EEN JONGELING, Binncnlanö. Het doel van den lijder Gemengde Berlgtcu. AD VERTENT IEN. Openbare Verkooping Marktberigten. Burgerlijke Stand. en S38 heeft iièdfrn eens langdurige discussie plaats gehad over het interim van het departement van oorlog en het gemis aan be- grooting van dat departement. Eene motie, waarhij het spoe dige indienen van die begrooting werd verlangd, is verworpen met 29 tegen 3S stemmen. Belgie heeft aan de voornaamste mogendheden het voor stel gedaan, dat zij ingenieurs zullen benoemen als scheidsmannen in het conflict, betreffende de afdamming der Schelde, doch Ne derland "heeft geweigerd hiermede genoegen te nemen. Berlijn, Pee. Als een hoogst merkwaardig bewijs van de veranderde stemming, welke in vergelijking met het begin dezes j,iar3 in het huis der afgevaardigden heerscht, mag het volgende worden aangehaald. In de eerste maanden des jaars werd in het nuis der afgevaardigden gezegd, dat de staatkunde van von Bismarck Pruisen aan den rand des verderfs had ge- bragtthans daarentegen wordt, bij de behandeling der dota- tiewet, de i:aam van dieuzelfden minister op de lijst gesteld, niettegenstaande de koning den wensch daartoe niet heeft ge openbaard. Peze geeft slechts toe aan het verlangen der meer derheid van het huis. Von Bismarck erlangt derhalve eene nationale belooning, zonder dat de koning haar te zijnen behoeve vraagt. GOUDA, 8 December. Heden morgen ten 7 ure is aan den platten weg, onder de gemeente Sluipwijk, afgebrand eene boerenwoning van D. van 't Riet. In de zitting van de tweede kamer der staten-gene raai van gisteren zijn ingekomen en in orde bevonden de geloofsbrie ven van den hr. mr. W. H. Dullert. De overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen wegens een voorschot van 21/3 millioen haar door het rijk te verschaf fen is aangenomen met 53 tegen 12 stemmen. Daaina kwa men vele kleine wetten in behandeling. Te Groningen is tot lid van de tweede kamer gekozen de heer Dullert met 361 van de 614 stemmen, de heer Cre- mers verkreeg 184, vau Loou 44, van Bosse 13 stemmen. Naar men verneemt maakt het geschrijf en de klagten, over de verkiezingen te Almelo, thans het onderwerp uit van een geregtelijk onderzoek. Naar men uit Amsterdam meldt, is het wel waar, dat de heer W. F. Heshuizen, president der kanaal-maatschappij, verdwenen is, na zijn fortuin door allerlei speculatien verloren te hebben, maar zal het deficit echter niet meer dan 1 a 2 ton bedragen. Uit Luxemburg Wordt gemeld, dat de ministeriele crisis den 3U dezer is geëindigd met de aftreding der bh. Simons en Yannerus, w ier aangeboden ontslag is aangenomen zij worden vervangen door den hr. Leon de Ia Fontaine, die met de por tefeuille van financien en van justitie is belast. De Counter du Grand Duehé de Luxembourg, dit berigt mededeeleude, laat er op volgen Dit is geene eenvoudige wij ziging van het ministerie; men moet daarin veeleer eene ver andering van rigting zien, welke in gewone tijden onverklaar baar zou zijn bij de tegenwoordige zamenstelling der nationale vertegenwoordiging en die iu de ernstige omstandigheden, waarin wij leveii, wij aarzelen niet het te zeggen, niet te regtvaardigen is en het ongeluk des vaderlands ten gevolge kau hebben. De verantwoordelijkheid, welke de chef van het kabinet hierdoor op zich heeft geladen, is zeer groot en het zal hem moeijelijk vallen het feit door de publieke opinie zoowel ais door de kamer te doen goedkeuren. Men schrijft uit 's Gravenhage aai» de Middelb. Cour.: „Het onderzoek van de begrooting voor 1867, in de sectien aangevangen, is in deze week voortgezet. Opmerkelijk is de wyze, waarop het regeringsbeleid van het kabinet is bespro ken. Een niet onaanzienlijk getal conservatieve leden heeft de houding van de regering in zake de ontbinding der vorige kamer en bij de jongste verkiezingen even scherp als de li beralen gelaakt. Het verslag over hoofdstuk I zai alles be halve malscbe politieke beschouwingen bevatten, die van de groote meerderheid uitgaan. Eene zeer kleine minderheid ver dedigde de neuswijze van het kabinet over het constitutionele vraagstuk, bij de raotie-Keuchenius opgeworpen. Men leest in de Goessche Courant Is er nog eene vertegenwoordiging in Nederland Tot die vraag wordt men onwillekeurig gebragt als men de geschie denis der laatste dagen nagaat. De zoogeuaamde nieuwe ka mer is bijeengekomen, alle verkozenen zijn nu toegelaten en het is dus een feit, dat daar negenentwintig mannen zitten van de uegeuendertig, die door hun votum aanleiding gaven tot ontbinding van de vorige kamer. Men had hun te laste gelegd, dat zij buiten hunne bevoegdheid waren gegaan, dat zij de reglen der kroon hadden aangerand, en liet lag voor de hand om te verwachten, dat er eene stem zoude opgaan in de nieuwe kamer, die in naam ook van vele duizenden in den lande opentiijk protest indiende tegen beschuldigingen evep ongerijmd, als van den aanvang af krachtig waderlegd. Wij behooren niet tot dezulken, die wenschteu, dat men aanstonds met een votum van wantrouwen in dit ministerie voor den da» zoude komen, wij hadden evenmin eene tijdroovend» discussie verlangd over de geschiedenis van een treurig verleden. Maar zonder het een en het ander hadden wij gewacht, dat de negen en-twintig waardig en ernstig zich zouden hebbeu doen hooren waar zij nu den indruk geven van te berusten in eene be schuldiging, die hun geheel ongegrond naar het hoofd gewor pen werd. Velen zijn daardoor teleurgesteld, niet het minst omdat zij van hunne vertegenwoordigers gewacht hadden, dat dezen zouden voorkomen, dat men hunne commit ten ten, voowel als henzelven verdacht blijft houden van een vergrijp of var medewerking daaraan, dat ten eenenmale verzonnen was. Wij kunnen ons naauuelijks begrijpen, dat men tot andere bezig heden heeft kunnen overgaan, alvorens een zoodanig protest luide te doen hooren. Men moet er nu wel aan denken, dat de wedergekozenen uit de vurige kamer hunne zaak niet willen verdedigen, of dat zij zoodanig onder de ministeriele plak buk ken, dat zij niet durven spreken. Zij mogen het echter be denken, dat in dezen hunne zaak ook die der kiezers is, die ben afvaardigden, en dat deze hen niet gezonden hebben om maar zoetsappig te buigen onder den ministerielen scepter. De natie, die zeker gaarne afdoening van zaken wil, eischte geene tijdroovende discussie, maar tusschen deze en een doodelijk stilzwijgen was een middenweg. Waarom werd deze niet bewandeld Berigten uit Batavia zijn ontvangen van 29 eet.; het N. Bat. Handelsblad zegt: Z. Exc. de gouverneur-generaal baron Sloet van de Beele heeft op 25 dezer het bestuur over Ned. Indie overgedragen aan den vice-president van den raad van Indie mr. A. Prins, en is heden ochtend per Ardjoeno naar Singapore vertrokken, om van daar de reis naar Europa per fransche mail te ver volgen. Onze beste wenschen vergezellen den regtschapeu man, den vrijzinnigen en ijverigen landvoogd, aan wien Ned. Indie veel te danken heeft. Allertreurigst was de indruk, die door het berigt der be noeming van den heer mr. P. Mijer tot gouverneur-generaal hier werd te weeg gebragt. Een gevoel van verslagenheid en moedeloosheid maakte zich meester niet alleen van de voor standers der vrijzinnige beginselen, maar ook van de weinige europesche ingezetenen, die het stelsel der behoudspartij zijn toegedaan, bij de gedachte, dat de man der „schorsende over peinzing" ons op nieuw zou komeu storten in den afgrond van weifeling en onzekerheid, waaruit wij ons eindelijk waan den. Eene meer algemeene impopulariteit dan die den nieuw benoemden gouverneur-generaal hier te wachten stond, is niet deukbaar. Het is dan ook voor hem zeiven niet minder dan voor ons een opregte gelukwensch waard, dat wij van zijne komst hoogst waarschijnlijk bevrijd zullen blijven. Het is toch niet aanne melijk, dat de heer Mijer zich herwaarts zoude begeven, terwijl het al keurend votum der ontbonden kamer als een zwaard van Damocles boven zijn schedel hangt. Deed hij dit desniettemin, gelijk enkele pessimisten vreezen, dan zou een snelle terug roeping het loon zijner stoutheid zijn, tenzij de nieuw gekozen kamer, tegen alle verwachting, hare medewerking mogt ver- leenen aan eene thans ook op nederlandschen bodem ingevoerde goochel-politiek. liet eeiiige van Java te vermelden nieuws is de strijd, tusschen de politie en de ingezetenen te Samarang ontstaan over de vraag, of de ingezetenen het regt hebben, hun eigen dom zeiven te doen bewaken, wanneer de politie daartoe on vermogend blijkt te zijn? Deze vraag wordt door het plaat selijk bestuur ontkennend, ''„or de ingezetenen en het gezond verstand bevestigend beantwoord. De regering zal uitspraak doen. De hoofd-inspecteur der cultures, de heer Kinder de Cama- reeq heeft zijn ontslag uit 's lands dienst verzocht. Yau de buitenbezittiugeu alleen rustige tijdingen; de onder werping der bevolking van de Pasuraah-landen is voor de tweede maal nagenoeg volbragt. Het Bat. Handelsblad zegt o. a. De heer Mijer zal bij zijne aankomst in Indie het schor- sings-besluit even min kunnen uitvaardigen als de aftredeude gouverneur-generaal, indien de raad van Indie zich daarmede niet vereenigt, en te regt zegt daarom de N. R. C., dat de situatie op dit oogenblik in handen is van den rand van Ne- deriandsch Indie. En nu zullen wij niet treden in een langdradig betoog over de regten en verpligtingen van den raad van Indie, onze verwachtingen enz., noch over de consequentie der goedkeuring van het besluit van '5 januarij jl. (staatsbl. n°. 3), dat eene toetreding tot het schorsingsbesluit nagenoeg onmogelijk maakt: wij zullen daarover geen woord verliezen. is alleen fijne gezondheid te verkrijgen; hem daarin bij te staan is de pligt van deugeiie, die het vermogen daartoe heeft. Het zou moeijelijk zijn een genezend en tevens voedend fa brikaat aan te wijzen, dat zich op zulke goede resultateu be roemen kan als de MALZ-FABRIEKATEK van den heer JGHANN HOEF, als genees- en voedingsmiddelen hebben voortgebragt. Hun zijn niet alleen de prijsmedaiiles der tentoonstellingen van nijverheid toegezonden, maar zij hebben tevens de goed keuring <Üer gekroonde hoofden verworven; en eenige (luizende artsen hebben, waartoe zij anders niet gemakkelijk overgaan, de waarde dezer producten erkendde uitsiekendste attesten van het publiek van bijna alle landen van Europa zijn ons toegezonden in de koninklijke en keizerlijke geueesinrigtingen zijn zij ingevoerd, en bovendien is hun eene eerste plaats aan gewezen onder de voortbrengselen der industrie; hieruit volgt, dat wij geene autoriteit kunnen noemen, of zij zou deze fabrie- kaïen allen lof hebben toegezwaaid. Het malz-extract-gezond- heidsbier en de matz-gèzomlheids-chocolade van den hofleverancier JOHANN HOFF, hebben zich op vleugelen overal eenen weg gebaand. De haemorrhoïdaallijder, de borstzieke, de geheel ver zwakte, hij, die gebrek aan eetlust had, de vermagerde en de teringachtige, allen hebben daarin de verkwikking, voeding, versterking, genezing en verlossing van hun lijden gevonden, deels door de hand van den arts, deels door eigene. Aan de vele honderde hospitalen, die de oorlog noodzakelijk gemaakt heef', kunneu ten hoogste eenige weinige van deze genres- en voedingsmiddelen verstoken zijn gebleven maar allen hebben, niet één uitgezonderd, met lof daarvan gesproten, en allen hebben van deze fabriekaten, zoover zij hun geworden zijn, de genezende werking bevestigd. Over de werking van onze fa briekaten ontvingen wij in den laatsten tijd voigend schrijven Mijnheer Lijdende aan vreeselijke maagkwaal heb ik eindelijk het tnij reeds lang dringend aangeraden MALZ-EX IMÏAC1 gebruikt, en kan UEd. thans met zuivere waarheid melden, dat ik na het gebruik van 6 flessehen, mij wederom op de lijdende or ganen zooveel versterkt gevoel, dat ik niet alleen de krachten, op hooge jaren zijnde, voel terugkeereu, maar zelfs de spijzen kan verdragen, wélke ik eenigen tijd heb moeten nalaten. Thans de boop voedende met de zes volgende flessehen van uwe voor treffelijke uitvinding geheel hersteld te zijn, moet ik iederen dusdauigen lijder het gebruik van uw MALZ-EXTRACT ten zeerste aanbevelen. Ontvang tevens mijnen inuigsten dank, enz. Britlle1 Nov. 1566. Wed. HOOGVLIET. Het CENTRAAL-DÉPOT vau de wereldberoemde JOH.VNN HOFF'sche roalz-prseparatpu, als: MA LZ- EX TRA (Jl(gi'zoirl- heidsbier) - MALZ-CH.QCQLAÜE MALZ CHOCOLADE POEDER, (hoofdzakelijk' kt/or kleine kinderen tot erv.uiging der moedermelk), MALZ-EGHBOiSS en MALZ-bU IKER, (bij borstaandoeningen, hoest, enz. bijzonder aan te bevelen,) is ge vestigd te Amsterdam. O. Z. Voorburgwal, J. 312. De meeting -an een millioen werklieden, maandag te Londen gehou- tn, is met ruim 30,000 afgeloopeo. Op Ceylon hebben, ten gevolge van hongersnood, ernstige oulusten plaats gehad. In Hanc.er bestaat een geheim comité dat Pruisen tegenwerkt. De veemarkten te De venter zijn voor eeu onbepaalden tijd gesloten. Ook te Zwolle is eene secte van heidoopers of mormonen opgestaan. Yegezzi heeft bedankt voor de eer om weder naar Home te gaan onderhandelen. De Fran- schen zullen zorgen dat het oostenrijkscbe legioen heelhuids uit Mexico Wegkomt. De pruisische kamer heeft de uitgaven voor geheime politie verworpen. braukrijk zal Japan voorzien van kanonnen en achterlaad- gewereu. Men vleit zich dat de mexicaansche leening geconverteerd zal worden in fransche rente. De hongersnood heerscht Dog altijd in Bengalen, doch de uitzigten op deB oogst zijn gunstig ia Midden Azie. De romeinsche regering heeft eene leening gesloten va_ 18 millioen. l)e bisschop van Algiers is verheven tot aartsbisschop. Le Theatre des Nouveautés is maandag jl. even voor de opening van het lokaal ver brand. Lit Konstantinopel worden nieuwe versterkingeu gezonden naar Candia. Donderdag zijn op nieuw* twee engelscbe regimenten naar Ierland gezonden. ijf honderd Caudiotcn, voor de grootste helft uit vrouwen en kinderen bestaaude, hebben zich met bet klooster, waarin zij geweken waren, iu de lucht doen vliegen. Men houdt zich te Berlijn bezig met de constructie eener sterke gepantserde vloot naar fransche modellen. Een engelsch godgeleerde heeft op schriftuurlijke giondeu bewezen, dat v. Bismarck bet groote beest en de antichrist is. \au 25 u «v. tot 1 dec. zijn m de provincie Utrecht aangetast 4549 rundereu of ruim 2500 meer dan in de vorige wuek Er stierven [in de laatste week 1849, herstelden 435 en werden onteigend 932 stuks, niettegenstaande de afmaking den 22 nov. binnen de lijn van afsluiting werd geslaakt. Donderdag hebben de engelsehe katholieken eene mee ting gehouden en besloten den paus geldelijke oudersteuuing aan te bie den. De nationale bank te W eenen heeft het disconto verlaagd op 4pCt. Mexico telt nagenoeg 8 luilltotn inwoners, waanroder 40,000 Europeanen. In Ruslaud beweert men dat de r. katholieke geestelijken aldaar beter bezoldigd worden dan die' der laudskerk. Gouda, 6 Dec. De beate soorten tarwe ruimden tot hoogere prijzen op, terwijl mindere kwaliteit tot vorige prijzen werd afgegeven. Tarwe Poolsche per 2400 kilo,/ 430. Roode Kleefsche 425. Zeeuwsche per mud nieuwe 11 ii 11.75, dito oude 11.30 a 13.10. Rogge 7.50 a 8.20. Gerst winter 7.25 a 8 00, dito zomer 5.S0 a 7. Haver korte 4 a 5. Dito lange 2.90 a 3.80. Boekweit. Fr. per 2100 kilo 210. Noordbrabamsche 215 a 225. Bruine boouen 12 a 16.50. In schapen was heden geen handel. Yette varkens gol den 20 a 23 centen per 5 ons. In magere varkens en biggen was de handel iets levendiger. Kaas. Aangevoerd 4 partijen, 27 a 29. Goeboter 1.20 Ti 1.30. Weiboter 1.00 a 1.15. GOUDA. Geboke 4 Dec. Johanna Maria, ouders C. de Groot en J. S. Kruis heer. 5. Anna Cornelia Christina, ouders D. Kuijter en C. J. Wal ler 6. Jan, ouders J. Bonneur en C. Yalke Overleden: 4 Dec. L. Leellaiig, huisvrouw .an A ran der Speld, 64 j. G. WijuholF, 67 j. C. vau den Broek, wed. A. de Graaf, 80 j. J. M. Dekkers, 5 w. J. C. deu Oudtu, 6 w 5 J. Dobbe. 6 w Gehuwd: 5 Dec. C. van der Yegt en J A. Bouneur. T. C. de Moor en N. Snel. 25-JARIGE HUWELIJKS-VEREENIGING ;-»? van «S3 C. STARRENBDRG C. NEELEMAN. §3| Gouda, 8 Dec. 1866. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij de treurige tijding van het overlijden van onzen geliefden 2to Zoon ABRAHAM, betuigen wjj bij deze onzen opregren dank. A. KOUREVAAR. S. KOOREVAAR—Hcijser. Gouda, 8 December 1866. Voor de menigvuldige en harte lijke bewijzen van belangstelling en deel neming, door familie, vrienden en beken den, zoo binnen als buiten deze stad beloond bij liet overlijden van mijne ge liefde eehtgeuoote Mcjufvrouw JOHANNA VERSCHOOR betuig ik, ook namens onze kinderen en behuwddochter, uitslui tend langs dezen weg, onzen welmeenen- den dank. C. J VAN der GRIJP. Gouda, 7 December 1866. WORUT GEVRAAGD 15 a 16 jaren oud, geschikt voor Kan toor- en Schrijfwerk. Adres onder lett. M bij den Boekhandelaar ABRINKMAN. op VRIJDAG 28 DECEMBER 1866, des voormkldags ten elf ure, iu het Heïéthuis te Gmêa, van 1°. een kapitaal WOONHUIS met ERF en fraaijen TUIN, aan de Markt, wijk A iv°. 146, te Goud&\ 2°. een WOON-en WINKELHUIS aan de Turfmarkt, wijk H na. 222, ahlaaf; 3°. een WOONHUIS aan rie Turf markt, wp H n°. 40, a'.daar 4». een OOFTTUIN met TUIN HUIS in de Korte Akkeren, wijk P n°. 102, aldaar. Alles breeder bij Biljet.en omschreven en nadere inlichtingen ten wantore van den Notaris Mr. KIST te Gwdc.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2