Dépêche. Buitenland. Binnenland. Gemengde Berigten. AD VERTENT I EN. ECHTYEEEEMKING m j? m i MAT1HEE MÜS1GALE, P Ongcteerde Jaaglijnen, THE A TER E Nccromantique Oriental. DE SPIIIXX, Marktberigtea. Burgerlijke Stand. Aanvang 7 uur. geva&r indien het daarvoor terugdeinst, zén het weiilgt moeten wijkeu voor den s lor machtigen aandrang van het op geruide volk. Napoleon is eindelijk overgegaan tot eene wijziging der be staande instellingen. Het heeft den schijn eener concessie; voortaan '/uilen onder zekere liep dingen iuterpfldatiea mogen plaats hebben en de drukpers-delicten rullen door de correc tionele regibankeu behandeld: vvo/den. Daarentegen zijn'.de adres-discus? ie» opgeheven. De verandering zal niet groot zijn en ais dit nu de bekrooning van het gebouw moet heeten, dan waren «Ie Frauscheu reeds veel nader üij de volle vrijheid dan menist-en wel dacht. Het al of niet toelaten eener interpellatie zal wel afhingen van de regering, en de jury was voor de drukpers uenschel ijker dan de regtbank. Al aar dit laatste is toch stellig een vooruitgang. Het is weinig maar toch iets gewonnen. En dan be leuke men van hoe groote waarde het is, dat de alvermogende kei/er, al is het schoorvoetende en langzaam, toe begint te geven aan de wenschen des volks. Indien hij meent door dit weinige het volk te bevredigen, zal hij zich zeer teleur gesteld vinden, de begeerte zal aangewak kerd worden en billijke eischen zich telkens duidelijker doen vernemen. Ook hei fransche ministerie is bij deze gelegenheid gewijzigd en «Ie belangrijkste verandering is de verwijdering van den bedacht zaaien Fould, die althans nieuwe leeningen wist ie ontgaan. Dit zal dan ook wel andeis worden, want Frankrijk zal toch iets moeien doen om na Home en Mexico zijn aanzien te releveren, anders zou het geheel overvleugeld, zijn invloed grootendeels verliezen. Dit mogt misschien Europa ten goede komen, maar zou ondragelijk zijn voor den waan der woelige Frauscheu. De Hongaren blijden onbuigzaam in den voorstand hunner regtcn eu dragen den keizer mannelijk en krachtig hunne grie ven voor. De kei/er is voorkomend en gedwee, men gelooft dat hij zal toegeven en zijne willekeurige maatregelen wijzi gen. Oostenrijk zal Duiischlaiid geheel opgeven, eene confederatie eu een sla ven rijk worden. Zuid-Duitschiaud moet zich dan wei aansluiten bij Pruisen, dat hei middenpunt en de ziel wordt van een hernieuwd en krachtvol duitsch rijk. Het noord-duit- se'ne verbond zal weldra tot stand komen en hoewel voor het ooge.ablik eu uit de handen van von Bismarck geene vrije in stellingen te nachten zijn, waarborgt de duitsche ontwikkeling de zekerheid eener vrjere toekomst. Spanje gaat wil leus eene nieuwe omwenteling te gemoet men neemt daar de proef hoe ver de willekeur gedreven kau worden. Uit hei oosten verneemt men weinig; ook daar rijpt de vrucht, die Europa in beweging zai brengen. Rusland maakt zich gereed om eene groote rol te speien bij de turksche ca- tast rophe. Alexico zal hpt treurspel nog laten voorafgaan door eene comedie; den ln februarij komt cie vergadering bijeen, die Maximiiiaaii bevestigen zal in zijne heerschappij en dan heeft hij niets meer te doen dan de Frauscheu naar huis te volgen. De onbloedige strijd iu de vereenigde staten wordt ouafge- broken voortgezet, tie president zal bezwijken tegenover het hem vijaiid.ge congres; maar het is niet mogelijk de verdere uitkomst ie voorzienbij eenige toegevendheid zou hij zich nog kunnen handhaven op zijnen zetelin allen gevalle mag men verwachten dat deze verwikkeling zonder gevaar voor de vrijheid eu zonder groote schokken ten einde zal norden gebragt. Londen, 24 January. De jongste maatregelen door kei zer Napoleon genomen, worden hier vrij algemeen als hoogst gewaagd beschouwd. Behalve de toryge/inde Herald en de Daily Telegraph, die seder» hij iu de straten van Parijs mag worden uitgevent, alie friusche regeringsdaden zeer welwillend beoordeelt, heeft geen ander engeisch olad die daden willen goed kei ren. Ten gevolge der sirenge koude en van het gebrek aan arbeid is de nood ouder de geringe volksklasse hier ter stede tot zulk eene hoog'e geklommen, dat men er ernstig aan denkt de hulp in te roepen van de commissie, welke tij dens het heerschen van de jongste cholera-epidemie zoo veie diensten heeft bewezen. Gebrek, zegt een der berigten, vernielt thans even vele inenschenievens ais vroeger de cholera. Berlijn, 24 January. De Provincial Correspondenz zegt, dal ue invoering der algemeene dienslpligtigheid in den noord- duitscheu oond mogelijk is gemaakt, cloorüien men de sterkte van het noord-duitsche leger op voet van vrede heeft beperkt tot eene matige verhouding tot de bevolking en te bepalen, de diensttijd niet het 32ste levensjaar zal zijn geëindigd. De Kreuzxeiiuag behelst een schrijven uit Luxemburg, waartc wordt gezegd dat door hetgeen in het laatste zittin» jaar der kamer voorgevallen is, het plan om het groothertog dom met Belgie te vereenigen op den achtergrond geraakt maar daarentegen, de aansluiting van het groothertogdom bill den noordduitschen bond noodzakelijk is. f De berigten omtrent de verkiezingen luiden nog altiidl gunstig voor de liberale partij. De conservatieven speculeren! op de paUeladds-bevqlkingj zjj hgbben steeds de welvarend, intelligente middenklasse a!T hunne vijanden beschouwd en ij het algemeen stemregt een middel gezien, om een beroep oo' het volk te kunnen doen. Intusscheu hebben zij eenigerraate buiten den waard gerekend. De conservatieven dachten er niet aan, dat de positie reeds sedert langen tijd ingenomen ivas en dat het volk zijne beproefde afgevaardigden niet in den steek zal laten. En zoo is dan, niettegenstaande alle onzeker, heid, die de algemeene verkiezingen bieden, met grond aan te namen, dat de meerderheid hare stem niet aan de conserva. tie ven zal geven. Darmstad, 24 Januarij. De kamer van afgevaardigden heet! gisteren met eenparige stemmen het vredesverdrag °met Pruisen goedgekeurd. Met 24 tegen 21 stemmen is voorts op voorstel van den heer Duraont besloten om over de eventuele aansluiting van Ilessen aan den noord-duitsehen boud eerst na overlegging van hei ontwerp der constitutie voor dien bond eene beslissing te nemen. Weenon, 24 Januarij. De keizer heeft gisteren het adres van den hongaarschen landdag, betreffende de legerwet, aan genomen. Bij de beantwoording van de rede, door het 'hooW der deputatie tot heui gerigt, gaf hij de hoop te kennen, dat een eerstdaags te versohijueu rescript vele bezwaren in het adres geopperd, zou opheffen. Hij verklaarde zich bereid 's lands wenschen te vervullen, zoodra liet door weder/.ijdsch vertrou wen gelukt zou zijn, de bezwaren tegen de feitelijke vorminv van een verantwoordelijk hougaarsch ministerie uit den we" te ruimen. Het Wiener Journal erkent, dat de minister van buitenl. zaken eene vertrouwelijke depeche aan de vertegenwoordigers van Oostenrijk in het buitenland heeft gezonden betreffende lie btjeeuroeping van den buitengewonen rijksdag eu voegt er bij, dat aan de ooslenrijksche gezanten met eeif bepaald "doel wordt voor oogeu gehoudeD, dat zij de vertegenwoordigers zijn van een staat, die het moderne Constitutionele leven toe- gedaan is eu .lat zij voortdurend officieel kennis zullen ont vangen van den vooruitgang hunner regering op het constitu tionele gebied. De Presse maakt zich vroi'jk over den voor genomen conslitiitioueieii vooruitgang der oostenrijksehe regering. P6Sth, 25 Januarij. De lieer Andrarsy is gisttren terug- gekeerd. De keizer heeft de voorstellen der commissie van 15 leden aangenomen eu er is een volledig hongaarsch ministerie benoemd. De daarop betrekkelijke besluiten zullen echter eerst worden openbaar gemaakt, nadat de voorstellen der commissie van 15 leden door het comité van «7 leden zijn aangenomen. Laatstgenoemd comité vangt maandag a. s. zijne zittingen aan. GOUDA, 26 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ijker van het vaatwerk alhier, L. Begeer. Z. M. heeft aan mr. E. N. Rahusen, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van secretaris van het collegie voor de zeevisscherijen, en in zijne plaats voor het loopeud jaar en de jaren 186S en 1869 als zoodanig benoemd mr. T. J. Buys. By koninklijk besluit zijn benoemd in den militieraad voor de ligting van 1867, van het 3e militie-district der pro vincie Zuid-Holland, tot voorzitter mr. II. C. J. Hoog, lid der prov. statentot zijn plaatsvervanger mr. C. W. Hubrecht, lid der prov. staten; tot lid mr. B. W. Witewaai, lid van den gemeenteraad van Leyden tot zijn plaatsvervanger mr. P. du Rieu, lid van den gemeenteraad te Leyden. De minister van binneul. zaken heeft den 18 januarij aan de commissarissen des konings in de provinciën eene cir culaire doen toekomen, houdende verzoek om bij de burge meesters der gemeenten in hunne provincie aan te dringen op bespoediging van de inzending der vorderingen ten laste van het rijk betreffende de veeziekte, alsmede der aanvragen om décharge van ter goeder rekening verstrekte geiden over het dienstjaar 1866. Uit het officiële overzigt van de opbrengst der rijks mid delen gedurende het afgelooj en jaar blijkt, dat de opbrengst heeft bedragen 68,683,257.01 tyg, terwijl de raming slechts bedroeg 66,202,112.50 en de opbrengst in 1865 had beioo- pen 64,456,653.41 */2. Derhalve heelt de opbrengst in 1866 de raming te boven gegaan met 2,481,144.5D/g, en is zij 4,226,615.60 hooger dan de opbrengst van 1865. I Volgens een schrijven mn den secretaris van het centraal .comité tot bevordering van 's lands weerbaarheid bestaat het ilan tot oprigting van een nationaal scherpschutters- of weer- aarheidsfonds, o. a. ter bestrijding van een jaarlijks te houden scherpschutters-wedstrijd en otn ten tweede daarmede eene poging te doen, ora althans eenigermate iu de behoefte der vrijwillige vereenigingen aan achterlaadgewereu te voorzien. Met het oog op hel inbreken der veeziekte in onder scheidene nabij de nederlandsche grenzen gelegen pruisiscbe gemeenten, zijn de pruisisohe politie- en be'astingbeambten herhaaldelijk aangeschreven niet allpen hooi, stroo, nagras en andere voor aanneming der smetstof vatbare voorwerpen uit Holland en Belgie aan de grenzen af te wijzen, maar dit ook te doen met de daarin gepakte waren, welke langs spoorwegen of op stoombooten naar Pruisen worden verzouden. Daar, niettegenstaande dit verbod reeds lang uirgevaardigd is, nog menige overtreding ten opzigte van verzendingen uit Nederland en Belgie plaats heeft, zoo is de commissaris des konings in Zuid-Hclland door5- den koninklijk-p»aisischen re- geriiigs-president te Dusseldorf uitgenoodigd geworden, het vorenstaande zooveel mogelijk in Nederland ter algemeene kennis te brengen. De Heer Baron YON SCHLE1N1TZ, koninkl. eerste Ge neesheer van het Bahnhof-Hospitaal in Konigitihof, heeft naar Be.'ijn getelegrapheerdEene zending van HOFF'sche MALZ- EXL RACT-GEZONDHELDSB1ER zou voorouze hier aanwezige gewonden zeer wenschelijk zijn. Op dezelfde wijze verzocht Ha re Excellentie Mevrouw van Roon iu naam van de verple gende Dames in het hospitaal van de nieuwe kazerne in de Pionierstrasse te Berlijn, om eene nieuwe bezending van het voortreffelijke HOFF'sche MaLZ-EXTRACT-GEZOXDHE1DS- .311 Eli, dat den gewonden zoo goed gedaan heeft, dat zij het «gaarne ontberen. Wanneer zulke aanzienlijke personen, die toch wel boven alle partijdigheid verheven zijn, met zoo veel lof spreken van het Genees- en Voedingsmiddel van den Hof leverancier den Heer HOFF te Berlijn, Neue Wilhemstrasse 1, Cfentraal-Depot te Amsterdam, O. Z. Voorburgwal, J 342, kan men wel ten volle overtuigd zijn van de voortreffelijkheid van dit Fabricaat, en daarom kunnen ook wij niet nalaten de/en gewaardeerde» drank tot het bewaren der gezondheid aan te bevelen. Op dezelfde wijze heeft de HOFF'sche MALZ-GE- ZONDHEIDS-CHOCOLADE den bijval dergeueu verworven, dié haar iu plaats van de koffij gedronken hebben, daar zij zeer voedzaam is, aangenaam smaakt, liet koortsige bloed tot bedaren brengt en de inwendige onrustigheid verwijdert. D. R. Tegen de meer of minder hevig voorkomende verkoudheden van de arJeinhalings-organen, zooals schorheid, heeschheid, prik keling tot hoest, enz. vinden wij verschillende huismiddelen aanbevolen, als: bonbons, pastillen, dure syropen en ex racten, enz Dewijl het assortiment in deze artikelen door tie spe culatie zoo ruim geworden is, is het lijdende publiek bij de ké'is eenige voorzigtigheid dringend aan te raden. Onbetwiste voorkeur boven allen verdienen de SSTOLLWERCK'sche BORST- BONBONS. Een meer dan 25jarig bestaan, ministeriele goed keuringen van bijna alle staten, tallooze aanbevelingen van geneesheeren eu genezenen, alsook de toegekende prijs- eu eere- medaillen, waarop geeu ander fabrikaat zich kan beroemen, zijn de beste en zakelijke bewijzen der voortreffelijkheid van dit huismiddel. Daarbij is de prijs zoo matig, dat iedereen daarvan gebruik kan maken, en wij niet aarzelen dezelve al gemeen aan te bevelen. Ook in Zevenbergen protesteert men tegen de oostenrijk-che legeror- gauisatie. Thiers wil de napoleontische komedie tot eene werkelijkheid maken Pruisen heeft voor de scheldekwestie benoemd den geb- onraad Leutze. De hertog van Montpensier en zijue vrouw moeten Spanje verlaten. Het engelsche ministerie zal nu weder geen reformbill voor dragen P. My er is tweeden kersdag gearriveerd te Bativia. 's Gra- venhage geeft eene subsidie van f 15,30(1 aau den franschen schouwburg. De veepest is uitgebroken te Zevenaar. De schilder Ingres heeft als senator 25 duizend fr van begraven gekost De kwestie de- Ala bama zal aan scheidsregters ouderworpen worden. Men heeft plau ook te Dusseldorf een vaste brug te bouwen lu Wurtemberg i- tciic ministeriele crisis ontstaan. Te Toreuto worden d. piot-esseu t>r-<. d- Fenians weder voortgezet. De Taag is door hevige regens builen oevers te treden. Iu bet dusseldorfsche neemt de v_e/.iekte toe t nadert Crefeld. De Franschen denkeu zoo tuin aan eene lecuiug als de Spanjaarden aan oproer In Denemarken wordt eene inkom ^en- ingevoerd Te Dresden hebben 51 advokuteu aan de kamer de af- af- fing dt-r doodstraf gevraagd Alleen in Zuid-Yorkshire bh ven nog 400 ijzermijnwerkers ledig loopen, de anderen schikken zich iu de loon- vermindeting. De boheetnsche kleermaker Pust. verdacht van een aan slag op den keizer, is op vrije voeten gesteld LV veepest is iu Twcnthe uitgebroken. De transatlantische kabel is onklaar worden op het vaste land van Amerika. De mecklemburgsehe handels loot t-11 thans 4*7 schepen, roetende 54,039 last. Het bondsverdiag voor Nol Duitschland is door de gevolmagtigdcn te Berlijn geteeKend. Men kan Pruisen slechts binnenkomen langs den spoorweg, na behoorlijke desinfectatie. Te Groningen s men vrij gerust op het punt der vee pest door het van regeringswege de'acheitn van een „Millioen* en 87 inau van het regiment grenadiers en jagers. Te Arnhem zijn maandag en te Gouda donderdag de nariesledeu niet opg'komen voor de fakkel vaart Gouda, 24 Januarij. Bij zeer weinig handel werden tarwe en rogge niet tot de vorige prijzen gegund, maar werd lü a 20 centen per mud meer gevraagd. Gerst en haver als iu de vorige week. Boekweit. Fr. per 2! kilo 210 a 212. Noordbrabantsche 220 a 225. Bruine boonen 12 a ƒ16. De veemarkt was zonder aanvoer. Boter 1.10 a 1.30 per ned. pond. GOUDA. Gi BOREN: 22 Jan. Dirk ouders J. Koppendraier en H. M van Ree den C'oruelia, ouders G. J. Grendel eu A Louwrerier. 23 Eliza beth, ouders A. van Hooru en J. Groeneveld. (.'ori.t iis Kcrnardm, ouders W. Wagenaar eu M. de Jong. 24. Abraham Adriaans, ouders A. Doornik en J. Benuis. Overleden 23 Jan J. P. de Graaf, 13 ai. C Nieuw veld, 2 ra. J van der hint, huisvr. van J. 5choonderwoerd, 33 j. 24. J. Lok urn, 45 j. 25. -J. Yeenendaal, 5 m. L Mans, 9 m. T. B P. Pinekse, 10 w. aisq-cv-yva KYr)-svafis-i-s üa - -c.- -m-m üo®3óX3öSVo :jvj5oéa2 YIJF EN TWINTIGJARIGE van GOEDEWAAGEN. en P. C. GOEDEWAAGEN, de Jong. Gouda, 26 Januari 1867. Ondertrouwd E H. C, COEBERGH, van Leyden Weduwnaar van A. A. J. van BllEE, 8'«e) CClI EN P TJ v.v C. 4T7 fJo EN P. H. VAN CATZ. Gouda24 January 1867. Receptie 3 Februarij 1867. te geven door het STAFMUZIEK van het 4e Regiment Infanterie, ZONDAG, 27 JANVARIJ 1867, dtt. namiddags van 1 2 ure in het Lo- -4saal der Sociëteit „DE REÜNIE". H H. Leden zijn geregtigd kunne Dames mmU te brengen. Lenigt en algemeene kennisgeving. 9 j ~c/T.r c/Sitc K MM-'mx:wmvtmwiVxMMMa S LiAü CAii' G/ÏÜ' C ?S5 Men vraagt TE KOOP, tegen contaut geld, om maandelijks te leveren eerst© kwaliteit. Aanbiedingen en monsters worden franco ingewacht onder let ters A. W. aan het bureau dezer Courant. Id het Lokaal TIVOLI, te Gouda, op MAANDAG, 28 JANUARIJ 1S67 BRILLANTE SOIREE ar- tistique et magique, te geven door Prof. LION eu CHARLES MONXC'OÜR uit Beriijn. TOT SI.OT H ET SPB E EK EN D M ENSCH EN HOOFD. Groote Magische Illusie. Een weergaloos beeld van 'tgeen menschelijk vernuft vermag. Entree !e Rang 60 Cents, 2e Rang 40 Cents. Kinderen beneden de 10 jirea betalen op den eersten Rang half geld.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2