f M 1 ötnncnlanö. Gemengde Berigten. r zuiden aan te bevelen, met het amendement op de constitutie genoegen te nemen. Seward heeft zijne funetien hervat. S oct. De Times bevat de mededceling dat Lord Cowley zijr. besluit om den ge/autschapsposi te Parijs te verlaten heeft gewijzigd, en zich bereid heeft verklaard, om zijne betrekking nog gedurende eenige maanden te blijven waarnemen. Tevens deelt het blad mede, dat, volgens oerigt uit Ven et ie de generaal Leboeuf de vestingen in het venetiaansclie gebied mrrerwgld in banden aJ stellen der itaiiaansehe autoriteiten, .zoodra zij aan hem zi^n afgestaan door de Oostenrijkers. Ten gevolge hiervan zal de fransche vlag niet worden ontbloot, maar de oosten rijksche terstond door de itaiiaansehe worden vervangen bij de overgifte dier vestingen. De Globe is van oordcel dat te eeniger tijd iu Europa nog grootere veranderingen zuilen plaats gr.jpen, dan men daar oniangs heeft aanschouwd. Het blad gelooft, uat Frankrijk onmogelijk genoegen kan nttnen iner de kaart van Europa, zoo als die thans ten voordeele van Pruisen en Italië is gewijzigd. Wat ook sommige dagbladschrijvers en anderen mogen verze keren van het tegendeel, de Globe i? overtuigd, dat de fransche natie en ook tie keizer zelf naar vergrooting van grondgebied haken, al ware het dan onder den schijn van hunne pogingen tot het spoedig beëindigen van den jongsten oorlog op bedekte wijze te zien beloonen. Iloe het zij, Frankrijk wil en zal, naar het gevoelen van dat blad, vroeg of laat aanwinst van grondgebied erlangen. Parijs, 7 Oct. De Moniteur bevat een verslag over het afnemen der veeziekte en een besluit, waarbij de invoer ver oorloofd wordt van vee, uitgenomen runderen uit Engeland, Nederland en Belgie, alsmede van versche huiden, mits ge noegzaam gezouteu of op andere wijze ontsmet. Uit Odessa wordt het volgei.de gemeld Op onzen spoorweg heeft een groot ongeluk plants gehad. Drie dagen geleden vertrok een trein met 90 passagiers des nachts van een station naar Odessa; vijf minuten later werd van hetzelfde station een goederentrein in dezelfde rigting ge- dir.geerd. De pa-sagierstrein hield op het volgende station halt. Ter gevolge van een dikken mi>t en gebrek aan signalen stoomde de goederentrein in volle vaart op den passagiers- trein in, met het ongelukkig gevolg, dat van de reizigers 3de klasse 19 gedood en 40 gewond werden, van welke laatsten reeds 26 zijn overleden. De locomotief, de wagens en het piateform werden verbrijzeld, de achterste wielen van den laatsten goeuerenwagen bleven aan den schoorsteen van de lo comotief van den pa-sagierstrein hangen. De verwondingen zijn verschrikkelijk. Deze spoorlijn was eerst voor acht üagen aan de russische regering opgeleverd. Door de pruisische regering i- geantwoord op de bekende circulaire van den heer de Lavalie te. Natuurlijk getuigt dit stuk van hooge ingenomenheid met de door den keizer o-e- volgde staatkunde. 'intresit de overstroomingen luiden de berigten gunsti ger bijna overal treden de rivieren weder binnen bare oevers terug. Alleen in de vaiiei van de Rhone zijn nieuwe gevaren ontstaan. Het departement, dat het meest geleden heeft, schijnt dat van de Lozèrc te zijn. Men zegt, dat niet minder dan 73 bruggen zijn vernield of zwaar beschadigd. Naar de raming van eenen correspondent der Indcp. Beige zouden de materiele verliezen, door de overstroomd veroorzaakt, het bedrag van 6" millioen fr. verre oversellrijden°. Weenen, 7 Oct. De Wiener Zeitung noemt den vrede met Italië rene der meest bevredigende gebeurtenissen, en hoopt dat alle verbittering bij de gewezen vijandige partijen moge verdwijnen, opdat zij het belang erkennen vin als goede na buren met eikander in goede verstandhouding te leven. Door Venetie te ontruimen en Italië te erkennen, volbrengt Oosten rijk zonder nevenbedoeling twee belangrijke daden. De Zeitung wenscht, dat het hi-tori-ch tijdperk van strijd tusschen Oos tenrijk en Italië daarmede gefloten moge zijn. Italië zal vau den vrede partij kunnen trekken om zijne binnenlandscbe aan gelegenheden te console 'eren, en de wegen van transactie te openen tot eene innige betrekking met Oostenrijk, terwijl de vernieuwing eener offensieve alliantie met Pruisen een onge motiveerd en gevaarlijk feit zou ziju. Uit Opper-Oostenrijk wordt aan het Yaterland be schreven De bedelaars en landloopers vermeerderen met den dag en hun onbeschaamdheid grenst aan het ongeloofelijke. Dedief komt niet meer 's nachts, maar op klaar 'mhten dag de wo ningen der boeren plunderen. De landelijk? politie vermag niets daartegen, daar zij het besef van haar taak, zoowel als moed en energie mist. Berlijn, 8 October. Zaturdag heeft te Hanover de afkon diging an het patent van bezitneming, onder salvos uit het geschut en het gelui der klokken plaatsgehad. Van de ^ads- en landsgebouwen wapperden de pruisische vlaggen, doch geen j eimele particulier had vrijwillig dit bewijs van ingenomenheid i gegeven. De troepen hielden pirade. Voor het overige kon men in de stad niet opmerken dat er dien da» eene voor Hanover gewigtige gebeurtenis had plaats gehad. °In den vroe gen morgen waren tweeërlei strooihilletten rondgedeeld In het eene werd de bevolking tot oproer aangezet, terwijl het volk in het andere tot rust werd aangemaand, welke laaïs'e raad dan ook is nageleefd. Men heelt er zich bij bepaald om het aangeplakte patent met de daarbij behoorende proclamatie af j te scheuren tu hier en daar een schilderhuis weder wit en zeel te verwen. 6 Gisteren is te Frankfort het inlijvingspatent afgekondigd >.auat in de Keizerzaal het patent in tegenwoordigheid derofl Scieren van liet garnizoen, van den senaat en de "andere over heid was voorgelezen, noodigde de gouverneur v. Patow de overheden uit om hunne funetien te biijven bekleeden tot aan de invoering der grondwet. In eene uitvoerige rede geeft hij te kennen, dat hij de billijke smart der burgers over het verlies van hunne zelfstandigheid diep besefte, maar stelde daarte°-en- over de voordeeleu van tot een nieuw vaderland te behoo"ren krachtig door de organisatie van zijn leger, v.m zijne admi- nistratie en zijne regtspleging. Ouder het aanheffen der kreten vau leve de koning, het salut der troepen, liet spelen van he' nationale lied, werd de pruisische vlag geheschen. Op den Komerburg stond eene groote menschenmassa. De bevolking i bieiei zich rustig. Hanover, b Oct. Zaturdag is alhier afgekondigd, dat koning George, onder voorbehoud zijner regten, alle onderdanen en inzonderheid alle civiele ambtenaren, van den onder zijne' I regering verpligteu eed heeft ontslagen. liet pruisisch pateDt der in bezitneming van Hanover is j met de koninklijke proclamatie zaturdag voormiddag ten elf ure onder het luiden der klokken en het lossen vau kanonscho ten door den gouverneur-generaal afgekondigd. Tot deze pleg- tiglieid waieu de verschillende autoriteiten en stedelijke coüe- gien uitgenoodigd. Zij is ongestoord ten einde gebragt. Frankfort, S Oct. Naar men verneemt heeft de senaat, door tusschenkomst van den civielen commissaris, bij Pruisen geprotesteerd tegen de inlijving vau Frankfort, en aangedron- gen op he' behou i van burgerscliapsregten, gegrond op staat- j kundige zelfstandigheid. Stuttgart, 7 Oct. In het outwerp-adres van de kamer i der afgevaardigden wordt het volgende gezegd: Te vergeefs zoeken wij in den noord-Juiischen bond een waarborg voor de j bescherming van het regt en voor de uitbreiding der vrijheid. Verre verwijderd van elk vijandig gevoel jegens Pruisen en eene duurzame afscheiding tusschen het zuiden en het noorden afkeurende, zouden wij het niet raadzaam achten reeds thans eene positie tegenover den noorderbond in te nemen. Wij streven naar een zuidduitschcn hond, cn wanneer dit onbereik baar is, naar eene of- en defensieve alliantie. GOUDA, 10 October. an 15 geëxaniineerden voor hulp-apotheker zijn 3 toe gelaten, waaronder G'. II. N. Smits van hier. Het uitbreken der runderpest aan de zuidwestkust van Friesland heelt, naar wij van verschillende kanten vernemen, in de noordelijke provinciën des lands eene algeraeene ontstel tenis onder de veehouders te weeg gebragt, die echter ook dit goede gevolg zal hebben, dat men bij de strenge maatre gelen van voorzorg door de autoriteiten genomen of aange raden, op algemeene ondersteuning aldaar zal kunnen rekenen. In zeer enkele gemeenten van Zuid-Holland schijnt een geest van tegenstand te bestaan tegeu de uitvoering der wet tot beteugeling van de veepest. Zoo had er o. a. te Lissse een lijdelijk verzet plaats, dat zelfs het plaatselijk bestuur scheen te doen terugdeinzen voor de uitvoering der wet. De com missaris des konings van deze provincie ging er evenwel on middellijk heen en wist door tact en beleid en door minzame gesprekken de boeren omtrent hun waarachtig belang zoodanig beter in te lichten, dat alle geest vau weerstand weldra had opgehouden en de uitvoering der wet voortaan verzekerd is. De Köluische Zeitung zegt: W anneer men de Hollanders niet geheel ten onregte als de Chinezen van Europa kenmerkt en hun verwijt, dat zij in onze eeuw op politiek gebied nog steeds op de hoogte huuner trek schuiten staan, zoo moet men toch erkennen dat zij in den laatsten tijd, althans wat de spoedige afwisseling der minis- terien betreft, groote vorderingen hebben gemaakt en goed op weg zijn om de snelle kabinets-wijzigicgen, zooals ze alleen het Pyreneesch schiereiland en Griekenland kennen in hun bedaard vaderland in te voeren. De Leer Groen van Prinsterer verklaart zich in de //Varia0 van n°. XXXVIII der Parlem. Studiën en Schetsen weinig in genomen met hetgeen in de laatste dagen door het ministerie en door de conservatieve partij hier te lande gedaan is. Hij noemt het eene ongeoorloofde eD hoogst gevaarlijke taktiek, dat het Haagsche Dagblad, in naam van Oranje, de kiezers en het volk achter de kiezers zoekt op te ruijen tegen allen, die voor de motie Keuchenius hebben gestemd; terwijl hij on gaarne zien zou, dat men voortging met het organiseren van serenades of charivari's, met begeleiding van speeches tot de zaamgcscboolde lien. „Van de liefde voor het huis van Oranje (zegt hij) kan, in oogenblikken van spanning, schromelijk mis bruik worden gemaakt." Dat van conservatieve zijde aangedrongen wordt op eene af zonderlijke toespraak des konings, of, gelijk men het noemt, een eigen woord des konings aan het volk, acht de hr. Groen e°n uiterste van vermetele ligtvaardigheid, waartoe het mini sterie, naar bij vertrouwt, niet gebragt zal worden. In beginsel is het eene uitnemende zaak, dat de vorst uit het huis van Oranje, in exceptionele omstandigheden, persoonlijk de natie oproepe tot verdediging van de regten der kroon; doch men houde in het oog, dat de koning wel onschendbaar, maar niet onfeilbaar is, er dat eerst dan het ipse dixit („de koning heeft het gezegd") onwederstaanbaar wordt door de liefde voor de nationale dynastie, wanneer het koninklijk woord met de tra- ditien dier dynastie, in het handhaven van vrijheid en regt, overeenstemt. Met blijdschap heeft de heer Groen dan ook gezien, dat de koning in de thans aanhangige zaak niet zoo regtstreeks partij kiest als men aanvankelijk zou hebben gevreesd. Op de vraag, of de metie van den heer Keuchenius voor inconstitutioneel moet gehouden worden, antwoordt de heer Groen vooralsnog ontkennend. Behoudens nadere inlichting komt het hem voor, dat niet de motie-Keuchenius inbreuk maakt op het regt der kroon, maar het berispen dier motie inbreuk op de regten der kamer. Te beweren, dat eene rege ringsdaad, krachtens het koninklijk prerogatief geschied, reeds daardoor buiten het bereik der kamer en van hare beoordeeling ligt, is, volgens hem, den doodsteek toebrengen aan het con stitutioneel gouvernementis het prerogatief van de kroon maken tot een wapen van aristocratische willekeur, en niet van vorstelijk gezag; is het gezag beschermen, door de vrijheid te miskennen is het onderste boven keeren der roepiüg, waardoor het huis van Oranje in de wereldgeschiedenis vermaard ge worden is. Het Handelsblad zegt: De ontbinding der tweede kamer (waarvoor het kabinet en natuurlijk niet de koning verantwoordelijk is) wordt te regt beschouwd als, bij eene beslissing der kiezers in ministerieler» zin, te zullen strekkeu ten voordeele der reactie, die alsdau zou herwinnen wat in 1848 voor de oligarchen in den lande verloren ging. Immers de regering legt aan de natie deze vraag ter be antwoording voor: Zijn de ministers verantwoordelijk voor de regeringsdaden of-niet? Overschrijdt de kamer hare be voegdheid, wanneer zij eene handeling van den minister afkeurt? Laat nu het volk, bij de aanstaande verkiezingen, die vraag eens in den zin der regering beantwoorden; laat het eens door zijne keuzen de overtuiging uitspreken, dat de verant woordelijke ministers niet voor al hunne regeringsdaden ver antwoordelijk zijn, dan is de geheele grondwet een blad papier. Een blad papier, anders niet. Hare werking is dan ver lamd, de vertegenwoordiging mist alle regt van controle over de handelingen der regering, het volk is overgeleverd aan grenzenlooze ministeriele willekeur. Dit is het wat onze jonkerpartij beoogt en ten allen tijde beoogd heeft: namelijk te regeren zonder controle van de ge kozenen des volks. De Friesche Courant zegt onder meer Het Dagblad, het orgaan van wij willen niet weer zeggen, gelijk een kamerlid zeide van den bezoldigden laster, maar van de partij van den eigenbaat in het land, wil weer eene soort van aprilbeweging verwekkeu, zou gaarne zien, dat de koning zich aan het hoofd dezer beweging stelde, opdat de verkiezingen vau het nieuwe parlement uitvielen tot genoe gen van hen, die de posten verdeelen onuer hun kornuitjes en Indie willen geëxploiteerd zien ten bate van hunne neefjes. Pe berigten uit Indie loopen tot *27 augustus; wij lezen in het algemeen overzigt van het N. Batav. Handelsbl. Het zunduadel-geweer kan niet verlammender op de actie van het oostenrijksch leger en deszelfs gouvernement gewerkt hebben, aan het optreden van den heer P. Mijer als minister van koloniën op de werkzaamheid wij zouden bijna zeggen op de werkkracht der indische regering, 't Spreekt wel van zelf, dat voor de toekomst niets wordt voorbereid, omdat niemand weet, welke ministeriele bevelen de eerstkomende of volgende mail zal aanbrengen, en men nog minder begrijpt, wat de minister voor de toekomst in het schild voert, want uit zijn tot heden bekend geworden handelingen is daarvoor niets op te maken. Het schijnt echter toch, dat men nog rekent op het doorgaan der nieuwe organisatie in het personeel der ambtenaren vol gens die organisatie toch vervallen met 1 januarij 1867 de inspecteurs van cultures en nu is men reeds begonnen met de opruiming, door een der iuspecteuren te benoemen tot resident van Japara, hoezeer juist een resident van verlof uit Neder land was teruggekomen en op wachtgeld staat; dit is de ee nige mutatie onder het personeel der hoofd-ambtenaren. In de bovenlanden van Palembang is op nieuw een opstand uit gebroken. De Goessche Courant zegt Bij de vele mystificatien van den i..»atsten tijd, komt het Dagblad nog eene nieuwe voegen, die namelijk, om de opper vlakkige beschouwers te doen gelooven, dat afkeuring vau de uittreding uit het kabinet, eene afkeuring is van het ontslag door den koning gegeven. Nadat het eerst, als ware het eene onometooteiijke waarheid, gezegd heeft„uittreding, dat is het ontslag," redeneert het daarop voort en zegt, wijzende op de grondwetde koning ontslaat naar welgevallen zijne ministers, en geen minister zelfs is daarvoor verantwoordelijk. Zoo waar het laatste is, zoo valsch en ter kwader trouw is het punt van uitgang. De uittreding, de vrijwillige daad van een minister, is geheel wat anders dan het ontslag, de handeling des konings, en het is eene nieuwe poging, om het argeloos deel van het publiek te misleiden door te schrijven dat is. Niemand heeft er «aan gedacht, om aanmerkiug te maken op de daad des ko nings, dat deze den heer Mijer, op zijn verzoek, ontsloeg, maar wel daarop, dat de aangewezen persoon, die op zich genomen had het koloniale vraagstuk tot beslissing te brengen, zijn ont slag nam en uit het kabinet trad, iu hetzelfde oogenblik waarin hij zijne plannen voor de toekomst blootlegde. Er was onder de negeu-en-dertig kamerleden zeker niet een, die het betreurde, dat de koning dat ontslag verleend had, en dus ook niemand, die het wilde afkeuren. Men bedoelde de uittreding, die oor zaak vas van het ontslag vragen en geenszins het verleenen daarvan. De geheele conclusie van het Dagblad valt dus in het water. Men behoeft wel geen 5jne opmerker te zijn, om te begrijpen, dat het ontslag geven door den koning gansch iets anders is, dan het vrijwillig uittreden van een minister, maar 't is misschien niet onnut, om er nog eens op te wijzen, hoe het ministerieel orgaan de menigte op een dwaalspoor brengen wil, eu tot welke middelen het de toevlugt neemt, om eene hopelooze zaak te verdedigen. De veepest is uitgebroken te Hemelumer Nicuwburcn in Friesland. De amerikaanscbe schuld is in sept. vermindert met 15 millioen d-jllars. Max heeft, zeker a la Mijer, beloofd dat hij blijft in Mexico. Italië heelt een handelsverdrag gesloten met Japan. Op Sicilië zijn 35000 man troepen om de oproerige benden uil ctu te jagen. Het duitsche national vereiu wil eene algemeene vergadering honden te Heidelberg. In Bohemia zijn 3000 Pruisen omgekomen aan de cholera. De •alge meene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't algemeen is dit jaar nu voor goed uitgesteld. Tc Kampen zal men een mouument oprigten voor eeu onbekend man om hem bekend te maken. Italië krijgt de ijzeren kroon terug van Oostenrijk. Te Frankfort is het baukdisconto verhoogd tot 41/gpCt. Napoleon ea von Bismarck zijn zeer ongesteld. In dertien weken zijn te Londen 7012 personen aan cholera of cholerine overleden. De veeziekte is in Engeland gedaald tot 40 aangetaste runderen in de week. Men begint te eenen de dagbladen te vervolgen. Oostenrijk zal nog twee gepant- uC fre gatten aanschatfen, zoodra het geld heeft. Het krioelt van walvis- schen op de kasten van Ntw-Engeland. In britsch Indie heersebt voortdurend hongersnood. Engeland zendt steeds troepen en ammunitie naar Canada. Te Petersburg zijn voor het eerst twee voorname dieven met verbanning naar liberie bestraft. Keizerin Charlotte van Mexico is waanzinnig geworden. Maandag beeft Emanuel de vrede met Oos tenrijk geratificeerd. Te Verona is de staat van beleg afgekoudigd wegens twisten tusschen dc burgers cn de oostenrijksche soldaten Venetie zal zonder het uitsteken der fransche vlag overgaan aan Italië. In het noorden van Engeland weigeren de werklieden van de ijzer fabrieken voortdurend te arbeiden. Het westen van Kansas wordt ge teisterd door ontzettende zwermen sprinkhanen. Ie Antwerpen heeft zich de veepest weder vertoond. Robespierre heeft in 1792 belet, dat meu proeven nam inet een naaldgeweer Te 8t. Gervais in het Mout— blauc-gebergte is eene onuitputtelijke jaspis-agaatgroeve ontdekt en door eene fransche maatschappij in exploitatie gebragt. In Henegouwen wordt het werk door de onwillige arbeiders hervat. De zitting der spaansche kamers is gesloten. Van 23 29 sept. zijn aangetast in Zuid-Holland 642, iu Noord-Holland 40, in It recht 1078, totaal 1760 runderen. Te 's Bosch heeft het cholera- concert opgebragt 1800, te Groningen 1340. In Friesland zijn de rnndvecïnaikten verboden.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2