ENRIJK. Maatschappij 1866. Zondag, 4 November. Ne 480. Buitenland. Overzlgt. Uitgave van A. BRINKMAN. ORP. e Amsterdam. HEMERT. INGH ZOON RTZ. 1 Augustus j.l. plaats idbrief ran fl. 200,— Lange TiendewegD. n°. 60. 29.37VS. 8.81. 5.87VS. 2.94. 117.50. 235.—. 352.50. n tt u n u 1175.—. stigd te Anuterdam, :1e bij hare Agenten, irs te Gouda, geva- :n der op den lstea ieele Keizerrijk ver der waarde als zoo ielijk Kapitaal groot GOUDSCHE COURANT. van fl. 200,— tot baar in Zilver a pari rnpons als de uitge. 117,50 Ned. Ct. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentiên van 1—6 regels tot des middags' ten 12 ure, grootere moeten vóórJO ure ingezonden zijn. a A. BRINKMAN. buitenl. zaken heeft opgedragen hem T aangelegenheid in te van eene niet-italiaanscb^ijde de volgende belangrijke bijzjmderhe- M DE rtikelen. werking van de ver- midt C°. te Rcmda. Waldwol-Fabrikaten, te en genaaide hemd- rstlappen en gezond- deze allen bijzonder xurzaamheid en doel- art gerustelijk kunnen rakt. Geneesheer. tegen alle Jicht- en dtsche Anti-Rheuma- den-Olie a 35 en 70 kken en preparaten ien de bijzondere aan- HEd. in voornoemde de nog verschillende ie kleur zijn en gelijk en Dennenboomen. ,1, Utrecht. WOLFF en ZOON. PFENNING. MOLLE. HOOFT. e WILDE. igen. en mededeelen, dat, en invloed heeft uit- Idopnemer in gebreke le bepaalde aflossin- aan Kapitalisten ter ten aan twee slechts en vrij hooge renten i onveranderde Koers jl alle andere fondsen De prijs der Advertenties van een tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. B nitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. In Friesland en Groningen is de zegepraal der liberalen volkomende beide conservatieve leden te Leeuwarden zijn uitgevallen. Te Assen werd P. van der Veen voorbij gegaan te Amsterdam de liberale mr. C. van Heukelom. Te Tilburg werd Jespers, te Roermond Cornells en te ’s Bosch de Poorter buiten gesloten. Onder de overstemmers zijn 11 liberalen en 7 conservatieven herkiezing zal wel bij de meesten het geval zijn. In Noord-Holland, vooral te Amsterdam, is het halfwerk, dat zij toch altijd Thorbecke gelijk moeten geven van dat trage bloed, waarover zij zoo gepiqueerd zijn. Zuid-Holland leeft in het kloeke Botterdam, dat zijne treffelijke afgevaardigden zoo schitterend herkoos. Delft ontwaakt en heeft zijne twee helden tot overstemming gedwongen, ’s Gravenhage en Leyden behouden hunne anti-liberalen. Te Dord-echt waren de libe ralen niet wakker en zal men overstemmen en zegepralen. Gorinchem en Gouda hebben elk een conservatief ingekozen en een op de overstemming gebragt. Het lot van dr. Simons en van mr. de Branw is in handen van mr. Groenhij heeft die conservatieven lang verdragen en is telkens bitter bedrogen. Zal hij nogmaals een schibboleth stellen en weder bedrogen worden. Is het niet onredelijk anderen te bewegen tegen huune overtuiging te stemmen, en als nu de keuze is tusschen de Brauw en Gevers Deynoot, moeten dan de anli-revolutiouairen en orthodoxen zich niet onthouden. Het overgroot aantal stemmers heeft hier althans weinig in vloed gehadhet is een deel der orthodoxe partij, die de Brauw losliet en Keuchenius stemde. Mogten wij aan het einde zijn en onze ministers doen als de Franschen in Mexico namelijk inpakken GOUDA, 3 November. Terwijl het tijdstip der ontruiming van Rome door de Fran schen zeer nabij ij, werden twee allocutien van den paus met belangstelling ontvangen; maar zij geven geen uitzigt op eene schikking met Italië; alles blijft bij het oude, de vele grievin- gen worden opgeteld, maar geene middelen tot herstel aange wezen dan in de berouwvolle erkentenis der schuld en den terugkeer tot den verleden toestand. Italië denkt minder dan ooit aan teruggaanna het verkrijgen van Venetie, wordt het verlangen des te sterker om het geheele werk te bekroonen door het bezit der wereldstad. Den 25“ dezer zal Venetie 50 afgevaardigden kiezen om zitting te nemen in het italiaausche parlement. Uit Spanje komen slechts verontrustende berigten, de rege ring is despotiek en het volk oproerig; men denkt aan het verjagen der dynastie, aan vereeniging met Portugal onder het huis Braganza, doch Portugal verwerpt dit denkbeeld met versmading. Uit Zuid-Amerika komen berigten, die het naderend einde van den kostbaren en bloedigen oorlog schijnen aan te kondigen. De republiek Paraguay doet vredesvoorstellen aan Brazilië en zijne geallieerden; hiertoe zullen zeker de bemiddelende pogingen van Frankrijk en Engeland medewerken. Op Candia schijnt de opstand ten einde te loopen, de be weging is door de turksche troepen onderdrukt. Men aarzelt echter geloof te scheuken aan deze tijdingen, daar men reeds zoo dikwerf bedrogen is door letigenuchlige grieksehe of turksche verzinsels. Pruisen zal 11 dezer dankdag houden over den vrede en zeker cok over de uitvinding der naaldgewerende hanoversche aristokraten zullen uiet medejuichen en ook de Frankforters niet, maar de overige nieuwe Pruisen winnen bij den ruil. Men mompelt van pruisische en zweedsche plannen tegen het voort bestaan van Denemarken. Waarom niet? Als Rusland ook stil zitten wil, dan is er geen beletsel. Geen kleine staat kan veilig zijn bij de nu gevolgde politiek. Engeland wapent zich wel, maar slechts voor eigen veilig heid; het wil nagenoeg 50 millioen gulden gebruiken ter ver betering van oorlog en marine. Groote en kleine staten putten zich uit in oorlogskosten; die zündnadelgeweren eisehen groote opofferingen en de onrust en onzekerheid, die allerwegen heerschen bedreigen den bloei van handel en nijverheid. Te Praag is een aanslag op het leven van den keizer van Oostenrijk verijdeld door een engelsch officier; de dader is gevat en zoover bekend, is het eene op zich zelve staande poging van een wanhopig arm man. lloevelen zijn tot wan hoop gebragt door de verscbrikkiugeu des oorlogs. De Sak sische staatsman von Beust, de vinnige vijand van Pruisen zal toch oostenrijksch minister worden. Esterhazy en Mensdorff wijken, doch Belcredi zou blijven. Zwak is de hoop dat Oos tenrijk doortasten zal en breken met het verledene, maar iets moet er geschieden, wil men burgeroorlog en revolutie voor komen. De uitzigten blijven somber en het danken voor den vrede zal weinig baten als de politiek der vorsten moet blij ven steunen op de kracht van het zwaard. De grootste bijzonderheid der tegenwoordige verkiezingen is de buitengewone opkomst ter stembusde kiezers hebben ge hoor gegeven aan de hooge uitnoodiging, maar de uitkomst zal geene groote wijziging brengen in den stand der partijen. In dit opzigt zijn de ministeriele pogingen mislukt. Van de 73 leden der vorige kamer zijn er reeds 45 herkozen, 21 her stemmingen zullen dit aantal stellig nog vergrooten. Tot nu zijn slechts 9 nieuwe leden verkozen, waaronder twee Stieltjes te Zwolle en Hardenbroek te Amersfoort voor vacante zetels, onder de zeven overigen zouden vijf ministerielen zijn. Parijs, 31 Oct, De benoeming van den heer v. Beust tot eersteu minister in Oostenrijk wordt in officieuse kringen alhier beschouwd als een kenteeken, dat, gelijk reeds meerma len, Oostenrijk door de wapens geslagen, zal trachten zijne revanche door de politiek te nemen, en niets minder in den zin heeft dan in Duitschland het veld te ruimen. De Patrie resumesrt als volgt de ontworpen reorganisa tie van het franrche leger: 1°. Vermindering van het aantal vestingen: 2°. vermindering van het corps der genie; 3°. op- rigting van speciale corpsen voor spoorwegen en telegraphen 4°. afschaffing der zware cavallerie; 5°. vermeerdering der ligte cavallerie en der artillerie. De handwerkslieden der zijdeweverijen te Lyon, die door den geheelen of gedeeltelijken stilstand der zijdefabrieken ge brek lijden, meenen hunne verdiensten te zullen kunnen ver beteren en verzekeren, wanneer zij hun bedrijf voor gezament- lijke rekening, en niet meer voor rekening van eenen fabrikant, uitoefenen. De keizer heeft hen thans door eene geldelijke bijdrage uit zijne eigene nriddelen in staat gesteld om de ver- wezentlijking van dat denkbeeld te beproeven. Tevens echter heeft de keizer aan die handwerkslieden doen verklaren „dat het groote beginsel der vrijheid van den arbeid ongeschonden behoorde te Wijven, en dat het hoogst onbillijk zou zijn de fabrikanten te beletteu zich op de hun voordeeligste voorwaar den de dienst van arbeidende handen te verschaffen." De Etendard berigt dat, ingevolge eene tusschen de re geringen van Pruisen en het groothertogdom Luxemburg lot stand gebragte regeling, het leger van eerstgenoemden staat voorloopig nog de vesting vau Luxemburg beret zal houden. Het vraagstuk der aansluiting van het groothertogdom aan den noordduitschen bond is daarentegen, volgens hetze/le blad, voorbehouden. Men kan daarbij voegen, dat keizer i- poleon den minister van l een uitgeiverkt historisch overzigt dezer dienen. Aan berigten uit Venetie, afkomstig, ontleent men

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1