OinncnlaniL Gemengde Berigten. Ingezonden. Verandering of afschaffing der kermis. Vergadering van den Gemeenteraad. j ugste beng ten woordenwisselingen medegedeeld, waarbij de president van de zijde der volksmenigte het verwijt moest hoo- ren, dat hij uitdrukkingen beneden zijne waardigheid oezigde, waarop hij antwoordde, dat hij zich om waardigheid niet be kommerde. De Times is van gevoelen, dat men in de eerste tijden niet moet rekenen op eene verlaging van den koers van het disconto, voornamelijk ten gevolge van den slechten oogst en de groote verzendingen van goud naar Amerika. Niettemin aobt het blad het een guustig verschijnsel, dat de toestand der !iank veel gunstiger is op dit oogenblik dan in het afgeloopen jaar het geval was, toen de reutestandaard op 4 pet. stond. De vraag voor disconto is daarbij bij de bank zeer gering. Parijs, 20 Sepi. De Moniteur bevat eene mededeeling van den president der financiële commissie van Mexico te Parijs, waarbij hij aan de houders van mexieaansche obliglatien kennis geeft, dat daar geen remise voor de betaling van bet achterstallige en van de op 1 octob*r vervallende coupon door de mexi eaansche regering is geschied, die betaling zal worden uitgesteld. Men verzekert, dat reeos eene commissie is benoemd voor de reo.gauisatic van het leger, en dat men weldra de uitkom sten zal kenuen van haar onderzoek. De geruchten, impens annexatie-plannen ten nadeeie van Belgie blijven nog altijd in omloop. Men verzekert, dat de september-feesten verdaagd zijn, om Irankrijk elk voorwendsel tot manifestatien te ontnemen. Men voegt er bij, dat de prefect van Straatsburg naar Berlijn vertrokken is, belast met eene zending, die betrekking heeft op de belgiscbe kwestie. ]>;i de departementen van algemren bestuur wordt reeds druk gewerkt aan het gereed muken der ontwerpen van de staatsbegrootingmen wenscht het er op tce te leggen, dat de kamer? die ontwe rpen reed? in januarij zuilen kunnen ontvangen. Weenen, 19 Sept. Er is op nieuw sprake van de aftre ding van groaf Moriz Esterhazy uit het oostenrijksch kabinet, die door de deak-partij beschouwd wordt de grootste hinder paal te zijn voor de oplossing der ho.igaarsche kwestie. Graaf Larisch en de heer van Wiillerstorff schijnen hunne aanvragen om ontslag voorioopig te hebben ingetrokken. De heer von Iliibner is naar Parijs vertrokken; ten onregte evenwel kent men hier aan die reis eene politieke beteekenis toe. 21 Sept. De X. Ereie Presse beweert, dat de vrede ge sloten is tusschen Pruisen en Saksen. Berlijn, 19 Sept. De Provincial C'orrespondeuz zegt dat de commissie tot organisatie van de voorbereidende maatregelen tot regeling van het beheer van Pruiseu in de ingelijfde landen haar arbeid heef' geëindigd en rapport heeft uitgebragt. In de zitting van het huis van afgevaardigden is het ontwerp betreffende de Darlebns-kassen met 146 tegen 142 stemmen aangenomen. Er is dus besloten tot opheffing dier kassen van beleening; terwijl de biljetten, door die geld-insti- tuteu in omloop gebragt, den 30 junij 1367 aan de circulatie zullen moeten onttrokken zijn. De circulaire van heer de Lavalette baart hier groot op zien en wordt algemeen als een bewijs van het verlangen naar vrede door Frankrijk met eene indirecte, maar zeer duidelijke afkeuring van de compensatie-politiek aangezien. Men merkt hier op, dat niemand in Parijs de bekende polsingen alhier op 6 en 7 aug. wil hebben aangeraden. De //fout" wordt, vooral in den vorir, waarin de bespreking plaats had, geheel en al op rekening van den heer Drouin de Lhuys gesteld, die de circulaire van den minister ad interim met eigenaardige ge waarwordingen moet hebben gelezen. Hoezeer het keizer Na poleon om gtruststelling der gemoederen te doen is, blijkt uit het feit, dat de aankomst van den heer de Moustier niet eens werd afgewacht. Ook draagt de circulaire in dien tusschentijd oogenschijnlijk nog meer den stempel van de persoonlijke, be paald rust verlangende ca vredelievende inzigten van den keizer, die de nieuwe miuister van buitenlandsche zaken niet voorbij kan tot de zijzie te maken. Deze neemt met de aanvaarding der zaken de uitvoering op zich van dit programma, dat bui tendien vrij wel met de Moustier's persoonlijke neigingen moet overeenkomen. Omtrent het resultaat der onderhandelingen, welke de re gering voert met den keurvorst van Hessen, kan men binnen eenige dagen zekere berigten ontvangen. Tot nu toe heeft men alleen gissingen ozmrent het bedrag der rente, dat aan dezen voormaligen souvere n, behalve de particuliere eigendommen der keurvorstelijke familie, gedurende zijn leven zal worden toege kend. Men kan verwachten dat de keurvorst, na het sluiten der overeenkomst, even als de hertog van Nassau, de keurhes- sisehe troepen van hunnen eed zal ontslaan. 20 Sept. De plegtige intogt d^r troepen ia deze stad heeft heden morgen ten li1/* ure in de voorgeschreven orde plaats gehad. De geestdrift des volks voor den koning was onbeschrijfelijk. De heeren v. Bismarck, v. Boon, v. Moltke en Blumenthal reden voorop. De koning ontving uit handen vui een aantal jonge dames drie lauwerkransen, als een voor zich zei ven, een voor den kroonprins en een voor prins Fre- derik Karei. Op de aanspraak van den eersten burgemeester gaf de koning zijn dank te kennen voor de buitengewone ont vangst, waarvan hij getuige mogt zijn eene ontvangst, zeide hij, die niet hem, maar de intrekkende troepen moge gelden. Er zijn heden talrijke ridderordes verleend en vele officieren zijn in rang bevorderd. De heer v. Bismarck heeft den rang van generaal verworven. De kroonprins en prins Frederik K..rel hebben de orde van Verdienst bekomen met de beeldtenis van Frederik de Groote. De Staatsanzeiger bevat een besluit, waarbij amnestie wordt verleend aan allen, die tot op beden veroordeeld zijn wegens hoogverraad, majesteitsschennis, verzet tegen het staats gezag, storing van de openbare orde, zoomede wegens door raiddel van de pers begaan begrijp tegen de drukperswet van 12 mei 1851 of strafbare handelingen tegen de verordening op het regt van vereeniging van 11 maart IS51. Het officiële blad bevat voorts een statuut, betreffende de stichting van een berinneringskruis voor den veidtogt van 1866. GOUDA, 22 September. Bij de bekrooning van pluimgedierte, ingezonden voor de tentoonstelling van pluimgedierte, bloemgewassen en tuin vruchten door de afd. 's Gravenbage en omstreken der holl. maatschappij van Landbouw, is toegewezen aan den heer J. L. Kamphuijzen alhier voor Hoendersn°. 31. Bantam, 2e prijs getuigschrift. Fazanten, n°. 47. Lichte goudlakensche fazant, 2e prijs, ge tuigschrift; n°. 4S. Donker goudlakensche fazant, 2e prijs, ge tuigschrift. Paauicenn°. 54. Witte paauw, le prijs, zilveren medaille. Ztcanen, n°. 62. Zwarte zwanen, le prijs, zilveren medaille uitgeloofd door Z. K. 11. prins Frederik en 10. Eenden, n°. 79. Casarca eenden, le prijs, zilveren medaille en 5; n°. 80. WaaijereendeD, 2e prijs, bronzen medaille; n°. 81. Carolina eenden, 2e prijs, getuigschrift; n°. 82. Ba hama eenden, 3e prijs, getuigschrift. Duiten, n°. 91. De vreemdste uitlandsche wilde duifsoort, le prijs, zilveren medaille en 10; n°. 116. Tortelduiven, le prijs, bronzen medaille. Niet gevraagd bij het programma. Voor een paar vreemde ganzen, zilveren medaille. Naar wij vernemen is dit paar ganzen van Nieuw-Holland (cereopsis Novae Hollandiaej, een sieraad der tentoonstelling, aangekocht door den heer L. A. J. Kroon en aan de haagsche diergaarde ten geschenke gegeven. De tweede kamer der staten-generaal heeft donderdag och tend eene zitting gehouden, waarin de heer van Reenen met eene toepasselijke aanspraak het voorzitterschap heeft aanvaard. l)e heeren Fokker en Moens hebben zitting genomen, ter wijl eene kennisgeving is ingekomen van den heer van Asch van Wijck, houdende, dat hij wegeus zijne benoeming tot com missaris des koniugs iu Drenthe ziju ontslag als lid der ka mer neemt. Eene commissie voor het adres van antwoord op de troon rede is benoemd; zij bestaai uit de heeren van Delden, Dirks, van Limburg Brouwer, Dullert en Jonckbloet. Gisterezi heeft de tweede kamer eene korte zitting ge houden, waarin, na onderzoek der geloofsbrieven, zitting heeft genomen het nieuw gekozen lid in het ho^faxiesdistrict Leyden, de heer O. baron van Wasseuaer Catwijck. Voorts is o. a. ingekomen een koninklijk besluit, betreffende de aanbieding der staalsbegrooting voor 1867. Vervolgens komt ter tafel het ontwerp van adres, in antwoord op de troonrede, dat gedrukt zal wordcz: voor de leden^en naar de afdeelingen verzonden. Donderdag is in de zitting van de eerste kamer der staten generaal het adres van antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aangenomen. De regering heeft verklaard, dat de nieuwe minister van koloniën het programma van zijn voorganger volkomen beaamt en verder, dat er niet onder handeld wordt over eene opname van Limburg in den nieuwen duitschen boud, ofschoon dan ook de feitelijke toestand nog niet regtens gesanctioneerd is. Daarna is de kamer uiteen gegaan. Ten gevolge der benoeming van jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck tot commissaris des konings in de provincie Drenthe, is eene vacature in de tweede kamer ontstaan, en zal eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Amersfoort. Bij de dingsdag plaats gehad hebbende verkiezing in het kiesdistrict Leyden van een lid der tweede kamer van de sta ten generaal zijn uitgebragt 1119 geldige stemmen. Baron O. van IVassenaer Catwijck verkreeg 693 en jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot 374 stemmen; alzoo is verkozen baron O. van Wassenaer Catwijck. Bij den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur is 19 dezer o. a. ingekomen: een koninklijk besluit van den 10n dezer, waarbij burg. en weth. van Gouda niet- ontvankelijk worden verklaard in hun beroep van een besluit van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, waarbij, met afwij zing der daartegen aangevoerde bedenkingen, is goedgekeurd een besluit van den gemeenteraad van Delft tot, wijziging van den tijd, waarop voortaan de kermis aldaar zal gehouden worden. De heer Schimmelpenniuck heeft de natie bij zijn optre den als minister noodeloos bang gemaakt. Dat komt omdat hij een verkeerden sleutel gegrepen had om de geldkist te openen, dien zeker welke achter op zijn rok hing. Het vorig ministerie had dan toch de kist niet leeg gemaakt, zoo als zijn vriend van den tramway schreef. iV. V. C. De conservatieve partij heeft vee) van een ci-devant jeune homrae, die een zeer zwakke gezondheid heeft, nooit zich regt fiks gevoelt, altijd krukt, altijd pijn voelt hier en daar, die weinig haar meer heeft en veel valsche tanden, en die zijn wangetjes met een klein beetje rood nog een lief aanschijntje geeft. De heer Lion is een uitmuntend docter voor zoo'n patient. Met alle ongelukken die hem overkomen, weet hij hem te troosten, weet hij hem te persuaderen, dat het eigentlijk een geluk voor hem is, en wijs te maken, dat hij dagelijks jonger en krachtiger wordt. Zoo vertelt bij hem heden, dat het zoo'n uitmuntend bewijs is voor de achting, die de tweede kamer aan de conservatieve partij en aan het ministerie toedraagt, dat de heer v. Reenen tot eersten candidaat voor het voorzitterschap dei kamer ver kozen is. De man, die onder het thorbeckiaansche en andere liberale besturen eveneens tot voorzitter werd aanbevolen Als hij het maar slikken wil, de goede patientN. U. C. De Nieuwe Noordbrabander zegt van goed ingelichte zijde te kunnen verzekeren, dat bij de hooge regering bepaald het plan bestaat, om de geneeskundige faculteiten van al onze hoogescholen over te brengen naar en te vereenigen te Amster dam zoodat voortaan alleen in de hoofdstad de gelegenheid zou bestaan om van rijkswege lessen in de geneeskunde te bekomen. Aan de Amst. Ct. wordt uit Middelburg geschreven, dat de belgiscbe ingenieurs hebben verklaard genoegen te nemen met het eenigermate gewijzigd ontwerp der afdamming van de Ooster-Schelde. Het rapport zal weldra gereed zijn. Eeue schikking met Belgie is waarschijnlijk. Het Handelsblad vermeldt, op gezag van een brief van een officier van gezondheid, dat er gebrek bestaat aan officieren van gezondheid in Indie, vooral bij de marine, zoodat de of ficieren wier tijd verstreken is en dus retourneren moesten, op nieuw naar elders zijn gedetacheerd geworden, tot dat andere officieren van gezondheid gearriveerd zijn. De synode der chr. afgesch. geref. kerk in Nederland heeft in hare laatst gehouden zitting besloten, om voor het te genwoordige geene pogingen aan te wenden tot het doen er kennen van hare kerk door den staat. Men leest in de Staats-Courant het volgende: De dagelijksche berigten betreffende de cholera zullen voort aan niet meer in de Staats-Courant worden medegedeeld, daar die ziekte bijna overal heeft opgehouden epidemisch te heer- schen en zich slechts hier en daar sporadische gevallen voor doen. Met de gewone wekelijksche opgaven zal worden voortgegaan. De koningin van Hanover wil het land niet verlaten. Twee ge pantserde amerikaansche schepen Jjn naar Candia gezonden. Een Oos tenrijkseh fregat gaat kruisen voor Vera-Cruz om een vlugteliug op te nemen. Rothschild verplaatst den zetel van zijn huis van Frankfort naar Stuttgart. Op het eiland Sicilië hecrschen groote wanordelijk heden. Het oostenrijksch oostzee-eskader is ontbonden. In Perzie is een nieuw ministerie opgetreden. De utrcchtsche weerbaarheid is met moeite geboren. 30,000 Turken, bij Canea op Candia, hebben 40,000 insurgenten verslagen. Tusschen Rusland et. Bokhara is de vrede gesloten. De engelsche bank heeft over het laatste jaar ein digende 31 aug. 11 en drie vierde nCt. aan dividend uitbetaald. Jl. Zaturdag is te Londen iu het glazen paleis het groote schoolconcerf met 5000 zangers en zangeressen gehouden, dat door 20,000 personen erd bezocht. Te Manchester zal eene moiistermecting voor de reform ge houden worden. Te Zurich zal eene kantonnale bank worden opge- rigt. Von Bismarck is zenuwachtig ten gevolge van nnnexionistische overspanning. Op den Eriespc weg is een bij N'arrowsburg staande peïroleumtrein door botsing met een goederentrein ontvlamd, de ontplof fing der vaten ko>tte aan cenige personen het leven en veroorzaakte brand in een aantal huizen. Het lokaal der hoogerc burgerschool te Arnhem heeft circa f 80,000 gekost. Op de engtlscije spoorweglijnen zijn 0000 locomotieven in dienst. Ook in Engeland zijn schokken van aardbeving gevoeld. Men beweert dat Pruisen fransr1 bladen bezoldigt. De Porte eischt dat bet rumeeasebe leger tcrag r uragt «orde tot 16,000 mau. De Frankforters protesteren nog alt ijtegen hunne in lijving. Men wacht den keizer van Oostenrijk te Pesth om een libe raal ministerie te benoemen. Keizer Napoleon is duadcnLig van St. Cloud vertrokken naar Biarritz. Waarde Q2 N2! De geëerde redactie der Goudsche Courant vergunde u gaarne ock een woord mede te spreken en ik verheug mij, dat zij zulks beeft gedaan. Door wrijving van gedachten komt de waarheid meer aan het licht. In ons oordeel over de kermis zijn wij het tamelijk eens. Gij noemt die teregt een overblijfsel uit een geheel anderen maatschappelijken toestand, eene aanleiding tot verkwisting en ongebondenheid en wenscht dien nooit onveranderd terug te zien. Maar nu ons verschilpunt. Gij wenscht verandering der kermis; ik ga eene schrede verder en wensch geheele afschaffing dier verouderde instelling. De vraag, door u gesteld, of de kermis geene gevoelige schade zou toebrengen aan onze neringdoende burgers, kan ik niet toestemmend beantwoorden. Er moge minder irelcl binnen onze gemeente komen, er gaat ook veel minder de gemeente uit. Gij zegt zeive, dat onze werklieden aan het einde des jaars geen cent rijker zullen zijn. Mag men dan niet met grond aannemen, dat een groot deel van hetgeen anders in handen van vreemden k^mt, bij het niet houden der kerra'r in de kas onzer neringdoende burgers zal vloeijen, op minder uv bare, doch meer duurzame wijze? Gewis, wij mogen den werkman niet berooven van zijne dagen van uitspanninr. Maar de kermis is geene uitspanning. Het doel van elke ware uitspanning is toch, ligchaam en geest van den arbeid te doen rusten en bekwamer te maken tot nieuwe werkzaamheid; en dit doel wordt bij het meerendeel der kermisbezoekers niet bereikt. Zou de kermis niet gezuiverd kunnen worden van het sma- kelooze, ontsierende en zedebedervende? Zoo vraagt gij. Zoo vraagden ook eenige leden van onzen gemeenteraad, toen in 1854 de afschaffing der kermis naar aanleiding eener circulaire van den toenmaiigen ?omnrissaris des konings in Zuid-Holland ter sprake kwam. Niet afschaffen, ui.iar veredelen, was toen het woord, welks fraaije klank in die da^en niet zonder in vloed bleef en welligt tot het behoud der kermis medewerkte. Wij zijn thans twaalf jaren later. Wat is er van die aanöe- voleu kermisveredeling geworden? Gaarne wil ik bij hen, die aldus spraken, zoo ook bij u, de beste bedoelingen veronderstellen. Maar het kcrat mij voor, dat, als men de kermis wilde zuiveren van al het smakelooze, ontsierende en zedebedervende, er van die instelling weinig meer dan de naam zou overblijven. Het //nrrae volk" mag iets hebben cn ik stem het u vol komen toe: /,Het is pligt mede te werken tot veredeling van den zin des volks." Daarom zag ik eene vereeniging voor volksvermaken, zoo als in Middelburg bestaat, en wier nuttige werkzaamheid ons door de dagbladen is medegedeeld, ook gaarne alhier opgerigt. Maar zal zoodanige vereeuiging alhier nuttig wnken, dan behoort de grootste hinderpaal, de kermis, eerst te worden weggenomen. Men kan toch het onsch.adelijke van de kermis overnemen. En eerst dan acht ik het mogelijk, net nuttige met het aangename te paren. Q. N. Gouda, 16 Sept. 1866. P. S. Het komt mij voor, het slot van uw artikel onbe antwoord te laten, daar ik u volkomen vrij laat in uwe be schouwing over het door mij voorgestelde middel ter bevor dering der kermis-afschaffing. Noch van u of mij, maar alleen van den gemeenteraad zou het afhangen, dit middel //onprac- tisch" te verklaren. Vrijdag, 21 September. Tegenwoordig de heeren inr. A. A. van Be-zea 1 Jzeudoorn, voorzitter, de Grave, Viruly, Lu) ten, Prince, Braggaar, Westerhaan, Remy, Bnchner, van Gennep, Kist en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomentwee dispositien van hh. gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van de rekening der d.d schutterij over 1S65, en van het kohier der pl. belastinghet eerste aangcuomen voor kennisgeving en het laatste iu handen gesteld van dcu pl out*at»gcr;

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2