontvangen. In afwachting van een gehoor bij dien minister, was het hoofd der deputatie voor eenige dagen naar Belgrado vertrokken, om met het servische ministerie in on derhandeling te treden. GOUDA, 1 September. Z. M. heeft benoemd tot ontvaDger der inkomende regten en aceijl.sen en eutreposenr te Dordrecht en Dubbeldam, den beer M. J. A. Bannier, alhier. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van woensdag heeft de regering nu reeds overgelegd het dos sier stukken betreffende de afdamming der oosiersehelde, op voorwaarde van geheimhouding. Na langdurige beraadslagin gen is liet voorster Fokker aangenomen, om maandag de dis cussie over de motieu van orde nopens die zaak te hervatten, waardoor het voorstel van den president, o t de zaak commis soriaal te maken, verviel. Daarna is de discussie over de oost-indische begrooting voortgezet. In de zitting van de tweede kamer van donderdag is de discussie over de iudisehe begrooting voortgezet. Die over de paragraphen betreffende de inrigting der begrooting, de in- deeling der departementen en de afschaffing der cultuur-procen ten is aigeloopcn. Na onderzoek der geloofsbrieven van den heer Geertsema is tot toelating van dien heer, na het afleggen der gevorderde eeden, besloten. lil de zitting der tweede kamer van gisteren is de heer Geertsema beëedigd en heeft zitting genomen. Daarna zijn voortgezet de discussien over j 7, over de verhooging van de bezoldiging der inlandsehe hoofden, waarbij onderscheidene mo- tien van orde werden voorgesteld. Findelijk stelde de heer Thoroecke de volgende orde van den dag voor „De tweede kamer, van oordeel dat de afkoopbaarstelling van gouvernements-heerendiensten evenzeer in het nederlandsche belang als iu dat der inl. bevolking gevorderd wordt, en dat voorts ook alle gedwongen diensten aan de hoofden behooren cp te houden, gaat over tot de orde van den dag." De verdere discussie over de motien, die intusschea gedrukt worden, is daarna verdaagd tot heden. De uitslag der verkiezing vau een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Haarlem is, dat zoowei voor het loo- pende zittingjaar als voor het volgende Ijarige tijdvak gekozen is de heer mr. J. II. Geertsema Cz. Omtrent het zoo dikwerf besproken en verschillend be oordeeld zoogenaamd verlies van 111 millioen in de iudisehe staathuishouding, door het werk van Motley te berde gebragt, is, zooals men weet, een onderzoek ingesteld. De Arnhemsebe Courant zegt daaromtrent: „Uit ue overgelegde stukken vernemen wij uu, dat van 1S17 tot 1SS7 in Nederland uit en voor Indie ontvangen zijn 922,197,353.37 en dat eene gelijke som gedurende t£t tijdstip is uitgegeven. Ontvangsten en uitgaven sluiten volko? men. De oorzaak van het vroeger geconstateerde verschil ad 114 millioen guldens, ligt in twee omstandigheden: 1. in het boeken in Indie van verzonden producten tegen prijzen welke bij verkoop, in Nederland, anders, hooger en vooral lager,- j uitvielen; 2. in de tot 1841 door het departement van kolo niën gevolgde zonderlinge gewoonte, om aan het bestuur van Indie mindere, dus onjuiste opgaven te doen van de ontvang- sten en uitgaven in Nederland, t>e millioenen kunnen, bij gevolg, niet langer beschouwd worden tusscben Indie en Ne- derlund te zijn verloren." Moordrecht, 30 Aug. Heden vierde de heer G. B. Lalleman, onderwijzer aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager ouderwijs in deze gemeente, het feest zijner vijf en twintigjarige dienst als hoofdonderwijzer, waarvan hij twintig jaren in deze gemeente is werkzaam geweest. Veie waren de blijken van belangstelling, welke hij dien dag mogt ondervinden, terwijl hem door eene commissie uit eenige inge zetenen een goud horologie met gouden ketting wei 1 vereerd. Gaarne doen wij hulde aan zijne verdiensten als bekwaam en verlicht onderwijzer, die niet alleen in deze gemeente, maar ook ii. ruimeren kring werkzaam is aan de opleiding jer ogd. Moge hij lang voor ons gespaard blijven en ue lust en ijver blijven behouden tot zijne gewigtige be reeking, die hij tot hiertoe heeft aan den dag gelegd. X>^OC De opstand op Candia krijgt een ernstig aanzien. Pruisen telt nu reeds 23,810,743 inwoners, en beschikt met den noordelijken bond over eene bevolking van 20,216,531 zielen. Te Groningen vragen ie win- kelieis oin in den nazomer toch nog kermis te houden. Het nieuwe gasthuis te Amsterdam wil niet vlotten; de commissie heeft zich ont bonden. Men verspreidt ongunstige geruchten over de doorgraving van Holland op zijn smalst. Oostenrijk zal nu stellig vooreerst 50 mil lioen aan 5pCt. obligatien en 90 millioen aan staatsnoten uitgaven. Beijeren zal 30 millioen leenen en 15 millioen aan renteloos mantpapier in de wereld zenden. De opstand der poolsche ballingen iu Siherie is Diet onderdrukt maar breidt zich uit. Maximiliann wil na het leeg maken der schatkist tot besluit het dal van Mexico droog maken. De saksische regering vraagt 7000 arbeiders, daar Dresden op bevel van Pruisen versterkt moet worden. De toestand van den zieken man is weder zeer bedenkelijk. In Spanje vreest men weder een militaire opstand. Pruisen heeft te Straatsburg beslag gelegd op 191 vaten nassauschen wijn. De cholera is bijna verdwenen te Brussel en Ant werpen. liet grondgebied door Beijeren aan Pruisen afgestaaau telt 33,900 zielen. De sprinkhanen hebben den oogst in Algerie bijna geheel vernield. Het totaal der oorlogskosten uit te betalen lau Prnisen bedraagt ruim 111 millioen gulden. De schuld der amerikaausche unie is in een jaar tijds ruim 300 millioen gulden verminderd. Iu Brazilië is een nieuw ministerie tot stand gekomen. Humbert, de italiaansche kroonprins, wordt uitgehuwelijkt aau eene oostenrijksehe aartshertogiu. Door de pruisische annexatien vervallen acht ridderorden. De italiaan sche national? garden worden achtereenvolgens naar huis gezonden. De groote schouwburg te Konstantinopel is afgebrand. De hoogere bur- gerschool met de directeurswoning is ic Botterdam aanbesteed voor ruim honderd duizend gulden. De pruisische kamer van afgevaardigden bezit in Jacoby den eenigen beginseltrouwen liberaal. Keizer Napoleon wordt gezonder en begint daarom ook lastiger te worden. Met 1 april 1S67 zal het eng. leger voorzien zijn van 25U,000 achterlaadsgeweren. la de omstreken van Rome zijn 51 roovers opgevaugeD. Hessen-Darmstadt heeft 20,000 noordduitsche troepen ter inlegering bekomen. Men begint de hoop te koesteren dat de vestingwerken van Maastricht en Venlo ge slecht zullen werden. Te Edough in Algerie is weder eene vreeslijke bosebbrand ontstaan. De veeziekte in Engeland is tot 127 gevallea in de week gedaald. Iu Chili rigt de regering eene geschutgieterij op. Het duitsche parlement zal te Berlijn bijeen komen. De uitgaven van het huis des keizers zullen te Weenen van 7tyj op 5 millioen worden verminderd. Het ministerie trad op, eu de vrienden van ons lager on derwijs waren ongerust. Zouden de theorien, reeds vele jaren door dtu generaal der anti-revolutie verkondigd, thans in prak tijk gebragt worden Onder de nieuwe ministers toch waren mannen, die hun opinie omtrent het onderwijs niet verbloemd hadden, die als getrouwe aanhangers der anti-revolutionaire leer bekend wareneen zelfs was met den profeten mantel omhangen, toen de groote profeet, het moede zijn paarlen voor de zwijnen te werpen, besloot om met voorbijgaan der wettige magten en dus van de door God gestelde overheid, zich tot het volk achter de kiezers te wenden en dit door middel der drukpers, anders ook een nieuwerwetsch monster, aan te sporen tot agitatie en religie-strijd. Gelukkig voor ons land, dat dit 1 volk de taai van den heer Groen niet verstond, evenmin als het de taal verstaat der predikanten, en daarom liever mannen naloopt, die een voor hun ooren meer geschikte taal spreken. Het ministerie trad op, en in de eerste kamer sprak de minister van binuenlandsche zaken in naam van het geheeie ministerie woorden van geruststelling, woorden zeer ten gunste van ons openbaar onderwijs, en de andere ministers, de mannen die het vertrouwen der anti-revolutionaire partij genoten, verklaarden, dat geen verandering van de grondwet op den weg van dit ministerie lag, dat de wet op het onderwijs geëerbiedigd zal worden, dat wel gemoedsbezwaren bestonden, maar dat die voor alsnog geen wetsherziening noodig maakten. Men zoude de wet op het onderwijs toepassen, eu daarmede meest de anti revolutie tevreden zijn. Wel moeten die verklaringen den heer Groen treurig ge troffen hebben. Heeds eenmaai is hij door de mannen zijner partij, toen zij ministers werden verlaten, reeds eenmaal had een geliefde vriend zijn vroegere begiuseleu verzaakt, en nu ondervond hij hetzelfde van den man dien hij waardig gekeurd had zijn opvolger in het parlement te zijn. En gij ook, mijn zoon! De tweede kamer kwam bij een. In plaats van bespiege lingen, hield inen zich terstond met zaken bezig eu de meer derheid der kamer scheen daarmede ingenomen. Het adres van antwoord op de troonrede, de begrootings-discussien zou den genoeg aanleiding geven om de beginselen, waarnaar het ministerie zoude regeren te leeren kennen. Maar dit lag niet in de bedoeling der anti-revolutionairen; men wilde zoo mo gelijk de afgedwaalde schapen tot de kudde der uitverkorenen terug brengen, en de heer Keuehenius het nieuwe lid uit Arn hem, de opvolger van Mackay, Lijnden, Groen en v. Zuylen had die taak op zich genomen, de meester bleef te huis, want deze mogt zich aan geen echec bloot stellen, deze mogt geen deel nemen in den aanstaanden broederstrijd. De interpellatie heeft plaats gehad, en zoo het kon heeft de minister van bin- nenlandsche zaken nog krachtiger dan in de eerste kamer de wet op het lager onderwijs tegen de aanvallen der anti-revolu tionaire partij in bescherming genomen, en de andere ministers, de afgedwaalden, hebben hun instemming met de beginselen des ministers te kennen gegeven. De andere leden der kamer namen een veelbeteekenend zwijgen in achL en daardoor heeft de interpellatie alleen gediend om de onmagt der anti-revolu tionaire partij iu het parlement ten toon U stellen. Men moge dit betreuren, men moge de toekomst van ons land donker inzien, en als de heer Keuchenis onderwijs, veepest, oorlog en cholera op een aardige wijze meieren, het is een feit, 's volks vertegenwoordigers achten het zelfs beneden zich om de onder wijskwestie tot een onderwerp van discussie te maker.. Zij hebben den heer Keuehenius laten spreken, en zijn tot de erde van den dag overgegaan. Na de anti-revolutionaire partij zwijgende afgemaakt te hebben, werd met veel praten tot het afmaken van koeijen besloten. En toch, de interpellatie van Keuehenius had een ernstiger discussie verdiend. Het valt niet te ontkennen, dat veler ge moederen verontrust zijn. Wat Groens vliegende blaadjes niet kunnen bewerken., omdat zij boven de bevatting der menigte zijn, is bewerkt door tal van andere blaadjes, die naar de be vatting des volks geschreven en bij duizenden onophoudelijk verspreid, door altijd op hetzelfde aambeeld te hameren, een geest van ontevredenheid hebben opgewekt, blijkbaar uii de op- rigting van zoogenaamde christelijke scholen in verschillende gemeenten. Het volk achter de kiezers wordt door dit onop houdelijk hameren medegesleept, dat volk moet gerust gesteld, beter ingelicht worden, en daartoe ware het te wenschen, dat de anti-revolutionaire partij in de gelegenheid gesteld werd of zoo noodig gedwongen werd haar eischeu in het parlement te formuleren. Het is niet genoeg het openbaar onderwijs te veroordeelen, men behoort de grieven op te geven, die men daartegen heeft, zoo mogelijk met de middelen om het te ver beteren. Men moet aantoonen, welke veranderingen het onder wijs na C7 heeft ondergaan, dan eerst is de partij te bestrijden. Uit de wolken, waaruit tot nog toe door de anti-revolutie over het onderwijs gesproken is, moet zij op aarde nederdalen, en ook voor de kiezers verstaanbaar maken, waarom de wel vaart des lands naauw met de onderwijskwestie verbonden is. Zoolang dit niet plaats heeft, zoolang met groote woorden en holle klanken geschermd wordt, zal de ontevredenheid voort duren en langzamerhand in alle gemeenten worden waargenomen. Alle partijen moeten daarom een ernstige discussie der kwestie wenschen, opdat liet onderwijs, reeds lang een hefboom tol het opwekken van verdeeldheid, daartoe niet langer kan mis bruikt worden. P. Mijnheer de Redacteur, Welke geweren zouden tegenwoordig wel de beste zijn? de pruisische, engelsche, fransche, beigische, enz. verschillen alien en ieder meent dat zijn uil een valk is; het is te hopen dat men het maar uiet in massa gaat onderzoeken want dat z^u vrij wat menschenlevens kosten. Nu las ik onlangs dat onze regering ook proefnemingen laat doen en plan heeft een ba gatelletje van 5 ton uit te geven om de tegenwoordige ge weren te doen veranderen. Zou dit geen geld verkwisten zijn, want wie weet welke kostbare ontdekkingen in een volgend jaar gedaan worden, aan zoude het veranderen op nieuw moe ten beginnen, en toch zonden wij, als de nood aan den man kwam, nog wel eens van achteren kunnen staan. Maar bovendien, mijnheer, heeft men laatst proeven genomen met een onkwetsbaarmakeud kleed en de kogels vielen zoo plat als een dubbeltje neder, zonder het kleed te beschadigen. Zoude het dus niet wel zoo verstandig zijn om de uniformen van onze militairen te veranderen, dat is toch in lang niet gebeurd, en allen een pak te geven, even als een duikerkleed met twee glazen oogen, van die onkwetsbaar makende stof vervaardigd, dan konden de geweren behouden blijven en onze soldaten behoefden voor geen pruisische naaldgeweren te vree zen. De militaire oefeningen konden dan veel bekort worden, en de onkosten van ons krijgswezen zouden daardoor veel ver minderen. Misschien ook dat in het vervolg die stof wel ge schikt gemaakt wordt tot het afweren van kanonkogels, en dar waren wij voor alles gedekt. Dringend beveel ik dit denkbeeld aan alle belanghebbenden aan. Kusticus. Vrijdag, 31 Augustus. Tegenwoordig de hh. mr. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, dc Grave, Viruly, Prince, Braegaar, Westerbaan, Buehner, Droogleever, van Gennep, Kist, van Straaten en Peeters. D? notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen drie missives van B. en W. houdende: 1. ceue voordragt ter benoeming van een hulponderwijzer aan de armenschoolJ. W. van der Heul. J. C. van Balen en H. J. Hoogeu Stoevenbeld van Holten; en van eene hulponder.vijzcres aan de burger school voor meisjes: mej. C. van Bclkum uit Leeuwarden ter visie en ter benoeming iu de volgende vergadering. 2. de inzending der begrooting voor 1867, waarbij dc inkomsten zijn uitgetrokken tot eeu bedrag »an f 195,173.13 en de uitgaven ƒ195,163,28, sluitende al zoo met een batig saldo van 9.85; gesteld in handen eener zoinmissic van de bh. Rem}, Westcrbaan en van Gennep; ter visie. 3. een voorstel van B. en W. om gevolg te geven aan een plan, ontworpen door de kanter van koophandel, oru de Gouwe binnen de strd bevaarbaar te maken voor schepen met staande mast, door het veranderen van de vaste bruggen enz. enz. begroot op f 22,000. Verder is ingekomen eene per post ontvangen opwekking, overgedrukt uit de Amst. Couraut van 19 aug., tot vrijwillige wapening, wordt ter visie gelegd. D« heer Luyten komt ter vergadering. Aan de orde zijnadressen van Y. van der Ring, C. van Harten, C. Verkerk Pzn., M. de Graaf, J. P. J. Vernes, hoedende verzoek om in gebruikgeving vau grond aan de goodsche sluis onder Alphenen wordt besloten op het verzoek van beide eerst genoemden tot w ederopzeggen in gebruik af te staan ter bebouwing 283 vierkante ellen grond tegen 10 iu het jaar, terwijl op de andere verzoeken afwijzend wordt beschikt. Een voorstel tot af- en overschrijving van posten, een van f 50 eu een van 5, op de begrooting van 1866, wordt goedgekeurd. Het voorstel der vroeger benoemde commissie tot het nazien der reke ning van 1865 om die goed te keuren wordt, terwijl B. en W. zich ingevolge voorschrift van tie stemming oulhoudeu, door de overige leden aangenomen. Eindelijk wordt benoemd met 12 stemmen tot klokkenist W. K. van Zutphen, terwijl 1 blanco biljet is ingekomen. Niets meer aan de orde wordt dc vergadering gesloten. Gouda, 30 Aug. Tarwe prijshoudend, vooral de ueste soorten, die tot eenigzins verhoogde prijzen verkocht verd. Tarwe l'oolsche per 2400 kilo 350. Zeeuwsche oude per mud 9.75 a 10.75, dito nieuwe S.50 a 9.75. Rogge ƒ6.25 u G.75. Gerst/ 5.50 a 6.75. Haver korte 4 a 5.60. Dito lange 3.50 a 4.50. Boekweit. Fr.insche per 2100 kilo ƒ160 a 170. Noordbr. 185 a 190. Heden waren veel schapen aangevoerd, vette werden vlag, doch magere traag verkocht, ook varkens en biggen met rui men aanvoer en levendigen handel. Kaas. Aangevoerd 46 partijen 26 a 28 per 50 kilo. Goeboter 1.20 a 1.30. Weihoter 1.04 a 1.16. GOUDA. GebokeN: 2S Aug. Antiio:11Marianna, ouder? C. van Eijk en N. -au der Tooren 29. Jacobus Jobaunis, ouders J Bik en A. holster. 30. Johannes, ouders J. Zeegers en A. C. Zegveld. Overleden: 30 Aug. G. J. van A1 iet, 9 w. H. Cats, buisvr. van D. Seijffels, 47 j- Gehuwd: 29 Aug. F. G. Tijbout, en G. J. Snel. J. M. Jager en M. W. van Leeuwen. M. van ó*r Laan en J. S. Jager. J. F. Muller en C. W. van Appeltere. Van 2S tot 31 aug. is bij den Burgeinetslei aangifte gedaan van 1 choleralijdcr. Iu het geheel aangetast 2üu waai van 153 zijn overleden.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2