advebtentien. öinnen'anö. Gemengde Berigten. Rumatiek. Jicht. „De Phoenix" Gorinchem, 3 Dec. Naar wij vernemen is ook aan den noorder Lekdijk, en wel in de gemeente Langerak, de veety phus uitgebroken. Bij den landbouwer Teerds zijn daardoor twee runderen aangetast, waarvan één vermoedelijk zal bezwij ken. Het berigt, „dat in den Haag het geld op is, en geene schadevergoeding meer wordt uitbetaald» heeft op vele vee- eigenaren eenen onaangenamen indruk gemaakt! Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. Dingsdag, 18 December 1866, tl© posten te bezetten, omdat z!j in materieel opzigt zoo on afhankelijk zijn. Ik weet niet of de uitvinder van het schor singspatent die uiterlijke onafhankelijkheid in zijn ministerhotel heeft meegebragt, hij zal haar zeker met zich nemen als hij er uit komt. Er bestaat in Oostenrijk een wet, een niet ge schorste, dat geen staatsman hooger traktement mag hebben dan S400 fl.het klinkt echter ongelooflijk wat aan hoogere traktementen verleend is. Het ministerie kende de wet en dat het desniettemin zich zoo hooge traktementen aanmatigt, bewijst dat het op opheBing van controle, op voortdurend absolutisme rekende." 2 Dec. De onderkoning von Egypte hc^ft den 27 nov. te Cairo de zitting van den vertegenwoordigenden raad met eene rede geopend, Hij zeide onder anderen Mijn voorvader heeft aan de wanorde in Egypte een einde gemaakt; hij deed de veiligheid terugkeeren en riep instellingen in het leven, die aan Egypte eene voorspoedige toekomst verzekerden. Mijn vader zette zijn werk voort en trachtte eene orde van zaken te schep pen in overeenstemming met den modernen staat der maat schappij. Sedert mijne komst aan het bestuur is het voortdu rend raijue zorg geweest om 's lands welvaart te vermeerderen. Ik heb er dikwijls aan gedacht een vertegenwoordigenden raad in het leven te roepen, wiens taak het zou zijn, om over de gewigtige aangelegenheden alleen van binnenlandschen aard te beraadslagen. Deze instelling biedt groote voordeelen aan en beveiligt aller belangen. Ik acht mij gelukkig thans dien raad te kunuen openen. Ik dank de Voorzienigheid dat Zij mij vergund heeft deze zoo plegtige handeling te kunnen vol brengen. Lk stel vertrouwen in uwe wijsheid en in uwe va derlandslievende gevoelens. Dat God ons ondersteune. Laten wij ons vertrouwen in Hem stellen. Men meldt uit Agram De croatische landdag verlangt de opheffing der militaire grenzen en eene inlijving van Dal- matie. Er is eene commissie benoemd, om een voorstel te doen betreffende de onderhandelingen tusschen de hoDgaarsche en croatische deputatien. Berlljll, 3 December. De commissie, belast met het on derzoek van het ontwerp betreffende de dotatieu heeft besloten om op de lijst der dotatien naast den naam van graaf von Bismarck ook die der heeren von Roon, Moltke, Herwarth, Steirmetz en von Faickenstein te voegen. De Norddeutsche Alg. Zeitung spreekt de geruchten tegen, volgens welke de koning van Pruisen den paus eeu toevlugts- oord in Pruisen aangeboden of troepen tot dieus beschikking gesteld zou hebben. Hetzelfde blad stelt de mededeelingen der oostenrijksche bladen over de troepen-beu egingen in Gallicie, en de officieuse dementis op gelijke lijn met de tegenspraak der oostenrijksche pers over de troepen-bewegingen in Bohemen in het afgeloopen vooijaar, en zal dit blijven doen totdat den bladen een hard nekkig stilzwijgen tot een vaderlandslievende pligt wordt gesteld. In het huis van afgevaardigden heeft de heer Becker met eenige andere leden het voorstel gedaan om aan de re gering voor te stellen terstond een ontwerp van wet aan te bieden tot vereeniging van Lauenhurg met de monarchie of een aanhangsel in dien zin toe te voegen aan de wet tot in lijving van de Elbe-hertogdommen. Bern, s December. Bij de opening der zitting van den bondsdag heeft de president gewezen op de onzekerheid, welke ten opzigte der politiek in Europa heerscht, en dien ten ge volge beveelt hij eene nationale wapening aan. Bom6, 3 December. Het S5ste regiment is heden ochtend van hier vertrokken, om naar Frankrijk terug te keeren. Al de officieren hebben hunne hulde gebragt aan den paus en diens apostolischen zegen ontvangen. Florence, 2 Dec. De minister van financien heeft eene eirculaire uitgevaardigd betreffende de rentebetaling van het semester, dat met 1 januarij vervalt. De Italia zegt dat heden te Rome besluiten zijn genomen, die de vrees bevestigen dat de clericale partij zelve wanorde lijkheden zal provoceren, ten einde den paus te bewegen een uiterst besluit te nemen. GOUDA, 6 December. Het ministerie heeft toegegeven aan den wensch, ken baar gemaakt in de aldeelingen van de tweede kamer der sta ten-generaal, en ral voor 1867 credietwetten aanbieden, tot voorloopige verrekering der dienst in afwachting der 'aststel ling van de staatsbegrooting voor dat jaar in het begin van 1867. Uit Waddinxveen ontvangen wij de volgende rectificatie van het medegedeelde betreffende het uitrukken van foepen naar Wsddinrvgen „Woensdag middag ia een detachement van bet garnizoen alhier uitgerukt naar Broek, om te waken tegen het opgraven van afgemaakt besmet vee. Tot toelichting van het wetsontwerp tot verlenging van den termijn, gedurende welken de wet van den 17" October 1865, betrekkelijk het vaststellen van buitengewone maatrege len tot afwending van besmettelijke veeziekten en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, van kracht is, zegt de regering, dat de verwachting, dat vóór het einde van het jaar 1866 de' veetyphus zou zijn geweken, uitgedrukt in att. 3 der wet van 17 October 1865 (staatsblad n°. 121), niet is vervuld gewor den. Nog steeds blijft het noodig, buitengewone maatregelen tot wering van die ziekte te nemen; dat genoemde wet langer van kracht blijve dan tot 1°. januarij 1867 is daarom nood zakelijk. Die wet toch heeft de regering in staat gesteld, maat regelen te nemen, waaidoor de veeziekte binnen zekere grenzen beperkt i9 gebleven en, enkele sporadische gevallen uitgezon derd, tot dusver zeven provinciën heeft gespaard. Krachtiger maatregelen, om de uitbreiding van de veeziekte buiten de lijn van afsluiting te beletten en haar binnen de besmette streek uit te roeijen, zijn bevolen bij de wet van 15 september 1866 (staatsblad n°. 150). Tevens kan echter de wet van 17 October 1865 (staatsblad n°. 121) niet gemist worden. Handhaving der lijn van af sluiting; verbod van invoer van vee in besmette gemeenten en van vervoer van mest uit besmette gemeenten; bepalingen omtrent het begraven van aan veetyphus gestorven vee; ver- pligting tot het desinfecteren van stallen; schorsing van vee markten moeten blijven medewerken, om de verdere uit breiding der ziekte tegen te gaan. Het is niet mogelijk te bepalen, wanneer het ocgenblik zal zijn gekomen, dat de ziekte in de besmette streek zal kunnen worden uitgeroeid. Zelfs is de vrees reeds bewaarheid, dat de opstelling van het vee in de besmette streek het aantal ziektegevallen aanvankelijk heeft doen stijgen. De ondervinding van het vorige jaar heeft echter geleerd, dat daarna eene snelle daling volgt, en men mag dus niet zonder grond verwachten, dat tegen het aanstaaude voorjaar het doel zoowel der wet van 17 October 1865 als der wet ran 15 september 1866 zal zijn bereikt, en de landbouw, veeteelt en handel in den vol genden zomer van menige belemmerende bepaling zullen kunnen ontheven worden. Volgens de jongste bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigten waren gedurende de maaud Oc tober jl. slechts twee personen in het militair hospiiaal te Paramaribo aan gele koorts overleden, terwijl de gezondheids toestand over het algemeen vrij gunstig bleef. Z. M. heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den heer Hugh Ewing, ter overhandiging aan hoogstdenzelve zijner ge loofsbrieven als minister-resident der vereenigde stalen van Amerika. Z. M. heeft 1°. aan mr. M. Schooneveld Pzn., op rijn ver zoek, met het einde der maand december eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het schooldistrict der provincie Noord-Holland; 2°. met ingang van 1 januarij 1867 tot school opziener in dat district benoemd dr. N. J. B. Kapppyne van de Coppello te Amsterdam. Uit Zwolle dd. 3 dec. verneemt men de treurmare, dat ook in Overijssel de eetyphus weder is uitgebroken op den vollen stal van een landbouwer te Welsum, onder Ol9t. Beeds vier runderen zijn aan de ziekte bezweken. De heer commis saris des konings in dit gewest heeft zich dien morgen met twee deskundigen derwaarts begeven. De feestvierende grootmeester-nationaal der orde vaa vrijmetselaren heeft tot een aandenken aan het, voor hem zoo belangrijke feest, aan de orde geschonken de door hem, eenige jaren geleden, te Frankfort a/M. aangekochte boekerij van wijlen dr. Klosz, en geheel uit werken tot de vrijmetselarij en aan verwante onderwerpen behoorende, zamengesteld. De verzame ling bestaat uit ruim 5,300 gedrukte werken, ongeveer 7,000 banden uitmakende, uit 2,000 handschriften en verder uit ge denkpenningen, decoratien, platen enz. Vereeuigd met de hand schriften en gedrukte bescheiden, en het groot aantal maconnieke bijzonderheden, welke het archief van het groot-oosten der Nederlanden reeds bezit, zal aldus een collectie worden ge vormd, welke als eenig in haai soort, en door niets van elders te evenaren, mag worden beschouwd. -Naar men verneemt zal op woensdag den 12° dec. a. s. te Londen worden verkocht de concessie, verleend door B. en W. van 's Hage, voor den aanleg en de dienst van een tram- "ay of paardenspoor van 's Hage naar Scheveningen. Voorts de spoorweg met wagens, paarden en materieel, alsmede de regteu op eene andere concessie voor de uitbreiding van ge zegden tramway va" het hotel Paulez tot het station van den hollandschen ijzeren spoorweg. -Naar men verneemt beginnen de werken voor en in de onmiddellijke nabijheid van het paleis der wereldtentoonstelling te Parijs zoodanigen omvang te verkrijgen, dat de uitgebreide vlakte, waarop een en ander verrijst, niet meer herkenbaar is niet alleen, maar ook, aan de zijden vooral, niet zoo veel opene ruimte zal overblijven als men zich aanvankelijk welligt voor gesteld had. Intusschen is men reeds ver gevorderd met den aanleg van het park, waarvan gezegd wordt dat het vrijer en lommerrijker beloofd te worden dan de Champs Élysées zijn. Tot de werkzaamheden, waarmede men zich nu meer bepaald bezig houdt, behoort het bouwen eener 1807 ned. ellen lange, op gegoten ijzereu kolommen rustende gaanderij in het machine- locaal, op welke de bezoekers het werken der machinerien zul len kunnen gadeslaan, zonder gevaar te loopen met de raderen daarvan in aanraking te komen. De handel in hennep is 3lap. Men weigert den geboden prijs van 15 op hoop van beter. Buiten noodzaak verkoopt niemand voor dien prijs. De polders zijn voorbeeldeloos met water overladen. In sommige staat het tot l1/, voet op het zomerpeil. Daarenbo ven verhindert de hnoge stand van het rivierwater den gere- gelden afvoer van de boezems en bij gevolg de bemaling. Tegen de meer of minder hevig voorkomende verkoudheden van de ademhalings-organen, zooalsschorheid, heeschheid, prik keling tot hoest, enz. vinden wij verschillende nuismiddelen aanbevolen, alsbonbons, pastillen, dure syropen eu extracten, enz. Dewijl het assortiment in deze artikelen door de spe culatie zoo ruim geworden 's, is het lijdende publiek hij de keus eenige voorzigtigheid dringend aan te raden. Onbetwiste voorkeur boven allen verd'enen de STOLLIV ERCK sche BORST- BONBONS. Een meer dan 25jarig bestaan, ministeriele goed keuringen van bijua alle stalen, tallooze aanbevelingen van geneesheeren en genezenen, alsook de toegekende prijs- eu eere- medaillen, waarop geen ander fabrikaat zich kau beroemen, zün de beste en zakelijke bewijzen der voortreffelijkheid van dit huismiddel. Daarbij is de prijs zoo matig, dat iedereen daarvan gebruik kan maken, en wij niet aarzelen dezelve al- gemeen aan te bevelen. Het iersche graafschap ea de stad Limerick zijn in staat van beleg verklaard. Het stoomschip Seine heeft oit Mexico in plaats van Maximiliaan de gele koorts medegebragi. Van 18—24 nov zijn aan- eetast in Zuid-Holland 1006, m Noord-Holland 214,, ia Utrecht 2037, totaal 3257 renderen. - In Westphalen zijn 1264, in de Rynprovracten 2274 brouwerijen. Te Londen wonen ireer Schotten dan te Ediuburg, meer Ieren dan te Dublin, meer R. katholieken dan te Rome en meer Joden dan in geheel Palestina. - Prutsen wil alle eigen «ploitatie staken van industriële ondernemingen. ült Engeland zyn reeds 26000 man troepen en 10,000 constables gezonden naar Ierland ton Btsma.ek is zaterdag terug gekeerd te Berlijn. - Men verwacht te Panjs, ten gevolge van herhaalde ongeregeldheden, de opheffing der polytechnische school In Belgie heeft men vergeefs de afschaffing voorgesteld van het tapperspatent. Men wilde onwaardige kiezers weeren. De storm s'analen zijn in Engeland afgeschaft omdat zij niet berusten op streng wetenschappelijke gegevens. - Van 18-24 nov. zijn in Engeland weder zeven runderen aangetast. Een maarschalk opperbevelhebber van het fransche eger trekt jaarlijks 175000 fr. - Het blijkt meer en meer dat Tweothe aan Maastricht niets toegeeft in conservatieve lasterzucht Te Overschie zijn sedert het op nieuw uitbreken der veepest onteigend en afgemaakt meer dan 300 runderen tot oen bedrag van ruim 25000 galden. Duizend pond sterling is te Lorden uitgeloofd voor de aan wijzing en andere duizend voor de gevangenneming van Stephens, den Head-Centre van al de iersche fenians. Dingsdag, 4 December. Tegenwoordig de hh. mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Viruly, Luyten, Braggaar, Westerbaan, Reutinger, Remy, Buchner, Droogleever, Kist, van Straaten en Peeters. De Dotulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Ingekomen zijn van hh. gedep. stateD twee kennisgevingen den ontvangst berigtende van de gemaakte wijzigingen betreffende het burgerlijk arm bestuur en van de vermeerdering van het aantal hulponderwijzers aan de openbare scholen. Ter voorziening in de vacature van helpster aan de werkschool van de burgerschool voor meisjes, worden de namen gelezen van vijf sollici tanten, waaruit voergedragen wordt jufvr. vaa Berkumbenoeming in de volgende vergadering. Namens de commissie van fabricage wordt ingediend het volgende zestal, de hh. L. Burgersdijk te Eindhoven, J. W. Bijl te Kralingen, J. Mol te Hengelo, N. Eetjes te Dordrecht, L. Krom te Hoorn en W. C. van Goor te Rotterdam benoeming in de volgende vergadering. Eenige missives van verschillende eommissien houdende voordragten ter vervulling van de jaarüjksche aftreding, worden aan de orde gesteld in de volgende vergadering. Een aires van den hr. dr. Gand'.uurder en een van den hr. dr. Simons, houdende verzoek om in aanmerking te komec bij de benoeming van een vierden stadsdoctor; benoeming in de volgende vergadering. Door den voorzitter wordt medegedeeld den uitslag der uitloting van twee obligatien ten laste der gemeente; notificatie. Thans is aan de orde eene missive van de plaatselijke schoolcommissie houdende voorstel tot het ontslaan van een hulponderwijzer; wordt gelezen het rapport van B. en W. die meenen, dat de wet de medewerking ver— eischt van bestuur en schoolopziener; de beer Peeters is van eeu tegen overgesteld gevoelen en dat in allen geval de wet op dit punt niet dui delijk is; de heer Droogleever wenscht, na het gehoorde, uitstel, en dit gevoelen ondersteund zijnde, wordt dien overeenkomstig besloten de zaak aar te houden tot eene volgende vergadering. P- rna wordt behandeld het adres van den heer van Zeylen c. a. be treffende het geven van godsdienstig onderwijs aan de openbare scholen. B. en W. rapporteren dat de aanklagt is ongegrond, en adviseren der halve tot afwijzing en is na eenige discussie met 0 tegen 4 stemmen tot de afwijzing besloten van htt verzoek. Een adres van hulpouderwij/.ers ora eene toelage voor het houden van avondschool. B. en NV. adviseren tot het beschikbaar stellen van 250, waartoe na eenige discussie met algemeeue stemmen wordt besloten. Wordt in behandeling genomen het voorstel van regr 'en van het wees- en selemoeseniershuis tot wijziging van het reglement. Een uitvoerig adres van B. en W. gaf aanleiding tot eeuige discussie en tot bespreking van de wenschelijkheid om dit gesticht te vereenigen met het bestedelinghuis, ea wordt het voorstel tot wijziging met elf tegen 2 stemmen afgewezen. Het voorstel om den post van voorschot tot het onteigenen van run deren te verhoogen met f 4000, wordt goedgekeurd. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag op/2b.l4is vastgesteld, daar er geene bezwaren tegen zijn ingekomen. Tot hulponderwijzer aan de openbare burgerschool voor jongens wordt met algemeene stemmen aangesteld de heer G. L. Jansen te Meppel. Thans gaat de vergadering over tot eene zitting met gesloten deuren, ter resumtie der notuleu van de vorige. GOUDA. Geboren 1 Dec. Johanna Pietcrnella, ouders J. Suaterse en N. van "Vliet. Petrus Antonius, ouders P. A. Burghout eu S. Slange. 2. Geertruida Cornelia, ouders J. B. van der Kolk en M. Flier. 3. Catharina Sara Helena, ouders A. Rietveld en M. yan Eede Ovibleden: 29 Nov. M. H. Post, 8 i. - 30. P J. Verkerk, 21 m q Hei: 3 w. C. \Nijtenburg, 8 o. A. van der Heij, 49 i 2 Dec MMS. Dubbel, 5 m. B. Vosmeer, wed. P. van Riemsbergen, 78 j - M. J. G. van Dijk. 14 tv. - J Perkou., «d. G. de Peer, 78 j. 3. M. de Jong. 5 4. J. de Ine., Sm.— M. M. Beem, huisvr. van D. de Vries, 64 j. t, door bot STUDENTEN-MO- ZIJKGEZELSCHAP SIC ITUR AD ASTRA uit Utrecht, ten voordeele der algemeeDe armen der stad Gouda op des avonds ten zeven unr in het Lokaal NtJï en Vebhaak. ENTRÉE voor een Heer ƒ1. voor eene Dame 0.50. De CHEMISCHE bereide WATTEN van Dr. Pattison geven dadelijk verzach ting van pijn en genezen volkomen: JICHT, RUMATIEK, BORSTAAN- DOENINGEN.KEELGEBREKEN, VER KOUDHEID enz. In dépot verkrijgbaar a 80 cents bij I- H. BOERS, Apotheker, Wijdstraat, alhier. MAATSCHAPPIJ van VERZEKERING gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij koninklijke besluiten van 19 Augustus 1845, n°. 72, enz. Maatschappelijk Kapitaal 1,500,000, (geheel geplaatst,) Verzekert op billijke vaste premie* tegen brandschaden. Agent voor Gouda en omstreken, W. KROMHOUT, kassier der Be'eenbank van Gouda.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2