ötnnenlanö. Gemengde Berigten. Burgerlijke Stand. ren. wanneer Rusland riet daarin mengt, ljctgeen vooreerst niet waarschijnlijk is. Bij het heerer.huis zijn bezwaren gerezen om het wets ontwerp, wegens de verkiezingen voor het huis der afgevaar digden in de nieuw aangeworven landstreken en de dienover eenkomstige vermeerdering van het aantal leden van het prui- sische huis van afgevaardigden, aan te nemen op de wijze zoo als het in laatstgenoemd huis is vastgesteld. De regering houdt zich onledig met de zamenstelhng der wetten, welke'" bestemd zijn om de verandering van den etaat van zaken, inzonderheid ten aaDzieu van het jagtwezen in te voeren. 7 Januarij. Volgens de Korddeutsehe Ztg. zal binnen kort de beéeiii»in<? plaats htbben der ambtenaren in de nieuwe deeien des lands. Hieruit zou blijken, dat de regering over tuigd is dat de stemming in die gewesten geen ongerustheid meer behoeft iu te boezemen. 2^0 minister van biimenlandsche zaken heeft bekend - j maakt, dat liet deponeren der lijsten voor de parlements ver- i kiezitigen op 15 januarij, en de verkiezingen zelve up 12 febr. voor de geheele monarchie zijn vastgesteld. X)e Norddeutsche Zeitung bevat pen naar het schijnt of- ficieus artikel, waarin tegenover de agitatie, in de kleine staten door "de verkiezingen voor het parlement opgewekt, lof wordt toegezwaaid aan de bevolking van Bruisen. In het artikel wordt voorts gezegd, dat het parlement het militaire buuget en de militaire grondwet voor den bond zal hebben vast te stellen. De N. Z wenscht ook in Pruisen een algemeenen ijver bij de voorbereiding der verkiezingen. PlOTGIlCG, 6 Jan. De Italia bevestigt dat de oudernan- delintren van den heer Touello, over de kerkelijke aangelegen heden, bijna afgetoopen zijn. Naar men gelooft houdt men zich te Rome reeds bezig met de keuze der nieuwe bisschoppen. "Waarschijnlijk zal er geen formeel tractaat gesloten worden, daar men eik denkbeeld van een concordaat wil uitsluiten. Br zal bloot eene overeenstemming tot stand komen. 7 Januarij. Ue Nazione wederlegt de beschuldiging, die tegen bet itaYnansch gouvernement wordt gerigt, wegens de niet-betaling der rente op de obligatien van het kanaal Cavour. Tot opheldering daarvan egt het blad, dat de guarautte van gouvernementswege ten aanzien dezer onderneming niet kan worden ingeroepen voor en alter bet kanaal geregeld bevaren wordt, welke voorwaarde nog niet is vervuld. Konstantinopel, 6 Januarij. Candia is thans weder geheel aan het gezag van dei. sultan onderworpen. Lr bhjtt nu niets anders te doen, dan eenige vreemde avonturiers, die de wijk naar het gebergte hebben genomen, van het eiland te verwijderen. T 7 Januarij. Het verschil tusschen Turkije en Italië over de beschadigde italiaanselie stoomboot Tommasso is door tus- schenkomst van den britschen gezant uit deu weg geruimd. Turkie zal te Neu-York een vast gezantschap vestigen. GOUDA, 9 Januarij. Nadat drie weken geleden bij de winkeliers in manufacturen Kauling Bentlage alhier, ee'.ige zijden dassen waren ont vreemd, vermoedelijk door eene vreemde vrouw, wier signa lement aan de politie was opgegeven, mogt het maandag morgen aan den heer commissaris van politie alhier gelukken de ge signaleerde op straat aan te houden, waarna zij naar het po- liiie-bureuu werd overgebragt men vond haar 111 het bezit van vier zijden en tien katoenen doeken, benevens twee rollen zijden lint De aangehoudene vrouw is te Rotterdam woonachtig, alwaar zij een winkel heeft van fruit en groenten; zij was uitsluitend herwaarts gekomen om dielstai te plegen en zie daarna met spoed te verwijderen naar hare woonplaats, zoo als zij nu weder op weg was naar den spoortrein. Gisteren avond omstreeks zeven uren is m de nabijheid van Stole ijkersluis uit de vaart aan deu stolkschen weg het lijk opgehaald van den heer H gtaankooper te Delfshaven, benevens het rijtuig en het verdronken paard. Ten aanzien van de oorzaak de* ongevats zijn geene bijzonderheden bekend. Men schriift uit 's Gravenhage aan iAveuir National: „De heer van Zuylen, minister van buiteulaiidsehe zaken, heeft met volledige miskenning der internationale beleefdheid, bij de debatten in de eers.e kamer over de Schelde-kwesue verklaard, dat zoo lang zijn ambtgenoot in Belgie aan het be stuur zal blijven, geenerlei schikkiug mogelijk is.» Men sehrijlt ons zegt l'Etoile Beige, naar aanleiding hiervan dat de vertegenwoordiger van Belgie in de nederlandsche hofstad belast U geworden met het vragen van opheldering nopens de strek king di»r woorden. Te Leyden is op dit oogenblik eene kwestie aanhangig van groot belang en die onder de leydsche burgerij veel sen satie maakt. Bij deu gemeenteraad dier stad is namelijk een voorstel ingediend tot verbooging van de schoolgelden van de openbare scholen voor lager-, middelbaar- en hooger onderwijs. Tegen dat voorstel zijn reeds door den aeademischen senaat en door de hoogieeraren aan de rijksinstelling voor indisehe taal-, land- en volkenkunde krachtige protesten bij den gemeen teraad ingediend. Thans is bij den uitgever A. W. Sythoff een protest van de pers gekomen van een burger van Leyden, welk geschrift gratis is verkrijgbaar gesteld. Het is een warm pleidooi voor de belangen van bet onderwijs, die door bet be doelde voorstel ernstig worden bedreigd. l)e schrijver wenscht dat van Leydens burgerij een krachtig adres aan den gemeente raad uitga, om op de verwerping van het voorstel aan te dringen. -Bij koninklijk besluit van 15 dec. is gehandhaafd het besluit van ged. staten van Zuid-Holland van den 29" mei 1866, 11°. 13, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van den raad van 's Gravenhage tot het op beleening of pro longatie uitzetten van gemeentegelden het door den gemeen teraad ingestelde beroep is ongegrond verklaard. Bij het voornoemde kon. besluit is o. a. overwogen, dat, al moge de gemeentewet het uitzetten van gelden op beleening of prolon gatie niet bepaaldelijk verbieden, die maatregel echter uit het oogpunt van een behoorlijk beheer der gemeente-financien niet kun worden goedgekeurd dat toch de gelden, door de belasting schuldigen opgebragt, eene bepaalde bestemming hebben, bij de begrootiug aangewezen, en dus, zelfs niet tijdelijk, tot iets an ders behouren te worden gebezigd. De Runderpest zegt, dat niet ministeriele dispensatie voor weinige dagen 36 stuks vee van Arnhem naar Utrecht zijn gevoerd; het heette om binnen 2 dagen geslagt Ie worden; maar er was mager vee bij. De Runderpest vraagt, of dit was om de runderpest te Ut-echt weder met 06 stuks te voeden. I De berigten uit Batavia loopen tot 29 november. i Het Bat. Handelsbl. zegt: De reorganisatie der verschillende departementen is thans officieel bekend gemaakt, en de begroo ting voor Ned. Iudie over het dienstjaar 1867 is gepubliceerd. Men kun zich een denkbeeld vormen, hoe ingenomen men bier is met die begrooting, wanneer men in het oog houdt, dat van de oorspronkelijke begrootiug millioenen zijn geschrapt, o a. bij het departement van openbare werken, waardoor het reeds bijna onmogelijk wordt het bestaande in goeden staat te houden, maar ten eenenmale onmogelijk, nieuwe, bovenal pro- duktieve werkeu aan te leggen. Aan de havenwerken te Sa- marang o. a. schijnt evenmin iets gedaan te worden als aan de verbetering der wegen in Midden Java; hst transport van een pikol suiker van Djocjaearta naar Samarang kost reeds vier gulden wanneer eene enkele maal transportmiddelen te krijgen zijn en de handel te Samarang weet er niets anders op dan weder te rekwestreeren. Men zal die zaak wel in de kamer weder ter sprake brengen, en dan hooren wij den lieer Trakanen zoo hij nog aan het bestuur is reeds antwoorden, dat op die zaak wordt gelet en voorstellen in overweging zijn, en men daaraan gevolg zal geven, indien het batig slot het veroorlooft. De provisionele regering hier heeft zich eindelijk genood zaakt gezien, de ordonnantie van 5 januarij jl. (staatsblad u°. 3) voorloopig te schorsen en als eene consequentie dezer schor- sin» ook de ordonnantie van 15 februarij (staatsblad n°. 13); die schorsingen gaan echter vergezeld van een protest, voor zoo verre eene regering protesteren kan, want in den consi derans wordt uitdrukkelijk verklaard, dat die schorsing ge schiedt omdat men in Nederland geen geld heeft toegestaan om de welwillende maatregelen, bij de bedoelde ordonnantiën voorgeschreven, in werking te brengen. Dat is duidelijk, en zoo men hier de schorsing ten sterkste betreurt, iedereen er kent dat de regering, voor de noodzakelijkheid bukkende, haar' standpunt als indisehe regering met waardigheid en ernst heeft in het oog gehouden. Het verschil, dat men in laud maakt tusschen de belangen van Indie en Nederland, blijkt nergens duidelijker dan in de begrooting, waarop men de sommen, voor de dringendste behoeften van Iudie uoodtg, eebiffeerd heeft, om de bijdrage ten behoeve der overvulde nederlandsche schatkist tot 16,231,789.63 op te schroeven. Had men ons ten minste de 63 centen gelaten. VVij voor spellen echter met volkomen zekerheid, dat dit stelsel, in de eerste plaats natuurlijk in Indie, maar ook voor Nederland wrange vruchten zal dragen. Van de Buitenbezittingen, bij name uit de Pasoemah, lui den de berigten guDstig; alleen in de Molukkos heerseht nog de cholera, en men is daar ook niet geheel tevreden, cat als belooning voor de expeditie op Ceram aan niemand gedacht is dan aan Sidin, die den kolonel Baak ter hulp was geschoten. Het algemeen overzigt van het Nieuw Bat. Handelsblad luidt o. a. als volgt In de laatste veertien dagen hebber, uier verscheidene afkon digingen plaats gehad, waaronder zeer betreurenswaardige. Vooreerst die der benoeming van den heer P. Mijer tot gouverneur-generaal. Zal hij dan werkelijk komen Veten ver trouwen, dat de uitslag der verkiezingen van 30 oetober het ministerie zal bewegen, het vertrek van den edelaardigen man althans voorloopig te vertragen enkele optimisten hopen, dat de heer P. Mijer zelf vaderlandsliefde genoeg bezitten zal, ora na dien (per telegraaf hier in de noofdzaak bekenden) uitslag den koning om intrekking zijner benoeming te vragen. Voorts is afgekondigd de schorsing der ordonnantie van 5 jan. 1966 betreffpride de opheffing der verpligte diensten en leveringen ten behoeve der hoofden. De daarvoor opgegeven, zeker niet geheel onjuiste re °n was het onvoldoende der fondsen, bij de indisehe begrooting voor de bezoldiging der hoofden toegestaan. De verantwoordelijkheid voor dien nood- lottigen maatregel kan in billijkheid niet op deze waaruemenov regering worden geschoven; zij rust op den heer P. Mijer ailesn. Daarentegen heeft, naar ons inzien, de indisehe regering de slechte gevolgen van dien maatregel onnoodig verzwaard, door ook de ordonnantie van 15 februarij 1866, betredende de al- geraeene regeling der herrediensten, //als met de ordonnantie van 5 januarij in onmiddellijk verband staande*, te schorsen. Het verband tusschen beide ordonnantiën is wel onloochenbaar, doch de tegenstrijdigheid tusschen de schorsing der éene en de handhaving der andere ware zeer goed weg te nemen ge weest, zonder aan de bevolking ook deze weidaad te onthou den. De heer P. Mijer zal natuurlijk over dien tweeden stap op den weg der reactie bijzonder tevreden zijnhet denkbeeld otn van schorsing tot schorsing te geraken is hem uit de ziel gegrepen. Het Bat. Hand. bevat het volgend artikel: Wij zijn in volle reactie. De ordonnantie van 15 februarij 1866 (Ind. staatsblad n°. 13) is nu ook geschorst, wel slechts voorloopig, maar de hemel weet, of zij onder de aanstaande vijfjarige regering weder in werking zai komen; wij gelooven het niet, want bij de nu geschorste ordonnantie worden de persoonlijke diensten der bevolking, voor tijdelijk grondbezit rschuldigd, lot 52 dagen in 1 jaar beperkt, en andere per soonlijke diensten, leveringen, enz. voor den vervolge opge heven. De ordonnantie was niets dan een uitvloeisel der voor schriften, bij art, 57 van het rege rings-regie ment gegeven. Wij zijn met de bijzondere bepalingen dezer ordonn intie nooit ingenomen geweest en hebben daarover in ori9 n°. 31 van den 17 maart onze meening gezegd; maar als grondslag was zij onmisbaar voor de bescherming van den Javaan tegen willekeur en het vorderen van otiverpligte diensten van hem en daarom betreuren wij de schorsing, te meer daar wij ten minste niet zien, waarom ten gevolge der schorsing van de or donnantie van 5 januarij ook die van den 15 februarij moest geschorst worden. Op de ordonnantie (staatsblad n°. 16) volgt die van 28 fe bruarij jl., waarbij de rottingslagen worden afgeschaft. Wil men voortgaan met de willekeurige beschikking over de be volking waaraan door de geschorste ordonnantiën een einde werd gemaakt dan zal men mogelijk den rotting, het ge liefde werktuig van disclipine voor de reactie niet kunr-eu missen; zou men nu niet, als een noodzakelijk gevolg der schorsing van de bedoelde ordonnantiën, ook die van den 28 februarij voorloopig schorsen en de rottingslagen voorloopig weder kunnen invoeren? Ii y a, avec le ciel des accommode- meuts! met het geweten ook! Dc zaak zou geheel logisch zijn volgens het gevoelen van den .ieer Trakanen, dat het in- div -i^ich in Indie in den staat moet oplossen, dat w il zeggen da», het individu, en dus ook diens rug aan den staat behoort, en dat er dus geen bedenking kan bestaan, door prikkeling van de rugspieren de activiteit der handen en voeten te ver meerderen. Arme inhmdsche bevolking! De smaak en de goede gezondheid, welke een voedingsmid del ons aanbieden, doet ons besluiten dit aan te schaffen. Elke dag brengt nieuwe bewijzen, dat de IIOFF'sche MALZ-FA- BBIEKATEN, namelijk het HOFF'sehe MALZ-EXTRACT- GEZONDHEIDSB1ER en de MALZ-GEZONDHEIDS-CHO- COLADE van den hofleverancier JQHANN HOFF te Berlijn, Neue Wilhelmstrasse I, nu meer-en meer als hooggewaardeerde middelen tot streeling van den smaak, tot genezing en voeding in de huishoudingen gebruikt worden. Wij ontieeneii dit uit de dagelijksche correspoudentien, waaruit wij de volgende brieven bij uittreksels opnemen//Ik gevoel mij thans geheel hersteld; de benaanwdheid in de maag is geheel verdwenen. G. Kutk, te Dordrecht. Het is mii een waar genoegen u te kunnen mededeelee, dat het gebruik van Malz-Extract ray weder tot vroegere, bijna onverstoorbare gezondheid heeft te- ruggebragt. L. van Hafken, te Delfshaven. Lijdende aan vreeselijke maagkwaal, kan ik UEd. thans met zuivere waar heid melden, dat ik na het gebruik van 6 flesscheu, mij we derom op de lijdende organen zoo veel versterkt gevoel, dat ik niet alleen de krachten, op hooge jaren zijnde, voel terug- keeren, maar zelfs de spijzen kan verdragen, welke ik eenigen tijd heb moeten nalaten. Wed. L. Hoogvliet, te Brielie. Het Hoffsehe Malz-Extract is een goede drank en zegen voor het menschdom. Wed. de Sjouw, te Utrecht. Door bloedspuwing verzwakt en dikwijls nog inwendige pijnen lijdende, kan ik niet nalaten de geneeskracht van uw Malz-Extract te roemen, mij heeft het uitmuntend geholpen. J. Terlincen, te Utrecht. Eere wien eere toekomt! Het Hoffsehe Malz-Extract heeft mij genezen van mijne maagpijnen, waaraan ik sedert jaren lijdende was. Maria Langlorda, te Utrecht. De Malz-Ge- zondheids-Chocolade wordt zoowel in koekjes als in poeder afgeleverd, in den laatsten vorm inzonderheid veer zeer zwakke kinderen, en als vervanger der moedermelk. Het Centraal-Dépöt der wereldberoemde gepatenteerde JO- HANN IIOFF'sche Malz-Fabriekaten Malz-Extract-Gezondheids- bier, Malz-Gezotid-beids-Chocolade, Borst-Malz-Suiker, Borst- Malz-Bonbcus, etc., is gevestigd te Arasterdam, O. Z. Voor burgwal, J. 342. Met Nieuwjaar is in Belgie de heffing van tolgelden op al de rijkswe gen afgeschaft. Fransche kruisers beletten den toevoer aan de Caudio- teii. In 1866 zijn over Liverpool vertrokken 122,393 landverhuizers. De romeinsche rooveibenden maken zich gereed tot een nieuwen aanval op de napelsehe grenzen. Het meel wordt duurder op al de fransche markten. Te Praag zijn acht makers van valsche banknoten gearres teerd Het italiaausehe deficit op het einde van 1866 wordt berekeud op 1229 millioen. Men b»gmt te gelooven, dat de oosterschc kwestie een ernstiger aanzien krijgt Den 2 januarij heeft eene aardbeving te Blidah en elders in Algerie groote schade aangerigt. In Epirus, waar groote gisting heerseht, heeft zich een voorloopig bewind gevormd. Bij een kleermaker te Belfast zijn zeven fii.ians gevangen genomen die bezig waren kogels te gieten In eene groote mijn te Woodside in Californie zou men een klomp gedegen coud -.au drie voet lengte ont dekt hebben. De vfepest maakt voortgang in Noord-Brabant en Gel derland. De maarschalk Bazaine zal Maxim liaan blijven beschermen zoo lang hij mtf zijn legercorps m Mexico vertoeft. De Hongaren zijn zeer ontevreden met het nieuwe oostenrijkst he verdedigingsstelsel. Iu Rusland zal nog meer verlof gegeven worden aan de soldateu. Te Leiubcrg htbben de Polen en ltuthencu teu einde toe op den landdag getwist. In Groot Brittanje en Ierland wartu in 1866 volgens officiële opgaren 8,716,276 stuks rundvee en 26,375,993 schapen. Het rume- niêche ministerie is afgetreden. Het ideale dagblad van Nederland is der justitie in handen gevalleu. Engeland heeft door de veepest reeds 42 milliocn gulden schade geleden. fe Levden wil men de schoolgelden virboogen om de verlichting krachtig tegen te gaan. De gee-tdriit voor de weerbaarheid is zoo groot en algemeen dat men rekenen mag wel duizend liefhebbers bijeen te zullen br.ngen Mazzini heeft eene repu— blikeinsche proclamatie aan de Romeinen uitgevaardigd. De koningin van Spanje keurt de willekeur barer ministers goed Zeven petroleum- bronnen zijn ontdekt in een der napelsehe provinciën. In Siberie ia het eerste gymnasium opgcrigt te Irkutsk. lu de wiek eindigende 29 dec zijn in Engeland negen nauwe gevallen voorgekomen van run derpest en 118 gezoude runderen afgemaakt, die in aanraking waren ge weest met de besmette. De belgische spoorweg-tarieven zijn viermaal goedkooper dan in Nederland. De pruisische veehouders, wier stallen besmet zijn, krijgeu 20 militairen in garnizoen, en bekomen door tus- schenkomst der soldaten het noodigt, terwijl het gezin niet naar buiten mag Van 23 29 dec zijn aangetast in Zuid-Holland 25^S, iu Noord- Holland 730, in Gelderland 37, in Utrecht 2477, totaal 5832 runderen. GOUDA. Geboeex 4 Jan. Keeltje, ouders C. Kooreraar en N. van Dorp. Bernard Francois Charles, ouders B F C. Verbeeck en W. van Gastel. Margretha Helena Maria, ouders P Glasmachi rs en C. J. van Vuuren. 6. Martina, ouders T. N. Reebeen en Wvan der Noot. Nander Evert, ouders J. Dortland en M. Boot. Gerrit Jan, ouders J. E. Mans- velder en M. de Vries. Barend Hendrik, ouders P. G. Stomps en H. Peek. Overleden: 4 Jan. A. Praastink, wed. J. Sonrbeek, 95 j. J van der Klij, buisvr. van A. Nieu.qrland, 48 j. 5 M. E. Jansen, wed. J. M. T. T. Imholz, 68 j M. J. Hageman, 3 d. B. H. Lyatef, 2d G. M. Snel I j. 11 m. J. C. van der Kind, 31 j. 6. A. Koot, SO j. W. K. Parker Verboom lj. -—8. M. van der Draai, 1 j.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2