L a Donderdag, 13 December. öuitenlanlr. ie onge- imakers; leaping I r 1866. V 491. I I 1 werk, Uzerwaren, loldeer, Gias, i la PORTE stood geplaatst i naar ming I BRINKMAN. I Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. neente gedurende materialen, OUDSCHE COURANT. o worden aan- ag voor Reis- leerd bij G. F. e GOUDA, met eene hoeveelheid kan a contant. ENEVER a 46»/10 idem a 477/10 2de soort (Mcut- an 62s cents; inl. o Per kan 67 dere sterkte naar HUUR, ERVE gen aan het dorp ag den 19“ De- iddags ten tien van Dbiel, aan inlichtingen zijn van den Notaris addinxreen. en dagelijks, (de les voormiddags Jags 1 ure, ter aan de Stade dien liggen; zul- Ijetten, op zegel gesloten, uiterlijk re van den 12” :egde Secretarie L R E iding. VETHOUDERS lens op Don- mber 1866, in het RAAD- jving AAN TE Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco ppost 2,25 Advertentien van 1—6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Het 29e regiment in gescheept Het regiment pauselijke soldaten is gisteren aangekomen. Het laatste gedeelte der fransche troepen is heden och teken trókken. x4* bij de commissie aanhangig, slechts dan door den landdag kan wqrdeu bediscussieerd, wanneer het regt hersteld is. Berlijn, 10 Dec. Heden heeft het huis der afgevaardig den zich bezig gehouden met de begrooting van oorlog. De minister v. Koon heeft o. a. gezegd De resolution, aangeno men door de leden der liberale fractien, bevatten veel, dat van regeringswege niet wordt bestreden, maar ook veel, dat de re gering niet kan toegeven die resolution dragen in zich de kiemen van nieuwe conflicten. De regering acht zich door eene aanneming dier resolution niet geprejudicieerd. De minister van oorlog verzet zich tegen eene voorloopige bewilliging der aaagevraagde gelden, onder voorwaarde eener latere wettelijke regeling der kwestie, zoo als is voorgesteld door de heeren Virchow en v. Vaerst. 11 Dec. In het huis der afgevaardigden zijn de debatten over het budget van oorlog voortgezet. De besluiten der li berale fractie zijn met 165 tegen 151 stemmen aangenomen. Het voorstel des heeren VVeichenheim, om het crediet van 41,574,348 thl. goed te keuren, doch de permanente uitgave van 118,201 thl., daaronder begrepen, te schrappen, is a. nge nomen, nadat de minister van oorlog hierin had toegestemd. De overige voorstellen werden ingetrokken. De ontvangsten zjjn, even als de aangevraagde buitengewone uitgaven, goed gekeurd. Florence, 9 Dec. Bij koninklijk besluit is de minister van financiën gemagtigd om vijf millioen aan rentebrieven uit telgeren, tot het betalen van het aan Oostenrijk verschuldigde. Volgens een ministerieel rapport heeft de’minister verklaard, dat, dank zij deze uitgifte, men geen ander buitengewoon hulp middel zal noodig hebben cm in de dienst van 1867 te voorzien. 10 Dec. De Nazione meldt, dat dc paus de volgende toespraak tot de officieren van het 85ste fransche regiment heeft gerigt: Ik kom om uw vaandel vaarwel te zeggen. Gij zijt van Frankrijk vertrokken, om den heiligen stoel op zijn zetel te herstellen. Toen gij vertrokken Zjt, volgde u de eenparige goedkeuring der fransche natie. Uw vaandel keert thans in Frankrijk terug. Ik geloof dat het geweten van velen niet bevredigd zal zijn. Ik wensch dat uw Vaandel bij de terug komst ontvange moge worden als bij zijn vertrek. Intusschen twijfel ik er aan. Men mag zich geen illusien maken. De revolutie zal de poorten van Rome bereiken. Men zegt dat Italië tot stand is gekomen; ik zeg neen, en zoo als bet be staat, is het uit brokstukken van overweldigde landen zamen- gesteld. Wanneer ik niet meer zal zijn, zal de revolutionaire vaan van het Kapitool wapperen Om mij gen>«t te stellen, tracht men mij te overreden dat Rome door zijne positie de hoofdstad van Italië niet kan zijn. Ik ben gerust en stel vertrouwen in God. Ik geef u mijn zegen bij uw vertrek. Dat zij, die den keizer mogen naderen, hem zeggen dat ik voor hem, voor de zijnen en voor zijne rust bid, maar hij behoort van zijn kant iets te doen. Frankrijk is de oudste zoon der kerk, doch deze titel is op zich zelf niet voldoende; die titel moet door daden geregtvaardigd worden. 11 Dec. De Nazione weerspreekt de tijdingen als zouden vier compagnien te Rome blijven tot het einde van december. Het blad ver/ekert, dat de paus op deu 15° dezer eene belang rijke allocutie zal houden. Rn me, 11 Dec. Heden morgen is de fransche vlag op het k.isteel San Angelo, door de pauselijke vlag vervangen. De fransche troepen hebben de haven van Civita Vecchia ver laten. van linie is aan ooord van de Intrépide De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. zij verklaren echter, dat het ontwerp-adres van antwoord, thans Londen, 10 December. Men meldt uit Parijs, dat de beer de Moustier den heer Bigelow, amerikaansch gezant bij het fransche hof, de verzekering heeft gegeven, dat de fransche troepen Mexico in maart e. k. zullen verlaten. H Dec. De autoriteiten hebben op de Theems een groote ijzeren stoomboot, driemaster, in beslag genomen, verdacht van aan de fenians te behooren aan boord bevonden zich 30 ton nen kruid en veel oorlogsmaterieel. De officier, die de stoom boot kommandeerde is ontsnapt. Dublin, 10 Dec. Talrijke arrestatien hebben plaats gehad. De kardinaal Culleu heeft een zendbrief uitgevaardigd, die iu alle kerken van Dublin gelezen is, en waarin de beweging der fenians wordt veroordeeld. Parijs, 9 Dcc. Dat keizer Maximiliaan zich aan boord vau den Dandolo heeft ingescheept eu tegen 20 dezer te Gi braltar verwacht wordt, is aan geen twijfel meer onderhevig. De graaf de Bombelles is derwaarts vertrokken om hem op te wachten. 11 Dec. Volgens berigten uit Rome van 9 dezer, heeft de paus dien dag den generaal de Montebello en de officieren van het fransche bezettingscorps iu eene afseheids-audientie ontvangen. De generaal heeft bij die gelegenheid den paus toegesproken eu zijne droefheid betuigd over de scheiding. De keizer, getrouw* aan zijne verbindtenissen, trekt zijne troepen terug, maar niet zijn steun hij laat Rome onder de bescher ming van Frankrijk. Moge de tijd de hartstogten tot bedaren brengen, de smarten lenigen en alle gemoederen tot verzoening stemmen moge hij aan den h. stoel zijne onafhankelijkheid ver zekeren en zekerheid geven voor de and having van het geestelijk gezag over de wereld di' zeide de generaal zijn de opregte wenschen, die ik aan de voeten uwer heilig heid neerleg, terwijl ik haren zeiren vraag. De paus heeft daarop geantwoord in eene improvisatie, waarvan de bewoor dingen nog niet zijn openbaar gemaakt. De pausselijke zouaven zullen den paus escorteren naar Civita-Vecchia, wanneer hij derwaarts gaat om de vreemde vaartuigen te bezigtigen. Op de pausselijke drukkerij houdt men zich bezig met het drukken van documenten. Naar men verzekert, zal de paus hervormingen afkon digen en daarbij de redenen verklaren, die hem bewogen hebben om die hervorm’Ugen te verdagen tijdens de fransche bezetting. De bijzonderheden in de offieieuse bladen medegedeeld, betreffende de besluiten, die de militaire commissie tot reorga nisatie van het lege.’ genomen zou hebben, zijn onjuist. Nog niets is definitief beslist, wat het recrutereu zoowel als wat de wapening aangaat. Brussel, n Dec. De Indépendance bevat het volgende berigt uit Petersburg Een telegram uit Konstantinopel van 8 dezer meldt, dat Frankrijk voornemens is een eskader ter be schikking van de Porte te stellen, om de blokkade van Candia te versterken. We enen, 9 Dec. Gelyk voorzien was, heeft Dcak de zege behaald. De radicale partij heeft het onderspit gedolven. Deak beschikt, gelijk de uitslag der stemming heef» a<*ugetoond, over eene meerderheid van 120 stemmen. De regering moet nu een bepaald besluit nemen, en te dier zake hebben voortdurend bij eenkomsten van de ministers plaats. Het volgende acht men als het meest waarschijnlijk. De regering zal nog trachten invloed uit te oefenen op de groote, uit 67 leden bestaande commissie, om eene voor de rijkseenheid voordeelige wijziging der bepalingen van het ontwe-p der commissie van 15 leden te verkrygen en in het geval dat dit geschiedt, zal het ver antwoordelijke ministerie onverwijld worden bepoemd. U Dec. De hongaarsche organen zien in het feit, dat het ontwerp-adres van antwoord van den bongaarsebeu landdag een concilianten geest ademt, het bewijs dat men ten.gdeinst

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1