6tnnenlaniï. Men rJccIf in de engehche bidden ongunstige berigten mede betreffende den tegen woordigen toestand der mijnen van CornwallisI* Zeer weinig eigenaars van mijnen zullen hunne kosten goed naken, wanneer de prijzen van tin beneden de 00 per ton staau, terwijl anderen dit niet beneden de 00 '/uilen 'kunnen deen. Eenigen tijd geleden hebben een groot aantal eiirenaars van mijnen met verlies gewerkt, waaruit twee nadf.-ligc re-ultateu rijn gevolgd. I)e specnlauten hadden geid er bij te lessen, en er v.as zoo veel tin aan de markt, dat de prijs, die reeds zeer laag was, nog verder is gedaald, tot dat de tegenwoordige stand bereikt was. De tenige hoop voor de eigenaars van mijnen in Cornwallis ligt aisnu in de ver meerderde vraag naar tin, die de tinprij/en bepaaldelijk zal doen stijgen. In de laatste jaren zijn er een aantal nieuwe debouches geopend, gelijk onder anderen naar de vereenigde stateu, alwaar het tin wordt gebruikt tot tie bekleeding van dakwerken, waartoe voor 1,500,000 jaarlijks wordt uitge voerd. De blik-fabricatïe neemt jaarlijks toe eu belooft een ouzer belangrijkste fabrieaten te worden. Op dezen gronden hebben de tinmijnen in Corn wallis vooruitzigt op verbetering. Pai'ijS, September. Van zekere zijde worden pogingen aangewend om, bi gelegenheid van het ten uitvoer leggen van het bekende tractaat van 15 sept. eene groote manifestatie van de franscbe geestelijkheid uit te lokken. Al de bisschoppen zouden zich namelijk alsdan van hunne standplaatsen verwij deren en zich naar Rome begeven, ten einde den paus met raad en daad bij te staan. Tot op dit oogenblik heeft dat voorstel echter nog niet veel bijval onder de betrokken pre laten gevonden. --24 September. Velen meenden, dat de aangenomen re organisatie van het fransche leger ten doel heeft de pruisische landweer hier te lande in te voeren. l>it is echter zoo niet. Men ver/okert dat d«.ze reorganisatie geen ander effect zal heb ben, dan eene vermeerdering van het effectief van het staande leger, welks diensttijd op 6 jaren zcu worden gebragt, met 4 jaren voor tic reserve. De nieuwe wapening van het leger zal meer kosten dan aanvaiikc k was berekend. Er is dus ook reeds sprake van eene nationale leening van 500 inillioen, waarvan 2GU müiioen tot aanschaffing van nieuwe geweren zuilen dienen; de rest zal besteed werden tot vastlag- en andere openbare werken. Het M. moral Diplomatique gelooft dat de franscbe re- gerine: voor de houders van mexieaansche obligatie» zal doen wat de be-ehermende mogendheden voor de grieksche schuld doen; zij zal de renten betalen. Men gelooft verder dat zij i. aan dei.'. - om die obligation in fransche rente te conver teren. Men ergauiseert e^n petitionnement, om door tusschen- komst van het wetgevend ligchaam, de regering daartoe te noodzaken. Hetzelfde blad meldt, dat de gevolmagtigden van Oos tenrijk en Italië hei ecus zijn geworden omtrent de regeling van de italiaansche schuld, in zoo ver dat men nog slechts het cijfer heeft te bepalen van de algemeene schuld, welke het italiaansche gouvernement aan de oosienrijkscbe schatkist zal terug betalen. Ten einde de regeling van dit punt te ver baasten, zou m*n het overlaten aan het kabinet der ïuilerien. Er bestaat grond om te vermoeden, dat het tractaat vóór het einde der maand zal worden onderteekend. Terstond daarna zal het plebiscit in Venetie plaats hebben. Brieven uit Berlijn melden, dat de heer von Bismarck zeer eri.=-:g ziek is, wat sommige bladen daarvan ook hebben willen zeggen. l>e pruisische staatsman lijdt aan eene zenuw ziekte eu de geneesheeren hebben hem volstrekte rust bevolen. Weenen, 24 September. De pruisische bezetting heeft den ls dezer Praag verlate" THra dag werd een trein van 114 wagens Juuiloc gebruikt. Nog in de laatste dagen hun ner aanwezigheid hadden de troepen gelegenheid, het gepeupel te Praag te leeren kennen cn getuigen van zijn lust tot tumult te wezen. Het gepeupel toch vierde aan zijne communistische denkbeelden den vrijen teugel, bespotte mishandelde de gensdarmerie, als ook de burgergarde, en mishandelde ten slotte, teen er niets meer te plunderen viel, de Israëlieten, a's deze buiten magie waren een losgeld aan te bieden. Het gepeupel wendde zich ook teg. n de eerst onlangs te Praag gearriveerde Jezuiien. Op de door hen bewoonde gebouwen werden reus achtige dooshoofden geschilderd en zij met de d od bedreigd, indien zij niet ten spoedigste Praag verlieten. 25 Sept. De \V ïener Zeitung zegt ten opzigte der ge ruchten over de vermeende wijziging d*r oostenrijk-italiaansche grenzen, dat er in tfians aanhangige onderhandelingen geen sprake is van afstand van grondtrebi^ t*»«ren schadevergoeding, aaneerien het gebied van veaeiic cn iranknjk. is afgestaan, ter**»' Franl-r-»- het aan Italië heeft overgedragen. Dienten gevolge zijn de grenzen van Yenetie internationale grenzen geworden. Pestïl, 23 Sept. Er heerscht alhier ontevredenheid ten rovolge van het gerucht, dat de landdag zal worden bijeen geroepen, zonder dat vooraf een hongaarsch ministerie wordt zamengesteld. De cholera heerscht alhier in erger mate dan in 1831. Berlijn, 23 Sept. De ochtendbladen deelen de dankbetuiging mede van den koning aan de gemeentelijke autoriteiten voor de schitterende ontvangst, die van de zijde der bevolking in de hoofdstad ar.u de troepen is te beurt gevallen, 's Konings betuiging eindigt aldus„Zulke momenten verbinden nog vaster «at reeds verhouden was, en stellen het doei, dat wij allen volstandig, ten koste van offers, tot welzijn des vaderlands willen najagen, steeds meer en meer in het licht." 24 September. De minister v. Bismarck begeeft zich in de volgende week onmiddellijk na het sluiten van den land dag naar een landgoed, en zal er geruimen tijd blijven tot herstel van gezondheid. Hier is ia de laatste dagen nog veel gelukt. Zoo heeft thans de keurvorst van Hessen zijne troe pen van hun eed ontbonden, en de hertog van Meiningen, Erich Freund, heeft ter gunste zijns zoons afstand van den troon gedaan. De zoon brengt Meiningen in betrekking met den duilschen bond. liet bevestigt zich, dat de koning van Saksen bij de vredes onderhandelingen beter vaart dan de partij der annexatie in zijn eigen land dit wil. Er blijven nog pruisische troepen te Dresden en andere deelen des rijks, maar met de Pruisen zullen ook saksische troepen kwartier erlangen. De staat van zaken is voor Pruisen zoodanig, dat het aan de vorsten, met welke de noord-duitsche bond gevormd zal worden, geene al te groote hinderpalen in den weg moet leggen, ten einde het geheele ontwerp niet in gevaar te brengen, want genoeg gehei. .e en opentlijke vijanden wachten op het oogenblik om zich op Prui sen wegens de Annexation te wreken. In het huis an afgevaardigden is bij de behandeling van het voorstel tot verkoop van den westphaalsehen staats spoorweg paragraaph I, inhoudende vaststelling van den ver koop, met groote meerderheid eu dien ten gevolge het geheele regerings-outwerp verwc rpeti De Nord Deutsche Zeitung bevestigt dat het begin der definitieve onderhandelingen over de toekomstige betrekkingen met Saksen afhangt van den afstand van Königstein aan Prui sen. Voorts wederspreekt de Zeitung het berigt dat Rusland en Frankrijk, op aanzoek van Denemarken, op eene spoedige beslissing ten aanzien van Noord-Slees wijk zouden hebben aan gedrongen. Die regeringen zegt het blad weten trou wens wel, dat Pruisen de bepalingen van het vredes-tractaat van Praag ten uitvoer zal brengen. 25 Sept. In het huis van afgevaardigden is het leenings- ontw erp met het amendement Michaelis met groote meerderheid aangenomen. Florence, 22 Sept. Als officieel kan worden gemeld, dat de troepen gisteren Palermo zijn binnengerukt, zonder grooten tegenstand te ontmoeten en slechts met weinig verliezen. De insurrectionele beweging is bedwongen. 24 Sept De Nazione verzekert, dat het ministerie be sloten heeft om zonder vertraging de wet betreffende de ophef fing der geestelijke vereenigingen op Sicilië te doen uitvoeren. De commissie van enquete nopens den toestand der vloot heeft verklaard, dat het materieel der vloot niets te wenschen overlaat en dat hare wapening volkomen is en dit reeds was voor den slag van Lissa. De Opinione gewaagt van de onderhandelingen te Weenen en zegt dat het vraagstuk der schuld thans is vereenvoudigd; ten gevolge der vertoogeii van Pruisen en Frankrijk heeft Oos tenrijk er niet op aangedrongen dat Italië zich zou belasten met die gedeelten der algemeene oosteurijksche schuld, welke na 1859 zijn gesloten. Officiële depeehes uit Palermo melden dat de wanorde lijkheden onderdrukt en de oproermakers uiteengedreven zijn. De overheden hebben hare functien hervat; de bewoners heb ben de soldaten ais bevrijder? begroet. De bank en de ge vangenissen zijn gedurende de ongeregeldheden niet aangetast. GOUDA, 26 September. Heden waren ter kaasmarkt aangevoerd 117 partijen; de prijs was van 26.50 32. In de zitting van de tweede kamer van zaturdag heeft de minister van financien, bij de aanbieding der begrooting eene redevoering gehouden, waaruit o. a. blijktDit jaar wordt geen voorstel tot buitengewone amortisatie gedaan, of meer dan 10 millioen voor den aanleg van spoorwegen bestemd. Het overschot van de dienst 1S65 bedraagt ca. 11 millioen. Het geraamd overschot over 1866 is 44/s millioen, mits de buitengewone amortisatie, dienst 1866, gestaakt worde. Op een overschot der dienst over 180*7 vait met veel te rekenen, omdat daarop reeds sommen zijn aangewezen en om het over wegend belang der tractements-verboogiug van de inlandsche hoofden op Java, die belangrijke verhooging der iudische be grooting voor 1867 veroorzaakt. Onze financiën, zegt de mi nister, verkeeren in een toestand van overgang en onzekerheid. Daarom is het raadzaam de aanwezige overschotten voor 1868 te reserveren. Hierop volgt de uiteenzetting der begrooting voor 1867, ir uitgaaf ca. 97, in outvaDg 98 Vs millioen be- loopende. Voor marine is een buitengewone uitgaaf van drie millioen voorgedragen. Voor oorlog is reeds bij afzonderlijke ontwerpen aangevraagd de noodige verhooging. De werking der belastingwetgeving wordt nagegaan. Voor het oogenblik acht de minister bet niet voor/.igtig ecnige wijziging te maken, waaruit vermindering van inkomst zou voortvloeijen. In de zitting van de tweede kamer zijn maandag over het ontwerp-adres de beraadslagingen geopend. De heeren de Laat de Kanter, Storm van 's Gravesande, Keuchenius, van Henkelom, Godcfroi en van Limburg Brouwer hebben de benoeming van den minister van koloniën Mijer tot gouv. generaal in sterke bewoordingen gegispt. Deze spre kers meenden dat de raison d'etre van dit kabinet geen ander was, volgens de verklaringen van dit kabinet zelve, dan de oplossing van de koloniale kwestie; dat de minister Mijer èn volgens de verklaring van dien minister zeiven èn volgens die van den minister van Zuijlen, de aangewezen persoon was en bleef „om het kabinet te vormen" en dus als de ziel van het kabinet moest worden beschouwd. Zij noemden het eene onwaardige houding, dat de heer Mijer niet voldeed aan de taak, die hij had op zich genomen en dat deze minister, in plaats van zijne beloften na te komen, na verdediging der indische begrooting, waarin de oplossing van de koloniale kwestie niet was gelegen, is vertrokken om de hoogste waar digheid in Indie te bekleedeii, en dat op een oogenblik dat juist de meerderheid der kamer tegen zijn beleid bezwaren had geopperd. Het kwam met de eischen van den constitu- tiouelen regeringsvorm volgens hen niet overeen dat een mi nister, die in de kamer onderscheidene nederlagen had geleden, was geroepen oui in Tndie tot de oplossing der koloniale kwestie mede te werken. De minister van buitenl. /.aken heeft beweerd, da* dit ka binet geen hoofd had, dat de heer Mijer niet was de ziel van hst kabinet en dat zijne benoeming tot gouv. generaal niet de voorwaarde is geweest bij zijne optreding als minister, dat de heer Mijer naar Indie is gezonden om zijn koloniaal pro gramma uit te veren en dat zijne aftreding in onmiddellijk verband stond met zijne benoeming als gouverneur generaal. Behalve deze ministeriele kwestie, kwam de algemeene po litieke kwestie ter sprake. De heer Wintgens weidde uit over de algemeene politieke gesteldheid des lands en hij vond daar toe vooral aanleiding in de tegenwoordige veel bevvogene en ernstige dagen. De spr. hing een somber tafereel op van onzen poütieken toestand sedert 1848, die z. i. meer werd be- heerscht door persoonlijke overwegingen en politieke individuen dan door staatkundige consideration eu staalkundige rigtingen. Zijne rede bevatte eene vermaning tot eendragt. De partij- benamingen tot dusver drukten de waarheid niet uit eu pasten niet op den feitelijken toestaud (met uitzondering van de ko loniale kwestie). De spreker kon slechts twee onderscheidingen makenhet conservatisme en het democratisme, en hoopte dat die onderscheidingen zouden leiden tot meerdere aansluiting en tot de zegepraal van het conservatief-iiberaal of liberaal-conser vatieve beginsel. In den loop zijner rede beschuldigdespr. de liberale partij van persoons-aanbidding en werd met betrekking tot die beschuldiging, beantwoord door den heer van Eek, die met den heer Jonckbloet het onderscheid tusschen de liberale en de conservatieve partij ten sterkste volhield. De heer van Wassenaer Catwijck heeft profession de foi af gelegd, waaruit bleek, dat die spreker de beginselen van den heer Groen van Prinsterer nopens het onderwijs omhelsde. De heer Jonckbloet verdedigde als lid der commissie de al gemeene strekking van hei adres en deed uitkomen dat de commissie geene oorlogsverklaring tegen het kabinet wilde rig* ten en geene politieke discussien wilde uitlokken, welke tot geen practisch resultaat konden leiden. De discussien over de algemeene strekking zijn daarop ge ëindigd en 1 goedgekeurd. Bij de voortzetting der beraadslagingen in de tweede kamer over het ontwep-adres in antwoord op de troonrede, zijn heden de volgende onderwerpen ter sprake gekomen: de limburgsche questie, die van de Oostersebelde, het onderwijs cn de° financiële toettand. Morgen is de koloniale paragraaf aan de orde. Bij koninklijk besluit van 20 sept. 1S66, n°. 55, is, op de voordragt van den minister van binnenlandsche zaken van 19 dezer het volgende bepaald Iri Buiten de lijn van afsluiting, van regeringswege tot wering van den veetyphus bewaakt, zal het vee, dat door vee- typhus wordt aangetast, benevens het vee, dat verdacht is van door die ziekte te zijn aangetast of dat met aangetast vee in onmiddellijke aanraking is geweest, overeenkomstig de bepa lingen van bovengenoemde wet worden onteigend, afgemaakt en begraven. 2°. Binnen de lijn van afsluiting bepaalt onze minister van binnenl. zaken, in overleg met onzen commissaris 'n de provincie, den tijd wanneer in eene door hem aan te wijzen streek met de afmaking van aangetast of verdacht vee een aanvüjg zal worden gemaakt, en of de afmaking alleen op aangetast, of ook op verdacht vee of dat met aangetast vee in onmiddellijke aanraking is geweest, zal worden toegepast. 3°. Onze commissarissen in de provinciën worden gemag- tigd naar gelang van plaatselijke omstandigheden te bepalen, wat onder de benaming verdacht vee moet verstaan worden en wanneer het vee kan geacht worden met aangetast vee in onmiddellijke aanraking te zijn geweest. In de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode leest men 't vol gende Mr. P. Mijer heeft zijn doei bereikt; hij is tot gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie benoemd. Door welke mid delen? Zonderlinger schouwspel heeft zich voorzeker nooit in het staatsbestuur vertoond. Groot moet de verbazing zijn geweest van de leden der cerate kamer, toen zij, na de zitting op zaturdag 15 dezer, en nadat zij de discussie over «ie indische begrooting voor 1867, op aandrang van de regering, bekort hadden, des avonds verna men dat de minister van koloniën geëclipscerd was. Wel zullen zij bij de opening der volgende zitting op maandag morgen, 48 uren later, tot de leden der tweede kamer de vraag hebben gerigt: zijn wij niet aan eene begoocheling onderwor pen? Hoe is het mogelijk, dat de man, die ons weinige dagen, ja, uren slechts geleden, beloofde de gewigtigste belangen van de kolonie, d»e dringend voorziening eischen, nader te zullen regelen, het hoofd van het kabinet, afgetreden is, terwijl wij nu te doen hebben met een man, onbekend op ons staatstoo- neel, maar die heden door zijne optreding en uitrusting in een compleet ministerieel gewaad blijk geeft, voorbereid te zyn geweest om die betrekking dadelijk te aanvaarden? \rtemd voorwaar zijn die gebeurtenissen in den constitutio- nelen 3taat, waarin staatkundige rigtingen en partijen gewoon zijn invloed uit te oefenen op den gang van zaken. Het re geren moet eigenlijk toch zoo moeijelijk niet zijn, als men zoo van den eenen dag op den anderen de portefeuilles ziet ver wisselen. Een terugblik op het gebeurde in de jongste dagen, doet ons zien, hoe men de vertegenwoordiging een rad voor de oogen heeft gedraaid, ter wille van persoonlijke belangen. De bevolking van het honingrijk der Nederlanden be droeg op 1 Jan. jl. 3,491,796 inwoners, te weten 1,730,591 van het mann. en 1,761,205 van het vrouw, geslacht. In het algemeen overzigt van de Indëpendance Beige komt liet volgende voor „De stappen, die de koning der Nederlanden gemeend heeft te moeten doen bij den keizer der Frauscheu, ten einde hem om steun te verzoeken tegenover de pressie die PruiseD, met betrekking tot de aangelegenheden van Luxemburg op hem uit oefent, schijnen met een eerste, betrekkelijk voldoend resultaat bekroond te zijn. Naar men althans uit Parijs verzekert, is men thans overeengekomen om gedurende zekeren tijd het statu quo te handhaven, ten einde de kwestie later met kalmte te kunnen onderzoeken, wanneer de zaken in Duitsehland haren geregelden loop zullen hebben hernomen en de organisatie van den noord-duitschen bond een meer bepaalden vorm zal hebben aangenomen Uit Luxemburg schrijft men van den 23° dezer*. De militaire autoriteiten zijn verwittigd, dat nog geen bepaald besluit is genomen ten opzigte van Let verblijf alhier van de pruisische troepen, zoodat men niet weet of zij hier zullen blij ven, dan wel of zij binnen kort deze vesting zullen verlaten. -Er is herhaaldelijk gewaagd van het verzenden van schub ben naar Duitsehland, waar zij tot paarlemoeren voorwerpen worden verwerkt. De voordeeien, die deze industrie oplevert, beginnen ook naweeen te doen gevoelen. De visschers werpen de millioenen viscbjes weder in het water, die door den wind gedreven, de havens nu komen verpesten. Maar tevens zal de bloeijende visscherij op de Mcrwede weldra vernietigd worden. Men vraagt of hier niets zou moeten gedaan worden, om bv. de mazen wat ruimer voor te schrijven, leu einde de visscherij van een wissen ondergang te redden.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2