Donderdag, 15 November. 483. öuitenlanö. Effecten. 1866. Brussel, 12 Nov. r 5. e 87% 41"/I6 86% 86% 16 29716 BRINKMAN. De Etoile Beige heeft gemeld, dat de s 16 73716 15% Gebleven koers. 54% 47«/16 54 illeerd bij G. F. te GOUDA, met j eene hoeveelheid kan a contant. ENEVERa 46%0 idem a 477i0 r 2de soort (Mout- tan 625 cents; inl. 10 Per kan 67 adere sterkte naar 29%6 H% 187% 43»/jg 21% Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiende ic egD. n°. 60. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. g 9 November. Hoogste koers. 54% 65*%6 87’%, 73%, 15%8 30% is 417, ingaan eener inzonderheid en het vtr- Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post 2,25 Advertentien van 1- 6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. van gehecht is gebleven aan familie, heeft voor i gewezen, maar heid zou overbrengen op zijn De AA lener Zeitung zegt, dat t eene geweldda- en dat het tc werking der groote van den binnen- der ooster- de handha- G0UDSCHE COURANT. 188 4^716 22 66% 471%6 54>/8 Londen, 1l November. Ten gevolge van het afnemen der veeziekte, is door de regering verlof gegeven tot het hou den van veemarkten in alle plaatsen van Engeland en Wallis, mits in die plaatsen sedert eene maand geene geval van vee- typhus vóórgekomen zij en de markt gehouden worde op min stens 10 (eng.) mijlen afstand van eenige besmette gemeente. In plaatsen, waar vee uit het buitenland wordt ingevoerd, zal evenwel nog geene markt mogen gehouden worden. De Liverpool Daily Post zegt op gezag van een bevoegd persoon te kunnen mededeelen dat de heer Disraeli zal voor stellen dat de staat alle spoorwegen zal overnemen, den hou ders der eventueel uit te geven schuldbrieven tot dekking van het kapitaal van aankoop eene vaste rente waarborgende. Vol gens dit plan zou de nationale schuld in den loop van veer tig jaren met 120 millioen p. st. verminderd zijn. Tevens zou de kanselier der schatkist het plan hebben om gelijken maatregel op de telegraaflijnen toe te passen. De Army and Navy Gazette meldt, dat de commissie tot onderzoek van het nieuwe plan van recrutering haar rapport bij de koningin heeft ingediend, en dat in dit stuk onder an- deien het volgende wordt aanbevolen 1°. een diensttijd van 12 jaren als eerste en ecu van 9 jaren als tweede termijn voor aile wapens; 2°. verhooging der soldij met 2 d. per dag voor ieder die, na afloop van den eersten termijn, dienst neemt voor den tweeden3°. aanspraak op een pensioen van 1 shilling daags voor het volbrengen der beide termijnen, afgescheiden van bijzondere voordeelen, behaald wegens goed gedrag; 4°. vermeerdering en verbetering van kleedingstukken en voeding. Parijs, 12 Nov. Volgens de Avenir national zijn eenige der onlangs gearres: eerde studenten, weinige uren na hunne inhechtenisneming weder op vrije voeten gesteld. De Liberté bevat heden onder den titel les horloges de Charles quint, een artikel van den heer Clément Duvernois, die daarin tracht te bewijzen, dat gelijk het den ouden keizer niet gelukte den gang zijner uurwerken te doen overeenstemmen, hetgeen thai.s door de electriciteit gemakkelijk zou zijn, het ook te vergeefs is dat men het verledene met de toekomst in overeenstemming wil brengen, ook niet absolitisme en libera lisme en evenmin bezuiniging en wapening men moet het een of het ander. De politieke electriciteit, welke alleen aan het uurwerk een geregelde» gang kan verschaffen, is het systema tiseren van den vrede door ontwapening en vrijheid. Het merkwaardigste van dit artikel is echter, dat het geschreven is in de gevangenis van st. Pélagie, waar de schrijver een prettig leven schijnt te leiden. Donderdag 11. heeft de keizer eene Jigte operatie onder gaan, die zóó c )ed is gelukt, dat Z. M. zich sedert veel beter bevindt. De opratie is verrigt door dr. Guyon, oud-chirurgijn van koning Lodewijk Philips. De keizer heeft den geneesheer een blijk van erkentelijkheid willen geven, doch deze, die nog minderen der uitgaven, altijd pruisische regering aan de onderteekenaren van het interna tionale muntverdrag openingen heeft gedaan, die het uitzigt op hare toetreding tot dat tractaat openen en dat de h. stoel en de uederlandsche regering hunne adhtesie reeds hebben kenbaar gemaakt. Al deze beweringen zijn eehier ten eene- male van grond ontbloot. Met het oog op den bekenden tegenstand der Belgische regering omtrent de afsluiting der Ooster-Schelde, vooral in verband met de vraag of het kanaal van Zuid-Beveland aan de eischen van het verdrag van 1839 voldoet en „een even gemakkelijken en zekeren waterweg" als de onbruikbaar ge maakte rivierarm oplevert, is het niet van belang ontbloot mede te deelen, dat vele vaartuigen en daaronder de stoomboot de Telegraaf, sedert eenige weken bij voorkeur den nieuwen weg volgen. 13 November. In de heden door den koning uitgespro ken troonrede, wordt gelezen, dat de betrekkingen met de buitenlaudsche mogendheden gunstig zijn, en dat de regering het voornemen heeft, om een loyale, opregte en krachtige onzijdigheid te handhaven. Wijders wordt daarin toegezegd de opheffing van den lijfsdwang en de herziening van bet straf wetboek, waarbij zal worden afgeschaft de preventive aanhouding. Kopenhagen, 12 Nov. Het gedeelte der troonrede, waarin melding gemaakt wordt van den vrede van Praag, luidt woordelijk aldus: «Bij het prager vredesverdrag heeft Pruisen zich verbonden Noord-Sleeswijk aan Denemarken terug te geven, bijaldien de meerderheid der bevolking daartoe bij vrije stemming den wensch openbaart. Tot hiertoe is aan die bepaling geene uitvoering gegeven; maar de tekst van het verdrag, zoowel als de nationale rigting, waarin de europesehe staten zich thans bewegen, strekken ten waarborg, dat ook wij onze natuurlijke grenzen bekomen zullen, die wij voor de vei ligheid van ons land niet missen kunnen. Dit doel waarop sedert den vrede van Weenen onze wenschen steeds gerigt geweest zijn, is sedert lang als billijk erkend door de met ons bevriende onzijdige mogendheden en het nadrukkelijkst door oen keizer der Franschen, wiens belangstelling aanspraak heeft op onze warmste erkentelijkheid." Weenen, 11 November. Oostenrijk roet ongerustheid elke poging tot dige revolutie in het oosten moet gadeslaan, hopen is, dat eene vereeuigde vredelievende mogendheden voldoende zal zijn tot behoud landschen vrede in Turkije. De beste oplossing sche kwestie zou volgens het blad gelegen zijn in ving der politieke uuie tusschen de christelijke bevolkingen en de Porte. Het zeer officieuse orgaan, de 11 iener Abendpost bevatte gisteren een artikel, dat beschouwd kan worden als een pro- gramma betreffende de oostenrijksche financiën. Daarin wordt I de verdere uitgifte van schatkistbiljetten, het aai leeniug of de verlaging der rente afgekeurd en aangedrongen op bet ve meerderen der inkomsten dzr Om in lerdaad vruchtbaar te kunnen werken, bad in bet artikel aangetoond moeten worden hoe de inkomsten vermeerderd konden worden en welke uitgaven men moest schrappen. In plaats daarvan wijst het artikel naar een later in te d enen ontwerp, namelijk de aanstaande begroeting. Uit Pesth schrijft men dat de keizer van Oostenrijk be sloten zou hebben om een verantwoordelijk bongaarsch mini sterie in het leven te roepen, en wel na de opening van deu landdag. Dit besluit des keizers, dat op aandrang van den heer von Beust genomen is, moet aangemerkt worden als liet bewijs dat het weener kabinet de polit ek er partij van Deak wil volgen. 12 Nov. Er is van hier gisteren eene depeche naar Berlijn gezonden, tot Let provoceren van oi:derh»nde!inzen,o*sr~-w^ de herziening vau bet handelstractaat tusschen O stmrijk'en het tolverbond, zonder vermindering der tarieven. Het aantal generaals, die wegens hun gedrag in dea koning Lonewijk Philips. De keizer heeft den geneesheer blijk J“‘ zeer 1 aan de voormalige koninklijke zich zelveu elke onderscheiding van de hand den keizer verzocht, dat deze -”ne welwillend- i 'j 1 ’oon, die mede geneesheer is. Denzelfden dag werd de heer Guyon, de zoon, benoemd tot doctor aan de Tuilerien. Onder ''e gearresteerde studenten L»vinden zieh de heeren Levrault, wiens vader in 1848 fransch gezant te Napels was; Jeunesse, wiens vader thans nog tot de fransche magistratuur behoort, en Lavallée, zoon vaneen rijk koopman te Bordeaux. Enkele der gearresteerden zijn weder op vrije voeten gesteld. De enquête naar den toestand van den landbouw is ge heel afgeloopen. De conslusien van het rapport der commissie luiden zeer gunstig voor het sluiten van internationale verdra gen, op het beginsel van vrijen handel gegrond.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1