I I 1866. Zondag, 2 December. öuitcnlaniL 1 esten 48SC Affecten. Overzigt. i BI 70V* Uitgave van A.. SCHE /VOL- len. 777, 84’/, 88 1RINKMAN. 747,. 1 1*>7. naar zijne onbewimpelde leer bij gunst ver- t vermoedt dat Stephens spoorv. egen v«i!1p ppn P 485/i« 30>/4 3O»/16 70>/« 6 6 GOUDSCHE COURANT. Lange Tiendeve DE 187 44 zes voor R ALOM 41'/, 923,; Gebleven koers. 54 74»/W 16»/M D. n«. 80. 187 437. ING. ,E. T. DE. regterbeeo, dat 4 oumiddellijk gebruikt. Ook chteloos waren geheel en al leert! bij G. F. GOUDA, met eene hoeveelheid ian a contant. INEVER 463/to dem a 477/]Q °/a 2de soort (Mout- in 62“ centsinl. °/o Per kan 67 dere sterkte naar I I en een eens roeren in Maar -t.: BRINKMAN. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,— franco p. post/2,25. Advertentiën vaa 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. L ig 27 November. Hoogste koers. 54" 64 867. IHNI1DER, ntsvrouw. alle Jicht- eu Anti-Rbeuma- ie a 35 en 70 eu preparaten bijiondere aan- in voornoetnde verschillende aan de berigten uit Candia. en toch blijkt, dat de strijd De prijs der Advertentie. va.i éen tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 CeuJ. Buitengewone letters morden berekend plaatsruimte. '1 |-|wr - - San de confervytief, omdat hij een ander doel heeft, bet behoud Iran het bestaande quand mèmezijn beginsel is niet leven en vooruitgang, maar stilstand en dood. Zij mogen zamenspan- nen, dat doen geen echte liberalen zij mogen een adder in den boeiem koesteren, die hen later teu .erderve voert. De hulp der auti-revolutionairen zal gevolgen voortbrengen, ^uarroor zij terugschrikken. Is de schrandere Groen toch al- tqd duister, gevend en nemeud, aaijend eu krabbelend, een pot met twee ooren, de vruchten van zijne bemoeijiugen worden kenbaar in veie teekeneu des tijds, eu zijne onbewimpelde leer wordt ons uil Zeeland aangebragt. De N. Goessche Courant is van onschatbare waarde voor de liberalen zij waarschuwt in tijds, daar heen gaat het, daarop is het gemunt. De liberalen behoeven geen overleg en zamensp inning, zij moeten handelen naar overtuiging wat zij behoeven bedacht zaamheid; zij moeten zich volstrekt onthouden van drift en hartstocht. Het ministerie der capaciteiten moet leven zoo lang liet kan bet moet gaau zoo ver het durft, eu niet een partij, maar de verontwaardiging van de groote liberale meerderheid des volks moet deu waan verbreken van allen, die bet vrije uederlandsche volk berooven willen, niet van leende, maar van aangeboren regten. De opstand scheen onderdrukt, nog wordt volgehouden en d het europesche rijk van van de naderende ontbinding. zijn en gelijk menhoomen. Utrecht. Londen. 28 Nov. Er heeft zich eene deputatie bij den I hiinister Walpole vervoegd, met verzoek oea duizend verant- I woordelijkc arbeiders te benoemen, ten einde de orde te hand haven bij den optogt. De minister heeft daarop geantwoord, dat de regering dit alleen kon doen, indien de deputatie ver- wachtte dat er ongeregeldheden zouden plaats hebben, hetgeen door deu heer Potter in onikenneuden zin werd beantwoord. De hr. Walpole beloofde daarop de noodige politie beschikbaar te zullen stellen om de orde te handhaven bij deu optogt. Lord Ranelagh heeft aan het comité veroorloofd om de mee ting te houden in zijn park. Uit een hoofdartik»1 van de Times blijkt, dat het denk beeld van onteigening der spoorwegen in Engeland een on derwerp vau ernstige overweging mtmaakt. Bij eeue wet van t 1845 is aan het gouvernement de bevoegdheid voorbehouden, om zich thans in het bezit van eiken duor particulieren n«ii- gelegden spoorweg te stellen tegen betaling eeuer geldsom, die volgens de voorschriften derzelfde wet bepaald zou moeten worden. Eene staatscommissie overweegt sedert eenigeu tijd, nevens andere vragen betrekkelijk de spoorweg-commuuicalieii, ook de vraag, of eu hoever thans gebruik van die bevoegdheid zou dienen te worden gemaakt. Daarbij komt de thans 11- En geland algetneeue klagt, dat de spoorweg-ondernemiiigeii in do handen van particulieren niet zooveel voordeel voor de deel hebbers, noch voor het publiek opleveren, als zij bij een eerlijk en oordeelkundig beheer zouden kunnen doen, hetgeen ten ge volde heeft dat spoorweg.aandeelen in Eugelaud iu diskrediet zijn" De Times zelf is met het denkbeeld van on'eigening der spoorwegen niet iugenomen, doch verlangt dat er in allen ge- 1 valle een einde worde gemaakt aan de ouzekr-heid, die thans I in Engeland ten aanzien der spoorweg coumunicatie bestaat Parijs, 29 November. De Patrie verzekert, dut volgens de ontworpen reorganisatie des legers, de strtjdtnagt iu drie cate-oriën verdeeld zal worden, namelijk in het actieve leger, in de reserve, eu in de mobile nationale garde. eigens het ontwerp zou liet permanente leger 400,000 man st rk zijn en in éventuele gevallen zou het op aÖO.OOO man gebrast worden. Weenen, 28 November. De hanoversche gezant heeft zijne brieven’ van terugroeping ingediend. Alle ambassades worden door deu exkoning George ingetrokken. De landdag van Beneden-Ooiiem^jk heeft het ^tfces me». 44 tegen 8 stemmen aangenomen. 29 Nov. Volgens de Wiener Ztg. zijn de geruchten van 4 I Onze vertegenwoordigers hebben hunne tank aangevangen meer dan waarschijnlijk zal de tijd ontbreken om het bndget behoorlijk -af te doen. De fransche vlugheid ontbreekt aan oos bloed en het ministerie zal wel over moeten gaan tot het hulp middel der credietwetten. De kamer is geconstitueerd, al de gekozen leden zijn toegelaten de ingebragte bezwaren zijn be daard overwogen, en al het geschreeuw is op mets uitgeloo- pen, dan op de beschaming van den laster. Het kloeke Gro ningen zal nog een liberaal zenden, zij kunnen niet mistasten, de keus is, helaas, ruim. Men is‘zeer gereed den liberalen de noodzakelijkheid der eenstemmigheid voor te houden, en de conservatieveft be«en reeds bij de sched.uw hunner zamenwerking. Maar zij mogen gerust g.iin, de ware liberaal leeft zijner overtuiging; hij kan die niet ten offer brengen aan het belang der partijhij zoekt in vrijheid en vooruitgang het heil des vaderlands; wat hem waariteid,-is en regt, verloochent hij voor niets ter wereld. Toe’even, instemmen tegen overtuiging, berusten en volgen GOUDA, 1 December. Het laatste bedrijf van het latijnsche keizerrijk in Amerika begint een tooneel van verwarring te worden. Niemand twij felt langer aan het naderende einde, maar de bijzonderheden zijn ir het duister gehuld. Maximiliaan beeft zijne hoofdstad verlaten, zonder dat men weet, waarheen of waarom van af stand is nog niet gebleken; is hij terug gekeerd naar Mexico of vertrokken naar Havana en zal men hem half december te Weenen zien? Met welk doel is Sherman naar Mexico ver trokken, en wat moe* men geiooven van de plannen der unie, om Juarez te herstellen en groote gewesten van het keizerrijk in te lijven bij de republiek? Weinig minder onzeker is de naaste toekomst van Italië. Men neemt den schijn aan van gerustheid en belooft zich veel van onderhandelingen, die reeds zoo lang en zoo dikwerf be proefd werden, maar als het niet kunnen op den voorgrond staat, zal er wel geen ernstig vergelijk tot stand komen. De tijd zal leeren of de Romeinen na het vertrek der Franschen nog geduld willen oefenen en of Emanuel de magt bezit om de Italianen in toom te houden. Frankjyk wordt bezig gehouden door leger-organisatie tentoonstellings-toebereidselen, het is een rustig land en gedwee volk althans bovenopkonden we die asch, wie weet welk een groot vuur wij vonden, lang moet het niet durenais de naaldgeweren gereed zijn, moeten zij geprobeerd wonlanhet vindingrijk brein des keizers moet eene expeditie uitdenken ook al ware die zoo roemrijk niet als de mexicaansche, dan nog kan zij nuttig zijn als eene kalmerende aderlating. Waarschijnlijk uit gebrek aan nieuws praat men veel over den zieken von Bismarck, zelfs over aftreden en ongenade. Dat zijn vooreerst ondenkbare zaken Pruisen beeft bij gebrek van een groot vorst een groot minister; dat varieert in de geschiedenis, en hij is ons de vertooiiing nog schuldig van een noord-duitsch narlementhet zal het engelsche wel niet evena ren, maar ligt zoo amusant zijn als het fransch wetgevend ligebaam. In Engeland groeit de reform-agitatie steeds aan en neemt groote dimensien aan het is eene zaak die bekommering wekt en willens of onwillens, men zal moeten toegeven aan de eischen des volks. Ierland wordt nogmaals met feniausche woelingen bedreigd, men ontdekt wapenen en vermoedt dat Stephens uit New-York terug is gekeerd. Wij geloofden waarlijk bijna dat ook nog in andere deelen van den zieken man woelingen getuigen

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1