öhtnenlanö. Gemengde Bcrigten. Marktberigten. Burgerlijke Stand. neme* verkrijgen, del het eenige demarche doe, -wmvrdpor in Mier oogen zijne vredelievende gezindheid bijlen ton. Die demarche zou b.'v. kunnen bestaan in eeue nieuwe poging tot verzoening met Rome, op punten natuurlijk, waaromtrent ver zoening mogelijk is, zoo als: de douane, de ba lik, de gods dienstige aangelegenheden en zelfs de militate verdediging van het erfdeel van st. Petras. Wat generaal Fiearv te Florence beproeft, zal ue graaf de Sartives beproiven te'Rotne. ten onregte meHen sommige binden, dat geueraal Fieury reeds naar Rome is vertrokken. Indien' de generaal zich al naar Rome begeeft, zal dit eerst zijn wanneer de grondslagen gelegd zijn voor eeue verzoening tus- schen den paus en Italië, en zoo hel dan nog noodig is, dat de generaal de pogingen van den br. de Sartiges ondersteune. Wanneer deze nieuwe onderhandelingen slagen, zal de kei zerin afzien -van hare reis naar Rome. Zoo niet, dan zal de keizerin F.ugénie op hare beurt eene poging bij den paus wagen, om hem tot verzoening le stemmen. Zóó althans wordt onder de omgeving des keizers het reisplan der keizerin uitgelegd. Betreffende Mexico is nog niets met zekerheid bekend. Intusschen verdient het opmerkiug, dat de Pairie zelve, die zoo vlug was met hare demeutl's, thans zich ongerust tooDt over de amerkaansche fcerigteu, die nog door geen enkel feit zijn Gelogenstraft. Onder het publiek houdt het gerucht stand, dat Maximiliaan den 9° Mexico heeft verluien en 150,001) frs. voor zijne reis heeft medegenomen. Men voegt er bij, dat hij over Cadix zal terugkomen. Het eskader v n Toulon heeft nog altijd order om zich gereed te houden ree le kiezen, zonder dat de bestemming bekend is. Ouder de studenten der polytechnische school heerscbt eene ernstige agitatif, naar men zegt veroorzaakt door straf fen. die den jongelieden zijn opgelegd. La France zegt: De aankomst van generaal Castelnau en de houding der" ver. staten heeft eenige verandering ge brast in de aanvankelijke besluiten van keizer Maximiliaan. Hef zamenvallen van dit dubbele feit is hem toegeschenen den toestand geheel en al te veranderen. Vóór zijn vertrek op 22 oct. heeft Maximiliaan zijne volmagten verstrekt aau maarschalk Bazaine. La France voegt er bij, dat op grond van informafen. waarvan de bron niet verdacht is, als waarschijn lijk mag beschouwd worden, dat Maximiliaan naar Luropa zal vertrekkenmisschien zelfs is hij op dit oogenblik reeds vertrokken. Festb 22 November. In eene conferentie der Deak partij werd geconstateerd dat zij tie meerderheid had la den rijksdag; er werd besloten tot opiigting van een Deak-club. De acte der handelingen van de hongaarsch-eroatische de putatie .s gisteren aan den landdag te Agram overgelegd. Berlijn, 22 November. Gisteren is iti liet huis van af gevaardigden de algemeei.e discussie over de begrooting ge ëindigd Ken voorstel van den lieer Lasktr, houdende afkeuring der regering, omdat zij heeft bevolen den verkoop van den köln-niludener spoorweg zonder daarvau aau den landdag eeue voordragt ter goedkeuring in te dienen en strekkende om nog ten spoedigste daartoe over te gaan, is aangenomen met 129 tegen 122 stemmen. De minister van binuenl. zaken heeft een wetsontwerp ingediend betreffende de inlijving der aan Pruisen afgestane gedeelten van Beijereu en het groothertogdom Hessen. Vrijdag zal het huis vergaderen om te beraadslagen over de begroolingen der beide huizen van den landdag en over die der" ministerieu van binnen- en buitenlandsche zaken en van financien. 23 Nov. De kamer van afgevaardigden heeft de alge- meene discussien over de begrooting geëindigd. De minister van binneiilandsche zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot regeling der grensscheiding met Beijeren. Ji, de zitting der kamer van afgevaardigden hebben de beraadslagingen hoofdzakelijk gelt.upen over den door de rege- riiiG aungevraagden post van 31,000 thaier als geheim fonds. De"tniuis"er van binneiilandsche zaken heeft bij die gelegenheid verklaard, dat het ministerie wel is waar conservatief is, maar eene duurzame vereenigiug verlangt met de gematigde libera len. Hij verklaarde voorts, dat de regering homogeen is en dat alle geruchten omtrent verschil in den boezem van het ministerie ODgegrond zijn. Naar zijne zienswijze kan geene retrering zonder" geheime fondsen bestaan. Tot de bezoldiging vaa dagbladen dienen zij nietde dagbladen, die het ministerie ondersteunen, zijn geheel van de regering onafhankelijk. Na eene zeer levendige discussie werden de aangevraagde 31,000 thaler toegestaan met 146 tegen 123 stemmen. Florence, 21 November. De Italia zegt dat de regering een geëvetiredigd gedeelte van de pauselijke schuld zal op zich nemen, zoo als die wa« iu 1860. De achterstallige rente sedert 1860 zal worde-, geconsolideerd; alleen die van het volgende jaar zal ooutant betaald worden. De admiraal Per- sano zal den -l" december voor het liooge geregtshof alhier teregt staan. De-heer Ricasoli heeft beden den opinnryksohen gezant, baron v. Brack, ten gehoore ontvangen, GOUDA, 24 November. Naar men verneemt is drnderdag van bet garnizoen alhier een detachement van 40 manschappen uitgetrokken naar het uaburige Sluipwijk om den burgemeester dier gemeente te ad- sisteren in zijne pogingen om het onteigende en afgemaakte vee bij de begraving ook door het bijgieten van petroleum onbruikbaar te maken en alzoo het in dezen omtrek menig vuldige opgraven te stuiten. Z. M. heelt toegekend het bij besluit van 5 dec. 1851 ingestelde eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dieust bij de schutterijen aan H. J. Beusekamp, kapelmeester alhier. Z. Al. heeft aan J. B. Duisenberg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris le Boskoop, arrond. Leyden. Z. M. heeft bij besluit van woensdag den br. rar. G. C. J. van Reenen benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der staien-generaal gedurende het tegenwoordig zittingjaar. Bij de tweede kamer zijn op nieuw ingediend de ontwer pen, uitmakende de staatsbegrooting over het dienstjaar 1867; het ontwerp tot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in nederlandsch ludie (onveranderd); dat tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen en dat tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1866, beide mede onveranderd. Bij laatst genoemde ontwerpen is gevoegd eene memorie van toelichting nü. 2, waarin gezegd wordt, dat bij üe weder-indiening dezer wetsontwerpen de betrokken ministers roeenen zich voor de toelichliug te mogen gedragen aan den inhoud van de memorie, j welke bij die wetsontwerpen bij de eerste aanbieding reed- was gevoegd, en van de met de vorige tweede kamer daarove» ge wisselde stukken. Zij wijzen verder op den zeer spoed ver- eischenden aard dezer voordragt. Bij hoofdstuk 111 der staatsbegrooting is gevoegd eene nota van wijzigingen met de daarop betrekkelijke toelichtiug. De wijzigingen staan in verband met het wegvallen der missieu te Frankfort cn in llanover en het verhoogen der bezoldiging van den minister-resident te Stockhiilm. In de zitting van de tweede kaiuer ucf buutn—geücfaiu van donderdag heeft de heer van Reenen het presidium aau- vaard met eene redevoering, waariu gewezen werd op het ge beurde, op het gewigt van het oogenblik, op de handhaving i' der grondwettige instellingen en kalm en bezadigd overleg. De heeren van Blom, Stieltjes en de Lom de Berg zijn na beëediging heden toegelaten. Ingekomen zijn 20 ontwerpen van wet, meerendcels reeds in de vorige zitting aangebodenvoorts de oost-indiache be grooting 1866 en de west-indische voor 1867. Nopens de verkiezing van de heeren Bieberstein en Sonibretf stelt de com missie voor de stembriefjes te doen overkomen en de zaak te onderzoeken. Zaturdag a. s. zal hierover eene discussie plaats hebben. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Thor- becke, Storm van 's Gravesande, Fransen v. d. Putte, de Raadt en J. K. v. Goitstein. Tegen zaturdag a. s. is ook aan de orde gesteld de discussie over de geloofsbrieven der heeren Yerheijen cn Haffmanns, zoomede de vaststelling van een roos ter van aftreding. Bij koninklijk besluit van 11 nov. 1866, n°. 18, iS op het verzoek van de heeren H. W. J. C. owaan en W. H. van Heijningen, beiden wouende te 's Gravenhage, als gemagtigden der gez.ameutlijke oprigters van de te 's Gravenhage te vestigen naamlooze vennootschap „Nederiaiulsche luieruatiooale Spoor weg- en Havenmaatschappij," goedgekeurd de acte van oprig- ting van die vennootschap, van 28 april 1866, en eene nadere acte, houdende wijzigingen in de eerstgemelde, van 24 october 1866, onder voorbehoud dat in de spoorweglijn van 's Graven hage naar Utrecht, vermeld in art. 4 der acte van oprigting, begrepen is de zijtak naar Leyden, ofschoon in dat artikel met uitdrukkelijk genoemd, en zulks in overeenstemming met de voor deze onderneming verleende concessie. De verkiezing te Groningen door het aannemen van be mandaat te Assen door den heer Thorbecke, is bepaald op dec. en de herstemming op 18 dec. Bij gelegenheid der benoeming van den heer Bicn van IJsselmoude tot lid van de tweede kamer heeft de nederU zendings-vereeniging te Rotterdam ee gift van 1000 on - vaneen. Na de houding der conservatieven en anti-revolutionairen in den jongsien verkiezingsstrijd besproken te hebben, geelt f Friesebe Courant de volgende raadgeving aan de liberalen: „Wanneer er eens een congres gehouden treril van voor stander» der liberale beginselen, wanneer er een centraal comité van bevordering des- belangen van de liberale partij werd gekozen, een comité, dat voorlichtte, voorlichting uit de districten ontving, dat zich belastte met de verspreiding van stukken, betrekkelijk de bevordering van volksvoorlichting en verspreiding van geschriften tot opwekking van den publieken geest, wij gelooven, dat zulks eene aaneensluiting van de voorstanders der liberale beginselen zeer gunstig zou werken, en dat bij eene volgende verkiezing de stembus heel andere dingen zou spreken dan zij nu gesproken heeft. De Goessche Courant zegt Er is lang genoeg over de verkiezingen gesproken en ge schreven, en wij gelooven dat het publiek, van elke rigting, zich verheugt, dat er nu weder eens aan andere zaken zal worden gedacht. Wij zullen dan ook het voetspoor van andere bladen niet volgen, die zich nu verdiepen in berekeningen omtrent de sterkte der partijen, en al vast beslissen over de rigting der nieuwe leden, alsof niet de meesten van hen slechts gekend waren uit de aanbevelingen, die zij met de Holloway pitl-n gemeen hadden. Maar voor wij de treurige periode, die geheel onitoodig en zeker niet in 's lands belang zooveel agitatie verwekt heeft, voor goed sluiten, slaan wij nog een vlugligen blik op de uit komst en op de gevolgtrekkingen, die zich daaruit laten maken. Wij staan allereerst voor de bedroevende ervaring, dat in vele districten het kiezersvolk nog op een zeer laag standpunt staat, en inderdaad met roedelijden moet worden beschouwd. Het bewijs daarvoor vinden wij iü de wijze, waarop in menig distriet de uitkomst is verkregen. Kiezers, die zich de zotste ongerijmdheden op den mouw iieleD spelden, zijn er bij houpen geweest, en indien hunne stemmen de uitdrukking zijn moeien van den geest der natie, dan zou men haast gaan gelooven aan de verzekeringen van het Dagblad, dat de natie doof is, droomt, slaapt, enz. Hier lieten zij zich, als kinderen, trotsch maken op een prentje, en gelukkig in dat bezit, waren ze voor alles te krijgen. Ginds maakte men gebruik van hunne ott- noozelheid ën liet ze aan gouden bergen geiooven, als ze maar deden wat de koning gezegd had, waarbij dan den koning alles in den mond gelegd werd, wat de leiders hem gaarne lieten zeggen. Overal werd het fanatisme greiig gebruikt, om de ge moederen te roeren en te kneedeu, en als een Godswerk voor- ^esiein. wat pariBsauaers nuw. i "3 en bedrog zochten le bereiken. Nog nooit zeker had onder ons eene verkiezing plaats, waarby men de kiezers zoo heeft gefopt en zij lieten zich foppen als de onuoozelsten onder de onnoózêlên. Ja, velen zelfs, bij wie men eeuig denkbeeld van 's lands belang, bij wie men ten minste gezond verstand en eerlijkheid van beginsel zou hebben ondersteld, gingen zoo koen mede en waren met zich zeiveu zoo ingenomen, alsof ze waar lijk nu niet juist toonden, dat ze of nog niets er van begrepen, of door hunne houding een gek figuur maakten. Laat het zich al verder niet ontkennen, dal de liberale partij groote verliezen geleden heeft, wij zouden dit minder betreu ren indien de verslagenen overal waardig waren mpiaeeerd. Maër in hunne plaats traden, ten deele althans, meitschen, die wel hemelhoog zijn opgevijzeld, maar van wie men letterlijk niet één antecedent bijbrengen kan, waardoor hunne aanbeve ling wordt geregtvaardigd. Voor het oogeoblik achten wij den toestand niet bemoedi gend het vooruitzigt niet helder; met omdat men aan de liberale partij schade toebragt, want het beginsel zat sterker zijn dan de tegenstand, maar omdat men zoo weinig begrip toont van ware liberaliteit, omdat zoo velen, die ui dezen moesten beslissen, zich op allerlei wijze bij den neus lieten grijpen, ett omdat men 's lands belangen toevertrouwt handen van de zulken, wier eenige aanbeveling is, dat zij met veie woorden aanbevolen zijn. j^en jeest in de Nieuwe Goessche Courant, het orgaan der openhartige anti-grondwetsgezinden „In de openingsrede van de tweede kamer door ZLx. den heer minister van justitie uitgesproken, worden de roode re publikeinen c.s. aangemaand zich voortaan binnen tie grenzen van haren werkkring le bepalen, daar zij bij gebreke van dien, dan weer kans hebben om als ondeugende jongens naar huis gezonden te worden, „Irobatum est. Het water is tengevolge van geweldige regen- en hagel- buijen zoozeer gewassen dat allerwege groote overlast is ont staan Onder Delfland zijn de anders verzonken landerijen nog boven water gehouden, omdat het doorlaten van water ut den boezem bij sommige gelegenheden kon worden voortgezet; n Rijnland hebben zich in polders meeren gevormd, hoedanig de landlieden zich itt de laatste jaren met herinneren. Uithoofde de wind vu.keerd bleef om te Katwijk te spuyen en het steeds zwellende buitenwater eene geduchte hoogte heeft bereikt, wor- den ue polders belerouerd ui* te malen en treft alzoo Rijnland, plaats en gesteldheid in aanmerking genomen, het ongunsti ger dan Delfland. Sedert de droogmaking van het Haarlem mermeer behoorde het ouder de zeldzaamheden meer dan een dag het water op maalpeil te hebben. Uit den Tielerwaard wordt geschreven In deze kwartieren hebben de veldmuizen veel schade aan- gerigt, zoodat sommige korenvelden zeer weinig hebben opge leverd. Vele polders wriemelden van de muizen nog slecht* 3 weken geleden, vooral ook in de omstreken van Tiel, zoodat de landlieden het winterkoren niet durfden uitzaaijen, overtuigd dat het terstond zou verslonden wDrden. Sedert zijn de muizen gaandeweg verminderd, is er veel bezaaid, en staan de akkers over 't algemeen ?r\j gunstig, 't Oliezaad is echter meest mislukt. Den 3 dec zal te Londen eene processie van een millioen werklieden gehouden worden ter bevordtring der reformagitatie. De quarantaine voor bet vee uit het buitenland ia in Engeland op nieuw voorgeschreven. De groote waskaarsenfabriek te Cureghein 13 grootendeels afgebrand de schade bedraagt ruim 300,000 fr Te Weenen rijn de ratten geheel uitgeroeid door h*-t desinfecteren der riolen met ijzervitriool. Te Odessa ziju meer dan zes millioen hectoliter» graan teu uitvoer voorhanden. Uit Egypte zullen dit jaar drie milhocu centenaars katoen uitgevoerd knnnen worden. Het aantal prnisische ambtenaren var de telegraafdienst te Frankfort zal van 120 op 140 gebragt worden De batik te Madrid beeft het discoDto verlaagd tot op 7pCt. Het beigische legioen in Mexico heeft weder zwaar verlies geleden. In ierlaüd ducht men nog altijd een aanval der auierikaansche feoians. Üe over-*roomïngen in het noorden van Eugelanu veroorzaken voortdurend enorme schade en verscheidene personen hebben daarbij het leven vt-loren De uitvinder vaa bet naaldgeweer, von Dreyse, 80 jaren oud, Aeeft den koning van Pruisen een geweer van nieuwe constructie aangeboden Te EdinUorg is eeue reformdemonstratie van 40,000 personen gehouden. Thiers zal in de wetgevende vergadering de vermindering der iccijosen voorstellen. De hauoversche officieren willen beproeven opgeujinen te worden in het gereorganiseerde saksische leger. De pru'sisch; helden zullen eene vereering in de hand bekomtu. Pruisen wil niet 1 julij 18C7 het briefport verlagen. Het 1 a>teel tJlucksburg bij Flensburg zal ingerigt worden tot eene militaire school San 1 jan1 nov dezes jaars zijn te New-York over zee aangekomen 202,440 landverhuizers. Men beweert dat de toestand van keizerin Charlotte hopeloos is. Uit Posen en Pommeren vermeerdert *oortdure«d de landverhuizing naar Amerika. Zwitserland wil het doorvoerregv op de graucu drwutUef afschaffen. In February begiunen de Verkiezingen voor het noorddnit- sche parlement. Op den spoorweg in aanleg au Haarlem naar litgeest heeft een treurig ongeluk plaats gebad, door het losraken van een land wagen, waardoor eenige arbeiders deerlijk gekwetst werden. De onder koning van Egypte heeft 11. zoudag het parlement geopend. Napoleon en vou Bismarck zijn officieel beter, maar blijven office us ziek. Europa onderhoudt thans 3,SUi»,0U0 soldaten, die jaarlijks minstens drie en etn half duizend millioen kosten. ï>e vermeerdering sedert 1820 bedraagt 25UpCt. GOUda, 22 Nov. Tarwe ruimde tot vorige prijzen lang zaam op, gerst ruim prijshoudend. Tartte Poolsefte per 2400 kilo 415. Roode Kleefsche 408. Zeeuwsche per mud nieuwe 10.80 a 11.75. dito oude 11.30 a f 13. Rogge 7.30 a j 7-40- Gerst winter 7.25 a 8.00, dito zomer f 5.80 a 6.90. Haver korte f 4.00 a f 4.90. Dito lange 2.90 a ƒ3.75. Boekweit. Fr. per 2100 kilo 210. Noord- i brabantsehe 215 a 220. Bruine boonen 12 a 16. j Heden was de aanvoer van schapen niet onaanzienlijk, i maar de haudel was niet levendig. Varkens en biggen met ruimen aanvoer waren lager in prijs; vette varkens golden van 21 a 25 c. per 5 ons. Kaas aangevoerd 33 partijen 25 a 31.50. Goeboter 1.20 k 1.40. Weiboter 1.10 a 1.20. GOUDA. Gkbohen: 20 Nov. Auna Anthonia Helena, andera G. P. Eilers rn A. J Steenland. Jan, ouders G. Jonker en A. M. Hornes. Johanna Barbara ouders G. Klaren en B. van der Kleijn. 21 Johanna, ouders C. Schoonderwoerd en J. J. van Gelderen. 22 Maria Helena, ouders D Post en G. Splinter. Cornelia, ouders J M'ijuuburg en N. Vin gerling. Elizabeth, ouders N. van Herturn <u E. Tan der kleij. 23. Bastiaan Anthonius, ouders G. Zegers en M. deu Boer. OveslsdeK: 20 Nov. CL Streefkerk. 31 - 21 C. Verkleij, 9 w. 22. A. M. Verhoef, 22 m. H. ven Rnede, w. J. de Groot, 17 m. J- Roosendaal, 3 a. J. J san Letuatn 47 J. i 23. S. M. Everling, 3 m. Gehuwd: 21 Nov. J. Snaterse en A. Verkerk.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2