öntnenlfliiö. Gemengde Berigten. Burgerlijke Stand. Onureut het hong.iarschs legioen verleemt men het vol gende Daar een aantal manschappen naar, hun vaderland wilde terugkeeren, werd bet ontbonden en liet men hun vrijheid terug te keereu of zich in Süezie neer te zetten, waar zij dan zeiven voor hun onderhoud moesten zorgen. Een gedeelte verkoos uit laatste, en de anderen kregen een gratificatie om terug te koeren. Zij werden in kleine afdeeliugen en zonder hunne offi cieren door Pruisen vervoerd. Op oostenrijksch gebied veree- nigden zij zich tot een kolouue van S00 man, die gevangen werd genomen, waarop een tweede koloune een anderen weg naar Hongarije insloeg, maar ook deze werd gevangen geno men. Onze regering beklaagde zich hierover, op grond van het verdrag van Praag, en het antwoord was, dat men de manschappen niet in regten zou betrekken. Frankfort, 14 Oct. Met opzigt tot de verspreiding der runderpest heeft de regeringsraad van het kanton Bern zijn militair departement gemagtigd de uoodige manschappen te le veren, om de strengste afsluiting der door de pest besmette plaatsen te handhaven, zoodra bet departement van politie zulk een maatregel noodzakelijk zal achten. Tot dusver heeft ge lukkigerwijze, gelijk uit de berigten te Bern ontvangen blijkt, de ziekte nog geene grootere uitbreiding in Zwitserland gevon den. Het gerucht was verspreid, dat zij zich ook in het kauton Tessino hnd vertoond. De berigten uit dat kanton luiden echter zeer geruststellend er zijn daar nog geene gevallen van be smetting voorgekomen. Florence, 14 Oct. De Nazione meldt dat de minister van financien de bankiers heeft doen weten, dat de onderhan delingen ever de verpachting van het tabaksmonopolie afge broken zijn. i)e exceptionele volmagt aan de regering, die thans opge houden heeft, zal niet vernieuwd worden. De schatkist kan voorzien in de uitgaven van IS66 en zal voor het volgende jaar nog een overschot van 200 miilioen in kas houden. Het gerucht nopens het sluiten eener nieuwe leening mist allen grond. Men gelooft dat het ministerie de opening der kamers /:.l afwachten tot het voorstellen eener financiële operatie ten aanzien der domaniale goederen. Het actief van Veuetie is 25 miilioen en 130 miilioen aan nieuwe belastingen, die goedgekeurd zijn vóór den oorlog; door een en ander zal het deficit in 1S67 verminderd worden; de vermeerdering der uitgaven zal voorts worden gecompenseerd door hervormingen, die reeds voorbereid zijn, ouder anderen door eene conversie der pensioenen en renten, waardoor het budget van eene uitgave van 30 miilioen ontlast zal worden. 15 October. De inschrijvingen in de leening hebben zeer voldoende resultaten opgeleverd. In het meerendeel der gemeenten is het aandeel ten volie genomen. lie Italianen zullen den 26den dezer Verona bezetten en den 19den Venetie. Oostenrijk stemt er in toe, om de uitwisseling van veuetiaansche soldaten wegens redenen van gezondheid uit te stellen. Dezer dage» heeft de generaal Montebello de pauselijke regering officieel ter kennis gebragt, dat de fransche troepen, overeenkomstig de september-conventie, in december aanstaande onherroepelijk Rome zullen verlaten. GOUDA, 17 October. Donderdag, 10 October heeft alhier eene zamenkomst plaats gehad van eenige kiezers uit de bnitengemeenen van het dis trict en maandag avond, 15 October eene vergadering van de kiesvereeniging //de Grondwet." In beide zamenkomsten zijn met groote eenstemmigheid gesteld tot kandidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten generaal de hh. mr. P. P. van Bosse en jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. Van de koninklijke proclamatie zijn door den hee" com missaris des konings in de provincie Zuidholland, dd. 12 oct., afdrukken ter verspreiding gezonden aan heeren burgemeesters der gemeenten dezer provincie, met begeleiding der volgende circulaire: lk heb de eer, door den heer minister van binneul. zaken daartoe uitgenoodigd, hiernevens aan CJEd. te doen toekomen het vereischt getal exemplaren van Zr. Ms. proclamatie van den lOden dezer, met verzoek om te zorgen dat dit stuk, over eenkomstig Hoogstderzelver verlangen en het koninklijk besluit van den JOQ oct. 1866, n°. 76, (Staatsblad n°. 165), terstond worde aangeplakt op de meest bezochte plaatsen in uwe ge meente, en indien zij uit meer dan éón vlek of buurt bestaat, op ten minste ccn plaats van ieder daarvanwaarbij ik de aanbeveling voeg om zorgvuldig te doen waken, ilat de proclamatie niet worde afgescheurd of overplakt vóór dat de tijd der aigetnecne verkiezing voorbij is. Mogt het getal gezonden exemplaren niet toereikend zijn dan zullen op uwe aanvrage, door den griffier der staten, on verwijld meerdere worden verstrekt, zooveel de te mijuer be schikking gestelde voorraad zal toelaten. De heer minister verwacht dat IJEd. de gelegenheid niet zal verzuimen om te wijzen op de edele gezindheid en op de warme liefde tot zijn volk, die den koning bezielen. VYel verre van op eeuige bepaalde keuze aan te driugen, verlangt Zijne Ma jesteit slechts, dat eene getrouwe en algemeene opkomst der kiezers blijk geve van de belangstelling der natie en van hare gehechtheid aau onze grondwettige instellingen. Daarvan ver wacht de koning blijkbaar de door Zijne M .jesteit gewenschte verbetering in de zamenstelling der vertegenwoordiging. Zijn koninklijk woord op dez.e ongewone wijze, uit eigen beweging gesproken, is geen bevel, maar bevat den raad, dut ieder zijn pligt doe, gelijk. de koning den zijnen. De regering bedoelt evenmin invloed op de keuzer uit te oefenen, en ik behoef UEd. zeker niet te vermanen tegen ot wettige bemoeijing, verwachtende dat EEd. zich daarvan zal onthouden. Geen ambtenaaar behoort van zijne betrekking misbruik te maken om op de verkiezingen invloed uit te oefenen, hetzij ten voordeeie of ten nadeele van het gouvernement. De commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland heeft den LIdeu oc'ober aan heeren burgemeesters in de pro vincie eene circulaire gerigt, waaruit blijkt dat de minister van binnenlandsche zaken doet opmerken, dat het niet alleen regel matiger is, dat onteigening van aan veetyphus lijdend vee thans alleen volgens de wet van den loden sept. jl. (Staatsbl. n°. 150) plaats hebbe, m^vr ook weuschelijk, omdat bij ont eigening volgens de wet minder formaliteiten zijn in acht te nemen en advertentie-kosten kunnen worden gespaardwelk laatste de cominiss iris bereids mededeelde bij circulaire van 4 dezer. Bovendien kunnen, bij onteigening volgens de wet van 28 augustus 1851, geene gelden ter goede rekening uit 's rijks schatkist wordeu verstrekt, waarop bij art. 6 der wet van 15 sept. 11. uitzigt is geoptnd. Daar er zich, zoowel bij de jongste verkiezingen in juuij, als dezer dagen twijfel heeft voorgedaan nopens den vrijdom van zegelregt voor gedrukte circulaires, enz. betrekkelijk de verkiezingen, zoo is het zeker met onbelangrijk hier te herin neren aan de deswege bestaande en alsnog van volle kracht zijnde decisie van 16 september 1S50, n°. 60, opgenomen in het Periodiek Woordenboek, nopens zegel en registratie van 1852, onder n°. 1753, en aldus luidende: Drukwerken „Op zich zelf staande, geen deel van een dag blad of aiuler perodiek werk uitmakende, gedrukte stukken, hou dende bloot politieke beschouwingen, gelijk een woord aau de kiezers van en dergelijken, vallen evenmin als de gewone vlugschriften (brochures) in de toepassing van art. 23 der wet van 3 october 1843." Naar men verneemt heeft Z. M. de keizer van Oosten rijk eenigen tijd geleden aan onzen geachten landgenoot, mr. P. P. van Bosse, de betrekking van minister van financien aangeboden, waarvoor gemelde heer echter heeft bedankt. Daarop heeft de keizer hem doen verzoeken, eenigen tijd te Weeneu te komen doorbrengen, ten einde hem van raad te dienen. Aan die uitnoodiging heeft de heer van Bosse bereidwillig voldaan. Hij is thans reeds weder uit Weeneu in het vader land teruggekeerd. -Men berigt, dat de hoogleeraren in de regten de Wal te Leyden, Philipse en Diephuis te Groningen en des Amorie v. d. Hoeven te Amsterdam even als de hoogleeraar "Vreede te Utrecht, geweigerd hebben het manifest der hoogleerareu te teekenen. De hoogl. de Wal heeft echter verklaard het in het staatsregtelijk dogma met zijne collega's eens te zijn. Het wordt den liberalen verschrikkelijk euvel geduid, dat ze veronderstsllen durven, dat er mogelijkheid op eea coup d'état bestaat. Geen schijn of bewijs, neen hoegenaamd niet! Echter komt het ons altijd verdacht voor, als men zich 'bij een beschuldiging zoo verschrikkelijk boos maakt. 't Heeft dan wel den schijn als of mep de waarheid heeft moeten hooren. In de zamenspraken bij Kemmer, uitgaande van een bepaalde partij in Utrecht, n°. 378, komt het volgende voor: ,/De grondwet moet veranderd worden. Het zoogenaamd souverein volk moet souverein afgemaakt worden, dan is de kuiperij gedaan. Daarom hoopen wij (altijd met twee o) dat de vrienden van Oranje deze reis eens zullen toonen dat het hun ernst is, den vorst vau een partij te verlossen, die niets anders doet dan het ongeluk van het lieve vaderland zoeken" Neen de ultra conservatieven willen geen verandering van de Grondwet, wel foei! In n°. AL zijner Parlem. Studiën en Schetsen, geschreven vóór het bekend worden van 's konings proclamatie aan het volk, noemt de heer Groen het eene reden van dank, dat Lei eigen woord des konings, waarop zoo zeer aangedrongen was, uitbleef. //Maar (gaat de heer Groen voort), indien het steun punt der ontbinding, met andere woorden, de iu liet ministe rieel rapport van 27 sept. gepreciseerde kwestie, eene miskenning is van het constitutionele abc, zou dan niet, te elfder ure, ook om 's konings wil le, een kabinet kunnen en moeten worden gevormd, uit welks zamenstelling bleek, dat de nazaat der prin sen van Oranje 1°. ook in de christelijke volksbelangen, ge wetensvrijheid en regfc voor allen begeert2°. wel verre ran eenige regeringsdaad aan de beoordeeling der kamfer te willen onttrekken, integendeel de meest vrije gedachtenwisseling in de staten-generaal als den eigenaardige», on waardeerbaren, onmis- bareu waarborg beschouwt voor koniug en volk, tegen minis terieel misbruik vau het prerogatief der kroon." Onafhankelijk van deze zijdelingsche aanbeveling tot zamen stelling van een anti-revolutionair ministerie, verlangt de heer Groen, dat de kiezers zich beijveren zullen getrouwe eu bekwame vertegenwoordigers van de christelijk-historische rigting in de kamer te brengen. Van de volksovatieu gewagend' onlangs te 's Hage gebragt aau de 'woningen van den graaf van Zuylen, den baron van Zuylen en jhr. de Casembroot, zegt de heer Groen „Dergelijke agitatie zou ik althans niet met pligtbetrachting gelijk stellen en aan de honderden uit den arbeidenden stand, aan het volk achter de kiezers, zou ik over deze kwestie, te midden der chaotische spraakverwarring van het oogenblik, niet onmiddel lijk een goedkeurend oordeel hebben verzocht. Dergelijke co medies, schrijft mij een geëerd vriend, loopen zeer ligt op tragedies uit. Professor Vreede wil niet zeggen, dat de ministers on gelijk hebben, omdat hij sedert lang gebeten is op de leden der tweede kamer. De Friesche Courant, naar aanleiding van de proclamatie des konings, de aanstaande verkiezingen voor de tweede kamer besprekende, eiudigt haar leidingartikei aldus „Nederland was steeds een vrijzinnig land, de stadhou ders van Nederland waren steeds de beschermers van het volk, van het liberale, oranje-gezinde volk van Nederland tegen de aanmatigingen der aristocratie. Het liberalisme is de rigting der toekomst van geheel Europa, liberaal is constitutio neel; het liberalisme is inzonderheid de rigting van het ne- derlandsche volk. De koning weuscht eenstemmigheid tus- schen volk en regering, meer bestendigheid in de rigting der raadslieden vau de kroon: de liberale rigting is bestemd zich in Nederland te bestendigen, de rigting der toekomst ligt dus in handen der liberale Nederlanders, maar ze moeten trouw tot de s'erabus opkomen en als ëén man stemmen, ze moeten aan 's konings oproeping gehoor geven." De Arab. Courant zegt zeer juist: „Parlementaire steekspelen die niet tot handelingen leiden, zijn op den duur het zekerste middel om de parlementaire re gering in discrediet te brengen. Daarom zouden wij niets liever wenschen dan een kamer die de nieuwe zitting met een nieuwen geest begon, die, in plaats van zich te verslijten met het eindeloos ophalen en herkaauwen van allerlei gegronde en ongegronde oude grieven, zich terstond stelde op het meest onafhankelijk standpunt, op dat van eene kamer, gekomen, niet om ministerieel te zijn of anti-ministerieel, maar om met ijver en lust de zaken van het land te behartigen en af te doen. Er is geen beter middel dan dit om oude veeten en grieven te verdelen en oude geschilpuuten te vereffenen, en aan stof tot nuttige werkzaamheid is geen gebrek. „De Mijer-kwestie is de kwestie, de kwestie van en voor het land, het shibboleth der politiek en der verkiezingen niet. De kwestie is, een kamer zamen te stellen, die het land ver tegenwoordigt, die zijne behoeften en belangen kent, en ze wil en weet te behartigen, een kamer die niet komt met het a prioristisch voornemen in alles ministerieel te zijn, maar met den wil en den lost om te doen wat er te doen is, en niet uitsluitend in de koloniën maar o«k in het moederland." Uit Leeuwarden dd. 15 oct. berigt men, dat de veety phus zich op nieuw in het dorp Hemelum heeft vertoom!, en wel bij twee landbouwers, beide bureu van de wed. van Rys, waar zich het eerste geval in de laatstvorige week heeft voor gedaan. Bij den een, den landbouwer R. J. vau der Meulen, zijn neden alle runderen, ten getale van 34, bij den ander, den landbouwer A. M. Feenstra, 8 kalveren afgemaakt. Van den laatste loopen nog 19 koeijen in een stuk land, door een sloot en hek gescheiden van het stuk, waarin de zieke beesten zich hebben bevonden. De heer commissaris des konings begeeft zich morgen ochtend naar de besmette streek. Men verneemt uit het Westland dat de zonnige dagen van den laatsten tijd den wasdom der biaauwe druiven veel hebben bevorderd, hoewel nog niet kon worden gezegd dat de kans om die rijp te oogsten verzekerd was. De witte druiven, waarvan de kwcckerij in het Westland echter weinig voorkomt, zijn meestal geschikt geworden om te '.orden geplukt. Zooals gemeld is, stonden de bieten gunstig te veld en hel>ben daar van dan ook, voornamelijk naar beetwortelfabrieken, vele scbeeps- verzemlingen plaats. De eerste schuiten met andijvie zijn jl. zaturdag uit Veur naar Amsterdam vertrokkenhet gewas wordt als algemeen voldoende aangemerkt. Minder gelukkig is m<ra dit jaar te Veur geweest met het winnen van tuinza den, waaronder van het bloemkoolzaad vooral veel is verloren gegaan. Met een bij uitstek gunstig gevolg wordt steeds het vervoer van roode-, witte-, savoije- en bioemkool uit Noord- Holiand en van elders voortgezet. Te Rijnsburg komt de late koolbouw, die zich eerst slecht liet aanzien, thans zeer in aan merking en geven de buiten verwachting talrijke verzendingen bevredigende rekening. Nijmegen, 15 Oct. Door de meerdere standvastigheid vau het weer in de laatste dagen heeft men zich met onver deelde kracht aan den oogst kunnen wijden, die in vele opzig- ten nog bevredigend mag heeten. Van 2 -14 october heeft hier het koninklijk tooneelge- zeischap van J. C. Valois, zoo als gewoonlijk eenige representation gegeven, die telken male met luid gejuich begroet werden. De stukken waren met de meeste zorg gekozen en werden flink gespeeld, terwijl het talrijk opkomende publiek blijken gaf waren kunstzin op prijs te stellen. Van wel ouderrigte zijde vernemen wij, dat er tusschen den minister van oorlog eu de stad onzer iu woning bereids schikkingen zijn tot stand gekomen, aangaande de slooping en uitlegging van een gedeelte der vestingwerken en wel bepaal delijk tusschen de molenpoort en ój have;i. Het al of niet tot stand komen van genoemde slooping z.d wel een voornaam punt zijn in uijmeegsch geschiedenis, daar men aigemeen van oordeel is, dat daardoor aan onze stad meerdere bloei en wel vaart zal verzekerd worden De tijd zal leeren. Hoe het zij, wij voor ons wenschen ook, dat een gedeelte van nijmeegsch wallen moge plaats maken voor eene nieuwe stadswijk. Zweden heeft in augustus aan Pruisen eene nota ingediend over Noord— Sleeswijk. De opstand der Candioteu spoedt ten einde. Uit Lau sanne vertelt men dat koningin Victoria een morganatisch huwelijk heeft aangegaan met haren stalmeester Brown. Napoleon is om den anderen dag ziek ea gezond. Te Venetie heeft zich de cholera vertoond. Tegetthoff, de overwinnaar bij Lissa, is in ongenade gevallen. Ter eere van Gladstone zal te Liverpool een marinereu standbeeld worden opge- rigt. De bouw van den dom te Berlijn zal op bevel des konings weder opgevat wordeu. Het boheeinschc stadje Dobruschka is door een znareu braud geteisterd. Men heeft te Vera-Cruz een geleide van 400 militairen noodig om van de haven naar het spoorwegstation te komm De koningin vau SpaDje wil door reactie dc revolutie ont gaan, elders zoekt men tot reactie te komen door revolutie. Te Port au Prince op Haïti zijn 2ü0 huizen vernield, door het springen van het tuighuis. Von Bisuiarek begint zijn mond op te sperren om Sak sen in te slokken. Eik chassepot geweer moet aan Frankrijk 70 fr. kosten. De oorlogsschatting zal kwijt gescholden worden aan Frankfort. De veetypbus in Friesland schijut zich niet te bepalen bij het geval te H .nelum. Bij het zinken van het stoomschip Evening Star van New-York naar New-Orleans hcsteiud zijn 300 personeD omgekomen. De cholera vermindert te Pesth. In Engeland en Schotland ziju in de week eiudigende 6 oct. 32 stuks vee aangetast. Te Brussel is plegtig ingewijd het standbeeld van Charh» de Brouckère Santa Anna nego- tieert te New-York drie miilioen dollars om de liberalen in Mexico te helpen. Üe bisschop Dupanloup noemt Garibaldi een btlagchtlijk man. Frankrijk, Engeland en Oostenrijk zijn gekuinen tot overeenstemming ten aanzien van het oosten. Vau 30 sept tot 6 oct. zijn aangetast in Zuid-Holland 041, in Noord-Holland 75, iu Utrecht 1149, totaal 18G5 runderen. Iu de bergvlakte der Alpen, niet verre van Poutre- Sina, h< eft men gelukkig geslaagde proeven genomen met de aeelimatatie van rendieren. Het kanaal door Zuid-Be»tlaud is met groot feestge baar geopend. Het Journal des Débats ziet in de proclamatie eene ongrondwettige inmenging. Op de kust vau Newfoundland is den 22 sept. vergaan het fransche fregat Niobé, waarvan reeds 150 lijken aan deu wal spoelden. De oorlogsschade, waarvoor aanspraak op vergoeding bestaat, is in Boheinen gesteld op acht miilioen florijnen. Zondag heeft geheel het keurhessiscbe leger trouw gezworen aan den nieuwen heer. Vele familieu verlaten Dresden om de oorlogsschatting te ontgaan. Iu de omstreken van Delft heersebt de longziekte vrij hevig onder het rundvee. Te Nijmegen zal eene landbouwschool opgerigt wordeu. Keizer Max heeft reeds belet gevraagd bij zijn broeder Frans Jozef. in het koninklijk paleis te Brussel zijn kostbare schilderijen door braud vernield. GOUDA. Geboden 12 Oct. Leendert, ouders L. Broere en W. Mulder. 13. Maria Maartje, ouders W. van Maardingen eu A. E. Begeer. 14. Johanna Petronclla, ouders P. de Jong eu C. W. E. Busgers. Elizabeth, ouders G. vau der 8pelt eu A. 's Gravezande. Elizabeth, ou ders E. Iüus eu J triaar. Oveklldkn: 10 Oct. A. sliedreebt, 19 d. 11. P. J. Boot, 16 m. 12. J. Hoonhout, 8 w. E. Janknegt. G8 j 15. M. J San ders, 43 j. M. C. van As, 20 m

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2