Oinncnlanö. Gemengde Berigten. -staan op Tiet veld te rotten, terwijl het ongeainvide meest plet op den grond ligt. De ziekte onder Je aardappelen begint zich meer te verspreideneen groot deel der vrucht wordt nu reeds totaal onbruikbaar bevonden. In hei graafschap An trim is ae .iasooïst nagenoeg geheel ve-nield. En toch, niet tegenstaande dit alles, vertrouwt men dat wanneer het weder nu nog gedurende een paar weken gunstiger mogt zijn, de oogst over 't algemeen nog grooiendecis als behouden kan worden beschouwd. lie I/ai 1 v Telegraph zegt in staat te zijn te kunnen mel den, dat geen woord waar is van het gerucht, dat den paus een verbbjf op henlui is natigeboueii, of dat h j liet ïoomemen zou hebben om Home te verlaten, liet blad gelocfi voorts, dat de moeijelijkheid op minnelijke en bevredigende wijze zal worden uit den weg geruimd; de paus zal te liouie blijven, ziin wereldlijk gezag laten varen en de bescherming der iia- liaansehe regering aannemen. Uit Noord-Amerika melden de laatst ontvangen berigten, dat de bekende Thaddeus Stevens cpcntlijk heeft bekend ge maakt, dat hij in dc zitting van het congres een .oorstcl zal doen, tot stnkking hebbende om de gouvernementen der zul- deliihe sta'en gcluei en al onder de heerschappij van het noor den" tc brengen, en die staten te beschouwen als veroverde gewesten voorts om de oorlogskosten, besteed tot onderwer ping van het zuipen, geheel en ld ten laste dier bevolkingen te brengen, des noods in te vorderen bij confiscatie van goe deren. Hij gr indt zich hierbij op het beginsel, dat de oorlogs toestand tusschen het noorden en het zuiden een einde heeft gem. -Kt aan alle constitutionele betrekkingen tussclien die twee deeleu Ier unie, en dat derhalve het noorden, met het rrgt van overwinnaar, aan het zuiden slechts behoeft ie gebieden, zonder aan die bevolking het regt toe te staan van een beroep te doen op de constitutie. I>ut echter die poging der radicale partij schipbreuk zal li.den, is aan geen twijfel onderhevig. PaiijS, 2'! Sept. De aandacht van het publiek is gevestigd op ue ontworpen militaire reorganisatie, lie vier stelsels, welke aan de maarschalken ter beoordeeluig zijn onderworpen, komen hierop neder eeue landweer naar de pruisische wij c, eene mobile nationale garde, grootere uitbreiding der jaariijksche ïigtiugeu bij korteren diensttijd bevordering door gepaste mid delen van de vrijwillige dienstneming. Een besiut. is nog niet genomen. De gezondheids-commissie, vveike te Kouslanlinopel ver wurgd is, heeft aan de verschillende rege iugen baar rapport ongezonden. Zij beveelt vooral aan opheffing van alle mark ten, bedevaarten en inzonderheid van alle groote menschen- ophooping up de door de cholera bezochte plaatsen strenge afzonder ng der cholerazieken van andere zieken in de karavaan- hospitalen, strenge quarantaine. tiet is dus ook weder eene commis-ie, die niet vee! nieuws heeft uilgevonden. 27 Sep;De groo ste kwestie, welke thans de aandacht bezrg houdt, is niet de politiek, ook niet de beurs of de gezond heidstoestand v- hooggeplaatste persona), maar de oogst, of juister gezegd het mislukken van den oogst. Volgens de ont vangen berigten van de verschillende autoriteiten, is dit jaar het ongunstigste, hetwelk men sedert langen tijd heeft gehad, hel blijft zelfs ver beneden het jaar 1816. Om eene vergelij king te kunnen maken, moet men teruggaan tot de ongeluk kige jaren 1732 en 1791. Bij den mislukten oogst voegen zich ook nog overstrocmin- gen in het zuiden en midden van Frankrijk. De berigten deswege zijn nog zeer onvolledig, maar luiden toch treurig. Ook dc Seine is buiten hare oevers getreden. Men gelooft in officiële kringen alhier dat, zoodra het laatste fransehe regiment Ecme zal hebben verlaten, de paus zich in het vaticaau zal opsluiten, waar hij zich door het fran sehe hnlpiegioen zal doen bewaken hij zal zijne andere troepen in het kas.eel Sant Angelo leggeu en den loop der gebeurte- tenisscn aanschouwen zonder die goed te keuren, maar ook zonder zieh daartegen te verzetten. Het blijkt uit een der turijnsche bladen, dat de generaal Angiolette, die het eerst te Palermo met troepen is aangekomen tot onderdrukking van den opstand, er een grooten tegenstand had gevonden. De opstandelingen hadden barricaden opgewor pen en a. uit de vensters schoten op de troepen gelost. De Provincia berigt, dat de italiaansclie regering, met het oog op deu aanstaanden termiju ter volvoeriug der sep- lembcr-conveutie, gemeend heeft eenige troepeu op de pauselijke grenzen te moeten bijeentrekken, tom eik ligtzinnig of kwaad opzet te kunnen voorkomen." Brussel, 2S Sept. In de kwestie der Oosterschelde is door de nederlandsche regering een voorstel gedaan, strekkende tot het doen van peilingen in de Schelde gedurende vijf jartu, ten einde de resultaten der afdamming te constateren. In geval van beschadiging, zal Nederland in het herstel voorzien. Triest, 26 Sep'. Er zijn berigten ontvangen uit Hongkong van 7 aug. China heeft alle verantwoordelijkheid ten opzig<e van de vervolgingen, waaraan de christenen op Korea Sjn blootgesteld geweest, van zieh afgeworpen de chinesche rege ring heeft hare neutraliteit geproclameerd voor het geval dar er represailles mogten worden genomen. Berlijn, 25 Sept. De minister van binnenl. zaken heeft hejen in het huis der afgevaardigden het voorstel gedaan ca de zittingen morgen te verdagen tot 12 nov. e. k., ten einde aan de regering le gelegenheid te verschaffen om nieuwe we's- ontwerpen voor te bereiden. Tevens deelde de minister aan het hcis mede, dat de regering zeer ingenomen is met den loop der werkzaamheden van het huis en dat zij de verwachting koestert dat de eerstvolgende zitting van korten duur zal zijn, ten-einde de gelegenheid te verkrijgen om den rijksdag bijeen te roepen. Het huis vereenigt zieh zonder discussie met het voorstel door den minister gedaan. De cholera heeft ons thans bijna geheel veriatenhet getal lijders die er dagelijks aan bezwijken is hoogstens een achttal in de laatste week. Er bestond groote vrees voor eene hernieuwing van hetgeen wij dienaangaande vroeger hebben beleefij, ten gevolge van den terugkeer van het leger, maar dit heeft zich gelukkiger wijze niet bewaarheid. 2ti Sept. Het huis uer heeren heeft iu zijne zitling van heden met algemeene stemmen het voorstel der regering tot ver daging der zittingen tot 12 nov. e. k. aangenomen op gelijke wijze werden goedgekeurd de voordcagt betreffende de voor schotbank, het tolverbond en de leening van 60 millioen th. De Prov. Corrcsp. meldt, dat binnen kort (le afkondiging zal plaats hebben van het koninklijk patent van in bezitneming van Hanover, Keurhessen, Nassau en Frankfort, en waarin da koning de inwoners van die staten begroet als nieuwe pruisi sche burgers. Alvorens Saksen bekooilijke waarborgen geeft tegen den terugkeer van de gevaren, welke bij het uiibrekeu van den jongsten oorlog, Pruisen en Noord-Duitschiar bedreigden, be staat er geen uitzigt op het sluiten van den vrede. Leipzig, 26 Sept. Met betrekking tot de nnjaarsmis valt weinig te meiden, dat gunstig verdient te worden genoemd. De aanvoer is voldoende, maar er wordt zeer weinig omgezet. Er ontbreken bezoekers, uitsluitend ter gt volge van ile over dreven berigten, welke in omloop jn gebragt aangaande den algemceuen gezondheidstoestand te dezer stede. Sedert gerai- meu tijd boezemt deze geene bezorgheid in. Uit oificieie op gaven blijkt overtuigend, dat, te rekenen van het begin van julij de sterfie ten gevolge van de cholera niet meer dan I pet. van de gansche bevolking heeft bedragen en thans neemt zij zigtbaar af. Het schijnt dat de overtuiging hiervan langzamer hand wortel Leeft geschoten, want in de utgst verloopen dagen is het aantal vreemdelingen zeer toegenomen. Er behoeft ook geene vrees te bestaan, niemand late zieh dan tegenhouden van het bezoeken der najaarmis. Florence, 27 Sept. De Italia en Nazione zeggen, dat de kwestie der schuldregeling vusscben Italië en Oostenrijk op billijke wijze te TYeeuen uit den weg is geruimd. De nu nog hangende kwestien betreffen de amnestie, de spoorwegen in Venetïe en de overdragt der archieven. Men gelooft, dat het vredestractaat zaturdag of maandag a s. zal getr-ekeud worden. De Koning zou den 10" of 12" October te Yenetie komen. GOUDA, 29 September. -Gister is in de zitting van den gemeenteraad aan deu aftredenden gemeente-bouwmeester van Bemmel toegekend een pensioen van f 12GÖ. Ook is besloten tot de verandering der vaste in beweegbare bruggen over de Gouwe, met uitzigt op de latere uitvoering van het volledige plan. Blijkens de programma's, deztr dagen aan de leden der sociëteit «Ons Genoegen" alhier rondgezonden, zal op morgen, (zondag) in genoemd lokaal eene groote matinee en soiree musieale en op overmorgen, (maandag) eene soiree musica.- worden gegeven door de familie Beijerbock enz., bestaande oit 22 personen. De roem, door dit gezelschap zoowel elders als nu weder te Amsterdam ingeöogst, maakt eene aanbeveling aan de leden van genoemde soeieteit geheel overbodig; alleen maken wij onze stadgenooten opmerkzaam op de milde bepa ling voor de voorstelling op overmorgen (maandag) avond, waarbij ook niet-leden, ofschoon in deze stad wonende, ditmaal kunnen worden gein'roduecerd en alzoo mede gelegenheid heb ben van dezen schoonen avond te profiteren. De commissie uit de tweede kamer, belast met de aan bieding van het adres van antwoord, is toegelaten bij den koning, die antwoordde Mijne heeren Ik verzoek U aan de tweede kaaisr mijnen dank te willen overbrengen vbor het door haar geuit verlangen, om instemmende met de ieus der vaderen „Eendragt maast rnagt," mijne pogingen te ondersteunen in hetgeen tot heil var. ons geliefd vaderland kan strekken." Gisteren verzekerde men te 's Gravenhagc, dat de koning voornemens was de tweede kamer te ontbinden en men ver wachtte het besluit daartoe in de Staats-Couraut te zien opge nomen. Dit is echter niet geschied. Donderdag avond is de heer Stoetwegen overleden aa;. eene beroerte; des morgens h.d hij de zitting der kamer nog bijgewoond. 9| Naar wij vernemen, is de eerste kamer der staten generaai tegen aanst. maandag bijeengeroepen. Waarschijnlijk staat die bijeenroeping in verband tot de ontbindi-g der tweede kuircr. waaraan de sluiting der zitting moet voorafgaan. In de zitting van de tweede kamer van woensdag zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwero van antwoord op de troonrede. 8, betreffende het regtswezen, werd na eenige discussie goedgekeurd. 9, koloniën, werd uitvoerig besproken. De minister van koloniën gaf terstond eenige in lichtingen omtrent de benoeming van zijnen voorganger tot gouverneur-generaal van Ned.-Indie. die door sommige leden was afgekeurdwaarna hij in korte woorden zijne voornemens ten aanzien van het koloniaal regeringsbeleid aanwees; onder anderen wilde hij het nedei'nnJsch gezag in onze koloniën handhaven en de gebruiken en instellingen der volken in die streken eerbiedigen, dc bevolking door middel van het onder wijs geleidelijk ontwikkelen, en het voorschrift der eerste alinea van art. 56 van het regeringsreglement als gebiedend aan merken. Nadat de heer van Swieteu eenige aanmerkingen op de rede van den minister had gemaakt, trad de heer Keuche- nius iu eenige beschouwingen omtrent de handelwijze van het ministerie en de uittreding van den vorigen minister van ko loniën. Bij die VI,.ad, meende hij, was dc roeping van dit kabinet miskend, de eisch van het oigenlilik ten opzigte van Indie's belangen en behoeften voorbijgezien: aan den eerbied voor de volksvertegenwoordiging te kort gedaaneen lokaas aan politieke immoraliteit aangeboden. Hij stelde tcu slotte de volgende motie tn orde voor: /.De kamer, de gedragslijn van het kabinet, ten opzigte der uittreding van den minister van koloniën, mr. i'. Mijcr, afkeurende, gaat over tot de orde van den dag." Dit. voorstel gaf aanleiding tot eene breed voerige beraadslaging, waaraan onderscheidene leden en de ministers van binnen- en huitenl zaken en die van koloniën j deelnamen. De beraadslaging liep niet ten einde. I,, de zitting van de tweede kamer vau donderdag is de motie van den heer Keuchenins, nadat die herhanlJelijk door het kabinet was bestreden, aangenomen met 29 tegen 23 stemmen. Na Je aanneming heeft liet kabinet verklaard, dat net van dit votum eene kabinets-questie maakte en deze aan de he- oorleeling des konings zou onderwerpen. Daarna is het ge- heele adres met algemeene stemmen aangenomen. Maandag hield de maatschappij der bevordering der vee artsenijkunde in Nederland hare jaariijksche vergadering in de zaal naast den schouwburg te Utrecht. Na ailoop der admt- nistrative werkzaamheden werden onderscheidene practische on derwerpen ter sprake gebragt, als onder anderen de runderpest, inentingen tegen de longziekte, hoefziekten, verwondingen van het hart en andere; waarna men overging tot het bespreken van opgegeven onderwerpen, zijnde 1°. dc ten onzent beslaande costuum-wetten op het punt van veehandel2<> onderhuidsche inspuitingen van geneesmiddelen bij dieren .3 de oorzaken van het slecht boteren der melk4°. cic meest geschikte tnd tot het doen van inentingen tegen de longziekte benevens de kenmerken van goede iucutstof, en 5°. de oorzaken van het bruisen der melkc Aan de vergadering werd mededeeling gedaan van een stak van het lid den heer Luteyn Mazure, over de m-ddeieu, aan gewezen tegen het inslepen van besme'telijke veeziekte. On voorstel van het hoofdbestuur werden de leden Wirtz, Smit en Mulder uitgenoodigd een adres op te stellen, waarbij aan de hooge regering de spoedige indiening zal worden ver zocht van een ontwerp van wet op dp uitoefening der vee artsenijkunde en der vee-artsenijkundige politic. kan het hoofdbestuur werd op voorstel van het lid W. Doeterom opgedragen den minister van biunenlandsche zaken te verzoeken, gestrenge, volledige en snelle uitvoering te geven aan de onlangs vastgestelde wet tot „ouschadelijkmaking van door den veetyphus aangetast en daarvan verdacht vee", en aan alle verdere ten onzent vigeereude wetten en verordeningen op het stuk van besmettelijke veeziekten. Tot lid des koofdbestuurs werd beuoemu de heer D. bwart 16 De'toestand der maatschappij is, zoo wat betreft hare finan ciën ais ten oDziate van het ledental, allezins voldoende te noemen. 1 Uit gS bron wordt verzekerd, dat bij de dijksb<*tureu in Friesland en Noord-Holland zóó veel bezwarer. bestaan tegen het ontwerp van gedeeltelijke droogmaking der Zutderzee, dat het voornemen bestaat de belangkcubenden bijeen te roepen, om geznmcntlijk hunne belangen te verdedigen en pogingen aan' te wenden, om op meer afdoende wijze, dan de zoogenaamde proeve van den inspecteur Beijerinck aangeeft, de gevaren en schaden af te wenden, waarmede hunne dijken iederen winter worden bedreigd -oolang de Zuiderzee onze kusten bestookt. De belangstelling, die dit onderwerp ondervond, zoo wel in de laatste vergaderingen der staten van Friesland en Noord- holland ais in die der hcortraadscbappeu, die bereids gelden toezonden voor het opmaken van een plan lot afsluiting der Zuiderzee, doen met grond verwachten, dat eene dergelijke vereeniging van krachten tot goede uitkomsten zal kunnen leiden en veel zal kunnen bijdragen tot vcrwezentiijking van het grootsche ontwerp. Het volksblad zegt: De heer Keuchenins zal, hopen wij, een voorstel doen tui. verandering uer grondwet, of van de wet np het lager o .aer- wijs. Hij schijnt zulks aan de eer zijner partij verschuldigd te zijn. iedere partij, die eeue volk .agitatie verwekt, is verp'-gt hetgeen zij bedoelt tot een eindbeslissing te brengen. Zoo niet, dan openbaart zij de zwakheid harer partij; men keu toch van de anti-revolutionairen niet veronderstellen, dat zij niets meer zijn dan fraudeurs. De Goessche Courant egt: Bij de beuoeming van deu heer Mijer tot gouverneur- generaal van Ned.-Indie, doen zich onwillekeurig twee opmer kingen voor. De eerste is: dat de loop van zaken een vol dingend bewijs geeft, dat de minister Mijer alleen opgetreden is, om zich in deu gouv.-gen. Mijer op te lossen en dat door dezen staatsman eene droevige coraedie g -peeld is, toen hij van zijne piannen en overleggingen sprak, ui'sehoon hij wist, dat hij binnen enkele dagen de ministeriele portefeuille zou overdragen. Wij gelooven wel niet, dat de staten-genera: dupe geweest zijn van dit spel, al konden zij de verklaring daarvan niet afleggen, maar dat neemt niet weg, dat de ex- minister van zijnen kant de kamers voor bet lapje hield. Het laat zieh begrijpen, dat men voor den iudiseheii troon wat over heeft, maar wie haar op zulk eene wijze beklimt, geeft in zijn persoon weinig waarborg van een ïoij.ml bestuur en laat ons denken, aan den man, die aan eerzucht en eigenbe lang gemakkelijk alles ten offer brengt. Eene andere opmerking is, dat de benoeming van den heer I Mijer waarschijnlijk niemand meer gefopt heeft dan de conser vatieve partij "zelve. Zij zag den heer Mijer gaarne aan hare spits in de kamer en juichte hem ook als minister toe; dit laatste echter meest in dc hoop, dat hij hier en een ander ginds de ecrc-titels zoude dragen. Het was toch algemeen bekend, dat de partij, althans haar in het Dagblad sprekend gedeeite, gaarne ueu baron van Zuylen naar Indie gezonden had. De'heer Mijer heeft begrepen, dat hij, eer het spreekwoord van de twee honden kou worden toegepast, liever een ander in praktijk brengen moest en dat de liefde met zich zelveu maar zou" beginnen. Kennelijk is de partij door een en ander uit. het humeur, al houdt zij' zich-schijnbaar goed en al wil zii ben-iuneii met de handelingen van den nieuwen gouverneur- géneraal af te wachten. Zij had er niet op gerekend, dat zij een gevaarlijk spel speelde, toen zij den slimmen bondgenoot, op het kussen hielp en hem bewierookte; en misschien is het oovenblik niet ver, waarin de gevierde man, reeds door den heer Groen geëxcommuniceerd, ook door de Dagblad-partij in deu ban zal gedaan worden. Mogt onze, vroeger reeds medegedeelde, opvattu.g, dat met den heer Trakanen een meer positief behoudend element, op koloniaal gebied, in het ministerie is getreden nader bevestigd worden, dan zal er geene bijzondere profetische gave noodig zijn om de toekomst van dit kabinet te voorspellen. \\el spr-ekt men van eene mogelijke ontbinding der kamers, indieu spoedi" mogt blijken, wat voor niemand geheim is, maar ook al ging men tot zulken maatregel over, dan staan wij vast in de overtuiging, dat eene nieuwe kamer, door het volk bijeen geroepen, zich even weinig met een ministerie van Zuylen- Trakunen zou verstaan. Parus wil nofi ecus 950 millioen keuen om wandelplaatsen aan te leien - ia Ikuover heeft mee den geboortedag van den voorma uren kroonprins gevierd met cploopen e- plu- denngem - B.J de eagdscte Waudassurautiemaatsehappijeu heeft nee ^.gemerkt dat hoogverwkede éocdcren bij lage marktprijzen zeer Iigi uaunimmen. Meu vernacht u^Proisen weldra een uniform-brievenpost. - In verschuilde fransehe t'enartemtuten zijn de rivieren buiten hare oever- getreden. De ve - raTkre Pruisische soldaten zullen van star.tsw.ga nieuwe armen en hee tten bekomen. - Er is "F meuw uitzigt op eeue oostenryksche leening v»v snn uullioen - Het ie nu bewezen dat de uitvinding van den aOO f „etm invloed heeft op de zekerheid der meuwsty- Z7n - IS te biarritz 'zieker geworden. - Deengel-

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2