Öinnenlnnö. Gemengde Berigten. Uitverkoop. Burgerlijke Stand. Openbare Vrijwillige Yerkooping HUIS met SCHUUR, Nov l)c commissie uit het huis van afgevaardigden, in wier banden gesteld was het voorstel, betrekkelijk1 de dota- tien aan generaals, beeft besloten aan het hui9 voor te steden de verdere zittingen der commissie in het geheim te houden. Onder de afgevaardigden circuleert een schrijven van den beer von Bismarck, waarin deze verzoekt dat zijn naam niet, op de dotatie-lijst gebragt worde. Het voorstel der commissie voor de dotatien is, na door dan heer Frenzel bestreden te zijn, door het huis aangenomen. Verder is aangenomen het ontwerp van wet tot regeling der grondbelasting. Rome, 23 Nov. Het Giornale di Rorna, wijzende op een artikel van den franschen Mouiteur van 21 dezer, zegt, dat de uiterste partijen worden aangehitst door de circulaire van den minister Ricasoli, waarin deze het laat voorkomen alsof het burgerlijk bestuur van den paus iu tegenspraak is met den voor uitgang en de beschaviug, en waarin hij verder zegt, dat het itatiaansch gouvernement bereid is tot het verstrekken der noo- dige waarborgen voor de vnjheid en onafhankelijkheid van deu paus, doch welke waarborgen slechts zoudeu dienen om het wereldlijk bestuur van den paus te doen berusten bij het ko ningrijk Iiaiie. Het romeinsche blad maakt daaruit de conclusie op, dat de paus gelijk heeft met op zijne hoede te zijn en deu valschen ijver af te wijzen, waarmede hem van alle kanten verzekeringen we. Jen gegeven, die niets anders zijn dan uit vloeisels van ieugeu eu huichelarij. GOUDA, 2S November. Wij herinneren den kiezers vac de kamer van koophandel, dal dit j nir aftreden de heeren T. P. 1 irulv, B. van Galen, W. D. de Lange Jr., W. Huugeudijk en P. Goedewaagen, en dat de verkiezing zal plaats hebben op vrijdag den 30,tra november van 10 tot 1 uur. De heeren Roobol, Tjasink en Peeters, directeuren van den stads-schouwburg te Amsterdam, zijn voornemens om bij ge noegzame deelneming gedurende den winter, alhier vier too- neelvoor^tellingen te gevea. Zij zuilen hunne keuze vestigen op de beste en nieuwste stukken, waarin hunne eerste en bij on< gunstig bekende artisien zuilen medewerken. De voorstel lingen zullen plaats hebben zoo mogelijk des dingsdags in het locaal „Nut en Vermaak/' De prijs bij abonnement voor de gezamentlijke vier voorstellingen is 5 per persoon en op den avond de/ voorstelliug zelve 1.50. 2e rang of boveugalerij 60 cent. Voor het eerst zullen zij ten tooneele voeren het zeer gunstig bekende stuk, „de regtvaardige overwinuiug", terwijl zij tot nastuk bestemd hebben, „een man die te veel gekoesterd wordt". Aan de huizen zal eene lijst ter iuteeke- ning worden aangeboden, tervijl de teekening ook kan plaats hebben bij deu kastelein der sociëteit „de Reünie". AVij sporen hen, die liefhebbers zijn van ecue goede comedie aan, om van deze gunstige gelegenheid gebruik te maken. Eergisteravond is alhier, door de politie, in een logement aangehouden A. H. A. A. Stutzer, die vroeger ter zake van diefstal een jaar cellulaire gevangenis onderging en dienten gevolge vervallen was verklaard van deu militairen stand; deze persoon had onder bedrmgehjke vourge.'ens getracht bij onder scheiden horologiemakers en goudsar-deu alhier horologien en andere voorwerpen zonder geld te doen afgeven, hetgeen hem echter niet is gelukt. Iu de zitting van de tweede kamer is zaturdag de heer Godefroi beeedigd. Na langdurige discussie is besloten tot de toelating van den heer Verliepen, met 44 tegen 19 stemmen, en van den heer HaiFraans met 55 tegen 9 stemmen. Nopens de toelating van de heeren de Bieberstein en van der Maeseu de Sornbreff is besloten tot het opvragen der stembriefjes, ter fine van onderzoek, met 42 tegen 21 stemmen. Iu de zitting vau m tandag is de gewijzigde begrootiug vau oorlog voor 1867 aangeboden. Voorts is ingekomen eene aanbevelingslijst van zes personen voor een lid van den hoogeu raad, en eindelijk is overgegaan tot het bij loting opmaken van den rooster van aftreding voor de leden der kamer. Van onze twee afgevaardigden moet in löGS aftreden de hr. Hoffman en in 1870 de hr. de Brauw. Aan de tweede kamer der staten-generaal is de ge wijzigde begrGoting voor het departement vau oorlog voor 1867 ingekomen. De kaders der infanterie zuilen eene ver meerdering ondergaan. Tot de opheffing van het vijfde rege- meut dragonders is besloten. De veld-artillcrie zal met drie compugnien worden vermeerderd. Bij de vesting-artilllerie zul len de depots vervallen. Het corps mineurs en sapeurs zal met eene compagnie worden vermeerderd. De gewijzigde or ganisatie strekt, om de troepen op het spoedigst naar een of ander bedreigd punt te kuunen dirigeren. De opheffing der vestingen Maastricht, Venio, Ylissingen, Bergea-op-Zoom ea fprt Bath ia voorgenomen. Een nader voorstel zal aan de kamer wordeu aangeboden voor de verbetering van de werken tot verdediging van Am sterdam, zoowel wat betreft de nadering der hoofdstad door vijandelijke schepep van den iawt der Zuiderzee, als ten op- zigte van de toegangen aan de landzijde. t De minister van binnenl. zaken heeft by circulaire aan da commissarissen des kouings in de provineien medegedeeld dat aau de veelvuldige aanvragen om, hetzij kosteloos, hetzij tegen betaling, wapenen uit 's rijks magazijuen in eigendom te verkrijgen, niet kan worden voldaan, maar dat, cm zooveel mogelijk te gernoet te komen aan de pogingen van hen die tot verhoogiug van 's lands weerbaarheid wenschen mede te werken, van wege het dep. van oorlog van tijd tot tijd eenige parujeu voor het leger ongeschikte, doch voor oefeningen nog zeer bruikbare ^geweren, bussen en karabijnen in het openbaar zullen verkocht worden. De commissaris des konïngs in de provincie Zuid-Hol- iaud heeft den 23sten dezer de volgende circulaire aan de gemeentebesturen gerigt„In verband met mijue circulaire vau deu 19den dezer, heb ik de eer UEd. te berigten, dat de heer G. J. Hengeveld, door mij geraadpleegd over de middelen, waardoor een einde zou kunnen worden gemaakt aan de op vele plaatsen beproefde weder opdelving van ten gevolge van veetyphus begraven runderen, mij ouder üagtee- kening van 22 dezer het volgende heeft te kennen gegeven: „Het komt er voornamelijk op aan, dat de huid met lange, diep in het vleesch dringende sneden wordt ingekorven, die vervolgens worden veroutreinigd met eenige stinkende, klevende en, kan het zijn, wegvreteude stof." De heer Hengeveld geeft verder iu overweging, eik begraven rund, na veelvuldige in kerving, te verontreinigen met vijf ned. kanuen koolteer. De commissaris heeft verzocht voortaan dienovereenkomstig te handeleu. Wij ontleenen aan de N. Dir. Courant het volgende welgeschreven stuk over „de maatregelen tegen de runderpest": In langen tijd hebben wij geen enkel woord meer gezegd over dit onderwerp, omdat wij overtuigd waren dat de gehee'e quaestie in plaats van zuiver wetenschappelijk en practisch, zoo als het behoorde, meer als een politieke qusestie behandeld werd. "Wij zijn steeds van overtuiging geweest dat, al werden er wetten gemaakt om het zieke en verdachte vee te onteige nen en af te maken, zij niet heipen zouden; omdat er moeijelijk de hand aan te houden was en men er tegen op zou zien ora er de hand aan te houden, en tevens oindat de kwaadwil ligheid zoo groot zou zijn, dat alle maatregelen illusoir zou deu gemaakt wordeu. W y heöben onze overtuiging voor meer dan een jaar rond uitgesproken, alle maatregelen en wetten helpen niet, als de boereu niet verkiezen mee te werken; de ziekte verspreidt zich dan toch. Het mogt ons toen niet gebeuren, dat het blad de Runderpest enze beschouwingen juist en onverminkt wilde weer geven, wij spraken niet in zijn geest. Op die gronden alleen hebben wij het afmaken bestreden en op geen andere, al vonden wij dat sommige argumenten door de boeren aan gevoerd nog wel eenigzins geldig waren. De godsdienstige bezwaren hebben wij gelaten voor wat ze zijn, iu ouze over tuiging niets anders dan een vernis om eigenbelang te bedek ken; maar hoe dit alles ook zij, wij zijn een jaar verder, wij hebben nu een ander ministerie, het ministerie dat alleen leeft en werkt voor het heil en welzijn van Nederland, dat een einde aan alle pest van liberaliteit en van runderen zou ma ken, voor wiens krachtige haud de kwaal wed wijken zou, wie weet door welke bekende en geheime krachten, en nu juist, nu zelfs dat de verkieziugeu zijn afgeloopeu en er geen een reden meer bestaat om niet krachtig de hand aan de wet te houden, nu breidt zich de ziekte meer en meer uit in andere pro- - vincien, ook in Friesland en Gelderland en zij verdwijnt niet achu-r de aangegeven lijn van afmaking. Vraagt men ons, of de maatregelen krachtig worden ten uitvoer gelegd, wij spreken liefst ons oprdeel niet uit; maar wij wijzen op liet feit, dat door den onwil der eigenaars, de ziekte zich bepaald verder verspreidt. Wij zeggen door den onwil der eigenaars, niet door gebrek aan surveillance, want hier mogt de eene helft van de bewoners haast wel de andere surveilleren. Die surveillance is onmogelijk, zoo als ook blijkt uit al wat dezer dagen met het opgraven geschied is. ^an alle kanten hoort men van opgegraven dieren. Voor een paar dagen zijn bier nog een menigte buiden aangehouden, waaraan duidelijk te zien was door de inkervingen, dat ze van afge maakte diereu afkomstig waren, en om nu niet eens te spreken van het zieke vleeseh, dat binnengesmokkeld wordt, zoo is het ieder duidelijk, dat de runderpest zoo niet zal ophouden, maar steeds verbreid zal worden. De mannen van de afmaking op wetenschappelijke maar theoretische gronden hebben nu een ministerie naar hun hart, een minister vaa binnenlandsche zaken en een van justitie, die heel wat durven- welnu hoe komt het nu, dat in een tijd des jaars dat de verspreiding der ziekte zooveel minder is, door dat de beesten op stal zijn, de runderpest zich toch uitbreidt? Is het geen zaak dat men, na dat alles gezien, gewogen en geoordeeld te hebben, nog eens de vraag stelt; doen wij niet dwaa9 om zooveel geld van staetswege te betalen, voor iets dat toch niet helpt en dat zoo goed zou gaan bij een volk dat goed wilde en zijn oordeel gebruikte, maar dat nooit iets helpen zal bij ons volk, dat door allerlei lieden wordt opge stookt om zich tegen verstandige maatregelen te verzetten De natie moet schatten opbrengeu om eenige kooplieden, die op niets dan voordeel zien, te betalen er. geld te laten verdie nen. Echt Nederlandsch Ook leest men nog in diezelde Nieuwe Utr. Courant Wij vernemen dat er een groot detachement militairen te Westbroek en Achttienhoven gekutneu ia, en dat er weder ver scheidene arrestadën hebb.n plaats gehad wegens het opgraven vau aan de runderpest gestorven dieren. Wij verwonderen ons, dat men nog tot zulke nrrestatiën overgaat onder dit ini- ninisterie „dat den Heer vreest," da toch de runderpest een straf Gods is, die deze gearresteerden slechts ecu weinig ge makkelijker in de toepassiug maken, door ze zooveel mogelijk te verspreiden. Bespottelijk ook is het, hoe de leer van schadevergoeding en afmaking op sommige plaatsen wordt toegepast, en hoe wij j eigenlijk alles betalen moeten, wij inwoners der stad Utrecht voornamelijk, ah betalende ongeveer 2/s der provinciale lasten. Er gaan uit her prov. gouvernementsgebouw v«n Utrecht twee derlei stemmen, die van den commissaris des konings om af te maken en die van den heer Bernhardi, die dat eeu hemel tergend iets vindt, dat de liberalen en modernen op hun orood krijg? i, omdat de brave man anderen daarvan niet durft be schuldigen. Wij st in hier aan zijn zijde en wij zijn ook te gen het afmaken, dat wel het eenige afdoende middel ismaar dat zoo toegepast en bij den onwil der boeren niets ter wereld geeft, dan dat wij de kosten betalen voor het grootste gedeelte. liet hoofdbestuur der orde van vrijmetselaren heeft beslo ten, in overleg en goedkeuring der afgevaardigden van de loges, om hec beschermheerschap over het op te rigten opvoe dingsgesticht voor kinderen van overleden minvermogende vrij metselaren aan te bieden aan Z. K. H. prins Ircderik, dat door de .en welwillend is aangenomen. Dit gesticht zal met voor kennis en goedkeuring van hoogstd. gemalin wordeu genoemd: Louisa-stichtingreeds zijn daarvoor aanzienlijke sommen bij- eengebragt, terwijl dezer dagen door een niet-vrijmetselaar le 's Hagp, den heer G., daaraan is gelegateerd f 20,U00, waarvan de helft nu reeds voor de oprigting van het gebouw is dis ponibel gesteld, terwijl de tweede helft moet worden belegd in 3 pCt. inschrijving, rente op rente, gedurende 50 jaren ora duu eerst ten dienste van het gesticht beschikbaar te worden gesteld. Onder het opschrift „invopr van hollandsch vee" leest men in hét antwerpsch blad I'Escaut het volgende: In de zittino" der kamer van afgevaardigden heeft de minister van binnenlandsche zaken, in antwoord op eene interpellatie van den heer de Laet verklaard, dat er onmiddellijk een onderzoek zal wordeu ingesteld omtrent de kwestie of de invoer van vleesch of van "geslagt vee langs de nederlaiidsche grenzen kan worden toegelaten. Wat nu zonder het minste gevaar in En geland geschiedt, kan zeker in geenerlci op/.igt eenig bezwaar voor Belgie opleveren. De koning van Dahomey (Afrika s westkust) heeft weder een groot incnschenoffer gebrngt. \olgens brieven uit Ligos vau 10 dezer was hij voornemeus ten strijde te trekken tegen de Ashantijnen, en om zich de welwillendheid der goden voor zijnen veldtogt te verzekeren, liet hij twee honderd meuschen slagten: de derde dusdanige gruweldaad in dit jaar! De gewaardeerde producten der pruisische industrie mogen niet achterlijk blijven bij de engelsche en fransche. Wanueer •de Hoffsche malz-praeparatenhet malz-extract, (gezondheids* bier) en de malz-gezondheids-chocolade neg voortgaan, niette genstaande zij algemeen bekend zijn en zoowel door genees- ïnrigtingen ais door de doctoren in hun privaat-praktijk als alledaagsche genees-, voedings- eu versterkings-midde)en aan gewend worden, dankzeggingen eu dankbetuigingen openbaar te maken, zoo wordt daarin de door Engeland en Frankrijk ingeslagene en tot bevordering der industrie nuttig bevonden weg vervolgd. Hiernevens plaatsen wij de volgende nieuwe brieven, toe gezonden aan den hofleverancier, den heer Johann Uoff te Ber lijn, Neue W ilhelmstrasse en aan deszelfs centraal-depot te Amsterdam. Ik zeg u hiermede mijnen hartelijken dank, want uw malz- extract heeft mij, na een gebruik van vier weken, weder zoo ver hersteld, dat ik nu weder regt gezond en v.olijk beu, enz. J. BEYEN, kon. garn.-kirchhofs-inspecteur te Berlijn. Het Hoffsche malz-extrac' is een goede drank en zegen voor bet mensebdo®. Wed. I)E SJOUW, te Utrecht. Door bloedspuwing verzwakt en dikwijls nog inweudige pijnen lijdende, kan ik niet n daten de geneeskracht van uw malz- extract te roemen; mij heeft het uitmuntend geholpen. J. TERLINGEN, te Utrecht. Eere wien eere toekomtHet Hoffsche malz-extract heeft mij genezen van mijne maagpijnen, waaraan ik sedert jaren lijdende was. MARIA LANGLORDA, te Utrecht. Voor inliggend geld verzoek ik van uw malz-poeder. Onze kleinen lijden allen aan hoest en verkoudheid. Daar het poeder mij zoo voortreffelijk geholpen heef', hoop ik, dat het deu kin deren ook goed mag doen. F. HIKSCH, in Zedeniek. De raalz-ge7''ïdheids-chocolade, die om hare h .i ensewone voedzaamheid en ora haren zeer aangenamen smaak ..evens het malz-extract gebruikt wordt, verhoogt de versterkende werking van laatstgenoemden drank en werkt kalmerend op het bioed. Van de wereldberoemde gepatenteerde Johann Hoffsche malz- fabriekaten malz-extract-gezoudheidsbier, malz-gezoudheids- chocolade, borst-mulz-suiker, borst-malz-bonbons, enz. zijn de depots gevestigd te Amsterdam, O. Z. Voorburgwal, J 342. Spoedig waren 20 millioen ponden sterling ingeschreven voor de rus- sische leentag van zes inillioen. De iet-ziekte is iu de vorige week op drie plaatsen te gelijk uitgebroken in de Neder-Betuwe. Een groot aantal feuiaus is weder op verschillende plaatsen in letland gevangen genomen. Servie vraagt de/tllde regten als verleend ziju aan Kü"teuie. De nieuwe oostennjksche muutbilletten van 1 zijn even als de fransche assignaten zonder nummer ei» dus zonder coutrole. De Zwit sers willen tien nnllioen fr. uitgeven voor nieuwe geweren en nieuw geschut. la lerlaud is de oogst buitengewoon overvloedig geweest, ook het vee is met yUÜ.OOU stuks vermeerderd. \an 11 17 nov. zijn aangetast in Zuid-Holland 509, in Noord-Holland 11S, in l trecht 968, totaal 1595 runderen en in Eugtlaud 2 stuk-. J>- siad Wetnen zal 25 inillioen leenen voor werken van opnhaar nut I "it Corfu meldt meu groote overwinningen door de Candioteu oj» de Turken be haald. De hongaarsche oppositie weigert te beraadslagen, zoolang h«t ministerie niet is benoemd. De opstand iu birrnan is geëindigd De russische regering laat 162,000 geweren veranderen in achttrlaadge- weren. Jn Veactie zijn de verkiezingen uitgevallen ter gunste vau de "ematigde partij. De landerijen iu Noord-Holland wordeu tot aan- lijk 1-gere prijzen verkocht. Maximiliaan heeft reeds uit Mexico zijn geld vooruit gezonden. De paus zou keizeriu Eugenie persoonlijk op htt kersfeest naar Rome genoodigd hebben Ruim 15000 Noord-8lees- vvijkers vragen bij adres den weüerafstaud aan Denemarken. GOUD A. Geboren: 24 Nov. Cornelia, ouders X. Boer en J. P. van Wyk. Cornelia, ouders C. Nieuw veld en C Boot. 25 Paulus Gerardus, oudera F. T. Scharleman eu W. Houwel. Hubertus Gerardus, ouders H. Kabel en A. A. van der Veer. Joseph Mariuus, ouders F. A. Deierkauf en M. G. Hofmeester. 26. Larnbertus, ouder» W. F. Schwartz en E. J VVajon. ester Geertruida, ouders G. van der Laar en G. Groe- nescbeij. Overleden 26 Nov B. Stolwijk, 10 m. Bevallen van eene dochler: G. GBOENESCHEIJ, geliefde eebtgenoot van G. van der LAAR, Jr. Goeda, 26 Nov. 1866. Door finale kwitering worden alle ar tikelen, bestaande uitsluitend in FIJNE GAT.ANTERIENwaaronder zich zeer geschikte CADEAUXen SURPRISES voor het St. Nikdeaasfeest bevindenwelke ver beneden fabrieksprijzen zullen worden uit verkocht. A. B. van LEER. van ten ERVE en verderen GROND, staande en gelegen atvfl de Zuidkade, binnen de Ge meente ZuidWaddihxreenop VP1JDAG den 7en DEC KM B KR 1S66, des voor middags ten 11 ure, in het Raadhuis der Gemeente nan de Brug. Die nader onderrigiing begeerenge lieven zich te vervoegeu ten Kautore van den Notaris MOLENAAR, te Zuid-Wad- dinxveen.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 4