DON JUAH öuttcnlanïr. Binnenland. Gemengde Berigten. ADVERTENTIEN. Stollwerck'scne Borst-Bonbons Sociëteit „Ons Genoegen" OPERAVOORSTELLING. PREEKEN voor 't VOLK, 202ste Staats-Leterij. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Burgerlijke Stand. te GOUDA. Zondag, 30 December 1866, OP HET STEENEN BEELD. BHiLLAllTS WÏÏEKEGEïi door BROEDER JONATHAN. Maandag, 31 December 1866. Raderstoomboot d'IJssel. -m«ürte« werkten uadeelig terug op scheepsbouw en aan ver- wafl te vakken van nijverheid. Een tentoonstelling van nij verheid te Amsterdam gehouden, moge liet bewijs gegeven hebben, dat de nijverheid zich meer en meer ontwikkelt, en de nederlandsche industriëlen met eere in het volgende jaar te Parijs in het strijdperk zullen kunnen treden; rust, vrede en vrijheid zijn hoofdvereischten de nijverheid te doen bloeijen, en juist daaraan ontbrak het dit jaar. En moeten wij nog het oog vestigen op hetgeen 1866 op politiek terrein voor ons land opleverde? Ook dit biedt wei nig bemoedigends aan. Het liberale ministerie, door onderlinge verdeeldheid ge- vallen, werd vervangen door een conservatief ministerie, maar waartoe dit alles herinnerd, het gebeurde ligt ieder Neder lander nog versch in het geheugen, het volk heeft uitspraak gedaan, die uitspraak past het ieder te eerbiedigen, hoe men ook moge tienken over de middelen, waardoor die uitspraak verkregen is. Nog immer staat in de groudwet geschreven de ministers zijn reran ticoor del ijk, in die woorden ligt nog al tijd de kracht van den uederlaiidschen volksvertegenwoordiger, wie dan ook aan de groene tafel moge zitten. Maar wat be treurenswaardiger is dan de wisseling van ministerie, dan de onwaardige behandeling der volksvertegenwoordiging is voor zeker de verdeeldheid die zich meer en meer openbaart onder de zonen van hetzelfde vaderland. Zal het voorbeeld door den eersten kouiug Willem gegeven, om alle partijschap te doen vergeten en het volk te vereenigeo om den constitutionelen koning, voor ons dan geheel verloren gaan, en moet het verledene gebruikt worden om in plaats van eendragt aan te kweeken, verdeeldheid te zaaijen. Voorwaar, groot is de verantwoor delijkheid vau hen, die daartoe medewerken. Mogen de ge- be rtenissen in het buitenland ons doen beseffen, dat alleen eendragt kleine staten kan behouden, en verdeeldheid den val van groote rijken heeft berokkend, moge het onheilig vuur, thans met ruime hand op het altaar des vaderlands gestort, spoedig gebliischt worden, en de oude spreuk der vaderen „eendrasrt maakt raagt," door het geheele volk weder al9 het plechtanker onzer onafhankelijkheid, worden gehuldigd! P. Londen, *27 December. Dezer dagen hebben de bestuur ders der onder de londensche handwerkslieden bestaande ge nootschappen van ouderling hulpbetoou na beraadslaging een stemmig besloten hunnen werkkring uit te breiden tot de politiek en hunnen invloed voor de zaak der radicale parle- menishervormu.g dienstbaar te maken, gelijk door den heer Bright aan de engeische arbeidersverenigingen is aangeraden. Tevens is besloten de arbeidersverenigingen van Groot-Brit- tannie en Ierland uit te noodigen om insgelijks dien raad te volger, en de hundeu tot het verkrijgen van het steraregt voor de arbeidende volksklasse ineen te slaan. D't geeft aan de zijde der conservative partij nieuw voedsel aan de vrees, dat de strijd om de parleraentsbervorming een strijd tusscheo volks klassen zal worden. Eene depeche over Kiachta, maar zonder vermelding van datum ontvangen, meldt, dat de Franschen Corea hebben ontruimd, dat de expeditie ten eenenmale is mislukt en het prestige der Europeanen daardoor veel beeft geleden. ParljS, 27 December. Italië heeft stellig besloten de ge beurtenissen hare natuurlijke vruchten te laten dragen en in niets op haren loop invloed uit te oefeneö. Wanneer het blijkt, dat de wereldlijke monarchie van den paus nog eene mogelijkheid is in onzen tijd, dan zal het de italiaansche re gering niet zijn, die de Romeinen aanspoort zich daartegen te verzetten. Het kabinet van Florence wil dat de proefneming volledig en ernstig geschiede, zoo als Frankrijk het verlangt. Inmiddels zijn er tusschen de beide gouvernementen, die zoo vele punten van aanraking hebben, esseutiele kwestien te re gelen en hei zou te betreuren *.iju, wanneer het hof van Rome die regriiug onmogelijk maakte, hetzij door overdreven eiscben, hetzij door wrok. 28 Dec. De Motiiteur deelt mede, dat eene depeche van den scbout-bij-nacht Roze van 22 october meldt, dat hij zich, den 16n te voren van Kang-boa, eene belangrijke stad van Corea, had meester gemaakt. Den 19n had Roze een brief tan den koning van Corea ontvangen, waarop hij had geant woord eu de voldoening, welke hij eischt, kenbaar gemaakt. Den 22° bevond Roze zich nog le Kang-hoa, waar hy de tol ken wachtte, die hij van Sbanghae had ontboden. Weenen, 27 December. Berigteu uit Athene van 24 dezer melden dat de aanval van Mustapha Pacha op de po sitie der christenen bij Karos in de provincie Apocoronos, na een gevecht van zes uren is mislukt. De Turken zijn naar Lako* teruggetrokken, met aanzienlijk verlies. Hierdoor is aan Mustapha Pacha het binnentrekken in de provincie Seli- nos afgestieden. Berlijn, 27 Dec. De duitsche bond en de beraadslagingen over zijne constitutie ondervinden weinig belangstelling van de zijde der bevolking Algemeen wordt beweerd, dat de gansche zaak niet is eene schepping der regering, ontstaan als een ge volg van den gelukkigen oorlog tegen Oostenrijk gevoerd, maar dat het denkbeeld van dien bond van keizer Napoleon afkom stig is, en dat deze de verwezentlijking van dat idee van Pruisen verwacht. Men zou hier welligt zoo ver gaan, dat men wei gerde ie.!en van het duitsche parlement te kiezen, ware het niet, dat men in het parlement het raiddel zag om een groot onheil af te wenden, namelijk om de reactionaire plannen der regeriDg te verijdelen. Het parlement zai, naar men hoopt, de groote taak vervullen, om het noorden mei het zuiden van Duitschiand te verbroedereu en beide deelen eenmaal te ver eenigen. De koerier door de deputatie der hanoversche officieren naar Ween en gezonden, is heden teruggekeerd. De ex-koning van Hanover heeft aan de officieren der voormalige hanoversche armee, die van den vroeger afgelegde» eed van trouiv ontslagen wenschen te worden, dit verzoek ingewilligd. De generaal Arentscliild is door den ex-koniug gemagtigd, ora de vereischte acte daarvan te verleenen. De Prov. Corr. meldt, dat de minister-president al zijne kracht wijdt aan de verwezentlijking van den noord-duitschen bond. Hel berigt, dat hij eerlang eene reis naar het zuiden wil ondernemen, is ongegrond. Hij is veeleer van voornemen om geen uitsponning te nemen, alvorens de zaak van den noord- duitschen bond en den rijksdag zal zijn tot stand gekomen. Athene, 22 Dec. Er zijn geruchten in omloop van eene aanstaande interventie der groote mogendheden in de zaak van Candia. Het vertrek des konings naar Denemarken zal waar schijnlijk op het einde van februarij plaats hebben. Konstantinopel, 26 Decen ber. De Porte heeft naar aanleiding van de omstandigheid dat behalve vrijwilligers ook grieksche militairen op Candia zijn geland, en dat grieksche troepen aan de grenzen des lands worden geconcentreerd, bij de grieksche regering op n;euw krachtige verioogeu ingediend en haar voor de gevolgen verantwoordelijk gesteld. GOUDA, 29 December. De eerste kamer heeft in hare zitting van donderdag verschillende wets-ontwerpen aangenomen, waaronder, met 28 tegen 7 stemmpn, dat tot bekrachtiging der overeenkomsten met de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen. Vrij dag behandeling der verder aan de orde gestelde ontwerpen. In de zitting van de eerste kamer der staten-geueraai van gisteren heeft bij de behandeling der credietwet voor het hoofdstuk buitenlandsche zaken, eene belangrijke discussie over de afdamming der Ooster-Schelde plaats gehad. Onderscheidene sprekers hebben de gedragslijn der regering goedgekeurd. De minister van buiten 1. zaken heeft breedvoerig ons goed regt gehandhaafd en verlangd, dat niet zal worden toegegeven aan de onregtmatige eischen vau Belgie, dat ook niet eeue eenzij dige arbritage kan vragen. Het nader onderzoek, ook door belgische ingenieurs, constateert, dat de feiten onzerzijds juist gesteld zijn en de afdamming zelfs voordeelig is voor de VVester- Schelde van Bath tot aan Antwerpen. Dat rapport zal aan de kamer worden overgelegd. Vervolgens is de begrooting voor de staatsspoorwegen eu de andere wetsontwerpen aange nomen. Z. M. heeft den kolonel O. H. Kuyck, van den staf der artili., koaim. der koninkl. militaire akademie., op het daartoe door hem te kennen gegeven verlangen, op non-activiteit ge steld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt bij den staf van het wapen der infant, benoemd tot kolonel, tevens belast n °t de functien van kommand, der kouiukl. milit. akademie, ueu luit.-kol. A. C. A. Schönstedt, van het reg. gren. en jagers, HD. adj. in buitengewone dienst. Volgens het Handelsblad zijn ruim een 30tal sergeants- en korporaals-kadetten van het 4de studiejaar der kon. mili taire akademie te Breda op hooger last gedegradeerd. Meu spreekt er van, dat het geheele vaste kader dier iurigting ont bonden zal worden. Het prov. geregtshof van Noord-Holland (voorzitter mr. J. M. van Maanen), regt doende in hooger be-oep, heeft, bij arrest van donderdag met bevestiging van een door de ar- rondiss?ments regtbauk te Amsterdam, op 22 november 1865 gewezen vonnis, de nederlandsche rijnspoorweg-maatschappij veroordeeld alsnog binnen veertien dagen na de beteekcjing van dit vonnis een aanhang te maken met den aanleg van een zijtak van de rijnspoorwegbaan nabij Rotterdam tot het station der hollandsche spoorweg-maatschappij aidaar. Het geding te dezer zake tusschen den staat der Nederlanden en gemelde maatschappij gevoerd, is reeds in I860 aangevangen en liep over de uitlegging eener tusschen partijen op 16 mei 1845 aangegane overeenkomst, met betrekking tot het aanleg gen van dezen zijtak. Eene tegen de vordering opgeworpen exceptie heeft drie instantien dooricopen. De berigten uit Batavia loopen tot 15 november. In het algemeen overzigt van het N. Bat. Handelsbl. leest men: Zal hij komen Ziedaar de groote vraag, waarvoor op't oogen- blik alle andere vragen wijken. De N. R. C. en de Telegraaf slingeren ons tusscheu schrik en hoop; het gemoed van vele ambtenaren wordt gepijnigd door de vrees om zich te com promitteren, en de schorsend-overpeinzende houding van den ceyJoneschen staatskunstenaar vindt hier talrijke navolgers. Het concept-adres van antwoord op de troonrede heeft nieuwen moed gegeven aan de anti-artistieke partij, doch de vereerders van Samuel Bamberg'9 genie beweren, dat de heer P. Mijer nog in deze maand als een deunculus ex machina voor onze oogen zal staan. De wijzen zoeken een toevlugt in het lieu coromun, dat de toekomst zekerheid zal geven. Met ai dit kinderspel dreigt Indie voor Nederland ten gronde te gaan. Weiuige dagen geleden scheen de verwarde toestand nog in gewikkelder te zullen worden door de ernstige ziekte van den waarnemenden gouverneur-generaal rar. A. Prins die vrees is gelukkig geweken, ofschoon de heer Prins zijne vorige gezond heid nog niet herkregen heeft. De mexicaansche geestelijkheid wil aan Maximiliaan 25 millioeu waar borgen, nis hij het land niet verlaat Te Krimpen aan de Lek is de stal van 24 runderen, waariu de ziekte uilbrak, geheel uitgestorven. Zeven frausche oorlugstoomsehepen zijn vertrokken om de troepen af te halen uit Mexico. Te Kolderuolde in Friesland is eene boerenwoning afgebrand, waarbij 33 runderen en twee paarden omkwamen Op de hanoversche grenzen hebben de gegoedste boeren 20 pruisische soldaten in kwartier om te waken tegen de veepest, voor ieder soldaat wordt 12 centen vergoeding per dag betaald. In de noordelijke provinciën van Portugal is eene /amen/wering ontdekt. Op de tei toonstelling te Parijs zuil a te zien zijn 50 indianen uit Noord-Amerika met hunne woningen, huisraad en w pentuig. In Noord-Staffordshire heeft zich de veeziekte neder vertoond doch slechts bij eeu enkel rund. Te Weenen is men begonnen staatsnoten uit te geven van 1 florijn. Het groote kanaal door de landengte van 8uez zal gereed zijn ïu 21/2 jaar, als men naraelrk nog eeus ecu hoop geld bijeen brengt Tn het district Pas de Calais is de regeringskandidaat gekozen De Franschen zijn terug geslagen in Corea. De keizerlijken in Mexico bebbeu Durango, San Luis de Votosi en Mazatlan ontruimd De pruisische bauk rigt filiaal- banken op te Osnabruck en te Einden. In Europa zijn 138 mijlioen katholieken, 61 millioeu protestanten, 79 uiillioen grieken, 3 miljioen joden en 6 millioeu mahomedanen en heidenen. Het gla/en paleis is gedurende het laatste boekjaar nog door ruim 3 millioen personen be zocht Vit Hou narij e worden ontzaggelijke hoeveelheden granen naar Zwitserland vervoerd. - De hamburger senaat zal eerlang de kieswet uitvaardigen voor het noord-duitsche parleiueut De Keizer vao Bra zilië heeft 115 slaven op zijne modelhoeve te banta-Cruce vrij verklaard. De atlantische telegraaf brengt thans gemiddeld per dag GOUU op. In Thessalie zijn 116 gemeenten opgestaan tegen den pacha. le Parijs vertoont zich de cholera weder. Vrijdag28 December. legenvvoordig de hh. rar. A. A. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de v^rave, Luyten, Prince, Braggaar, Westerbaan, Remy, Bucünei, vau Straatw en Peetcrs. De notulen der vorige vergaderiug worden gelezen en gearresteerd Zijn ingekomen 1. een dispositie van gedeputeerde staten houdende mededeeling van een koninklijk besluit van 8 december jl. no. 40, waarbij voor den tijd van vijf jaren verlengd worden de tarieven voor het bevaren van den turfsingel en de Gouwe, eni. Notif. 2. eene dispositie van dezelfde, houdende mededeeling van een koniokl. besluit ter goedkeuring van de heffiug der schoolgelden. Aotif 3 eene dispositie van dezelfde, houdende goedkeuring van het eerste aanvulhugskohier over Jeu hoofdelijkeu omslag van Ib66. Notif. 4 eene dispositie van dezelfde, houdende goedkeuring eener wijziging, gebragt iu de begrooticg dtr gemeente in ontvang et uitgaaf, dienst 1866. Wordt gelezen een adres van L. de Mooij, verzoekeude ene toelage als marktmeester voor de schade veiowzaakt door den veetj^hus en het niet houden der kermis, wordt gesteld ia handeu van 15. eu NV. ter fine van berigt enz. Wordt gelezen een adres van A. J. Biezenaar, zich bezwaard achtende door het besluit om de visscherij op nieuw te verpachten. Op voorstel van den voorzitter dadelijk in behandeling genomen wordt het verzoek na eeuige deliberatie afgewezen met 8 tegen 4 stemmen, die van de hh Braggaar, Remy, Prince en Luyten. Aan ile orde is een voorstel betrekkelijk de lokalen waarin de stads-geneesheeren hun spreekuur zullen houden. Het voorstel strekt om daarvoor aan te wijzen de stads-apotbeek eu de twee voorkamertjes iu Arti-Legi, daartoe gunstig afgestaan door den heer kantouregter. De heer Luyten betuigt zijn dank voor de gemaakte schikking en de vergadering keurt die goed. De supplctoire begrooting van regenten van bet bestedeliughuis voor kinderen wordt goedgtkeuid tot een bedrag van 7Ü0. De suppletoire begrooting van het Israëlitisch arrabestuu voor 1866 die kosten gemaakt hebben op eigen gezag, en nu eeu tekort van 150 aanvragen wordt eeustemmig afgewezen eeu voorstel tot af en overschrijving van verschillende posten op de begrooling van 1866 wordt goedgekeurd. JViets meer aau de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Gouda, 27 Dec. Tarwe, rogge, gerst en haver ruimden tot vorige prijzen langzaam op. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 440. Roode Kleefsche ƒ435. Zefuwsche per mud nieuwe ƒ11 12, dito oude 11.50 a 13.20 Rogge 7.50 a 8.25. Gerst winter 7.25 a 8.20, dito zomer 5.80 a 7. Haver 2.90 a 5. Boekweit. Fr. per 2100 kilo 210. NoordOrabin -ehe 212 a 220. Bruine boonen ƒ12 a 16.50. Groene erwten 10 a 14. De handel in schapen was weinig geanimeerd, ook was de aanvoer gering. Vette varkens werden verkocht tegen 17 a 22 c. per 5 ons; magere varkens gingeu goed vau de hand. Boter 1.16 a 1.24 per tied pond. Geboren: 25 Dec. Cornelis, ouders C. Romijn en C. van den Oever. Johanna Philippina, ouders H. C. kortenoevcr en M. C. ïv ttisun. Dirk Nicolaas, ouders D. de Vree en C J Kromhout. Cornens, ouders W. Kuis en W. Heerkeus 27- Catharina, ouders D. van Mavtl tu P Verkerk 28. Ma»'garelha Josina, ouders J. Hageuian eu G. W.8init. Overleden: 24 Dcc J. P Flux, 3 j. 3 m. 25. C. \erbtij, 59 j. 26. P. J. van der Tuijn, 49 j. Gehvwd: 26 Dec. G. Hogeudoorn eu N. Akriju. Heden overleed, na eene langdu rige ongesteldheid, onze innig geliefde oudste dochter PETRONELLA CORNE LIA, in den ouderdom van ruim 22 jaren. C.STARRENBURG. C. STARRENBURG—Neeleman. Gouda, 28 Dec. 1866. Om hoest en heeschheid af ,e weren, cs in het algemeen als middel tegen alle catarrhalische ziekteverschijnselen zeer aan te bevelen, zijn steeds voorhanden bij Jen Apotheker J. G. Eoekenoogen te Gouda, te SeTootthoven bij A. Wolff. groote Opera in 5 Bedrijven, door Mozart. TOT SLOT DEK OPERA: Aanvang ten Half Acht Ure. Entree voor Hesren Leden met hur.ne Dames of Kinderen 40 Cents de Persoon. INTRODUCTIE 75 Cents de Persoon. L-c Plaatsen zijn te bespreken op den speeldag van les voorm.ddags IU tot 2 uur, mits betalende 10 Cents extra voor iedere plaats. Bij alle soliede boekhandelaren staat tie in'eekening open op: Prijs per jaargang van 12 Afleveringen (te zamen 400 bladzijden) één gulden en twintig cent. De TREKKING der EERSTE KLASSE begint op Vau Gouda Maandag en Dmgsdag 'smor- gens 6 uren, de overige werkdagen 's mor gens 7 uren. Van Rotterdam op gelijke dagen 's na middags 2 aren. Dageiijks Brfonrt-aartrn

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2