1SG6. Donderdag, 20 December. ft0 493. Öuttenlanb. tgpillen. iffecten. (Binnenland. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiendeweg, D. n°. 60. L! I GOUDSCHE COURANT d. Moer. 135% 41%e 188 ie 29>%« I 74% 18 n, firma Wed. J. jp de Blannwstr. an, Spuistraat. 47»/w 53% zeer ongunstig. 79% 1887. 43”,'18 43%. 21’%, 67% 47% 53% 75% 74% BRINKMAN. Peze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Pc prijs per drie maanden is/2,— franco p. post/2,25. Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. n Steenweg over 72. •werff. PILLEN, bereid pt, zijn door mij tend verkrijgbaar G. BOEKEN- Iger van de Wed. EIJDEN op de sinds vele jareu gen de sfijm C0nd gebruikt werking spijs- oi’deren, bij- en zeer zacht gen 32% cent an bet gebruik, Apothekers: t. n Zoon, apothe- 255. 7egte. Haarlemmerstr. korte Hoofdsteeg, n Nu man. Gebleven koers. 53>%. ite, en sints on- kte Slijm- en ijet, voorzien met J. SCHREUDER, ekening zich ook larmede het doosje daar wel attent op :en voor het ge- I, dat men tracht (1 g 14 December. Hoogste koers. 54 641/. Ce prijs der Advertentiën van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. dommen te vermeerderen. „De verantwoordelijkheid van een volk staat gelijk met zijn verworven magt en met de vrijheid die het geniet in de aanwending zijner krachten." Deze uit muntende uitspraak zal in de geschiedenis bewaard blijven als een axioma van de beste staatkundige philosophic. De aanvallen der officieuss pers tegen de kleine staten, wegens hunne plannen tot verbetering hunner verdedigings middelen, hebben ook tot vertoogen van den zwitserschen ge zant bij ons hof aanleiding gegeven. De heer de Moustier moet daarop geantwoord hebben, dat de regering niet verant woordelijk kan worden gesteld voor hetgeen die bladen als uitdrukking hunner eigene meening schrijven. Waarschijnlijk echter hebben die bladen tegelijkertijd een wenk gekregen althans la France heeft eene verklaring der redactie geplaatst in gelijken geest als het antwoord van heer de Moustier aan den zwitserschen gezant. Berlijn, 17 December. De commissie uit bet huis van afgevaardigden, benoemd tot onderzoek der annexatie-voorstel len, heeft het voorstel om Oldenburg schadeloos te stellen met een millioen thaler voor den afstand van holsteinsch grond gebied met 13 tegen 7 stemmen aangenomen. Frankfort, 16 Dec. Uit München wordt geschreven, dat de prins von Hohenlohe zich sedert eenige dagen weder daar bevindt. Zijne tegenwoordigheid in de beijersche hoofd stad wordt in verband gebragt met de bestaande ministeriele crisis en daar de prins van vele zijden in zijne candidatuur voor de portefeuille van buitenl. zaken w’ordt ondersteund, ge looft men dat hij eerlang den heer v. d. Pfordten zal vervangen. De houding welke de pnrisische regering tot dusver in den landdag en de geannexeerde staten heeft in acht genomen, geeft een duidelijk bewijs van hetgeen men te verwachten heeft, ludien hefc der pruisische regering om de zedelijke verovering van het overige gedeelte van Duitschland te doen ware geweest, dan zou men de rigtingen door de ministers van binnenl. za ken en justitie vertegenwoordigd, hebben moeten verlaten en zou men jegens de geannexeerde staten geheel anders hebben moeten handelen. Niets van dit alles heeft piaats. Het is blijkbaar, dat indien men later verder zich wil uitbreiden, dit alleen zal geschieden door physieke veroveringen; is dit niet te doen dan zal men liever het „nationale werk" half afge daan laten dan dat men aan vrijheid en regt eenige concessie zal doen. De binnenlandsche politiek, die zich ook in de buitenlandsche politiek der heerschende partij vertoont, was het eigentlijke motief der handelingen tegen Duitschland; een Bielsel gelijk dat van het ministerie von Bismarck-Eulenburg kon een zelfstandig sterk ontwikkelend constitutioneel leven niet «aast zich verdragen. De noordduitsche staten werden niet alleen geannexeerd om Pruisen groot te maken, maar om de daar bestaande grondwetten te vernietigen; daarom werd ook het regt van den hertog van Augustenburg zoo fel be streden en mogt alleen zoodanige oplossing der sleeswijk-bol- steinsche kwestie toegelaten worden, welke aan het land alle vrijheid ontnam. Zoodanige interpretatie der handelingen van Pruisen is niet troostrijk en opent geene gunstige uitzigten voor de toekomst. Het einde zal evenwel misschien een ander resultaat opleveren, dan het begin dreigt op te leveren, want het gcheele duitsche volk is nog nooit door binnenlandsch ge weld onderdrukt. GOUDA19 December. Met genoegen verneemt men dat eenige menschenvrienden zich het lot hebben aangetrokken van den bakker Vonk, die bij den brand van vrijdag zijne geheele bezitting verloor. Die pogirg is met aanvankelijk gleden uitslag bekroond en mog- ten er zijn, die verder nog iets wilden bijdragen om den man in zijne treurige omstandigheden te helpen, heeft de uitgever dezer courant zich bereid verklaart de uitreiking der bezorgde giften op zich te willen nemen. LODd.611, 15 December. Een correspondent van de Globe schrijft uit Ueenen, dat velen daar ter stede, die trouwens ge woon zijn de politieke gesteldheid van Europa donker in te zien, van oordeel zijn, dat op geen zeer verwijderd tijdstip eene geduchte worsteling tusschen de groote mogendheden moet ontstaan. Rusland heeft onlangs 400,000 man bij zijn reeds aanzienlijk leger gevoegd dag en nacht is men in de fabrie ken daar te lande bezig met hel vervaardigen van achlerlaad- geweren Rusland blijft het voornemen koesteren om de Turken uit Europa te verdrijven, waarbij Pruisen eerstgenoemde mo gendheid zijnen redelijken bijstand zou verleenen, en indien Frankrijk naar Polen mogt willen oprukken, zoude zelfs Oosten rijk zich met pruisen vereenigen om de Franschen van den duitschen grond te verdrijven. Ten einde hiertegen voorzorgen te nemen, moet Napoleon den generaal Fleury naar Florence hebben gezonden, niet met het doel om ten behoeve van den paus werkzaam te zijn, maar om Italië te nopen het bondge nootschap met Pruisen te laten varen en zich naauwer bij Frankrijk aan te sluiten. Ook hoopt Napoleon op de mede werking van Engeland, dat in Rusland’s uitbreiding in Azië eene reden tot beduchtheid voor zijne oost-indische bezittingen kan zien. 16 Dec. De onderhandelingen met de afgevaardigden van Canada, Nieuw Bronswijk, Nova Scotia en Newfoundland zyn reeds zoover gevorderd, dat men tegeu het einde der vol gende week het geheele uitgewerkte plan tot de confederatie der britsche koloniën in Noord-Amerika te gemoet kan zien, zoodat het ontwerp spoedig na de opening van het parlement zal kunnen worden ingediend. Naar men verneemt zullen er schikkingen worden gemaakt, om later ook van Couver s-eiland en Britsch Columbia in de confederatie op te nemen. De berigten uit Britsch-Indie luiden weder Grootendeels zijn het wel herhalingen van de klagten van den hongersnood, maar hierbij komt thans nog de vrees, dat de tegenwoordige ongelukkige toestand in het volgende jaar niet zal verbeteren, doordien de oogst allerwege door zware over- stroomingen veel heeft geleden en de bevolking door ziekte en gebrek te veel geteisterd is, om krachtig handen aan net werk te slaan, ten einde met vereenigde pogingen de alge- meene ramp in hare gevolgen zoo veel mogelijk te stuiten. Ook uit Nieuw Zeeland zijn weder minder gunstige tijdingen ontvangen. De kolonisten begonnen aldaar thans te wanhopen aan de mogelijkheid, om een duurzamen vrede met de inlan ders tot stand te brengen. Het eene conflict is naauwelijks uit den weg geruimd, of het andere doet zich weder voor en nu de zaken door de werkeloosheid van sir Duncan Cameron zoo geprejudicieerd zijn, dat de Engelschen .daar hun vroeger prestige geheel verloren hebben, laat het zich voor de kolo nisten alles behalve gunstig aanzien. ParilS. 16 December. Het gevoelen van de pers over de troonrede van koning Victor Emanuel is, met uitzondering van de klerikale dagbladen, zeer gunstig. Die rede onderscheidt zich ver boven den gewonen sleur der troonredenen waarin het banale den boventoon voert. Er is leven en gedachte in die rede. Nimmer heeft Italië zich op krachtiger wijze uit gelaten. Victor Emanuel toont een onbegrensd vertrouwen te ftellen in h beginsel van vrijheid, in de heilige zaak d het schoonste erfgoed is, hem door zijn vader “8e-ateD- cens hem is dat beginsel het zekerste middel om op het ita liaansche grondgebied dien strijd te vermijden, welkei >n tijden oorzaak is geweest der rampen, d.e dat and hebben getroffen Italië, tot eene groote natie vereemgd en op hechte fSlagen gevestigd, genFet een groeten voorspoed, diera leen wordt geëvenaard door zijne algeheele veiligheid. Het heett 7andiegn voo^poed en die veiligheid slechts gebruik te maken om de bronnen van volksbestaan te ontwikkelen en zijne rijk-

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1