I KENNISGEVING. IK. Zondag, 23 September. I860. !V 408. öuttenlanir. Effecten. Overzigt. i Uitgave van A. BRINKMAN. DROOGLEEVER FORTUI JN. v. BERGEN IJ ZENDOORN. staat verkeeren, eigen tlijk wisten T. Franchimont, 24 33% IC 96% 77% 93% 6 30%6 Naauwelyks BRINKMAN. ksfabriek gevraagd kunnende Kerven, ffijbranden. Adres Courant. i i I 181 46Vs 86% 136% 74’Vm 15%. c 87 136’/3 Lange TiendeicegD. n°. 60. 68 49% 55% 76% 74% 15% idcre fransche steden de Dardanellen heeft eene prooi der vlam- •oofd. - De nassau- lioen golden geschat, it zorg voor de ge- Juid-Hollaud 781, in aderen. In Engeland - De amsterdamsche i Egypte wil Candia aan zijne vrouw te it 15.364 dollars in ats gegrepen wegens lat niet naar Biarritz. - |De ehinesche rens elling gestruikeld en - De boxer Thomas stuk geslagen, 269 en en 36 mensehen n gedenkteekvn op. 181% 46%. 23% 68 49% 55% GOUDSCHE COURANT. Gebleven koen 55‘/i. te vreezen, dat aan de zijde van van de heillooze Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, \oor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Flux en M. Bode J. Tuinenburg. J. van Heek. en J. C. Pelt. irkje en Aart, ouders Gerardus Catharinus, rijver. Elizabeth lerwoerd. xhnma BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de ingezetenen, dat liet Kohier der plaatselijke directe belasting in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1866, door Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd en ter invordering aan den Heer Ontvanger dezer Gemeente is toegezonden. Gouda, den 21u September 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, iag 18 September. Hoogste koers. 55%t Londen, 19 September. De toestand aan boord van het kanaal-eskader schijnt geenszins voldoende te wezen. In den laatsten tijd heerschte zeer veel ontevredenheid aan boord van den Caledonian, den Lord Clyde en den Liverpool, en er wordt zelf verzekerd, dat er oproerige daden zijn gepleegd. De reden hiervan schijnt te wezen dat aan de matrozen verlof is geweigerd. Het gepantserd eskader is onder zeil naar de baai van Bantry (Ierland). Het doel dezer reis is tweeledigin de eerste plaats proefnemingen met het geschut, en ten tweede te onderzoeken hoe deze schepen, alleen met behulp van zeilen, in den Atlan- tischen Oceaan kunnen manuevreren. In den scheepsbouw heerscht tegenwoordig veel lusteloos heid; er zijn werven waar vroeger tusschen 2 en 3000 arbei- bers werkzaam waren, en die nu ter naauwernood aan 10 of 12 bezigheid geven. Men is dan ook voornemens vertoogen bij de regering in te dienen om den voorgenomen bouw van gepantserde schepen reeds nu te doen aanvangen. Lord Derby heeft voor eenigen tijd aan professor Leone Levi opgedragen onderzoek te doen naar het aantal werklieden in het vereenigde koningrijk, en bet totaal bedrag der door hen genoten loonen. Volgens dit onderzoek is het aantal loon trekkende personen ruim 10,697,000. Gemiddeld ontvangen deze in Engeland 16 sh. 2 p., in Schotland 14 sh. 10 p. en in Ierland 11 sh. 9 p. per week. Bekent men de mannen ■’.Heen, dan krijgt men voor gemiddeld werkloon in Engeland 22 sh. 6 p., in Schotland 20 sh. 6 p. en in Ierland 14 sh. 6 p. Het totaal van alle in het koningrijk per jaar uitbetaalde week- loonen wordt gerekend op 418,300,000. Voor den land bouw, welke de uitgebreidste tak van nijverheid is, beloopen zij 75,000,000. Bij het mijnwezen wordt per jaar slechts 15.000,000 aan loon uitbetaald. De overige groote afdee- lingen der nijverheid nemen tusschen deze beide uitersten eene plaats in. De berigten uit New-York van 8 dezer melden, dat de president Johnson op zijnen togt door het noorden te Chicago met groote geestdrift ontv’u^vn en vervolgens naar St. Louis in Missouri was vertrokken. Zijne vrienden waren niet meer zoo zeer voldaan over zijne reis als aanvankelijker waren onder hen die vreesden dat zij, alles te zamen genomen, meer nadeel dan voordeel aan de zaak zijner staatkunde zou doen en een nadeeligen invloed op de verkiezingen zou hebben. Immers op verscheidene plaatsen werd de president door tegennartijders met hoon en opentlijke beleedigingen bejegend terwijl hij zich door hartstogt liet vervoeren om zulke aanvallen met gelijke munt te betalen en schier uit te lokken. Er worden in de we dat wel en wij hebben den nieuwen minister niet geloofd, toen hij in junij de zaak zoo somber inzaghij schijnt leerzaam en niet ongenegen zijne onjuiste beweringen terug te nemen. Het ministerie Mijer is ten einde, de chef is geëclipseerd, alle vermoedens en gissingen zijn bevestigd, het was te doen om het indisch gouverneurschap. Het schijnt hem minder zwaar te vallen in Indie ten uitvoer te leggen wat strijdig is met zijne overtuiging, dan hier zich in alle bogten te wringen en door de partijen in de kamer heen te zeilen naar het doel, dat hem ook niet gelukte zonder merkelijke avarij. Het is dwaas te zeggen, dat de man zoo impopulair is in Indie, het kan daarmede toch niet erger zijn dan hier, en kon hij dan hier aan het hoofd staan van een ministerie, dat zoo krachtig is door de verdeeldheid der liberalen. De nieuwe minister van koloniën wordt gezegd vast te staan in de conservatieve beginselendit belooft hem meer achting, maar minder levens duur en onvoordeeliger aftreding; want er is gezegd: „door de gratie der liberalen zal het leven dezer, in levensgevaar verkeerende regering, een tijd lang, mits zij aan haar liberaal programma getrouw blijve, worden gespaard." Naauwelyks was de zitting der kamers gesloten of de ope ning volgde op het voorgeschreven tijdstip. Ook de openings rede is een diplomatisch stuk, weinig zeggende, kleurloos en veel overlatende aan nadere bespreking. Het eenige punt dat algemeene belangstelling weku is niet aangeroerdwij zullen later wel eens hooren, hoe het staat met Limburg. Het is geruststellend te vernemen, dat de financiën weder in goeden GOUDA, 22 September. Pruisen viert feest over zijne schitterende overwinningen, bij den terugkeer der legerscharen, die als blinde werktuigen de uitvoering der heerschzuchtige plannen van von Lisma rek mo gelijk maakten. Voor dien hofmeijer buigen allo siaatsmagten, hij dwingt het onwillige heerenhuis om in alles toe te geven, gelijk de vroeger zoo weerbarstige afgevaardigden uu willig medewerken tot het voleindigen van het werk des gewelds. Noer altiid is de vrede niet gesloten met Saksen, ofschoon de berigten gunstiger luiden en eene spoedige schikking doen voorzien. De hertog van Meiningen zal het overlaten aan zijn zoon, om. onder het juk door te gaan. Oostenrijk en Italië, beide even geldeloos, kibbelen over enkele millioenen.. De meeste belangstelling wekte dezer dagen de circulaire van den tijde!ijken franschen minister van buitenlandsche za ken, ter opheldering der door Frankrijk gevolgde politiek. Diplomatieke stukken gelijken uu wel daarin op steariue-kaar- zen, dat ze mooi en net zijn, maar weinig licht geven, en men kon niet verwachten, dat Napoleon zou vertellen wat hij eigeut lijk in het schild voert, maar de circulaire heeft toch een goeden indruk gemaakt op de Pruisen, die als geprezen worden, en ook elders erkent men de vredelievende, hoewel afwachtende strekking. De nieuwe toestand wekt bij Frankrijk noch naijver noch vrees; groote rijken worden als aangeprezen Frankrijk is in zich zelf sterk genoeg, maar tal toezien en zich gereed houden om zich, zoo noodig, te doen gelden. Het is als altijd heen en weer praten zonder iets wezentlijks te zeggen. Rome zal ontruimd worden, maar den steun behouden der fransche bescherming. Duidelijk is dit voorzeker niet, maar men kan gissen wat het beteekenen moet. Venetie zal stemmen over zijn lotdit bewaart den vorm beter dan de brutale bismarcksche annexatien, en bovendim de Venetianen zullen geen pressie behoeven om zich aan te sluiten bij Italië. Op Sicilië heerschen, vooral te Paler tic, he vige woelingen oproermakers maakten zich van een gedeelte der stad meester, uw.r het leger is weder disponibel om de onlusten te smoren in het bloed der weerbarstigen. Dit zal ook op Candia gebeuren als de opstandelingen over gelaten worden aan zich zei ven, zoo niet, dan herrijst de ooster- sche kwestie uit hare asch en men begint Amerika lust gevoelt zich daarin te mengen Rusland en alzoo een pendant te leveren fransche bemoeijingen in Mexico.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1