örntenlanD. öïnncnUnï). Gemengde Berigteu. Vergadering van den Gemeenteraad. af'te* wijken; Getrouw aan de leuze Nederland en Oranje 1 zullen zij niet dulden, dat de ministers zicli achter den naam des konings verschuilen om hun verkeerde handelingen te dekken, waardoor zij k>m zich zelf te besehutten de kroon in geraar brengen, maar evenmin zuilen zij immer toestaan, dat de regtea des koniiïgs in de grondwet omschreven, zullen worde» «e§chopden.' Kti.zlïW, u is de keuze; moe e zij it rekken tot heil des lands, tot ec-r van 011= district, daardoor zult gij het best voldoen aan den wenseh vnn onzen «ert-rbietiigdeu koning F. Londen, 22 October. Uit britsch Indie zijn berigten ont vangen, uaaruit blijkt dat het distriet Bengalen, alwaar de hon gersnood in booge mate heerseht, thans bovendien geteisterd wordt door de cholera. Uiterst ongunstig zijn vooral de be- rigten uit Orissa. Aldaar is reeds ongeveer de helft der bevolking bezweken onder den nsjpenden hongersnood en de heer»chende ziekten. Inmiddels is uren van alle kanten steeds ijverig werk zaam om dc ongelukkigeu te hulp te komen. De berigteu omtrent de» oogst luiden thans gunstiger Jan sedert eenigen tijd het geval was. De Times meldt dat de spaanschc regering Frankrijk heeft kennis gegeven, dat zij besloten heeft den paus te on dersteunen na het vertrek der Franschen uit Rome. Spanje heeft voorts te Weenen een gemeenschappelijk protectoraat over den paus voorgesteld. October. Reu^r's Office heeft de volgende officieele tijding van het griekscbe consulaat te Londen ontvangen: Athene, lb October. Mustapha-pacha was met het turksche leger tot Sourba voorgerukt, doch ua een wanhopigen strijd die vier dagui geduurd heeft, hebben de opstandelingen de Turken genood* .t.t-.t om naar Keramia terug te trekken. Parijs. 2 i Oct. Men meent te weten, dat het doel der zending van generaal Casteluau iu Mexico is, Frankrijk los te m tken van de verantwoordelijkheid in de mexicaansche aange legenheden. Men mag dientengevolge verwachten, dat onze troepen vdur het aanvankelijk bepaalde tijdstip in Frankrijk zullen terug- keerei; De fransche gezant d iu Mexico bijna tegelijkertijd aankomen met den telegram, tlie aan keizer Maximiliaan imp het tieurige lot, dat zijue vrouw getroffen heeft, kennis zal geven. l)e/e tijding zal den jeugdigen monarch ongetwijfeld zwaar treifei eu het is bijna niet denkbaar, dat hij er nu nog in volharden zal om zijn troon te verdedigen. liet ontwerp eener reis des keizers naar Algerie en van een verblijf aldaar, betueik verscheiden maanden zal duren, i» het onderwerp van alle gesprekken. Het schijnt, dat de kei/er bij zijn voornemen volhardt in weerwil van den tegen- siand zijher omgeving. Men schrijft hem de volgende woor den toe: „I11 de eerste es maanden is er niets te doen noch binnen 's lands noch in het buitenlandik kan derhalve op den ach'ergrond treden, terwijl het regentschap de natie bezig zal houden en haar daarin gewinnen zal. Blijf ik gezond dan zal ik op het regte oogenblik weder te voorschij tredend' De kei er maakt zich zeer ongerust over zijn gezondheidstoestand. De circulaire over de romeinsche aangelegenheden, die van ons gouvernement zal uitgaan, is naar men verzekert, te Biarritz door den heer de Lavalette geredigeerd. Zij is den heer de Moustier toegezonden, die echter geweigerd heeft haar te Qüderteekenen, alvorens daarover den keizer geraadpleegd te hebben. 22 Oct. De Moniteur meldt dat de keizer, de keizerin en de keizerlijke prins heden nacht van Biarritz te St. Cloud zyu gearriveerd De gezondheid der keizerlijke personen is uitmuntend. Het biad deelt berigten mede uit Konstantinopel van 20 dezer, waarin gemeld wordt dat au oorlogschip naar Earna was vertrokken, om prins Karei von Hohenzoilern aan boord te nemen en naar Konstantinopel te brengen. Weensn, 22 October. De hongaarsche rijksdag zal, naar men uit eene goede bron verneemt, den 15 november geopend worden. 23 October. De saksiscae armee zal den 28sten naar Saksen terugkeeren. De Xeue Freie Presse verzekert dat de heer von Beust binnen kort tot minister van buïtenlandsche zaken benoemd zal worden. Berlijn, 22 Oct. Niettegenstaande de minister Eulenburg deu ln sepi. in de pruisische kamer van afgevaardigden heeft verzekerd, „dat het der regering iu allen opzigte ernst is een waren, duurzamen en vruchtbaren vrede tussehen haar en de vertegenwoordiging te sluiten," en dat zij het verkenen der door haar gevraagde indemniteits-bill als een „preliminaireii grondslag" voor zulk een vrede beschouwde, wordt de nieuwe vervolging tegen den afgevaardigde Twesteu voortgezet. 23 October. De Staats-Anzeiger deelt de kieswet mede voor het noorckduitsche parlement, alsmede het bonds-traciaat met de staten van den noord-duitschen bond. De uitschrijving der verkiezingen voor het noord-duitsche parlement kaE eerst geschieden nadat de pruisische landdag bijeen is gf*oep<n. VVaartc-hijulyk zal er voor 10 January 'l-867 eene buitenge wone zitting worden gehouden. Karlsruhe, 21 October. De comm» sie der kamer van afgevaardigden heeft geconcludeerd tot goedkeuring van het vredestractaat eu om de regering tevens uit te noodigen, al hare pogingen aan te wenden, opdat de zuidelijke staten tot den noord-duitschen bond toetreden, onder waarborg van de binnenluüdsche zelfstandigheid der afzonderlijke staten voorts om, zoolang dit Joel niet is bereikt, zooveel mogelijk in de volkshuishoudelijka en militaire aangelegenheden den noord- duiUchen bond nabij te komen en om, in geval van oorlo^ met dien bond gemeenschappelijk op te treden. Bresden, 23 October. Het Dresdener Jonrual meldt in een buitengewoon nomraer, dat gisteren te Berlijn het vredes verdrag tussehen Pruisen en Saksen geteekend is. Florence, "22 October. De plegtigheid van het plebiscit heeft gisteren in enetie plaats gehad te midden van de grootste geestdrift en eene ontzaggelijk groote deelneming iu alle steden. De kiezers hebben bijna algemeen voor de inlijving bij ltaiie gestemd. De pastoors gingen aan het hoofd der dorpsbewo ners naar de stembus. Madrid., 22 October. Bij koninklijke decreten zijn de wetten, regelende de attributen der gemeente- en provinciale besturen herzien eu de tegenwoordige provinciale raden ont bonden; zullende de nieuwe raden op 25 november gekozen worden. In den considerans van dit besluit wordt gezegd, dat de gemeenteraden een uitvoerend gezag van revolution- nairen zijn geworden. GOUDA, 21 October. Naar men verneeun zal het veertig-jarig bestaan van hei muziekgezelschap Euphonia alhier op deu ln November aan staande door het houden van het eerste dames-concert won' 'ii herdacht. Op bedoeld 'concert zullen als solisten optreden, me- jufvruuw G. Breeuws van Rotterdam en de heer P. K. Bekk^r van Utrecht. Beide kunsteuaars hebben in de muziekale we reld een te goeden naam, om niet een' genotvollen avond aan honoraire leden met hunne dames «.e voorspellen. Als slot nummer van het programma zal eene feest-marsch worden uit gevoerd door deu bekwamen directeur Bekker voor die gele genheid gecomponeerd. Door de kiezersvereeuiging Vreest God, eert den Koning alhier zijn tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld de heeren mr. L. W. C. Keuchenius en M. A. F. II. Hoffman. Met zekerheid wordt aan de N. Utr. Cour. uit Rotter dam berigt, dat gister van daar reeds 400 proclamatien, met den kruisband er om, aan deu beer Heemskerk door de kiezers werden terug gezonden. Zl.o kan de proclamvie nog eens weder dienst doen. Volgens berigteu uit "Weenen, door het Handelsblad me degedeeld, is deu heer van Bosse van wege den keizer van Oostenrijk eeiie hoogst verenende ontvangst te beurt gevakca. ln de laatste bijeenkomst, welke de heer van Bosse met den I keizer te Ischl heeft gehad, heeft hij hem eene zeer uitvoerige memorie overhandigd, waarin al de middelen zijn aangewe* zen, die naar het oordeel van den heer van Bosse er toe kunnen leiden om het eveuwigt voor de begrooting voor 1S67 te herstellen. De keizer betuigde aan den minister zijn hartelijken dank voor het door hem volbragte werk en vroeg Lem of hij bereid 'ou zijn om, wanneer dit noodig oogt wezen, zijne financiële talenten nogmaals aan de belangen van den oostenrijkschen staat te wijden. De heer van Bosse aarzelde niet op die vereerende uitnoodiging een toestemmend antwoord r te geven. „Voor wie verder ziet dan zijn neus reikt," geeft de heer Groen van Priusterer in n°. I der nieuwe reeks zijner Pari. StudieL en Schetsen den volgenden wenk //Wij hebben thans een ministerie, dat de verkiezingen niet lang overleeft. Een derde ministerie Thorbecke is voor de deur." Met betrekking f rot het adres van hulde, hetwelk de amsterdamscbe vereenigms „de Dageraad" heef; doen toekomen aan den heer Keucheni'-h. heeft de heer Groen van dien heer een schrijven ontvangt waarin o. a. het volgende voorkomt: „Ik heb aan de ver-£ niging geantwoord, dat, waar zij zelve herinnerde aan bet groot£ verschil van rigting tussehen ons bestaande, ik haar adres als ■een bewijs barer onpartijdigheid beschouwde, maar tevens de beginselen wenschte vast te houden, die ik tot hiertoe beleden had van wier waarheid ik overtuigd was en zonder welke mij, bij mijne geringe krachten, den moed zou ontbroken hebben voor den stap, dien ik gedaan heb." Aan die mededeeling laat de heer Groen de volgende opmerking voorafgaan- „Indien Keuchenius de pligt van den volksvertegenwoordiger met eor- daatheid, gedachtig aan het „doe wel en zie niet om," vervuld heeft, dan zal het in de geschiedenis van het jaar 1366 eene treffelijke bijzonderheid zijn, dat de landgenoot, aan wiens va- derlandsche kloekheid zelfs door de Dageraadsmannen regt ge daan werd, door de mannen der christelijk-historische rigting uit de volksvertegenwoordiging, waarschijnlijk om baar te ver edelen en te versterken, geweerd werd." De N. Rott. Courant deelt mede: Heden (maandag) heeft onze burgemeester aan ieder kiezer onder kruisband toegezonden, de aan hem van wege den mi nister van binnenlaudsche zaken toegezondene exemplaren van de proclamatie des koniugs omgeven met roode, witte en blaauwe ornamenten. Op het adres leest men „Verzouden door den burgemeester, op herhaald verlangen „van den heer minister vaa binneulandsche zaken" Men behoeft waarlijk niet te vragen of het herhaald ver langen van dien minister ook een bijzonder duel heeft. Intusschen lezen wij in het besluit, hetwelk de proclamatie in de Stants-Courant vergezelt, het volgende: „Onze gemelde proclamatie zal in het Staatsblad worden ge plaatst, afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is. „Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de „uitvoering van dit besluit, hetwelk in het Staatsblad zal „worden geplaatst." Den minister wordt dus de last gegeven, de proclamatie te doen plaatsen in het Staatsblad, haar af te kondigen en aan te plakken; maar niet aan de kiezers als circulaire rond te zenden. Waaraan ontleent bij dan de magt, om dit te doen? Gelast is het hem in het besluit niet. Met welk regt vor dert hij dan van de burgemeesters, vrat Z. M., blijkens het besluit, niet heeft geëischt of verlangd? Of zijn wij nu reeds onder de miriisterieele almagt verzeild? Zwolle, 22 October. Eind lijk is de lijn Zwolle-Deventer tot stand gekomen, hoewel de opening kalm en bedaard, zonder de minste drukte is geschied. V\as Zwolle de liberale stad bij uitnemendheid, men zou zulks gewis aan den tegenwoordigen staatkundigen toestand toeschreven. Voorloopig moet de lijn in alle opzichten zeer goed voldoen; van gebreken hoort men niets. De gelegenheid om van deze lijn naar 't station der Centraal te komen is echter nog alies behalve gemakkelijk. Wellicht komt daar later nog verandering in. De kiezersvereeuiging heeft haar plicht reeds gedaan, zooals bekend is. De kandidatuur van den heer Stieltjes evenwel zal nog wel tegenkanting vinden. Vooreerst gaat hij door voor liberaal, zoodat op de audere stemmen, en zulks zegt in ons district zeer veel, niet te rekenen valt. Van den anderen Lint vreest men dat hij onder schijn van algemeene belangen meer voor zijne eigene in de kamer wenscht te komen. Daarbij is by de man met zijne eigeu ideeën, waaraan waarlijk de oude kamer al geene behoeften had. Hoe 't zij, de tijd zal t leeren en wel meer dan dit. De stembilletten zijn hier ongekleurd den kiezers toegezonden en misschien niet ten onrechte daar het politiek gevoel van velen vooral in de buiten-districten zoodanig is ontwikkeld dat zij hunnen kinderen liever die vlaggetjes gaven dan eene reis naar den burgemeester te ondernemen om het billet te laten invullen en verder te bezorgen. Men spreekt zoo dikwerf over vooruitgang, ontwikkeling en vrije verkiezingen, zonder te be denken dat deze laatste vooral nog zooveel te weiischen over laten. 't Is aan den eenen kant niet te bejammeren dat het platte land plat geloopen wordt door zoogenaamde particuliere 6temopnemers en stemopkoopers; want anders wist menigeen niet wat een verkiezingsbillet beteekent. Een boer betaalt be lasting, dat moet hij en verder laat hij de heeren maar zorgen. Men zegge niet dat is het oude boerendeuntjewel oud maar tevens ook nog splinternieuw, loffelijke uitzonderingen daarge laten. Neem plaats op 't station van den Centraal naar Utrecht en binnen weinige minuten'brengt u de trrin door streken, waarmede gij slechts goed kennis hebt te malden om van 't'bovenstaande overtuigd te worden. Javanen eu Mada- gascars bekeeren tot den chrrstelijken godsdienst klinkt schoon; maar in ons oog, Gelderschen en Overijselsehen tot dragelijke leden der samenleving te maken, nog schooner. In dc eerste helft van oetober zija te Marseille 145 vaartuigen met graan binnen gekomen uit Rusland en Turkije. De boekdrukkunst is uitgevonden door een milanees Castaldo, wiens standbeeld eerlang zal onthuld worden. De conservatieven verwelkeu in Nederland, hun groene tijd is vooruij. De negentigjarige fransche dichter V iennet verheerlijkt von Bismarck in een bijtend heldendicht. Op den 13 cct. zijn vier personen (kapt. Arkwright en drie gidsen) bij het bestijgen ^an den Moutblanc door een sneeuw va1 gedood. Een enorm aantal oostenrijk— sche .odiciereu is gedecoreerd voor heldendaden, die nog in het verschiet liggen. Tyrol wordt overstroomd door monniken en nonnen, die nit Italic vlugten. In de week eindigende 13 oct. zijn in Bugeland en "Schotland aangetast 13 runderen. in Thibet is een opstand uitgebro ken tegen den grooten Lama. Donderdag jL m Yeneue officieel over gedragen aan Italië. Van 713 oct. ziju aangetast in Zuid-Holland 775, Noord-Holland 61, Utrecht 1243, totaal 2079 runderen. De bak kersknechts te Londen dreigen hei werk te staken als het loon niet wordt verhoogd. De jezuiteu van Venetie zijn voornemens een huis der orde eu een collegie te krakau te vestigen De wurtembergacbe kamer is onverwacht onbepaald verdaagd. Mozes Salvador wil morgen (doudeiuag) meeting houden voor een kwartje te Amsterdam. De Thou- venel wordt op staatskosten begraven. De republikein sche partij in N'oord-Atnerika heeft bij de verkiezingen de bovenhand behouden in de staten Penusylvanie, Jowa, Ohio eu Indiana. Het fanatisme der Turken tegen de christenen steekt het hoofd weder op. De opstand in liirinah duurt vonrtt. Op 1 oet. bevonden zich nog in de prui sische hospitalen 2436 pruisische en 1193 vreemde gewonden. In Europa bestaan thans 1584 schouwburgen; het grootste getal 346 in Italië; in Servie 1. Deu 15 oct. had de doorboring van den Mont Ceuis 6110 nederl. ellen, juist de helft, bereikt. Vrijdag, 19 Oetober Tegenwoordig de hh. rar. A. A. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Virulv, Lay ten, Prince, Braggaar, Buchner, Droogleever, Kist, van Straaten en Betters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De heer Remy heeft kennis gegeven dat hij door afwezigheid buiten de stad verhinderd is deze vergadering bij ta wonen. Is ingekomen eene missive van hh. gedep. staten dezer provincie, houdende mededee ling van. nadere voorschriften omtrent de inngting der gemeente-begroo- tingen, en van eene wijziging der voorschriften, betreffende de inrigting der gemeente-rekeningen; notif. eene dispositie van dezelfde, houdende goedkeuring van de vsrhuriHg van een huis aan A. van der Kraats te Boakoop; notif. eene missive van de plaatselijke schoolcommissie met bijlagen, betref fende de noodzakelijkheid van het pensioneren van een hulponderwijzer; ter visie; eene missive van den heer mr. J. Fortuin Droogleever, dat hij de be trekking van onderwijzer in de staathuishoudkunde aan de burgeravondschool aanvaardtnotif. eene missive van deu heer W. van Bemmel houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking te zijnen aanzien; notif. -«.Voorts zijn nog ingekomen: vier bockwerkèn over de banken van leening door den heer C. J. van Heel Dzdankbetuiging aan den schrijver en plaatsing in de boekerij. een adres van mejufvr. Krealen, hulpondcrwijzeresse aan de jongejuf- vro uwen school, verzoekende ontslag uit hare betrekking tegen 1 janu&rij aanstaaude Op voorstel van den voorzitter wordt dit verzoek onmiddellijk in be handeling genomen en eervol ontslag verleend met algemeene stemmen. een adres van J. B. Kok te Utrecht, verzoekende in aanmerking te komen tot de betrekking van gemeente-bouwmeester, ter visie. een adres van A. de Jong A Zooien, verzoekende drie jaren verlenging van huur van een pakhuis op dc bogenonmiddellijk iu behandeüag ge- uomen, worden door verschillende leden daartegen bedenkingen gemaakt eu in stemming gebragt, afgewezen met acht tegen drie stemmen, zoodat het volgens vroeger besluit openbaar verhuurd zal worden. De kas en de boeken van den gemeente-outvanger zijn opgenomen en is in kas 43510JS5, notif. Bet rapport van de commissie in wïer banden is gesteld 3e begrooting over 1867, met de daarop gemaakte bedenkingen van B, en W., wordt •gelezen en ter visie gelegd. liet rapport van de commissie o» er de begroeting van de dd. schutterij over 1867, wordt gelfeztu en ter visie gelegd. De commissie van fabricage heeft de instructie van den gemeentebouw- meester herzien en gewijzigd en dit gewijzigd ontwerp wordt ter visio gelegd. Aan de orde is een voorstel van B. en W. ter inwilliging van het verzoek van het .bertuur der werkiorigting to| weriug van bedelarij betreffende het bou wen van een steenen bergplaats, waarvan de ho-teu begroot worden op ƒ900, terwijl het stuk grond» waanwp gebouwd zal worden, dat aan dc werkinrigting behoort, even als eene haar toekomende schuur in eigendom komt aan de gemeenie, en wordt dit voorstel algemeen goedgekeurd. Voorts een voorstel van B. cc in overleg met de commissie van fabricage tot-afstand van eeu gedteitu van. het bolwerk bij de brug aan let rabat aan de provincie tot. bet W>uweUL vau eeo brugwachters woning en wordt dit voorstel na eenige opbehkriugeïi tegen 1.25 de vierkante el algemeen goedgekfurd. Op een voorstel betrekkelijk het door L. Ikgeer Hz. gedaan verzoek om afstand van grond in het plantsoen naast den koepel van den heer J. Prince wordt besloten dit in erfpacht af te slaan tegen 1 per jaar. Tegen stemde de heer Kist. Op een voorstel ter vermeerdering van het gelul hulponderwijzers en

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2