cumul» Bagasses»?: advertentien. Öhtnenlanïk Gemengde Berigten. Ingezonden. De Regtvaardige Overwinning, DE HOFF'sclie GENEES-en VOEDINGSMIDDELEN taü AffflM&a."«r'""tïaSr Burgerlijke Stand. Een Man die te veel gekoesterd wordt. Behangselpapie ren. en Banden, voor zieken en gezonden. (Malz-Gezondheids-Chocolade en Malz-Extract-Gezond- heidsbieretc.) Centraal-Dépót te Amsterdam, O. Z. Voorburgwal J 3<±2. GOUDA, 12 December. Maandag morgen is door de politie alhier, nabij de manege op den fluweelen singel, uit het water opgehaald het lijk van C. v. W., als provenier in het onde mannenhuis alhier ver pleegddeze persoon, aan zwakheid in het hoofd lijdende, waaraan men dit ongeval moet toeschrijven, was sedert zondag avond vermist. In de zi'ting van de tweede kamer der staten-generaal van zaturdag zijn aangeuomen de onteigenings- en andere ont werpen, die aan de orde waren gesteld. He» ontwerp tot ver lenging van den termijn van uitbetaling der premien, wegens invoer van vrye arbeiders in Suriname, is met 43 tegen 17 stemmen aangenomen, nadat daarin op voorstel vau den heer Instnger, en met medewerking vau den minister van koloniën, die termijn tot 1 julij 1872 was verlengd. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer Dullert de gevorderde eedeu afgelegd en zitting geno men. De begrootiug wegens den arbeid der gevangenen voor 1867 is aangenomen. De Staatscourant bevat het rapport aan den koning van den minister van binnenl. zaken, betreffende de hier te lande heerschende ziekte onder het rundvee en de daartegen genomen maatregelen. Blijkens dat rapport is de regering voornemeus, zoodra het oogenbiik gunstig is, den thans geschorsten maat regel van afmaking binnen de lijn van afsluiting weder voort te zetten. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald 10. het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvpe in alle gameenten van Noordholland is, met uitzon dering voor zoover slagtvee betreft voor die te Amsterdam, Haarlem en Purmerend, naden 12n december verboden 2°. de commissaris des konings in Noordholland is gemagtigd het houden van openbare verkoopingen van rundvee toe te staan, wanneer het vee aan éénen eigenaar toebehoort of bij boedel- verkoopingen tot den boedel behoort. Men leest in de N. Utr. Courant onder het opschrift Rundertyphus Naar wij met genoegen vernomen hebben, is ook het afma ken buiten de lijn gestaakt. Het schijnt dat de regering ein delijk begrepen beeft, dat het steeds meer en meer geld in het wattr werpen geweest is. Er is aan dergelijke zaken niets te doen, als de belanghebbenden niet meewerken, terwijl de moed wil het kwaad bepaald bevordert. Toen de ziekte in Engeland was, ja, toen had men maatre gelen knnnpn nemen, als men er op verdacht was geweest, en ook nog toen ze te Kethel heerschtemaar later was dat, naar ons inzien, onmogelijk, daar uien niet uit het oog mag ver liezen, dat naarmate een epidemie, welke ook, of een epizoötie zich uitbreidt, er, volgens de waarneming, meer smetstof (waar en hoe beslissen wij niet) gevonden wordt, waardoor de be smetting onder gunstige omstandigheden wordt voortgedragen. Ware er alleen besmetting mogelijk van dier tot dier, door dadelijke aanraking van levende of levenloos voorwerpen, wij zouden ons begrijpen kunnen dat stelselmatig afmaken, met allerstrengste voorzorgmaatregelen gepaard, de kwaal zou kun nen uitroeijen maar zulk handelen als tot nog tce gedaan is, leidt tot niets. Er was een door militairen afgezette lijn, doch men bprigtte ons dagelijks, dat er over horden, die men over slooten lag, zoowel 's nachts als over dag, beesten vervoerd werdendat in en achter de schuren de beesten te wachten standen tot de dragonders voorbij waren, om dan verder te vertrekken, en het was duideiijk, dat men van die militairen geen andere sur veillance verwachten kon, zoo men ze niet ais het ware van afstand tot afstand, even als bij eene parade, plaatste, wat on mogelijk was. Daarbij werd telkens toevoer van nieuw vee toegelaten en ook frauduleus bevorderd, zoodat er onophoude lijk nieuw voedsel aan de smetstof gegeven werd. Die eenigzins met het boilandsche karakter bekend is, met den vromen tegenstand, orj per slot toch geld te verdienen, met de dwarsdrijverij van anderen, met het eigenbelang, dat ons boven allen eigen is, kan zeer gemakkelijk nagaan, dat er bij ons nooit iets goeds van dien kant tot stand te brengen was. Men spreke toch nooit van Engeland, van Belgie, daar men wat gedaan heeft en de runderpest heeft verdreven in die landen begrijpen de staatsburgers dat ze wat doen en leere:* moeien, dat ze op de hoogte van de behoeften van hun land wezen moeten, dat ze staat- en volkshuishoudkunde moeten be studeren, en daar draagt men geen belang-ijke betrekkingen of besturen op dan aan hen, die wat gepresteerd hebben maai1 hier begrijpt men, dat men alles doen kan, zonder *eifs van iets af te weten, alleen door zoogenaamde deskundigen in te roepen, aan wier leiband men dan blindelings loopt. Dat is uaar ons idee de reden, dat ook hier de vtetynhul zich zoo uitbreidt, dat men afmaakt en wacht tot er anderl dieren worden aangetast om dan verder af te maken dat mei halve maatregelen neemt en altijd maar voortholt, zonder acbiS te geven op de veranderende omstandigheden, dat men altiidl maar lijnen uitbreidt en al taxerende en afmakende met del ziekte mee marcheert, en dezelfde menschen gebruikt die overal komen, en dat men zich verbeeldt dat ook een veetyphus od provinciale- of gemeente-bureaux administratief te reglemente. ren en te beperken i. dat men wrevel en onwil opwekt doo* maar te dooden en te begraven, waar geen ziekte bestond, in plaats van het vleesch van gezonde dieren steeds te verkoopen Schatten gelds kost het en het helpt natuurlijk niet, en als er dan geen behoorlijk toezigt gehouden wordt op de bande- lingen der personen, aan wie men blindelings maar alles over- laat, dan krijgt de gebrekkige wetenschap de schuld van wat als men met verstand en oordeel was te werk gegaan, verhol', pen had kunnen worden. Men vergelijke ons toch nooit met Engelschen en Belgen- wij zijn niet anders geschikt dan ora door theologiserende heereu en dames met neepjesmutsjes geregeerd te worden. Ons volk is op en versleten. In 't noorden is het nog eenigzins beter. Maar dat de goeden nog zoo veel voor het eigenbelang en de onweteudheid van anderen betalen moeten, is vreeselijk. Keizer Max wordt te Orizaba gevangen gehouden door den maarschalk Bazaine. De groothertog van Oldenburg ontvangt voor zijne aanspra ken op de Elvehertogdammen een millioen thaler. In Engeland ko men jaarlijks ten gevolge der kleeding 3000 vrouwen om. Te Fiume zijn in de eerste dagen dezer maand schokken waargenomen van aard beving. De meeste pruisische onderwijzers hebben slechts 200 thaWs tractement. Van 25 nov. tot 1 dec. zijn aangetast in de provincie Zuid-Hollaud 2130, Noord-Holland 483, Utrecht 4549, totaal 7162 ruuderen. Het kapitaal der nederl. iuternat. spoorweg en havenmaat schappij is voiteekend en zijn al de inschrijvingen aangenomen. Rus land heeft alle overeenkomsten opgeheven met het bof van Rome aan gegaan. Het franscbe leger zou volgens het plan des keizers moeten bestaan uit 80,000 man actief, 80,000 mau reserve en 200,000 man mobiele nationale garde In Engeland zijn weder 32 runderen aangetast. Maan dag is de groote Smithfield-tentoonstelline vau vpp geopend tcgca den toegai.gspiijs van drie gulden. De reis van den paus naar C'ivita-Yec- chia is in het laatste oogenbiik afgezegd Op de parijscbe beurs voor spelde men biuuen kort eene fransche leening van 1000 millioen. Men verwacht v. Bismarck te Biarritz. De fransche keizerin zal toch naar Rome gaan. Na 9 dec. is in geheel Overijssel het honden van markten en verkoopingen van vee verboden. Te Lithoyeu iu Noord- Brabant is de veepest uitgebroken. In den loop van 1866 zijn van New-York 29,400,000 gallons petroleum per scheepsgelegenheid vervoerd. Een volk als het onze. dat immer en altijd droomt en dweept van alouden vrijheidszin en energie, en die bij alle gelegen heden lot alle mogelijke doeleinden weet te gebruiken en toe te passen, moet wel bedacht zijn op alle moreele en materieele ontwikkeling. De zoon van het vrije Nederland, in zijne kindsch- heid gekoesterd en getroeteld, in zijne jongelingsjaren doorvoed met hoogere burgerschooikennis, wier gehalte afhangt van den kursus, welke hij willens cf niet, doorloopen heeft, op nog lateren leeftijd geoefend in 't gebruik der wapens, zoo bevor derlijk tot het aankweeken van allerlei illusien, met betrekking tot zelfverdediging en wat dies meer zij, hij treedt de wereld in met het heldere bewustzijn van heer en meester te zijn. Die opvoeding, zij moge dan al of niet in strijd zijn met zijn natuurlijken aanleg, zij stelt hem in meerdere of mindere mate iu staat om zijne roepiug te vervullen. Of zij echter nog beter kou ingericht worden dan tegenwoordig, of de voorvaderlijke kostscholen gemoedelijker werkten, dit zal de tijd leeren; maar dat de opvoeding van den hollandschen knaap meer regelrecht op het doel afgaat dan die der vrouw, is eene schaduwzijde, genoegzaam bekend, maar evenwel niet genoegzaam begrepen, veel minder verholpen. Bepalen wij ons slechts bij onze ge wone, zoogenaamde fatsoenlijke of hoogst fatsoenlijke burger dochters. Dc lagere school worat in den regel niet te lang bezochthet ontbrekende zal de jongejufvrouwenschool wel verhelpen. Het onderricht dier inrichtingen loopt over le. maniereuleer 2e. handwerken, enz.; 3e. moderne talen 4«. lezen, schrijven, rekenen, taal, aardrijkskunde, geschie denis, vormleer, zang, piano, natuurkennis, enz. Op het eerste valt niet af te dingen, indien men maar on voorwaardelijk alle malligheden en nuffigheid buiten sluit. Het onderricht in de handwerken en wat daarbij behoort, kan votf- zeker nimmer genoeg gewaardeerd worden, daar deze zoo on afscheidelijk met het vrouwelijk wezen verbonden zjjn. Zonder haar geen handwerken en geen handwetken zonder haar. Het derde punt is echter ballast en niets meer. Een taal in den grond leeren gebeurt zelden, en wat geeft zulks dan nog? Men zegge niet fransch moet men kennen, wil men voor beschaafd doorgaan dit mrg nu eenmaal eene ongelukkige mode in de hoogere kringen geworden zjjn, de middelstand moet zich daaraan niet sloren eerst het noodzakelijke, dan het nuttige, verder het aangename en eindelijk het mailt. Het vierde punt bevat vele zaken, die menig meisje veel hoofd brekens kosten en waarvan het per slot vau rekening toch niets weet. Niet dat het met al deze zaken geheel onbekend moet blijven, dit zij verre maar het karakter van vakkennis moet verloren gaan. Wij voor ons zyn geene bewonderaars van geëmancipeerde vrouwen; wij zien iu dat vermannelijken der vrouwelijke natuur niets kan kwaads; het lieftallige, eene vrouw eigen, verdwijnt daardoor eensklaps om plaats te maken voor minder schoone eigenschappende vrouwelijke natuur wordt verloochend en men houdt eeu individu over, voor onze aarde ongeschikt. Doch dit alles neemt niet weg, dat ook de vrouw recht, heeft op eene opvoeding, geheel ingericht volgens hare eigenaardige behoeften. Deze zou in ruwe trekken moeten om vatten onderricht in 1«. handwerken, enz. 2e. lezen 3e. noil, taal 4e. piano en zang. Kunnen lezen beteekent veel't is voor ieder eeu allereerst vereischte, en toch hoe vele meisjes zijn er niet, die er niet bet minste pleizier voor gevoelen. l)e oorzaak schuilt meestal in 't niet kunnen. Daarom moet daar reeds vroegtijdig op gewerkt worden. Heeft men de zaak eens gewonnen, voor de stof heeft men dan niet te vreezen de laffe romans zullen van zelf wegblijven en algeraeene kundigheden, wetenswaardigheden, opmerkingen en vooral smaak voor wat waarachtig schoon en goed is, zal er het resultaat van zijn. Ook de hollandsche taal dient behartiging. Eigene of anderer gedachten goed ver staanbaar uit te drukken, moet bet doel zijn. Maar meer dan dit is overbodig. Onze tegenwoordige burgerdochters zijn op dit punt over 't algemeen bijzonder zwak, en toch is het zoo noodig, wil men zich zelf doen of anderen kunnen verstaan. Piano en zang, zoo geheel in harmonie met 't karakter der vrouw, moet met haar band aan hand gaar. Het scheukt haar vertroosting in jammerlijke omstandigheden De opvoeding der vrouw, aldus ingericht, zon zeker heil zaam op de geheele maatschappij terugwerken. Al die jonge damesachtige malligheden zouden voor eeu groot deel verdwij nen, de huishouding zou er late.* wél zoo goed bij varen, 't vrouwelijk verstaud zou wel zoo helder en 't vrouwelijk oor deel wel zoo gezond zijn. A. GOUDA. liEBOREN 8 Dec. Dauicl Cornells, oudere 3. A. van Houweninge en G. M. C. den Ouden. Alexander ouders J. Prenkman en J. van Hou.en. Hermanus, ouders W. Broer en B. van Tongerlo. 9. Pieter Adrianus, ouders P. Urbanus en A. Kievit. Adriana, ouders W. Poot en L. Bouthoorn 10. Jan Pieter, ouders G. F. C. Gris» en A. J. Kruisheer. Petrus Paulus Jacobus, ouders J. L. R. de keijzer en J. C. Piuckse. 11. Jakobus, onders k. Vonk en P. van der WoenseL Oveulebfn -. 5 Dec. H. Begeer 70 j. 9. H. LeeriutvelA, 4 ra. 10. J. Blok, 23 m. M. Langerak, 3 m. De Heereu ROOBOLTJASINK. en PEE- TERS, Directeuren van den Stads-Schouw- burg te Amsterdam, zullen Vrijdag dön 21" dezer alhier, in het Lokaal Nti EN Ver-maak ten Tuoneele voeren: mar Ernest Legouce, terwijl zij tot nastuk zullen geven: AanvaDg ten zeven ure. 1» Rang 1.25. Bovengalerij 0.60. De loting der plaatsen zal plaats vinden Wcsnsdag den 19° dezer, 's morgens ten 10 ure. Gewone Jaarlijksche Opruiming tot en met 31 December aanstaande, tegen a Contant en tot enorm lage PRIJZEN. De verkoop zal dit jaar niet Notarieel, maar in den winkel plaats hebben. G. van des LAAR, Jr. Behanger, Korte Tiendeweg, wijk D n°. 4. H.H. Verhuurders van Suizen worden inzonderheid hierop attent gemaakt. De HOFF'sche MALZ-GEZONDHEIDS-CHOCOLADE, het vehikel van bet Borst- versterkeüd Malz, wordt nu vooral dringend verlangd, en de bestellingen daarop zijn zoo menigvuldig dat de krachtsinspanning van een groot aantal werklieden niodig is om die uit te voeren. Van de geneeskundige beoordeeangen nalen wij deDVaargeikedeanveelzijdig gebruikte HOFFsche MALZ-GEZONDHEIDS-CHOCO- LADE bij mijne patiënten, die aan borst eu maag sonffreerden melguedgevog heb aangewend, zoo kan ik, als vriend der waarheid, die aan /.ulke-fieLeu met warmte aanbevelen. Dr. DANZIGER, Konigl. Kre.sphys.cns in Opbergen. De veelzijdig -gebruikte HOFF'sche MALZ-GEZONDHEIDS-CHOCOLADE kan met <roed gevolg aangewend worden bij personen, die aan borst en hsemorrhotden ™den Dr' KOSCHATI, Hospitaalarlz in Breslau. JDe Heer FöRSTER, Rector te Wesdriën, schreef De werking van dit Fabriekaat is voor mijne verzwakte borst zeer doeltreffend. Over het MALZ-EXTRACT werden volgende schrijven van Nederlandscne Ge- Tk onderceteekende certificeer bij dezen, dat het HOFF sche MALZ-EXTilACT, volgens mijn gebleken gevallen de eigenschappen bezxlM ra^a'e ^zing bloedspuwing, daaruit voortvloe,jende tering, waardoor mij in de praktyk „ebleken 18 b0retM"EiTVBla^^ Genees-' en Heelkundige. Het HOEF'sche MALZ-EXTRACT, bevat niets dat bestanJdeelen bezit, welke Extract gerust kan aanbevelen. G^sen-hvnmkerk. (get D. J. HA*SBUM. J K.nnr,leeli,iven voeden Zich dringende dankschrijven C6n TveZjgen bij den Heer J. C. van VREUMINGEN alhte, Voor SOERDEN wordt een soliede DÉPOTHOUDER gevraagd. Aan vragen franco aan bovenstaand adres.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2