Oinncnlanö. Gemengde Kcrigten. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. •_TI1 Jcr laakte ministerraden, onder presidium des keizers ge houden, ter sprake gebragt. Een der ministers was van oor- dtel, dat de dagbladen in die zaak wat al te ver gingen en vooruit liepen op de overwegingen van het gouvernement. De keizer brak evenwel de verdere discussie af, door te zeggen, dat men moest laten begaan. Dit verklaart de taal van onze officieuse dagbladen, die allen zich verklaren voor het schade loos stellen van de inschrijvers voor de mexicaansche leening. Het bevestigt zich, dat de mexicaansche zeehaven Tampico 1 in de magt der tegenstanders van het keizerrijk is gevallen. Dit wordt als een zware slag voor de keizerlijke schatkist be schouwd, daar deze vooral door de opbrengst der invoerregten gestijfd moest worden. Van de drie voorname douane-kanto ren Yera-Cruz, Tampico en Matamoras, zijn nu de twee laatst- gemelde in de handen der republikeinen. W GGIlCn1 Sept. De Presse meldt, dat de onderhande lingen tusschen Oostenrijk en Italië een gunstigen vocrtgaDg hebben, liet sluiten van den vrede wordt binnen een tiental dagen te gemoet gezien, liet verdrag zal echter slechts kwesuen van beginsel bevatten en de oplossing der bijzonderheden aan speciale commissien overlaten. Berlijn b Sept. liet huis der afgevaardigden heeft de indemniieitshill aangeuomCD. Bij het debat verklaarde de mi nister Eulenburg, dat <lc regering door de aanneming zou ge dwongen worden om liet huis tegemoet te komen. Niet met het oog op de indemniteit werd door de regering de wapen stilstand ingewilligd, maar de aanneming is de voorbode van een wezentlijk duurzamen vrede. 4 Sept. l)e küluische Zeitung betoogt dat de Hanove- ranen volstrekt geen regt hebben om zóó te jammeren over de pluiiuen van Pruisen otn llauover in '.e lijven. Wel is waar is het der pruisischc regering bekend, dat koning George af stand wenschlc te doen ten behoeve van den kroonprins, maar het blad beweert, dat Uit- 21 jarig jongmcnsch, met zijn „kaas- kleurig" gelaat, die geen universiteit bezocht, van kunst, we tenschap en tie industrie van andere landen geen begrip heeft, niet voor vorst is geboren en niet als zoodanig is opgevoed. Zóó weinig lust heeft hij voor staatszaken, dat hij nimmer in de eerste kamer verscheen om zijn zetel in te netuen, niette genstaande hij er sedert drie jaren regt op had. De köln. Zeit. meent trn slotte, dat llauover, dat thans zoo weeklaagt over annexatie, niet vergeten moet dat het in 1315 geheel door inlijvingen werd zamengesteld. Hanover gelijkt den zieke, die zich tegen eene heilzame operatie aankant. Hoe spoediger en krachtiger die operatie wordt volbragt, de9 te eerder zal de daardoor verkregen gezondheid zich verspreiden. De toestand van overgang is misschien minder aangenaam, maar het blad twijfelt niet of in het jaar ÏS'JI zal de 25jarige vereeniging met Pruisen een jubelfeest voor geheel Hanover zijn. De kreuzzeituug het sluiten van den vr^de met Darmstadt, op gisteren, bevestigende, zegt vernomen te hebben dat Pruisen zijn oorspronkelijke eisehen heeft gehandhaafd. Darmstadt be taald drie inillioen oorlogskosten, doet afstand van het noor delijk gedeelte van Opper Hessen, waardoor de verbinding met VYetzlar wordt hersteld. Verder wordt afstand gedaan van Homburg. MunChen, 3 Sept. De ratificatien van het vredes-verdrag met Pruisen zijn heden te Berlijn uitgewisseld. Prins karei is met het hoofdkwartier alhier aangekomen De gemobiliseerde corpsen zijn afgedankt. 4 Sept. De Baycrschc Ztg., de uitwisseling der ralifi- rjtien mededeelende, zegt, dat Beijeren in alle voorwaarden heeft toegestemd, ten einde te vet krijgen, dat de Pruisen het heijersch grondgebied zouden ontruimen. Frankfort, 2 September. Van eene gewoonlijk goed on- derrigte zijde wordt verzekert!, dat de ^vredesonderhandelingen tusschen l'rnisen en het giootheriogdom Hessen, thans zoo ver gevorderd zijn, dat eene sluiting van het vredesverdrag zeer spot 'ig te geutoet mag gezien worden. Tot heden is 1 niels bekend gewerden met betrekking tot de voorwaarden 1 waaromtrent partijen het nu, zoo het schijnt, bijna eens zijn I geworden. GOUDA, 5 September. Z M. heeft bij de dd. schutterij alhier benoemd tot lBtc" luitenant a la snite D. D. Lulins van Goor, thans 2^® luite nant, en lot 2to luitenant C. C. H. Prince. Gisteren is de 26"te verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje alhier feestelijk herdacht door het uitsteken der vlaggen, het bespelen van het klokkenspel en door het houden van groote parade door het garnizoen en de d.d. schutterij. De tweede kamer heeft zaturdag de discussie over 7 (heerediensten en tructementsverhoogiug van iul&ndsche hoof. jeu) voortgezet. Er is besloten, om de motien betrekkelijk de Ooster-Sehelde, die op maandag was bepaald, uit te stellen tot na afloop der behandeling van §7. Een voorstel tot het houder van een avondzitting werd verworpen. In de zitting der tweede kamer van maandag is inge. komen een wetsontwerp tot regeling van de uitgifte in erf pacht van woeste gronden op Java en daarna voortgezet en ten einde gebragt de discussie over 7 van het eindverslag (de traklemenlsverhooging der hoofden enz.j Het debat liep vooral over de motie van den heer Heukelom Lot handhaving van het geschorste verbod der gedwongen diensten ten behoeve der hoofden. De motie werd krachtig ondersteund door de hh. Godefroi, Geertsema en Poortman, doch bestreden door den hter Thorbecke. Ten slotte werden ai de motien verworpen; die van den heer Heukelom met 35 tegen 32 stemmen. De discussie over de motien van de heeren de Brauw en Pokker over de afdamming van de Ooster-Sehelde, zijn gisteren in geheim comité behandeld, van half 12 tot 4 ure en is dit des avonds van 811 ure voortgezet zonder te zijn afgeloooen. Bij kon. besluit van 3 sept. jl., n°. 57, is ingetrokken art. 53 van het kon. besluit van 25 julij IS!6, houdendedst geen officier van het corps van den waterstaat zich in het hu- welijk mag begeven zonder voorafgaande geteekende toestem ming van den minister van binnenl. zaken. Gedep. staten hebben, ten gevolge eener missive van den minister van biunenl. zaken, burgemeester en wethouders op merkzaam gemaakt op het groote gevaar om in digt bewoonde buurten en in de nabijheid van andere magazijnen de daar- steiling van bewaarplaatsen voor petroleum toe te staan, met herinnering aan hunne verpligting, om zorg te dragen, dat de openbare veiligheid niet worde bedreigd door zoodanige be waarplaatsen, en hun eindelijk onder het oog te brengen, dat de gemeentebesturen bevoegd en verpligt zijn, naar gelaug der plaatselijke behoeften, bij policie-verordening bepalingen vast te stellen betreffende de voorzorgmaatregelen, in acht te nemen bij den handel in gemeld artikel, en bepaaldelijk aangaande een maximum van hoeveelheid, welke de handelaren in hunne winkels mogen voorhanden hebben. Maandag is aan het lokaal van het prov. bestuur aan besteed het uitdiepen en verbreeden van een gedeelte der rivier de Hollandsche IJssel onder Gouderak, in de provincie Zuid- Holland. Daarvoor waren 6 inschrijvingsbilletlen ingekomen, waarvan de minste inschrijver was de heer M. van Hees, te Sliedrecht, voor de som van 1566. In de llotterdamsche Courant leest men „De heer keuchenius vat zijn mandaat van volksvertegen woordiger in een ruimen zin op. Hij is niet alleen onder zoeker en beoordeelaar van wetsontwerpen en regeringshande lingen, maar ook boetprediker, die aimtheem uitspreekt in het publiek over de ondeugende hervormde kerk, die niet gediend is van de secte-school en zijn afschuw openbaart tegen die akelige moderne rigting. Vol bekeeringslust, zijn zijne parle mentaire redevoeringen doorspekt van zijne personele meeninger, op godsdienstig terrein, en -wel op eene zoo apodictische wijze, dat er geen plaatsje voor andere dan de zijne wordt overge laten. Het bekeeringswerk schijnt hem te liggen op den neg van het lidmaatschap der tweede kamer, doch wij betwijfelen, of zulks, hetzij in de sehoolzaak, hetzij in de koljniale politiek, item eene schare van aanhangers onder de leden der kamer zal bezorgen." In de Gemeentestem leest men het volgende: „De heer Groen van Prinsterer heeft zijn ontslag genomen als lid van de tweede kamer. Men zal zich echter herinneren, dat de heer Groen door de kamer na onderzoek zijner geloofsbrieven wel was toegelaten, doch eerst nadat hij de gevorderde eeden zou hebben afgelegd. Dit laatste nu heeft niet plaats gehad, zoo dat de heer Groen geen lid der kamer was, toen hij zijn ontslag als zoodanig nam. Dit schijnt vreemd en toch moeten wij erkennen, dat in dit zonderlinge geval, dat de wet niet heeft voorzien en ook moeijelijk voorzien kon, geen andere weg kon worden ingeslagen. Men schrijft uit C'harlois dd. 3 sept.Voor zoo ver de oogst hier is afgelaopen, hebben de landbouwers geen reden tot klagen. Het koolzaad heeft bijna niets door den regen gele den de tarwe is goed van kwaliteit en ruim van beschot en bij Hen, die hun tyd hebben weten af te wachten, goed droog gewonnen. Het vlas is bij meest alle vlasbouwers nog al mee gevallen; de lengte is ruim voldoende; de overvloedige regen in de laatste dagen heeft evenwel veel schade er aan toege- bragt. De jammen of winteraardappelen hebben tot dus ver nog weinig van de ziekte geleden. De opbrengst mag rede lijk genoemd worden. Bohemen zal met 18 september geheel door de Pruisen ontruimd zijn. De cholera neemt te Londen aanmerkelijk af. Van 1925 ang. zijn in Zuid-Holland aangetast 648, in Noord-Holland 23, in Utrecht 708, totaal 1379 rundereu. In Engelend zijn aangetast van 1925 aug. 148 runderen. - tan Liverpool zijn dezer dagen naar Melbourne uit gezonden 1000 meisjes om daar geplaatst te worden in verschillende diensten. Prniseu heeft zijne eisehen tegen Hessen-Darinstadt hooger gesteld. Mevrouw Ristori zal 17 september te New-York optreden. Prins Napoleon gaat met zijn jacht op zee uitpruilen. De Great Eastern heeft den telegraapkabcl opgevischt, die m 1865 verloren ging. De leden van het corpc ngenicurs van den waterstaat behoeven consent van den minister ora in het huwelijk te treaen. D© tentoonstelling te Amsterdam is ia aug. bezocht door f.1,000 personen. Te Hoornaar zijn twee blokken huizen, door zes gezinnen bewoond, een prooi der vlammen geworden. Op nieuw hebben 70,000 Hanoveraneu gerecla meerd tegen de inlijving. Door bemiddeling van Pruisen zal Italië de ijzeren kroon terug bekomen. De cholera te Parijs is sterk aau het afnemen en bedraagt slechts 50 sterfgevallen per dag. Zestig meisjes van 1825 jaa- vorden uit het gevangeuhuis te Clermont ge- zonüfcn uaar Cayenne om te huwen met gedeport erden. Te New-York zijn door etnc ontploffing van petroleum vt-le persouen gekwetst en zes omgekomen, terwijl er tevens eene waarde van een millioen dollars aan rig' ndom is vernield. De stad Monte Christo in Ecuador is grootendecls verbrand. In Pruisen waren 40,000 oostenrijksche krijgsgevangenen en in Oostenrijk geen 400 pruisischc. De keizerin van Oostenrijk is uit Pesth gevlugt voor de cholera. \Y urtemberg zal ecue leening sluiten. Maandag is de vrede geteekeud tusschen Pruisen tu Hesseu-Darmotadt. Het jongste geschri .n vaL. prof. \retdc wordt niet toegelaten in Frankrijk. De boxmeerscbe kermisvrienden hebben ongeregeldheden gepleegd. Sicilië is onrustig. Yon Bismarck is in ongcuadt bij de jonkerpartij. De koning der Hellenen wordt uitgehuwelijkt aan eene engelsche prinses. GEMOEDSBEZWAREN. Voortdurend wordt door de tegenstanders der openbare school gewezen op de gemoedsbezwaren van duizende landgenooten, die hun verbieden hun kinderen het openbaar onderwijs te doen bijwonen. Welke grieven heeft men tegen het openbaar onderwijs, welke zijn die gemoedsbezwaren Niet wat onderwezen wordt geeft ergernis, dit kan niet; dit toch wordt door de wet uitdrukkelijk verboden, en nog slechts enkele gevallen van dien aard zijn door het schooltoe- zigt behoeven onderzocht te wordende bezwaren spruiten voort uit betgene niet onderwezen wordt, het godsdienstig ele ment is, naar men zegt, geheel vaa de school verbannen, het voornaamste, het godsdienstig onderwijs ontbreekt, de openbare school is een godsdieustlooze school. Of de voorstander der openbare school nu ook beweert dat het onderwijs godsdienstig is, en alle onderwijs moet strekken tot bevordering van maat- schapoelijke en christelijke deugden, zijn verklaring wordt niet aangenomen, wordt bestreden, want waarom dan de bijbel van de schooi geweerd, waarom dan Ie onderwijs in de godsdienst van de school verbannen Laat de bijbel als van ouds een schoolb- *k zijn, laten de vragen der heidelbergsche wekelijks van buiten geleerd cn dagelijks psalmen gezongen worden, dan zullen de gemoedsbezwaren weggenomen zijn. Zoude een mi nister die eisehen kunnen inwilligen? Voorzeker niet, die in williging toch zoude een beweging in den lande te voorschijn roepen, waarbij de tegenwoordige gemoedsbezwaren van geen beteekenis zouden zijn. Maar bovendien zonde die inwilliging ook voor het onderwijs hoogst noodlottig zijn, vooral in deze tijden van spanning en verdeeldheid op godsdienstig gebied. De bijbel is geen schoolboek. De kinderen moeten in staat zijn om hetgeen zij lezen te begrijpen, en niemand zal toch durven beweren, dat dit met den bijbel het geva! is. Hoe zullen kinderen ee^ boek verstaan, wat zooveel hoofdbrekens kost aan de meest ontwikkelde mannen Een verklaring van het gelezene zal door geen onderwijzer ten genoege van alle ouders kunnen gegeven worden, en geeft hij ergernis, de wet gever is daar om hem te straffen. En onderwijs in de gods dienst Zoude dit in deze dagen op een gemeenteschool aan alle kinderen knnnen gegeven worden, zonder bij den een of ander ergernis te ve-wekken Van waar dan toch die voort durende afscheidingen, en weder afscheidingen, die verschillende bijeenkomsten, ieder met hun voorgangers, onder verschillende namen en leuzeu, gewoonlijk vijandiger tegen elkander naar mate zij dieper in de leer der liefde meeuen doorgedrongen te zijn En toch de kinderen dier in vijandige partijen ver deelde ouders zitten te zamen op de schoolbanken en ontvan gen van denzelfden onderwijzer onderrigt. Hoe zoude deze nu ten genoege van allen onderwijs in de godsdienst kunnen geven. Hoe gaarne men dus de gemoedsbezwaren zoude willen wegnemen, op de staatsschool is daartoe geen gelegenheid. Maar is het ook noodig Zijn niet de godsdienst-ieeraren ver pligt om voor het godsdienstig onderwijs hunner gemeente te ^orgeii I& het ouderwijs, dut door hen aan de kinderen ge geven wordt niet voldoende; wie belet hen meer dan een uur aan dit onderwijs te wijden, wie belet hen dit dagelijks te ge ven t Stelt men zooveel belang in het onderwijs in de gods dienst, waarom dan des avonds geen geregeld onderwijs donr den godsdienst-leeraar of door zijn plaatsvervanger, daartoe door de kerkelijke gemeenten aangesteld, dan zoude te gelijk net bezwaar in vele plattelands gemeenten ophouden, dat de ieeriiigdug, door sommige predikanten ook turkendag genoemd, eenmaal per week ongeregeldheid in de school veroorzaakt. De school kan dus niets doen tot wegneming der gemoeds bezwaren, niet het wereldlijk bestuur kan die bezwaren ophef fen, daartoe is alleen Je kerk in staat, en weigert ook deze haar hulp aan de bekommerden, dan blijft hun niets over, dan om zeiven scholen op te rigten, waar het onderwijs ge heel naar hun iuzigten kan gegeven worden. Daartoe geeft de wet het regt, en zoo verrijzen ook op vele plaatsen bijzou- sph°len hoofdzakelijk uit godsdienstige beweegredenen. Wij juichen die oprigting toe. Zooals wij voor ons zei ven de staatsschool niet gaarne zcutleu missen, gunnen wii ieder ander burger de vrijheid ora naar zijn beginselen in het ra derwijs zijner kinderen te voorzien. De openbare en de bij- zuudere school naast eikander mogen wedijveren in het vormen van nuttige en bekwame burgers. Ook hierin kan mededinging goede vruchten opleveren. Overal worden thans de zoogenaamde christelijke scholen opgerigt en waarlijk men kan de gemoedsbezwaren niet te gering tellen, als men het getal kinderen ziet, die van dit christelijk onder wijs gebruis maken. Jammer echter dat de gemoedsbezwaren somtijds tot dekmaritel gebruikt worden oin andere beweegre denen .e verbergen, waardoor ecu zuiver? gemoedsbezwaren- statistiek niet mogelijk is. De dorpsscholen zijii toegankelijk voor allen, aanzienlijken en geriugen, rijkeu en armen. "W il men zijn lievelingen zich niet laten enoauailleren, men neemt hen van de gemeente school en stuurt die naar een betalende bijzoudere school, al moet men daar het onderwijs in de godsdienst op den koop toe slikken. Dan moet hoogmoed en trotschheid gedekt worden door de klagten over ongodsdienstig onderwijs. Men betreurt het, dat de onderwijzer ambtenaar geworden is, die zijn piigt kan doen zonder zich om d~~*aze op of aan merkingen der ouders te bekreunen. Vroeger kon men nog eenigen invloed op het onderwijs en den onderwijzer uitoefenen, men betaalde hem, thans heeft dit opgehouden en men stuurt zijn kindereu liever naar de bijzondere school, vaar men be- taalheer is. De zucht tot bedillen en heerschappij voeren wordt gedekt door godsdienstige gemoedsbezwaren. Niet zelden heb ben aan die zl ut de bijzondere scholen het aanzijn te danken. Een predikant nog droomende van vervlogene tijden, toeu het onderwijs geheel onder het opzigt der geestelijkheid stond en de voornaamste betrekking des onderwijzers kerkekoecht was, kan zich niet schikken in het tegenwoordige. Nog zoude hij gaarne onderwijs en onderwijzer besturen, en daar de openbare school hein geen gelegenheid geeft aan de zucht ?ot heerschen bot te vieren, tracht hij daaraan door de oprigting eener bij zondere school onder zijn leiding te voldoen. Het is toch hier te lande volstreki. geen vreemd verschijnsel, dat gemoeds bezwaren ten dekmantel strekken tot het bereikeu van heersch- zuchtige oogmerken. Het jaar 1853, treuriger uagedachtenis, is in dit opzigt van hooge beteekenis. kleiug°estigbeid eindelijk wordt dikwijls gedekt door de ge moedsbezwaren. Men heeft kwestie met het gemeentebestuur over een of ander zaak, men heeft verschil met den gemeente ontvanger over het te betalen schoolgeld of een particulier ver schil met den onderwijzer, de kinderen worden van de gemeen teschool afgenomen en bevolken de bijzondere school. De gemoedsbezwaren dienen tot dekmantel ora nan kleingeestigheid bot te kunnen vieren. Maar genoeg bier van. P. Dingsdag, 4 September. Tegenwoordig de hh. mr. A. A. van Bergen IJzendoom, voorzitter, de Grave, Prince^ Brag gaar, Reutiuger, Remy, Buchner, Droogleever, van Gennep, Kist, vau Straaten en Peeter=>. De voorzitter deelt mede, dat door de afwezigheid van den secretaris zijne vices zullen waargenomen worden door den beer v. d. Grijp. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Aan de orde is de voorziening in de vacature van een wethouder, door de aftreding van ilen heer mr. S. L. A. de Grave op heden, volgeus de wet, en wordt tot stemming overgegaan en benoemd met 11 stemmen het aftredend raadslid, zijnde een blanco billet ingekomen. De voorzitter wenscht den benoemde geluk met deze keuze, die daarop de leden bedankt voor de eer hunner eenstemmige benoeming, cn verklaart de betrekking, die hij binnen weinige maanden 25 jaren zal waargenomen hebben, te aanvaarden. Niets meer aan de orde zijnde eindigt de vergadering.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2