GROOTE TOMBOLA Gemengde Berigten. AD VERTENT IEN. A. QUANT, Adsistent- Bode ÖtniKtÜAtTÖ* Marktberigten. OPENBARE VEIU1IJRIXG en VERPACHTING. het bijeentreklten Tan troepen in Galiicie niets dan verzinsels. Er bestaat peen enkele reden om dergel ijken maatregel te nemen. POSth, 27 November. In eene conferentie der leden Tan de linkerzijde is het ontwerp-adres aangenomen. In het adres zal worden verklaard, dat de rijksdag de werkzaamheden zal staken, totdat de regtsioestand is hersteld. 29 Not. De heer Deak heeft in den landdag het adres van antwoord in den zin zjjner partij ingediend, en de heer Fiszer een adres in den zin der linkerzijde. De debatten zui den overmorgen beginnen. Graaf Andrassy is uit Weeneu al hier teruggekeerd. Berlijn, 28 Nov. De tweede kamer heeft een millioen thalers tot toelagen aan beambten toegestaan en besliste met 156 tegen 137 steramen ook tot goedkeuring eener som van 50,300 thalers verhooging ten behoeve van lagers ambtenaren. De minister Tan koophandel heeft verklaard, dat de aanleg van het Noord-Oostzee-Kanaal kon begonnen worden, zoodra er een bedrag van 30 millioen aanwezig is. De staat neemt weiligt eeuige millioeneu en een aantal actiën over, maar de regering geeft geen guarautie en zal ook geen verhooging van scheeps™jtc daartoe voorstellen. Florei.ee, 29 November. Het officiële orgaan maakt een besluit der r gering bekend, waarbij de kamers tegen 15 dec. bijeengeroepen worden. GOUDA, I December. Gisteren zijn bij de stemming voor de kamer van koophan del met nagenoeg algemeene stemmen herkozen de aftredende leden, de hh. Viruly, van Galen, Goedewaagen, de Lange jr. en Hoogendijk. Woensdag is weder een detachement van het garnizoen alhier uitgerukt naar Waddinxveen, om den onwil en het verzet tegen te gaan bij het afmakeu en opgraven van het besmette veemaar alle pogingen stuitten af op vooroordeel en hebzucht. Indieu men niet wil overgaan tot de uiterste middelen, dan is het beter de dwazen te laten voorthollen. In de stad wordt door de mindere standeu. naar men van alle kanten verneemt, veel vleesch van opgegraven koeijen gegeten, dat tegen den prijs van 7 centen per 5 ons druk wordt verkocht. Z. M. heeft benoemd tot lid van den raad van state mr. A. J. Swart, oud-president van de beide hooge geregts- hoven in Xederlaudsch Indie. De Staats-Courani meldt, dat ten gevolge der definitieve aanhechting bij Pruisen van Hanover, Keurhessen, Nassau en Frankfort a/M., voortaan geene exequaturs hier te lande meer als geldig beschouwd worden, vroeger verleend aan consulaire ageuten der vier laatstgenoemde staten. Deze exequaturs wor den dt-rhalve geacht te zijn vervallen. In de zitting van de tweede kamer van woensdag heeft de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de in het kiesdistrict Maastricht benoemde ieden, de hh. de Bieberstein en van der Maesen de Sombreff, haar nader verslag uitgebragt. Uit het gehouden onderzoek was het der commissie gebleken, dat hare beviuding in overeenstemming was roet het proces verbaal van stemopneming van 31 oct., en zelfs dat aan den heer Brouwers nog 5 stemmen te veel in plaats van 100 te weinig zijn toegekend. De commissie eindigde haar rapport met de opmerking dat mitsdien bet beweren van het adres van den heer John Bussel en daaraan gehechte verklaringen, dat er in de opteekening of optelling der aangeteekeude cijfers eene vergissing zou zijn begaan ten nadeele van den hr. Brou wers, ten eenenmale onjuist eu bezijden de waarheid is. De commissie xnet-nde dan ook zich niet te moeten onthouden, om in het openbaar hare strengste afkeuring uit te spreken over de handelwijs van den adressant en zijne beide zegslieden, waar, zachtst genomen, op zóó ligtziuuige wijze is misbruik gemaakt van het regt ran petitiedat daardoor de eerbied voor onze constitutionele instellingen, voor het stembureau te Maastricht en niet het minst voor de tweede kamer, op de meest laakbare wijze is uit het oog verloren. De kamer heeft dienovereen komstig tot de toelating der beide heeren besloten. Daarna heeft de verkiezing plaats gehad der leden voor de huishou delijke commissie der kamer eu voor de stenographic. De commissaris des koning9 in deze provincie heeft aan burgemeesters der gemeenten in Zuid-Holland de navolgende cinuiuire gerigt, dd. 29 nov. 1866: Wegens de aanmerkelijke uitbreiding der veeziekte acht de minister van binnenl. zaken het raad/aam. de onteigening en afmaking van ziek en verdacht vee binnen de lijn vp.n afsluiting tijdelijk te staken. Namens genoemden minister zijn alzoo de besturen dei gemeenten, bin- Den de lijn van afsluiting gelegen, uitgenoodigd, met de in beslagneming en afmaking van aan runder-typhus lijdend of daarvan verdacht vee op te houden. De nadere voorschriften. door genoemden minister toegezegd, zullen, zoo veel noodig, onverwijld na ontvangst aan de burgemeesters worden mede gedeeld. Iutusschen spreekt het van zelf, dat de bestaande be palingen omtrent afzondering, aangifte, begraving enz. ten stiptste behooren te worden nageleefd. Men leest in de Goessche Courant De beide voorzitters van de staten-generaal hebben hunne betrekkingen aanvaard met toepasselijke redevoeringen. De conservatieve pers maakt zich van aeze redevoeringen meester, om er uit af te leiden, dat de beide heeren proeven hebben gegeven van staatsmanswijsheid, door de kamers in zeer beleefde termen de les te lezen. Iutusschen verdient het opmerking, dat beide de voorzitters, en niet het minst die van de tweede kamer, herhaaldelijk gesproken hebben van het bandhaven onzer grondwettige instellingen. Zij hebben daarbij kennelijk het oog gehad op de gebeurtenissen van den laatsten tijd, en zoo zij het al niet bedoeld mogten hebben, dan is er toch goed uit te lezen, dat zij der kamer in herinnering hebben gebragt, dat van haar de bescherming onzer vrijheden gewacht wordt, eene bescherming, die niet het minst noodig is, waar de regering zelve aanleiding geeft, om voor de handhaving dier vrijheden te vreezen. Uit alles blijkt echter, dat de aandacht, ook der kamer, onafgebroken gevestigd büjft op de groote vraag van den dag, of door de motie Keuchenius de kamer al of niet buiten hare bevoegdheid is getreden. Wij wenschen geene ontijdige discussie daarover, die misschien te haastig een nieuw struikelblok zou opwerpeu, maar meeieu aan den anderen kant, dat het noodig is juist te bepalen, hoe de kamer over die be voegdheid denkt, en wat de natie op dit punt van haar mag verwachten. Duizenden hebb-i. door hunne stemmen onbngs getuigenis gegeven, dat zij de meening der regering niet deel den en het geldt hier eene levensvraag, die voor de toekomst moet worden beslist. Terwijl wij dus hulde doen aan den tact der voorzitters, om de zaak, waarop aller oog rust, te noemen zonder partij te kiezen, hopen wij, dat de kamer ter gelegener tijd zich boven alle dubbelzinnigheid verheffen zal en zich duidelijk uitspreken, opdat het volk wete of zijne af gevaardigden waken zullen voor wat ons het dierbaarste is, dan of hunne meerderheid voornemens is, om het hoofd te bui gen ior eene uitlegging der grondwet, die even strijdig is met haren zin als met de wenschen en het karakter der natie. De Aran. Courant zet de openingsrede van den hr. Bor- ret tegenover de woorden, door de beide presidenten der ka mers, bij de aanvaarding van den voorzitlersstoel gesproken, en zegt daarover o. a. het volgende „Naast de uitdagings-rede van het ministerie gelegd, die wegens haren schoolmeesterachtigen toon slechts bespotting zou verdienen, wanneer er niet tevens eene provocatie tot een nieuw conflict in lag, en daarmede vergeleken, verkrijgen de twee presidentelijke redevoeringen eerst hare ware beteekenis. Klein geestige wraakneming over eene parlementaire nederlaag, on handige pralerij met de ministeriele recruten, die men heeft aangeworven, onwaardige bedreigingen tegen het eventueel ge bruik maken van grondwettige regten, ziedaar den ge- heelen inhoud van de ministeriele proloog. Dat een school meester die, na een oproertje, eenige der woeligste jongens I weggezonden en zijne school gedurende een zestal weken ge- sloten heeft, bij de heropening de jongens vermaant nu niet weder te beginnen en ze toevoegt„probeert het nu uog eens, als gij durft," dit laat zich begrijpen. Maar dat eene regering met zulke argumenten uit de kinderkamer eene vertegenwoor diging denkt te verschrikken en te beheerschen, is al te dwaas.// Uit Nijmegen vertrekken nog altijd jonge lieden om zooaven te wor den te Rome. De hanoveraneD betreuren nog altijd zeer het verlies tan koning George. In Belgie is weder opengesteld de in en door voer van varkerrvleesch langs alle grenzen des ryks en de invoer van hoornvee aan de duitsche grenzen. De sultan heeft een binnenland- sche leeniog gesloten om de jauuarijroupon te betalen. Primrose Hill is door het eng. gouvernement ter beschikking gesteld van de werklieden voor de reform-meeting van maandag. Stephens, het op- perbooid der fenians, is vertrokken uit New-York. De in den eersten Adam verdoemde, doch in den tweeden Adam verloste zonde ar P. van Os, wordt in de Leydsche Courant aangekondigd als overleden te 's Hage. De slotsom van prof. Mulders lijvig boekdeel over de cholera is: „kalm sterven aan de cboleia." De hanoversche officieren moeten voor Nieuwjaar kiezen tusschen pensioen en dienst nemen bij Pruisen. De landdag van Beoeden Oostenrijk vraagt de bijeeDroeping van den rijksdag. De hongaarsche vlag is te Agraw vertrapt door Slavoniers en Kussen. Dingsdag btbbeu 1200 vrijmetselaren te Amsterdam bet öOjarig jubile gevierd van prins Frederik als grootmeester nationaal. De oorlog m Bokhara is geëindigd. De jezuiten te Kome zijn bezig met inpakken. In Fraukiijk bestaan thans 17,504 industriële maatschappijen of Daamlooze genootschappen, die uitgegeven hebben ruim 22 millioen aan- deelen, groot in kapitaal meer dan 5371 millioen fr. Men verwacht keizer Maiimiliaan tegen 13 dec. te Weenen. Men wil in Frankrijk algemeene dienstpligtigheid zonder phatsvervuugi' g invoereh. ln den loop van 1866 zijn in Frankrijk 135 personen overleden boven de i00 jareD oud. Het te Brussel geheven armeuregt op publieke vermakelijk heden is afgeschaft. In Canada zijn weder twee fenians ter dood ver oordeeld. Monsieur Martin te Caen verkocht zijne vrouw ea een meu belstuk voor 5 francs aan een buurman; de verkooper is tot 8 de kooper tot 5 jaren opsluiting veroordeeld. Het menu van een chineesch diner den gevolmagtigden minister de Montigny aangeboden, vermelddezwa luwnestensoep, gebraden vleermuizen met truffels en morellen gevuld, aangebrande spinnekoppen, paardennieren met tartareüsaus, half gebrande eendjes en kikkers met dragon. Het volksblad draait bij en protestee tegen bet dagblad. Bij de chemische ontleding der zoogenaamde dag bladpartij verkrijgt men suiker, batig slot, eerzucht, professorale wijsheid, ministerzetels, assurantie-maatschappijen, vreemde ridderorden, enz., enz. De veepest is in de provincie Utrecht van 18—24 nov. toegenomen tot een getal van 2037 runderen in 48 gemeenten, en is dan ook aldaar het afmaken binnen de lijn gestaakt. De bakkers van Hengelo dagen D«. Hattink uit den judas te noemen, die een last tarwe ontvangen heeft zoo niet, dan houden zij hem voor een lasteraar. Gouda, 29 Nov. De beste soorten tarwe ruimden tot hoogere prijzen op, terwijl mindere kwaliteit tot vorige prijzen .werd afgegeven. Tame Poolsche per 2400 kilo 430. Roode Kleefsche 420. Zeeuwsehe per mnd nieuwe II a 11.75, dito oude 11.30 a 13.10. Rogge 7.50 a 8.20. Gerst winter 7.25 a 8.00, dito zomer 5.80 a 7. Haver korte ƒ4 a 5. Dito lange 2.90 «ƒ3.80. Boekweit. Fr. per 2100 kilo 210. Noordbrabantsche 215 a 225. Bruine boonen 12 a 16.50. De handel in schapen, alsmede in varkens en biggen was traagvette varkens golden 20 a 23 c. p. 5 ons. - Kaas aangevoerd 14 partijeo 27 a 29. Goeboter 1.20 a 1.30. Weiboter 1.00 a 1.10. Burgerlijke StanH GOUDA. Geboren 27 Nov. Jacobus, ouders J. de Graaf en H. Oosterwyk. 28. Jobaor.es Bartholomeus, ouders S P. van dca Hoek en P. Schrave- zand. 29. Johanna Margaretha Adriana, ouders G. Boot en M, S. Rond. Overleden: 28 Nov. P A. Happel, 4 m. Gehuwd: 28 Nov. A. H. vaa hu:jk en A. M. de Loo. W. Zeg veld en J. Koopman. P. Hood hout en M. Bruijsters. Heden ontvingen wij* het voor ons zoo treurig berigt, dat onze geliefde tweede zoon ABRAHAM in den ouderdom van 26 jaren, 2e stuurman, aan boord van het ned. barkschip „de Jason", op de reede van Cheribonden 29n September 11., na eene hevige ziekte van weinige dagen, is overleden. A. KOOREVA AR, S. KOOREVAAR—Hüysee. Gouda28 November 1866. Nog gevoelig over den bijstand en belangstellende deelneming, bij de ziekte en het overlijden van mijn geliefden echt genootbetoond, betuig ik daarvoor bij deze mijn openlijken dank. Wedc. A. van der KLEIJN Sz. DoRTLAND. Gouda30 November 1866. KLEIWEG, |E. 107, heeft de eer ter kennis te brengen, dat St. Nixoiaas dit jaar met eene zeer rijke kenze in diverse artikelen is gearriveerd, en noodigt mitsdien zijne geëerde Stad- genooten beleefdelijk nit om hem met een bezoek te komen vereeren. WOENSDAG 5 DECEMBER ZONDER NIETEN a 30 cents het lot, uitmuntende door zeer elegante prijzen. Openbare Vrijwillige Verkooping van een HEERENHUIS, met ERVE, TUIN en GROND, tot nu toe gebruikt geweest als Pastorie der Hervormde Gemeente van Waddinxveen en Bloemendaal, staande en gelegen aan het Corp binnen de Gemeente van Zuid- Waddinxveenop MAANDAG den <-■ if:l DECEMBER 1866, des voormxddags ten 11 ore, in de Herberg „Ruimzicht" binnen Zuid-Waddinxveen. Die nader onderrigting begeerenge lieven zich te vervoegen ten Kantore van den Notaris MOLENAAR, te Zuid-Wad- dinxveen. Onder soliede borgtogt vraagt een ge vestigd BEGRAFENISFONDS een voor Gouda en omtrek. De daaraan ver bonden voordeelen bedragen aanvankelijk minstens 300, maar kunnen aanzienlijk vermeerderd worden door iemand, die ijver met geschiktheid paart. Reflecterende adressere zich franco, onder letter P. P. bij den boekhandelaar A. Brinkman te Gouda. Prijs van het gedestilleerd bij G, I?. v^n de VELDE, te GOUDA, met inbegrip van accijns, bij eene hoeveelheid van minstens tien kan a contant. Zuiver overgehaalde JENEVER a 462/j0 °/0 per kan 64 cents, idem a I77/io °/o per kan 66 ets. Jenever 2dc soort (Mout wijn) a 462/10 °/0 per kan 62® cents; inl. BRANDEWIJN a 462/10 per kan 67 cents. Meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Gouda, 1 Dec. 1866. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, zijn voornemens op DON DERDAG deu 6a DECEMBER 1866, des middags ten 12 ure, in het Raadhuis aldaar, te Verhuren of Verpachten 1°. Een stuk LAND, gelegen buitendijks aan den Hoogen Scfcielandschen Zeedijk onder Broekhuizen Gemeente Broek, bij het kadaster bekend in Sectie D N0s 907, 1017, 1018, 1019 en 1020 en volgens hetzelve groot 5 bunders 32 roeden en 50 ellen. 2°. Een stuk WEILAND, gelegen langs de Papegnaisteeg tegen over de Burger lijke Begraafplaats, bij het kadaster bekend in Sectie E N°. 262, 263, 264 en 265 en volgens hetzelve groot 27 Roeden eu 60 Ellen. 3°. Een stukje LAND, gelegen aan het einde der Lazaruskade te Gouda, bij het kadaster bekend in Sectie E N°. 35 groot 720 ellen. 4°. Het Grasgewas van den Goejanverwelschen dijk, voor zooverre dit het eigen dom der gemeente Gouda is, voorts dat van den Yuilenbras en van. de hoef slagen voor deu boezem van de Willens. 5°. Het Grasgewas van de Baarslaan van af de Herberg den Nieuwen Baars tot aan den Reeuwijkschen hoek. Allen voor den tijd van een jaar, ingaande den l8teD Januarij 1867. 60. Een PAKHUIS, staande aan de Bogen te Gouda, geteekend lett. O nomraer 113, voor den tijd van driejaren, ingaande den ln Januarij 1867. 70. Het RIETGEWAS van eene de gemeente Gouda toebehoorende Zelling, ge legen in de rivier den IJssel aan den Yuilenbras onder de gemeente btein, als mede dat van het veerpad over deu IJssel ir de gemeente Gouderak. 80. Een HUISJE, staande bezijden de St. Jauskerk te Gouda, geteekend lett. A No. 5. een dito staande als voren, geteekend letter A N°. 6. een dito n n 1 een dito H M een dito 10- De Visscherij iu de gracht aan den Fluweelen Singel van de orug aF bij de Doelensteeg tot aan de brug van den Tiendeweg. 14°. De Visscherij in de gracht van den Bleekerssingel. 15°. De Visscherij in de gracht van den Kattensingel, voor niet is verhuurd tot berging van hout. 16". De Visscherij in de gracht van den Turfsingel. 17°. De Visscherij in de Rivier de Gouwe, van Jan Kattenbrug af tot het grond gebied van Zuid-Waddinxveen en voorts heel en half iot het einde van Bloemendaal, alles voor zoover die de Gemeente Gonda toebehoort en 18". Het ODhalen van Puin en Vuilnis binnen deze gemeente vallende. Allen mor den tijd van Zet jaren. Waarvan de Voorwaarden dagelijks (de Zondagen uitgezond'' Tan des middags 10 tot des namiddags 1 ure, ter Plaatselijke Secretarie .er lezing liggen. 9». 10». 11». 12». 13». zooïer die gracht Kort Toor- zullen

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2