1866. Donderdag, öuitenlanb. 27 September. Effecten. 469. BEKENDMAKING. 8771. Uitgave van A. BRINKMAN. Vs 7s Vs Vs 7* 7. I 7* !7s i7s I A 716 7s tegen wier overtreding straf is bedreigd, J. Nieuwenhuizen en 42% 77% 93s/8 93’/* 29'%, 687s 7471* i A. BRINKMAN. Lange Tiendeweg, D. n°. 60. 124/Kampen Emden en Leer Yersey 90/ a 716 7s 7s i&iV* 46>/s 687s 49’716 181 48’/s 68Vs 49’716 74’/s 15716 Hoogste koers. 55’/, 87716 136’/, i 4.50. .25 n. do. 75 c., c., witte boonen ‘716 Vs Gebleven koers. 55’/, B. C. van Vreumin- a der Horst, 35 j. holten. E. Noorde- 3 raaf. J. Nieunen- P. H. Weiland. r 28.50 10 a ƒ1.25. ingevoerd. Tarwe tarwe voor cons. zeeuwsche tarwe st 6 a 6.50. 5. Westl. bruine i 14. sept. 19/4, 571/8 60 a 67 het af, en P. Mijer, oud-minister tere verklaringen van ministerie belast. 3O’/4 147s 69’/s Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentiën van 1—6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 56/—, Derby 58/ 1 71/—. prijzen verkocht: ver vast. Aanvoer vr. tarwe, 30 qr. haver. waren aangevoerd en 210 varkens, ialveren 6/6, voor per steen betaald. Londen, 25 September. Gisteren heeft de groote reform meeting te Manchester plaats gehad. Zij werd bijgewoond door omstreeks 130,000 personen. Deputation uit alle steden van Lancashire waren aanwezig. Zij boden den heer Bright een adres aan. Deze heeft daarop geantwoord, dat hij de po litiek der tories veroordeelt en eeue krachtige optreding ten gunste eener parlementaire hervorming wil. De geestdrift op de meeting was buitengewoon groot. POLITIEKE IMMORALITEIT. De cultuurwet werd verworpen, het liberale ministerie trad r van koloniën werd volgens la de ministers met de vorming van het Het ministerie kwam in conservatief-anti- revolutionairen geest tot stand, ten minste op de namen en antecedenten der nieuwe c'nisters afgaande, mogt men dit veronderstellen. Maar spoedig na de optreding van het kabinet werden veler illusien weggenomen, en veler verontruste ge moederen gerust gesteld. Men vreesde voor het openbaar onderwijs, men vreesde voor de wet op het lager onderwijs, en die vrees was ongegrond geweest. Men had van anti-revo- lutionaire zijde te vroeg gejuicht, de illusie was spoedig weg genomen, geen heil was van dit ministerie te wachtende aanvoerder der anti-revolutionairen was ten tweede male be drogen of had ten tweeden male zich zelf bedrogen. Uit de verklaringen toch der ministers bleek, dat het onder wijs slechts bijzaak was, dat de koloniale kwestie aan de orde zoude blijven en dat het eerst die kwestie beslist moest worden. Die erfenis was met vollen moed en nieuwe kracht aanvaard door P. Mijer, erkend als specialiteit in koloniale zaken, een man bekend bij alle partijen, omdat hij reeds bij de meeste behoord had, nu conservatief met anti-revolutionairen tint, die zelfs het groeniaanscho schibboleth gepoogd had uit te spreken. De knltnurwet was gevallen, terstond beloofde hij zoo spoedig mogelijk een andere in te dienen. De eerste begrooting voor Indie, door zijn liberalen voorganger ingediend, werd door hem met eenige wijzigingen overgenomen. Hij verdedigde die in de kamers en werd beurtelings door anti-revolutionairen, conservatieven en liberalen bestreden. Hoewel hevig gewond verliet hij het slagveld niet, slechts één doel had hij voor oogen, de begrooting moest a tout prix aangenomen worden om daartoe te geraken werden ruimschoots aan alle partijen beloften gedaan, zoo spoedig mogelijk zoude de minister de zaak onderzoeken, zoo spoedig megelijk zouden verschillende wetsontwerpen worden gereed gemaakt, dan kregen liberalen, dan conservatieven concessien, aan alle partijen werd lokaas toege worpen, leelijke drankjes werden geslikt, harde noten gekraakt, G. PRINCE, en D. W. WESTERBAAN. Gouda, den 25” September 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. dag 21 September. ;ste re. G0UDSCHE COURANT. Burgemeester en Wethouders van Goudagezien art. 54 der wet van den 29“ Junij 1851, (staatsblad n°. 85); Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de raad dier gemeente heeft benoemd twee vaste commissien, belast met de voorbereiding van hetgeen waarover hij heeft te besluiten Dat tot leden van de eerste dier commissien belast met het ontwerpen van en het herzien der plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, onder het voorzitterschap des burgemeesters zijn benoemd, de heeren M'. J. L. A. de GRAVE, W. J. FOBTUIJN DROOGLEEVER, J. REUTINGER, en M'. P. P. P. KIST, en tot leden der tweede commissie, wier werkkring is het bijstaan van Burgemeester en Wethouders in het toezien op het beheer en het onderhoud van en de zorg voor alle plaat- sclijke werken en eigendommen der gemeente behalve Burge meester en Wethouders van welke de eerste is voorzitter, de heeren ig van de band en het doel was bereikt, de begrooting was aangenomen. Ge noot nu de minister de zoo duur gekochte zegepraal, en zette hij alle ambtenaren aan zijn ministerie aan het werk om de zoo ruimschoots gedane oeloften te vervullen? Zoude spoedig de kwestie, wien Java's grond nu wel behoort eindelijk opge lost worden, en de tweede kamer met wetten, betreffende de koloniën overstroomd worden De minister vroeg en verkreeg een eervol ontslag 1 Was hij den strijd moede, moest hij zijn overtuiging te veel geweld aandoen, begreep hij dat zijn rigting niet de rigting der meer derheid was, en dat het systeme de bascule in den tegenwoor- digen tijd hier niet meer gangbaar is? De Staats-Courant heeft het antwoord op die vragen gege ven, toen P. Mijer twee dagen na zijn ontslag benoemd werd tot gouverneur-generaal van Neerlands-Indie. Met regt lag hier aan het einde van de loopbaan de voor den overwinnaar weggelegde kroon. Zouden dan de geruchten, reeds bij het optreden van het ministerie in omloop, dat de ministerrok alleen diende om tot het onderkoningschap te geraken, waarheid geweest zijn, en de minister zoo ruim met beloften zijn geweest, omdat hij, dit doende, reeds wist dat hem geen gelegenheid zoude gegeven worden die te vervullen. Voorwaar, dan is er hoog spel ge speeld, en het geheele ministerie is daarvan rekening schuldig. Indien alles slechts mystificatie geweest is, voorzeker dan hebben 's lands vertegenwoordigers een weinig eervolle rol gespeeld, en nooit is de politieke moraliteit op zulk een wijze geschonden. Waar blijft hollandsche trouw en hollandsehe eerlijkheid, als zoo iets mogelijk is, als in ’s lands hoogste ver gaderzaal beloften worden afgelegd, die men zeker is niet te zullen houden, en is een ernstige discussie ooit noodig geweest, dan is het zeker nu. Het is te hopen, dat het ministerie in staat zal zijn het gebeurde zoodanig te verklaren, dat niet meer aan immoraliteit kan gedacht worden, dat alle gedachten aan vroe gere afspraken worden weggenomen. Ieder, die het wel meent met Nederland moet dit verlangen. Niet dat juist dit ministerie zoo noodig is voor Nederlands welzijn, niet dat de aftreding zulk een ramp zoude zijn, maar omdat door die gissingen een vlek geworpen wordt op nederlandsche staatslieden, omdat daar door niet slechts een partij wordt gecompromitteerd, maar de schande op het geheele land terugvalt. Welk vertrouwen zal dan de vreemdeling kunnen stellen in nederlandsche eerlijkheid, als de voornaamste staatslieden zich niet ontzien met beloften te spelen, en een gegeven woord niet meer geteld wordt Bij deze kwestie treedt voor ieder eerlijk man partijbelang op den achtergrondalle partijen moeten er evenzeer prijs op stellen om de waarheid aan het licht te brengen, en is er mis dreven, de straf mag niet uitblijven. Waarheen zouden wij gevoerd worden als de belangen des lands opgeofferd werden voor bijzondere belangen Waarheen zijn wij reeds gevoerd door personenvergoding en personen verguizing Onderzoek is noodzakelijk en de behandeling van het adres van antwoord is daartoe een geschikte gelegenheid. Het is te hopen dat het ministerie met eere uit dat onderzoek te voorschijn komt, en de beschuldiging van politieke immorali teit onwaar zal bevonden worden. B. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1