Donderdag, 11 October. I860. IT 473. Buttcnlanb. Mystificatie. doel wil Len gebruiken” ’emeen bekend, zoo integenzeggelijk, dat moet, dat er nog fschoon zij de waar voor de toepassing Velen, vooral onder e en wegende Neder- eerst de middelen t om dan nog eene :n indien’s in het zich door den meer j te zien streven, ijzenswaardig, maar wordt, houdt zij op i hoe zal een middel wordt ontvangen, ;veren, daar het al rordt toegepast, en veroordeeld. s Bergplanten e. GOUDSCHE COURANT 25 sept. 66. 1. BRINKMAN. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TimdewegD. n°. 60. stilleerd bij G. F. te GOUDA, met nj eene hoeveelheid 1 kan a contant. JENEVER a 462/io idem a 477/i0 'er 2de soort (Mout- kan 63 cents; inl. f10 per kan 67’ indere sterkte naar De New-Tork Herald van 2“ Grant Johnson geraden hebbe Londen, 7 Oct. zekert, dat Stanton en Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. De pnjs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. ons ‘Rijk. k velen die getond en om te begrijpen, het doel leidt; dat nen wil aanwenden st wantrouwen moet lat het niet genoeg te nemen, om daarna niets gevorderd is. dervinding openbaart mend debiet van een hoe onvergelijkelijk eerst moet aange- en met vertrouwen n, wil men van die irofiteren. Het is de g bekende n vroegtijdige ver ban het Haar wordt nbevolenhet doel ring en vastzetting cht een middel, en het bestaat, sedert ederland bekend en getal fleschjes van prijs, slecht 60 het doel wil mag a 4 fleschjes voor n. verkrijgbaar bij den BREETVELT Az., 3r bij iN Gouda. 'ani AVestewagestraat. Oostpoort. te Woerden. Zevenhuizen. u Gorinchem. h Dordrecht, ff Utrecht. jpóts in Het gebruik van vreemde woorden is den Nederlander niet vreemd. Zelfs wanneer er geschikte hollandsche woorden van gelijke beteekenis zijn, wordt dikwijls van vreemde woorden gebruik gemaakt, om de gebezigde uitdrukking te verzachten, om bet beleedigende of onkiesche der uitdrukking weg te nemen of de kraeht daarvan zoo mogelijke eenigzins te verminderen. Zaken die, of te onkiesch of te ruw en onwellevend zijn om in rond hollandsch genoemd te worden, kunnen onder een vreemde benaming besproken wordeneen vreemd woord neemt, zgo het schijnt, de scherpe kanten weg. Had v. Lennep meer vreemde woorden gebruikt, deel III had zooveel sensatie niet veroorzaakt, een Paul de Kok in het hollandssh vertaald, zal voorzeker geen lezers vinden onder hen, die op fatsoen eenige aanspraak maken. Escroyuerie is nog iets anders dan schelmerij plegen, en prostitutie kan immers zonder ergernis te geven be sproken worden De zoogenaamde ruwe onbeschaafde Nederlan der gebruikt nederlandsche woorden om zijn denkbeelden mede te deelen hij noemt, zoo men zegt, de dingen bij hun naam de meer beschaafde, de hoogst fatsoenlijke daarentegen open baart zijn gedachte iu een vreemd kleed, en geeft door die handelwijze geen ergernis. Somtijds is het wel juist omgekeerd en is de vreemde uit drukking sterker dan de daarmede overeenkomende hollandsche, bijv, als men de handelingen van het ministerie indigne genoemd had, klonk dat krachtiger dan het hollandsche onwaardig^ maar ove*’ het algemeen dient een vreemd woord tot verzachting der uitdrukking. Van daar dat men iu de parlementaire taal dik wijls van vreemde uitdrukkingen gebruik maakt, en men bijv, niet zegt, dat iemand zich aan opzettelijke bedriegerij schuldig maakt, maar dit uitdrukthij maakt zich schuldig aan mystifi catie. Herhaaldelijk is dit woord in de laatste weken gebruikt. Een ministerie treedt op met de verklaring, dat het boven de partijen zal staan, dat het zooveel mogelijk, zal trachten de partijen te verzoenen, en de regeling, de wettelijke regeling der oost-indische zaken tot het hoofddoel v.n zijn bestaan zal ma ken, waarom ook de minister van koloniën als het hoofd en de ziel van het ministerie wordt beschouwd. De ontruste ge moederen in den lande, op namen en antecedenten afgaande, waren vol hoop, maar spoedig bleek het, dat zij het slagtoffer van mystificatie waren de eerste woorden door het ministerie gesproken, deden hun hoop verdwijnende vrienden van suiker- contracten. van dwang-cultuur, van protectie en van zoo vele indische misbruiken werden eveneens gemystificeerdzij rekenden op krachtige ondersteuning, nu de af brekers en sloopers ver dreven waren en de vrienden de ministerzetels veroverd hadden, maar zij vergisten zich, de minister had den steun der liberale partij noodig, en deze werd gevleid, om naderhand het lot van de tegenpartij te ondergaan en ook bet slagtoffer van mystificatie te worden. De indische begroeting was door de vertegenwoor digers aangenomen, en de minister, die door allerlei beloften en verklaringen zoover gekomen was, eclipseerde om als gou- verneur-generaal van Neerlands Indie, op een inkomen van 150,000 weder te voorschijn te komen. De tweede kamer geen slagtoffer van mystificatie willende zijn, keurde eenparig de handelingen van het ministerie in deze zaak af, en 39 leden van de 62 aanwezige deden dit in den wettigen vorm. Mijer mogt, na de gedane verklaringen van het ministerie, en na de door hem afgelegde belofte, niet uit treden behalve vele andere zaken van ondergeschikt belang wachtte men van zijn speciale kennis een cultuurwet. De kamer was het slagtoffer eener mystificatie, en daarover gaf de meerderheid te regt haar ontevredenheid te kennen. Het ministerie moest aftreden of de kamer ontbinden, en besloot tot het laatste. De kiezers hebben nu te beslissen of er mystificatie heeft plaats gehad, de kiezers moeten beslissen of de ondeugende tweede kamer, die zich niet wil laten mystificeren, zelfs door geen verantwoordelijke ministers, niet verdient weggestuurd te worden, om plaats te maken voor mannen, die met hoogen eerbied bezield voor de speciale kennis der tegenwoordige mi nisters, waarvan zij, elk in bun betrekking, reeds zoo ruim schoots de bewijzen hebben gegeven, ja en amen zeggen op alles wat van dit ministerie afkomstig is. Maar om dat doel te bereiken, was er nog een kleinigheid noodig. Zooveel verstand is den ministers geschonken, dat zij overtuigd zijn niet tot de kiezers te kunnen zeggen Helpt ons de kamer wegjagen, want zij wil zich niet laten mystificeren, en zonder dat is regeren door ons niet mogelijk. Vertrouwt ons volkomen, want er is geen bedrog in ons, zoodat controle van een lastige tweede kamer volstrekt niet noodig is. Gaarne zouden wij willen regeren als onder Vader Willem, maar die tijd is voorbij, wij moeten de tegenwoordige vormen bewaren, maar stuurt ons daarom ook vertegenwoor digers, die met den vorm tevreden zijn en niets meer verlan gen. Zulk een toespraak aan de kiezers zoude weinig geholpen hebben, men had zeker het doel niet bereikt. Anlere snaren moesten gespannen, een ander liedje moest gezongen worden. Gelukkig zijn er twee middelen om het nederlandsche volk wakker te schudden. Breng de godsdienst in het spel, en veel wat verkeerd is, is daarmede te dekken. Het jaar 1853 heeft ons geleerd, dat dit middel nog zeer geschikt is als afleidings middel om geheime oogmerken te bedekken. Nu echter kon dit middel niet gebruikt worden. Het andere opwind in gsmid- del is begrepen in de kreet«Oranje boven 1 leve de koning Dit moet nu dienst doen de tweede kamer matigt zich regten aan, die haar niet toekomende tweede kamer wil het geheele bestuur aan zich trekken; de tweede kamer beleedigt den koning en treedt in zijn regten. De koning benoemt en ontslaat de ambtenaren, niemand heeft zich daarmede te bemoeijen dan al leen de minister, die het besluit contrasigneert en door die onderteekening verklaart dat hij de verantwoordelijkheid voor die benoeming of dat ontslag op zich neemt. Is niet reeds dikwijls in de kamer de benoeming of het ontslag van ambtenaren het onderwerp eener geanimeerde discussie geweest, juist van de zijde der tegenwoordig regerende partij Maar bovendien, van de benoeming leest men niets in de motie deze geeft alleen afkeuring te kennen over de uittreding. Door de motie wordt dus volstrekt geen oordeel geveld over een handeling, in ver band staande met een koninklijk regt, maar over een handeling van een minister. Intusschen, hoe duidelijk de zaak is, luide wordt thans verkondigd, dat de tweede kamer ontbonden is omdat zij in regten der kroon treedt en dit de oorzaak is der oni-inamg; wederom dus een mystificatie. Nu is de vraag of de nederlandsche kiezers zich zullen laten mystificeren. De tweede kamer heeft voor die eer bedankt; zal het antwoord, op 30 October te geven, getuigen van den eer lijken zin der kiezers of zal de uitslag der verkiezing het bewjjs leveren, dat de nederlandsche kiezers de slagtoffers willen zijn eener viij dom aangelegde mystificatie? Met belangstelling wordt dit antwoord afgewacht. Kiezers, in het kiesdistrict Goudabedenkt wel wat van U gevraagd wordt. De onschendbare vorst, onze geëerbiedigde koning, wiens, naam in deze dagen van spanning maar al te zeer misbruikt is, stelt den toestand des lands in uw eigen handen. Toen er verschil ontstond tusschen zijn dienaren en uw vertegenwoor digers wilde hij als constitutioneel vorst geen partij kiezen; door de ontbinding der kamer, zonder eenig koninklijk WGord aan de kiezers, hoeveel moeite men ook gedaan heeft dit te verkrijgen, laat Z. M. geheel aan de kiezers de beslissing over. Zult gij slagtoffere zijn der mystificatie? Pk ver- **fieT

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1