ISOtt. Donderdag, 22 November. öuitenlanb. Poeder rlijn. Affecten. De uitslag der verkiezingen. il° 485. tijdingen uit Montevideo is het leger der geal- Dit be- 6. dit van 87*/. 31 3O‘/s 16 79 is 92«/8 93 dragei 188 SO»/,, 3O1I/1(. 70 IS 74’/,. BRINKMAN. GOUDSCHE COURANT. i plaats van de versterking be- Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TienrLeicegD. n°. 60. wral J 342. alhier. >0 per 78 kilo. >0 per kilo. ecenniën bekend en, Ilaemorrboï- De generaal van 16 5 74,/16 16i/2 **,S/W 55’/8 suiker, het beste het naderen van lemmering in de en. stuks 0.60. van het aanzienlijke leden Lord Derby, het hoofd deputatie vr.a Londen, 19 November, kabinet, jl. dingsdag met eene oogmerk met zal kunnen bereiken, omdat bij de regering geene gezindheid bestaat om de begrooting voor marine van verleden Men berigt uit New-York dd. 9 dezer de openbare in de schat- De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte 44**/,,1 44”/lt 22*/, 22?/,, 68*/, 49 55’/, lleerd bij G-. F, te GOUDA, met eene hoeveelheid kan a contant. ENEVER a 462/10 idem a +77/io r 2de soort (Mout- an 625 cents; inl. I. per kan 67 idere sterkte naar Gebleven koers. 55’/,, Chocolade, Malz heeft reeds de ten gemeenschap- veidunde melk, heid wordt door volmaakte com- igenamen smaak, le kracht, voed- mgezonde stoffen overprikkcling- men in den uit- Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is f'2,franco p. post 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. der anglicaansche kerk over het volksschoolwezen in Engeland sprekende, zeide dat er eene groote moeijelijkheid bestond, na melijk deze: alle onderwijs behoorde op de godsdienst gegrond te zijn en louter wereldlijk onderwijs achtte hij verwerpelijk; aan den anderen kant schroomde hij beiastingplig’igen te doen bijdragen tot bekostiging van een met hunne godsdienstige leerbegrippen strijdig onderwijs. Hij erkende nog geenen uit weg uit die moeijelijkheid te zien. De Times spreekt het berigt tegen als zou er eene ko ninklijke commissie zijn benoemd tot regeling van de Alabama. P~ 1- houden met de verbetering der neutraliteits-wetten. stellen euquete sluit de mogelijkheid niet uit van J 16 November. Hoogste koer». 55*/, uitslag der verkiezingen te verheugen, partij is tot vijf vermeerderd, maar b nergens ernstig in aanmerking gekomen, binding een i j.-ul-j reeds doet voorzien wat zoude gebeuren, als die partij eens tot meerdere magt oogt geraken. Maar de kamer is bijeen gekomen. De stand der partijen zal spoedig nader blijken, de koopprijs zal spoedig bekend worden, en dan zal het land kunnen he- oordeeien wat of de waarheid is van tal van verspreide ge ruchten. Is de eendragt in de liberale partij door de ontbinding her steld, dan zal nader blijken, dat zij per slot van rekening, in weerwil der geleden verliezen, de overwinnende partij is, en de kracht harer beginselen door de kuiperijen der tegenstanders, noch door de flaauwheid barer aanhangers kan vernietigd worden. P. De verkiezing is geëindigd, de strijd gestreden en de over winning onbeslist gebleven. Kan de ministeriele partij over den afloop juichen Is de oppositie verslagen Men wilde vastheid van regeringsrigting, een verpletterende meerderheid;- is die door de volkskeuze verkregen De uitslag der verkiezing kan die vragen beantwoorden. Heeft de ministeriele partij het beoogde doel bereikt'5 Zij zal bet niet met gerustheid durven beweren. Wel zijn verschillende liberalen door de volkskeuze uit de kamer gewet rd, wel heeft de liberale partij smartelijke verliezen geleden, en betreurt zij het, hoogst bekwame mannen te moeten missen, op wier tegenwoordigheid in de kamer zij grooten prijs stelde, wel is het getal erkende liberalen tot 38 verminderd, maar deze zijn toch altijd nog de meerderheid in de kamer, nog altijd zijn zij één stem meer dan de leden der andere partijen te zamen. Van de 39 leden, die voor de motie Keuchenius stemden, zijn 29 weder afgevaardigd, terwijl Keu- chenius zelf te Arnhem herkozen is. Het doel der ontbinding, de vernietiging eener lastige oppositie, is in weerwil van allerlei middelen niet bereikt. Nog altijd vormen de mannen, die regt en vrijheid voorstaan en geen constitutionele ketterijen dulden, de meerderheid, nog altijd kunnen zij, door eendragt sterk, veel goeds bewerken en vooral veel kwaads tegenhouden. Nog altijd zal ministeriele onverantwoordelijkheid niet geduld worden, en de stembus in dit opzigt geen lijkbus voor de grondwet zijn. Maar niet slechts de uitslag, maar ook de wijze hoe die ver kregen is, moet in rekening gebragt worden. Het is waar, de ministeriele partij is versterkt, niemand zal dit willen ont kennen, maar hoe is die overwinning behaald? De middelen zullen wij niet karakteriseren. Alleen betreuren wij het, dat mannen, die voor liberaal willen gehouden worden, zich te dikwerf maar al te zeer in hun betrekking geleend hebben om die middelen te doen gelukken, en alzoo getoond hebben hun 1 overtuiging te kunnen opofferen voor r:- behoud hunner betrekking. De voornaamste leden der ministeriele partij hebben zich aan een herstemming moeten onderwerpen, en hoewel herkozen, is dit niet gelukt dan door de hulp van bondgenooten, waarop het ministerie bij de ontbinding niet mogt rekenen. De anti-revo- lutionairen en katholieken hebben de herstemmingen beslist. Hoe lang zal dit bondgenootschap in stand blijven Spoedig i zal het blijken, als het bekend wordt, tot welken prijs de on verwachte hulp gekocht is. Met gerustheid kunnen de liberalen de gevolgen monsterverbond afwachten. De anti-revolutionaire partij alleen heeft reden zich over den .Het getal leden dier het hoofd dier partij is Ook is door de ont- ernstige verdeeldheid in die partij veroorzaakt, die zou er eene van de kwestie De te benoemen commissie zal zich bezig De in te eene scha deloosstelling wegens de schade, welke door de Alabama werd aangerigt. Doch deze punten zullen eerst nog door het gou vernement moeten worden onderzocht. Volgens tijdingen uit Montevideo is het leger der geal lieerden in den oorlog tegen Paraguay zoo goed als uiteen gegaan, deels ten gevolge der oneenigheden in het geallieerde kamp, deels ten gevolge der nederlaag bij Curapaïty. rigt is echter van paraguyaansche zijde afkomstig. Volgens de Army and Navy Gazette gelooft men alge meen, dat sir John Pakington, hoe gaarne ook de zeemagt met eenige zware gepantserde schepen wenschende te versterken, zijn igmerk niet zal kunnen bereiken, omdat bij de regering geene jaar te overschrijden, schuld bedroeg op 1 dezer 2681 millioen dollars; kist was aanwezig 130 millioen. De verkiezingen zijn allen rustig afgeloopen. Sherman zal in Mexico zoo lang blijven tot dat het gezag Juarez goed gevestigd zal zijn. De consul der vereenigde sta ten te Vera Cruz heeft den heer Seward berigt, dat keizer ^inlstè^unsiof voórbët Mim.uiliaan den 22» October de stad Mexico bad verlaten Parijs, 20 Nov. De instructie in de zaak der gearresteer- I den in het quartier latin duurt voort en levert, naar men zegt, ernstiger resultaten op dan men verwachtte. Het bestaan van een geheim genootschap is niet alleen bewezen, maar men heeft ook een volledig plan gevonden voor opstand, die in zekere gegeven omstandigheden zou uitbarsten. De verhooren zijn, zoo zegt men, aan den minister van justitie medegedeeld. Men i behoeft hierbij echter niet te herinneren, dat men telkenmale complotten ontdekt, wanneer men aan de natie of hare verte- genwoordigers eene of andere bevoegdheid wil ontnemen, wan neer het leger vergroot zal worden enz., gelijk ook thans weder bet geval is. De Patrie meldt, dat graaf Goluchowski, die tot gouver neur van Gallicie is benoemd, te Weenen is ontboden en zich niet weder naar zijn post zal begeven, omdat zijne benoeming de ontevredenheid der russische regering heeft gaande gemaakt en tot eene beweging onder de revolutionaire poolsche partij heeft aanleiding gegeven. Bij herhaling hebben de dagbladen er op aangedrongen, dat aan de soldaten zou worden verboden, buiten dienst hunne i wapens te dragen. Telkens gebeurt het, dat militairen, die voor hun pleizier uit zijn, bf onder elkander óf met weerloo- ze burgers twist krijgen en om die twisten te beslechten van hunne'wapens gebruik maken. Klagten daarover zijn ook bij herhaling bij de militaire autoriteiten aangebragt, zonder echter het door de burgerij gewenschte gevolg te hebben. Thans eindelijk heeft de minister van oorlog zich aan deze zaak laten gelegen liggen. Maar meen niet dat de minister een verbod heeft uitgevaardigd aan de soldaten, om gewapend te midden eener weerlooze burgerij te verkeeren. O neen, de minister heeft er zich eenvoudig f bepaald, aan het leger in herin nering le brengen, dat de soldaat zich nimmer bedienen mag van zijne wapens dan tegen de vijanden van het vaderlajgk- Omtrent den stap van de hertogin van Montpen/er bij koningin Isabella, om deze te bewegen nog bij tijds dtf gevaar-

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1