f 1S66. Zondag, 21 October. V 476. Effecten. NBURG Overzigt. öif ttenlanö. 7'» 7* 7. f 'Vs >7s !716 Va 'Vs '7a ■Vs I 17a ’716 'Va 7a 1716 Vs !Vs e n h a g e ar gcs.eld Lange Tiendeweg t D. n°. 6Ü. ander kabinetslid, 87716 32Ve 77V, 67s/, 53>/4 27716 275/s 68Vs 72716 716 83V« 183 43% Gebleven koers. 54Vs Hoogste koers. 54»/» 65V8 877a 72716 147a 4 827a 42716 93 8374 1837a 437a 227a 677a 47716 53716 wij ver- de deerniswaardige GOUDSCHE COURANT. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. I In de Stad geschiedt de uitgace des avonds te voren. Uitgave Vail BRINKMAN De pnj s per drie maanden is f 2,— franco p. post 2,25 Advertentien van 1—6 regels tot des middags ten 12 i ure, grootere moetefa vóór 10 ure ingezonden zijn. gsdag 16 October. gste ers. >716 i A. BRINKMAN, door hare uitne- ioh gunstig van alle rscheidt. Zij houdt haar eene frissche ;te huidaandoenin- den kortst moge- Bij de zoogenaamde eze zeepsoort met ;oed gevolg aan- k 0.15. HA-SCHOEN- ppelijk onderzocht aanbevolen. Het et leder zacht en ngbaar. Prijs per 5 doozen 1. CINE, een poets- etalen kan gebruikt ins wordt er vol- Bij de zamenstelling idigheden vermeden, zoo nadeelig maken, ter 25 pakjes 2. iet alleen beter dan einigt en de kleuren dst ook bijna geen G lacé-handschoenen litterendste uitkomst le flacon, met ge- 35. 2, bij den heer SRIJK, Droogist. Londen, 17 Oct. De jongste berigten omtrent den hon gersnood in Bengalen luiden bedroevend. Het kan wel zijn, zegt de Morning Herald, dat de hongersnood in Bengalen aan een half m...ioen menschen het leven kost. Indie is meer malen door dien geesel geteisterd en dan verschilde het aan tal slagto^fers van 200,000 tot 800,000. Ditmaal is de prijs van het algemeene voedingsmiddel, de rijst, er vijf malen zoo hoog als de gewone marktprijs en hooger dan hij sedert het jaar 1847 was geweest. Een brief uit het district Chumparun zegt, dat men langs de wegen lijken ziet liggen, die door honden en gieren worden verslonden en dat, behalve door gebrek, vele menschen door cholera worden weggesleept. Een lid van het engelsche kabinet, de heer Pakington, verklaarde dezer dagen opentlijk, dat de staat van het volks onderwijs in Engeland onvoldoende was en hem bekommering baarde. Daar het engelsche staatsbestuur geene volksscholen oprigten, maar het volksonderwijs enkel zijdelings, door het verleenen van subsidien, bevorderen wilde, weuschte hij dat die ondersteuning onbekrompen en zonder beperkingen van kerke- lijken aard zou worden verleend, opdat het volksonderwijs in Engeland meer algemeen zou worden. In het laatst der vorige week hield een lord Malmesbury, eene rede over hetzelfde onderwerp, die een igermate als een antr oord op de gezegden van den heer Pa kington beschouwd kan worden. Hij zeide, dat het volkson derwijs in Engeland voorrit ging; dat het aantal lieden, die niet konden lezen oe schrijven minder werd; dat er inzonder heid bij de arbeidend volksklasse meer kunde en ontwikkeling van het verstand zigtbaar was, dan in zijne jeugd. Dat het parlement en de regering des lands het volksonder wijs verwaar’oosden, was in hel oog van lord Malmesbury, eene ongegronde beschuldiging; integendeel, er was in de laatste jaren eene som van negen millioen ponden sterling uit de schatkist besteed, om door subsidien het volksonderwijs en de aankweeking van goede schoolonderwijzers te bevorderen, en een gevolg daarvan was, dat er thans 11,500 geëxamineerde en met getuigschriften van bekwaamheid voorziene onderwijzers aan het onderrigt van de lagere volksklasse en van den mid denstand arbeiden. Erkennende, dat vele deskundigen in Engeland het school gaan tot eene vettelijke verpligting wilden gemaakt hebben en daarin het eenig afdoende middel tot algemeene verbreiding der noodzakelijkste kundigheden zagen, vreesde hij, dat die in- rigting in Engeland, alwaar een ieder in zijn huis en in zijne huisselijke zaken vrij wilde zijn, niet zoo goede vruchten zou dragen als in Pruisen. Ten slotte gaf Lord Malmesbury de verzekering, dat het gouvernement alle krachten zou inspannen tot oplossing van het vraagstuk, hoe het volsonderwijs algemeen te 18 Oct. De Gazette bevat een besluit va^r den. PrNv GOUDA, 20 October. Hoe weinig vertrouwen de fransche telkens afwisselende be rigten ook kunnen inboezemen, schijnt het toch maar al te zeker, dat de gezondheidstoestand van den keizer voortdurend ernstige bezorgdheid baart en dat die invloed oefent op de houding van Erankrijk tegenover de gebeurtenissen onzer da «jen en tevens de grond is van het telkens weder opkomend i- rucht van de vermoedelijke benoeming van een tijdelijk re gentschap. Von Bismarck rust nog altijd op zijne lauweren, maar weldra zal hij beter zijn en voortgaan in de uitvoering zijner plannen. De onderhandel in gen met Saksen komen tot geen einde, hoe dikwijls ook dat einde is voorspeld. Saksen zal het lot niet ontgaan en onder welke verzachtende vormen ook de slag wordt toegebragt, het zal wezentlijk zijne zelfstandigheid verliezen. Oostenrijk begint teeken va? leven te geven en wil nog eens zijne instellingen wijzigen. Gering is het vertrouwen dat men stelt in de alt’jd weifelende en halve maatregelen, maar hoogst noodzakelijk is het handen aan het werk te slaan, opdat het diep geschokte en slecht zamenhangend geheel niet uiteen spatte en de dynastie onder zijne puinhoopen begrave. Eindelijk is Venetie ontheven van den druk der langdurige en smadelijke overheersebing; in den loop der laatste dagen is het docr de Oostenrijkers ontruimd, en morgen en maandag zal de algemeene volksstemming verklaren, dat het herboren Venetie deel wil uitmaken van het koningrijk Italië onder Emanuel en zijne opvolgers. Ook de e stemming is meer een vorm, maar niet in strijd met hei belang en den wil der bevolking. Dit is bet schoonste resultaat van den rampzaligen oorlog en kan rijke vruchten dragen voor de bevestiging van het rijk, dat eene zoo schoone toekomst te gemoet gaat en van het volk eeuwen lang door snoode onderdrukking gestuit in zijne natuurlijke ontwikkeling. De opstand der Candioten ligt in het duister; het veiligst is den loop af te wachten en meer zekere berigten, dan de tegenstrijdige geruchten, die dagelijks verspreid worden; niet veel anders is het met de luxemburgsche kwestie, die ons meer aangaat, maar die in de handen ligt der diplomatie, die liefst in het duistere wroet. De noord-amerikaansche twisten tusschen den president en naar wij hopen, leiden I en vrede ook Ieder onzer volge zijne overtuiging, maar geve zich daarvan rekenschap het vaderland kan niet gediend worden door blinde partijschap, ook n'et door trage onverschilligheidmen moet weten op wien en waarom men zijne stem uitbrengt. Ons district is tot nu toe vertegenwoordigd door mannen van verscnillende rigting, en hun zamengaan in het tegenwer ken van alle verbeteringen, in de laatste jaren tot stand gebragt, rust op onzuiveren grond. Wij meenen dat de tot nu toe be staande meerderheid de beginselen huldigt van den beer Groen. In dit geval kan de heer de Brauw niet meer op de stemmen rekenen hij is geheel in tegenspraak met die rigting, zoo als genoegzaam blijkt uit de verklaringen van den heer Groen zij zullen een ander, een geestverwant moeten kiezen. Wij voor ons hopen, dat de trage liber, len ontwaken zullen tot edelen ijver en het bewijs geven, dat de ware meerderheid van het district den vooruitgang huldigt. de doordrijvende radikale partij zal, tot een vergelijk, dat den zegen van vrijheid uitstrekt tot de zuidelijke staten. Wat Maximiliaan ook van zijn volharden verklaart, wachten hem spoedig terug in Europa, en t,_ 1- toestand zijner moedige gemalin beweegt hem welligt zijn ver trek te verhaasten. Het rustig Nederland is in agitatie over een verbijsterd ministerie, doch het einde daarvan is te voorzien. Over tien dagen aoet het volk uitspraak en het wijste zou zijn dat men den kiezers geen overlast meer aandeed. Wenschelijk is het en pligtmatig, dat allen gehoor geven aan ’s konings oproeping om getrouw op te komen ter stembus. Allen, die zich dc moeite gegeven hebben om het gebeurde onpartijdig na te gaan, zullen niet weifelen in de overtuiging, dat de ministers geene goede zaak voorstaan, en het is te voorzien, dat de uitkomst hunne verwachtingen beschamen zal. Bijna allerwegen zijn de afgetreden leden der vrijzinnige partij kandidaat gesteld. In ons district heeft men eene uitmuntende keus gedaan. De keizer van Oostenrijk behoeft ons niet te leeren dat van Bosse onze uitnemendste financier is 5 vriend noch vijand kan dit ontkennen, en wat wij overigens in gewone omstandighe den minder zouden toejuichen, de herhaalde aanbeveling van een vroegeren kandidaat, schijnt nu volkomen gewettigd, daar ook Gevers Deynoot geen uitsluitend partijman is, maar door slaande bewijzen gegeven heeft van zijne vurige zucht ter be vordering van de ware belangen des lands.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1