Öuitcnlanïï. ötnnenlnnö. onze werklieden verdienden. En zonden die mannen zooveel meer ontwikkeld geweest zijn dan onze werklieden? Ook dat is naauwelijks te gelooven. Een weinig geestkracht, goede wil en spaarzaamheid, ziedaar wat noodig is, en dat zal toch nog w el bij eenige onzer werklieden gevonden worden, al maakt men zieh ook geen illusien van hun ontwikkeling en beschaving. Dringend bevelen wij dan ook deze inrigtingen bij hen aan, die het wel meenen met den handwerksstand. Indien zij de handwerkslieden inlichtingen omtrent die inrigtingen g-ven, en hen aansporen het voorbeeld hun te Utrecht gegeven, te vol den, dan zonde dit misschien van grooten invloed kunnen zijn; want men bedenke het wel, niet slechts geldelijk voordeel wordt door die oprigting bewerkt, niet slechts stoffelijke belangen worden daardoor bevorderd, ook de morele toestand van de arbeiders wordt daardoor zeer verbeterd. Spaarzaamheid wordt noodzakelijk; door de toepassing der spreuk: help u zelf, ontvangen zij een zedelijke kracht, die zij nu maar al te zeer missen. liet bestuur en het toezigt op de gemeenschappelijke inrigting geeft hun andere inzigten en meer uitgebreide denkbeelden. Zij worden van hun kracht be wust en krijgen stof tot voortdurende werkzaamheid, ook wan neer hun gewone dagelijksche bezigheden geëindigd zijn, daar door zijn arbeiders-vercenigingeu nog nuttiger uit een moreel dan uit ren materieel oogpunt, al is het eerste dan ook niet met cijfers en percenten te bepalen. Eu toch zoude het merk baar 7ijn in ile vermindering der herbergen en verminderd drankgebruik, in meer uiterlijke welvaart, in beter bezochte scholen, in ledige gevangenissen en verminderde subsidien aan de verschillende armbesturen. Dat de handwerksman en ar beider het meer en meer gcvoele, dat slechts hij die zich zelf helpt, op hulp van boven hopen mag. P. Londen, 16 September. Men verneemt uit New-York van den (lezer: „De republiketnsche conventie te Phila delphia is verdaagd zij heeft een besluit genomen ter gunste van de toekenuiug van het stemregt aan de negers. De openbare schuld bedroeg op 1 sept. 2730 millioen dollars; de ontvangsten der schatkist 132 miliioen. Kr loopt een gerucht, dat keizer Maximiliaan weldra naar Europa zal vertrekken." Parijs, 16 Sept. De lange duur der onderhandelingen tnsschen Italië en Oostenrijk wordt toegeschreven aan een ver schil over de som, waarop het aandeel, door Italië over te nemen van de oostenrijksche schuld, zal worden bepaald. Men hoopt echter, dat de tusschenkomst van Frankrijk en Pruisen het weener kabinet zal bewegen van zijne vordering af te zien, en verwacht binnen een lütal dagen de onderteekening van het vredestractaat. Het gerucht loopt hier, dat de heer v. Bismarck er nog altijd bij Frankrijk op aandringt, zich schadeloos te stellen door etn deel van Belgie te nemen; men voegt er thans bij, dat keizer Napoleon dat denkbeeld niet geheel verwerpt, maar de voorwaarde stelt, dat aan Belgie alsdan vergoeding worde ge- schonkeu in grondgebied van Rijn-Pruisen. Omtrent de aardbeving, welke men vrijdag hier heeft ondervonden, verneemt men dat de oudste bewoners der hoofd stad zieh zoodanig natuurverschijnsel niet herinneren. Op het kasteel te St. Cloud was de schudding zoo hevig dat de schel van 's keizers kamer geluid gaf en verscheiden bedienden kwa men aansnellen. Veel sterker nog was de schudding in eenige provincie-steden, namelijk te Nantes, Angers en Poitiers, waar de verschrikte bewoners hunne huizen in allerijl verlieten. 17 Sept. De Moniteur deelt eene circulaire mede van den minister Lavalette. Dit stuk is iu een vredelievenden geest gesteld. De minister toont chiarin aan dat de laatste verande ringen in Europa gunstig zijn voor Frankrijk en dat daarin tevens een waarborg ligt voor den europeschen vrede, terwijl de coalitie drie noordsche hoven ia verbroken. De uit breiding van he*, pruisische grondgebied, zegt de minister, is eene verzekering voor de onafhankelijkheid van Duitschland. Frankrijk kan niet toegeven aan ijverzuchtige gevoelens. Frank rijk, de beginselen der nationaliteit vertegenwoordigende, belijdt deze ten aanzien van alle volken. Door Frankrijk na te volgen, is Duitschland tot ons genaderd. Tegelijkertijd brengen de denk beelden, beginselen en belangen aldaar ook eene toenadering tot Italië te weeg. De conventie van sept. zal op loyale wijze ten uitvoer worden gebragt. Oostenrijk zal niet meer van Frank rijk gescheiden zijn door vijandige bedoelingen of belangen. Door welke zonderlinge reactie van het verledene op de toe komst zou de openbare opinie voor Frankrijk geene bondge- nooten, maar vijanden zien in volken, die vrij gemaakt zijn van een verleden, hetwelk jegens Frankrijk vijandig was, doch die nu beheer-eiit worden door beginselen, welke ook de onze zijn, terwijl zy bezield zijn met gevoelens van vooruitgang, dje in de moderne maatschappij den band des vredes vormen l'lffet dat al volgt uit de resultaten des oorlogs, dat er noodzake- 1 lijkheid bestaat om bedacht te zijn op de middelen tot verdedi- ging van Frankrijks groudgebied en om onze militaire organisatie onmiddellijk op den meest volmaakten voet te brengen. De natie zal aan die verpligting, waardoor niemand bedreigd wordt, niet te kort komen. Voor't overige beschouwt de minister den staatkundigen horizon als vrij van dreigende eventualiteiten en den vrede als duurzaam. Weenen, 16 Sept. Volgens berigten uit Athene van 8 dezer, heeft de turksche gezant eene nieuwe nota aan de griel; sche regering overhandigd. Het engelsche eskader heeft Patras veriaten, zich begevende naar Palermo. De Presse meldt: „Wij vernemer, dat de hofraad bij hei ministerie van bnitenl. zaken en van het keizerlijke huis, vrij heer von Depont, naar Jliramar is vertrokken, waar zich tenen, woordig, naar men weet, keizerin Charlotte van Mexico bevindt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat deze reis in verband staat met gewigtige onderhandelingen. Van eene ondersteuning van den wankelenden mexicaansehen troon kan van de zijde van Oostenrijk geen sprake wezen, te minder daar het onlangs zelfs weigerde om het transport vrijwilligers naar Mexico te doen vertrekken. Het waarschijnlijkste is, dat die onderhan delingen betrekking zullen hebben op familie-aangelegenheden.» Berlijn, 16 Sept. Hoewel het voornemen bij de regering bestaan heeft, om de kamers vóór den feestelijken intogt dei troepen in de hoofdstad te sluiten, zal dit plan niet uitgevoerd kunnen worden, daar, behalve eenige andere aangelegenheden, ook nog het ontwerp betreffende de leening moet behandeld worden. Van de zijde van het voormalige hanoversche hof, zijn onlangs weder pogingen aangewend om den hertog van Brons wijk te bewegen van de kroon afstand te doen ter gunste van den kroonprins van Hanover. Men gelooft dat de herto" zonder toestemming van Pruisen geen besluit zal nemen, en men weet dat het aanspraak maakt om na den dood van den hertog in het bezit van Bronswijk te geraken. In het her togdom is men tegen di oprigting van een nieuwen troon voor het huis der lucifer., i.aar dit alleen zou strekken tot schade van het streven der natie naar eenheid. -17 Sept. De Norddeutsche Zeitung verklaart geerie re denen te hebben om de 'depecbé uit Florence tegen te spreken, die gemeld heeft dat Pruisen het te Praag gesloten vredestrac taat bedreigd acht, wanneer Oostenrijk voortgaat zich tegen de billijke eischen van Italië aan te kanten. De zending van den heer Wrertber naar V eenen heeft eveneens betrekking op de po sitie van Pruisen tegenover het italiaansche vraagstuk. De speciale commissie der afgevaardigden heeft het ont werp tot annexatie van Sleeswijk-Holstcin. met algemecue stem men aangenomen. De auuexatie geschiedt overeenkomstig 2 der pruisische constitutie. De commissie heeft tevens besloten aan te dringen dat spoedig een besluit worde genomen ten aanzien van Lanenburg. Het heerenhuis heeft zieh na langdurige beraadslaging ver- eenigd met de algemeene kieswet. Het heerenbuis zal waarschijnlijk het amendement tot-het waarborgen van de vrijheid van spreken in het parlement aan nemen, geheel overeenkomstig met de pruisische constitutie, en het is niet te verwachten dat het huis van afgevaardigden hiertegen bedenkingen zal opperen. Wordt echter het amen dement verworpen, dan mag men zich voorbereid houden, dat de tweedragt op nieuw zal losbarsten. De voormalige keurvorst van Hessen heeft, even als de ex- hertog van Nassau, den eerepost, die hij bij het pruisische leger als regimentschef bekleedde, nedergelegd. Den 20 en 21° zal de beurs te Berlijn gesloten zijn. Flo- _a, 16 Sept. De generaal lie vel is door onze re gering tot commissaris benoemd, om zich met den franschen generaal Lebceuf en den oosten rijkschen generaal Möring te verstaan omtrent de kwestie, betrelfende net oarlogsmaterieel in de vcstiugen van den vierhoek en de overdrag! dier vestingeu. Italië heeft aanzoek gedaan om Borneo of ecuig ander oost-iudisch eiland te koopeu, ten einde er een strafkolonie te vestigen. Lissabon, 16 Sept. Uit Montevideo is berigt outvangen, dat de geallieerden den 16 junij aan aanval hadden gedaan op de voorposten der Paraguyanen. Na in het gevecht te zijn teruggeslagen, hebben de geallieerden den lSden den aanval hervat. Zij behaalden aai. vankelijk wel eenige voordeelen, maar werden ten slotte tot achter hunne verdedigingswerken terug gedrongen. Zij verloren hierbij 2SO officieren, S000 soldaten en eene groote hoeveelheid materieel. Petersburg, 15 Sept. Karakosow, de bedrijver van den moordaanslag op den czar, is heden door middel van ophanging met den dood gestraft. Ik- uitvoering van het doodvonnis heeft aanleiding gegeven tot een volksoploop, waarbij verscheidene personen gekwetst en andere in hechtenis genomen werden. GOUDA, 19 September. Z. M. heeft verplaatst naar Zwolle de controleur der di recte belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen L. R. Wentholt thans alhier, en naar Gouda L. M. van Kooten thans te Ommen. In de zitting van de eerste kamer van zaturdag is de oost-indische begrooting met bijna algemeene stemmen aange nomen, zoomede de wet op de middelen. De minister van koloniën heeft verklaa-d, dat hij terug zal komen op de zaak van de tractements-verhooging der iniandsche hoofden in ver band tot de opheffing der gedwongen diensten, en de verte genwoordiging andermaal in staat te stellen over de zaak te Oordeelen. De kamer is daarop uiteen gegaau. Gelijk bepaald was zijn zaturdag avond de kamers ge sloten door den minister van buitenlandsche zaken. Een extra-nommer van de Staats-Courant bevatte zondag: 1°. de benoeming van den heer Philipse, tot voorzitter van de eerste kamer voor het nieuwe zittingjaar 2°. het eervol on* lag aan den heer Mijer, op diens verzoek, als minister van koloniën, onder dankbetuiging voor de vele aan Zijne Maj. en aan den lande bewezene gewigtige diensten; 3°. de benoeming van den heer N. Trakanen, lid van den raad van state, tot minister van koloniën. Z. M. de koning heeft maandag in eene vereenigde zit ting der beide kamers de gewone vergadering der staten-generaal geopend met de volgende rede „Mijne Heeren „Ik waardeer het voorregt Mij wederom te midden der ver tegenwoordigers van het nederlandsche volk te bevinden. „Heeft Mijn Huis sedert eeuwen lief en leed met dat volk gedeeld, de banden zijn door onze grondwettige instellingen bevestigd. Zij zullen door eendragtige zaraenwerking voor het geen het heil des vaderlands gebiedt, meer en meer versterkt worden. „Nederland heeft de zegeningen des vredes mogen blijven genieteu, terwijl eeu oorlog op onze grenzeu was uitgebarsten en Ik verheug Mij te kunnen betuigen, dat onze betrekkiugen tot de buitenlandsche mogendheden, ook gedurende dien oor log, steeds de blijken gedragen hebben eener gewensohte goede verstandhouding. „Hoe bevredigend deze verklaring zijn moge, in dezen veel bewogen en ernstigen tijd behoort ons volksbestaan, naasc God, in zich zeiven zijn hechtsten steun te zoeken. „De oprigting van vrijwillige vereenigingen tot gemeenschap pelijke oefening in den wapenhandel heb Ik, als blijk van den nationalen gee3t, met genoegen gezien. „Een gewijzigd ontwerp van wet op de schutterijen zal cer- ,lang aan U ter overweging worden aangeboden met net doel om *3 lands weerbaarheid te versterken. „Ik verheug Mij de goede getuigenis te kunnen herhalen, welke Ik steeds in uw midden mogt afleggen omtrent de wijze waarop zee- en landraagt, zoowel hier te lande als in de over- zeesche bezittingen, hunne moeijelijke taak vervullen. „Terwijl Ik met diep leedgevoel gewaag van de talrijke offers, welke de heerschende epidemische ziekte in ons vaderland heeft gecisoht, mag Ik de hoop voeden dat zij weldra een einde zal nemen. „Ik vlei Mij met de verwachting, dat de toepassing van krachtige maatregelen, die elders tot bestrijding der veeziekte doeltreffend worden bevonden, ook hier met gewenscht gevolg zal plaats hehben. „Met voortdurende en levendige belangstelling wordt het onderwijs, zoo openbaar als bijzonder, door Mij gadegeslagen. Een voorstel van wet tot regeling van het hooger onderwijs zal U, zoo Ik vertrouw, in den loop dezer zitting worden aangeboden. „Handel, scheepvaart en nijverheid, hebben den invloed on dervonden van de drukkende omstandigheden, waarin Europa gedurende de laatste maanden verkeerde. „De wijze, waarop zij de gebeurtenissen hebben doorgestaau, getuigt van hunne levenskracht en opent het vooruitzigt op de toenemende ontwikkeling dier bronnen van volkswelvaart. „De tentoonstelling in de hoofdstad bewijst den vooruitgang der nationale nijverheid in verschillende harer vakken. „De uitkomsten van den oogst, hoezeer voor enkele gewas sen niet onvoordeelig, waren over 't algemeen in het jaargetijde, dat nu ten einde spoedt, slechts middelmatig. „Wat de visscherijen betreft, kan dit jaar onder de meest voordeelige worden gerekend. „Zoowel van rijkswege als door zamenwerking van particu liere krachten worden werken van openbaar nut ijverig voort gezet of voltocid. „De toestand van 's rijks geldmiddelen laat toe, zonder bui tengewone maatregelen noch vermeerdering van lasten, in alle eischen der dienst te voorzien, de uitgaven, voor onze weer baarheid benoodigd, te bestrijden en met den aanleg der staats spoorwegen geregeld voort te gaan. „De invoering der nieuwe regterlijke inrigting wordt ijverig voorbereid. „De ontwerpen tot vaststelling van een nieuw wetboek van strafvordering zullen U andermaal wurden voorgelegd en in den loop dezer zitting door die tot herziening van het wetboek van burgerlijke regtsvordering worden gevolgd. Ook de aanbieding van eene nadere voordragt tot afkoopbaarsteliing der tienden kan spoedig worden te gemoet gezien. „De toestand van Nederlandsch-Indie wekt roeer dan ooit mijne bijzondere belangstelling. Een mild, regtvaardig en kracht vol bestuur, gegrond op de handhaving van ons hoog gezag en op de eerbiediging van de gebruiken en instellingen der volken onder onze heerschappij geplaatst, zal hun vertrouwen in de nederlandsche regering bevestigen. z/Bij de zorg voor de instandhouding der rijks-inrigtingen van landbouw en nijverheid zullen aan den bijzonderen onder nemingsgeest nieuwe uitwegen worden geopend. „In West-Indie openbaart zich van lieverlede de gunstige invloed der emancipatie op de zedelijke en stoffelijke belangen der bevolking; deze blijven echter nog in hooge mate afhan kelijk van den aanvoer van arbeiders. „Het nieuw ingevoerde regerings-reglement in die koloniën schijnt aanvankelijk voldoende uitkomsten te beloven. „De behandeling van meer andere voorstellen, aan uwe over weging te onderwerpen, zal het gewigt van de werkzaamheden der wetgevende magt in dit zittingjaar nog verhoogen. „Mogen zij, door Gods zegen bekroond, tot duurzaam hei! van het vaderland strekken. „Ik verklaar de gewone vergadering der staten-generaal ge opend." De plegiigheid der opening van de vergadering der sta ten generaal is in goede orde afgeloopen. De koning is overal met blijken van liefde en gehechtheid ontvangen. Na den af loop der plegtigheid is echter eenige opschudding ontstaan. Zoowel uit de stad als van elders was er eene groote menigte zamengevloeid om de plegtigheid bij te wonen. Daaronder bevond zich zooais gewoonlijk eenig dronken volk. Hier en daar was het volk zoo opeengedrongen, of drong het door, dat politie of militaire magt ruimte moest verschaffen. Dit schijnt aanleiding te hebben gegeven dat eene vrouw een slag met den sabel van een officier bekwam. Dit veroorzaakte eene botsing tusschen de menigte en de militaire magt. Men ver volgde dien officier tot in de nieuwe sociëteit op het plein. Daar had eene zamenscholing plaats, en wierp men tafels, stoelen en steenen naar die sociëteit. Spoedig was echter po litie en militaire magt bijeen om verdere ongeregeldheden voor te komen. Wel was er eene groote menig.'e iu den omtrek te zamen, maar zij verspreidde zich langzamerhand, vooral nadat een detachement cavalerie eene charge had gemaakt. Verder werd de rust niet gestoord. In de zitting van de eerste kamer der staten generaal heeft gisteren de heer Philipse het voorzitterschap met eene aanspraak aanvaard. De heer Rahusen is als lid toegelaten. Verder is besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. In de zitting van de tweede Kamer der staten generaal van gisteren, zijn alle nieuw benoemde leden toegelaten. Voor het voorzitterschap gedurende het tegenwoordig zittingjaar zijn gekozen: de heeren van Reenen, als eerste; Dullert, als tweede en J. K. van Goltstein, als derde candidaat. -Z. M. de koning heeft benoemd tot gouverneur-generaal van Ned. Indie mr. P. Mijer, laatstelijk minister van koloniën, ter vervanging vau mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, op verzoek eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking door hem aan den lande bewezen diensten. Uit de omstreken van Leyden verneemt men dat in den korten tijd van bestendig weder, dat deze zomer heeft opge leverd, winst is gedaan met het bergen van eene tamelijke hoeveelheid goed gewonnen hooi, daar na dien tijd iedere po ging om droog hooi binnen te halen vruchteloos is gebleven. Van den grooten voorraad gemaaid gras, dat reeds voor eenige weken op het veld lag uitgespreid, is het meeste, als onbruik baar geworden, weggehaald om tot mestvaalt te dienen. De weilanden zijn zoo drassig van het overtoilige water, dat bij vermindering van het gras er veel door het vee wordt vertrapt, want zooveel zware regens als in de laatste weken achtereen zijn gevallen, herinneren zich de landlieden niet te hebben be- leefd. De iuzameliug der tuinzaden, die onder Venr op uitgebreide schaal worden gekweekt, wordt met veel verlies te

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2