örnitenlanh. Gemengde Berigten. Ingezonden. AD VERTENT IE N. Jaagipen en Bindtouw, Hongaarsche Zaadkoeken. Burgerlijke Stand. 2Vs Puike "ange LIJK RAAP Ronde RAAP DEDER HENNIP ff ff 7— /wakke gezondheid herhaaldelijk zijn ontslag aangevraagd als commandant van het 9e legercorps, en dit tot herstel van ge zondheid voor een jaar verkregen, onder behoud van den rang van generaal-adjudant. De luitenant-generaal von Man ostein, die het bevel over dit legercorps op zich neemt, is nog niet defiuitief tot bevelvoerend generaal benoemd. Men verneemt nu iets naders omtrent het 11. maandag in de noord-duitsehe minister-conferei.tie onderteekend protocol, en het vermoeden, dat het de zoogenaamde delegatie van Prui sen voor het parlement gold, wordt daardoor bevestigd. De bond«constitutie ken' de leiding van zaken in den definitieven rijksraad aan de presiderende mogendheid Pruisen toe, dat den rijksdag bijeenroept, sluit, verdaagt, enz. Bij de opening van het parlement echter zal de bondsconstitutie nog niet van kracht zijn, en daarom is bij genoemd protocol ook voor die veiga- dering de leidiDg van zaken aan Pruisen opgedragen. Te Karlsruhe is veel sprake van een zonderlingen dief stal van diamanten. Sedert jaren namelijk zouden in de kruisen der badensche ridderorden valsche iu plaats van echte diaman ten gezet zijn. Er is een onderzoek ingesteld en alreeds een ambtenaar geschorst. 29 Jan. De vorst van Thurn und Taxis heeft voor drie iniliioeu thaler het door hem bezeten postregt met inbegrip van al het materietd der posterij aan Pruisen afgestaan. Het des betreffende traclaat is heden aan het buis van afgevaardigden voorgelegd. Weènen, 27 Jan. De regering schijnt te vreezen, dat oorlogzuchtige verwikkelingen uit de oostersche kwestie zullen ontstaan en het uit dien hoofde raadzaam is te acht.a meer le gercorpsen aan de turksche grenzen bijeen te trekken. Er is bevel gegeven cm de arsenalen te voorzien, en eiken dag ver trekken militaire transporten naar het zuider-spoorweg-station. Keizer Frans Jozef zal zich eerstdaags naar Brück begeven om het leger te inspecteren, dat aldaar bijeen getrokken zal wor den. Het ministerie van oorlog heeft bevel gegeven, J'-t de wet, betreffende de organisatie des legers iu Hougarije, voo»- loopig zal worden ten uitvoer gelegd. In goed onderrigte vveener kringen wordt verzekerd, dat te Parijs pogingen in het werk worden gesteld om eene nieuwe leeniug te sluiten. De iu Stiermarken slaande troepen zullen naar Hongarije worden bestemd. Pesth, 2S J anuarij. Er bestaat een verschil van gevoelen tusschen Deak en Amirassy over een gemeenschappelijke munt en een gemeenschappelijk spoo-wezen. De heer Mailath is aangekomen. Heden vergaderde de commissie van zeven en zestig leden. Munehen, 28 Januarij. Beijeren heeft den 9n januarij identieke nota's naar de hoven van Stuttgart, Darmstadt en Karlsruhe gezonden, waarin werd voorgeste'd het houden eener conferentie tot vaststelling eener uieuue gemeenschappelijke re geling van het krijgswezen volgens de wijze, waarop dit in Pruisen is geregeld. Aigemeene weerpligtigheid, geene plaats vervanging, eu iinie-, reserve- eu landstorm-corpsen. Florence. 2S Januarij. Het wetsontwerp betreffende de vrijheid der kerk en de iikwidatie der geestelijke goederen is ingediend. Daarin wordt bepaald, dat de kerk iu de uiloefe ning der eeredienst en de benoeming van bisschoppen geheel vrij is van alle inmenging van den staat; de eed der bis schoppen en het exequatur zijn afgeschaft, alsmede de privile giën, de vrijdommen en immuniteiten der kerk in den staat. De kerk zal zelve, met den bijstand Ier geloovigen en uit de opbrengst der goederen, die zij bezit of wettelijk verkregen beeft, in hare behoeften voorzien, dernaïre zullen alle prestatiën, welke ten laste van den staat, de provinciën en de gemeente kwamen, ophouden. Indien de bisschoppen verklaren zich te willen belasten met de conversie en liquidatie der geestelijke goederen, dan zullen zij al die goederen binnen 10 jaren moe ten vervreemden door de onroerende in roerende eigendommen te cod verteren. Zij zullen aan deo staat 600 millioen be'alen in balfjaarlijksche termijnen van 50 millioen en zich belasten met de uitbetaling der pensioenen, toegestaan aan de leden der opgeheven geestelijke corporatien. Indien de meerderheid der bisschoppen weiger, om zich te belasten met de conversie, dan zal de staat daartoe overgaan en aan de bisschoppen 50 millioen in 5 pCis. toekennen, over alle geest el .Ae goederen beschikken en de onroerende eigendommen ver'koopeii. De bovengenoemde pensioenen blijven teu laste der bisschoppen. Bij het ontwerp beireffende de vrijheid der kerk, is gevoegd de overeenkomst tusschen den minister Scialoja eD den heer Langraud Dumon- oeau gesloten. 29 Jan Gisteren hield de senaat eene geheime zittiüo- om te beraadslagen over het proces Persano. De voorgestelde beschuldigingen zijn jafhartigheid, onbekwaamheid, ongehoor zaamheid. De senaat heeft mei 71 tegen 60 stemmen besloten dat er geene aanle.dmg bestaat om wegens lafhartigheid den' admiraal een proces aan te doen. lieden zal over de andere punten worden beraadslaagd. GOUDA, 30 Januarij. Naar men verneemt is van het vroeger opgevat voornemen om de tweede kamer in de eerste dagen van februarij bijeen te roepen, afgezien, vermits tot op dit oogenblik de antwoor den der regering op de afdeelings-verslagen der staatsbegrooting er nog niet zijn. Men verneemt intusschen, dat de antwoorden betreffende twee hoofdstukken eindelijk gereed zijn. Aan de Amst. Cour. wordt medegedeeld, dat er ernstig sprake van is een nieuw ministerieel departement in te stellen voor waterstaat en publieke werkeu, aan het hoofd waarvan de inspecteur-generaal van den waterstaat, de heer F. W. Con rad, zal geplaatst worden. De minister van koloniën brengt ter kennis van belang hebbenden dat, met den lsten sept. dezes jaars, drie jongelingen zullen worden bestemd, om volgens het daaromtrent vastge stelde reglement onder het oppertoezigt van den heer G. J. Mulder, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's rijks hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in Oost-Indie. Nadere bijzonderheden vermeldt de Staats-Courant van 29 dezer. Assuradeurs, reeders, kooplieden enz. hebben zich bij adres tot den minister van marine gewrend, om t.e klagen over het niet aan de vereischten beantwoorden van de loodsdienst voor de zeegaten van Goeiee, M»as en Brouwershaven. Men leest in het Utr. DagbladOok in Friesland is thans de veepest uitgebroken. Alen schrijft ons uit Dokkum van den 27sten jan.: Heden morgen werd alhier het treurig berigt vetuumen, dat de veetyphus zich in de nabijheid dezer stad onder Foudgura heeft geopenbaard op den stal van den landbouwer J. G. Hiemstra, waar plus minus 40 stuks vee zioii bevinden. Algemeen is de schrik den landbouwers om 't hart geslagen. Nader meldt men ons uit Dokkum van 28 jan. Omtrent den stal van den landbouwer J. G. Hiemstra, waar de vee typhus is uitgebroken, verneemt men nog het volgende alle beesten zijn op de plaats zelve aangefokt. Niet één vreemde ling was in den stal of op de plaats geweest. Gisteren en heden zijn alle beesien afgemaakt. Het dorp Foudgum is be smet verklaard. Volgens het Politieblad zijn in het vorige jaar 920 vreemdelingen over de grenzen van dit rijk verwijderd, die zich bier ophielden zonder middel van bestaan of legitimatie-papie ren, eu zijn in het vorige jaar tusschen verschillende postkan toren in ons rijk vermist 33 brieven, bevattende aan geldswaarde 6,632.22 benevens eenige effecten, loten der staatsloterij, enz. Men leest in den Javabode, van 12 december, „A olgens de loopende geruchten zoude (Je regeling der nieuwe direclien groote moeijelijkheden ondervinden en er zelfs sprake zijn geweest, de desbetreffende bepau* gen gedurende een half jaar builen werking te stellen. Zoo veel schijnt zeker, dat de toegestane gelden voor sommige direclien geheel ontoereikende worden bevonden, en dat ouder anderen do:>r den directeur van binnenl. zaken eene aanzienlijke vermeerdering 85,000) is aangevraagd - Per telegraaf zijn via Soerabaija van Bandjermasin be vredigende berigten ontvangen omtrent den stand van zaken in de residence zuider- en oosterafdeeling van Borneo, loo pende tot 5 deze*. De gezondheidstoestand liet niets te wen- schen over. Hai lei en scheepvaart te Bandjermasin bleven levendig. Alen leest in de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode: Zoodra het Dagblad en zijne patronen een middel aan de hand doen om het misbruik van sterken drank te weren, met afschaffing van de geheele belasting, zulleu de liberalen dat toejuichen. Maar als men geen middel weet om het gebruik van jenever te weren, belast ze dan althans en maak ze duur der, ten einde drukkender belastingen weg te ruimen. Zoo doet men ook in Engeland, en in ons land is de belasting lang neg niet hoog genoeg. Het is gemakkelijk tegen de liberalen te razen. Maar wij hebben nu het voorregt een ministerie van „groote bekwaam heden" te bezitten, mannen, gesneden uit bet hart van het Dagblad. De liberalen hebben niets gedaan en alles verzuimd. Welnu, wat rigt dan toch die uitstekende regering uit? Is bet een regeringsbeginsel te leven op afkeuring van betgeen voorgangers deden? Waarom slaat men de banden niet aan het werk om al het slechte en verkeerde, door de liberalen tot stand gebragt, te verbeter Ons belastingstelsel is sleclJt zij zoo. Alaar waarom stelt onze minister van financien dan niet verlaging van de jene- ▼ebeiasti ng voor f Men voere de accijnsen op de brandstoffen en het gemaal weder in men hersfelle de geraeente-accijnsen men stelle eene taoaksbelasting voor. Onze minister heeft eene ruime keuze. De liberalen deden zooveel kwaadwel verbeter dat dan. Wij zullen gaarne liet graflied van de je- neverflesch medez«ngeu; maar geef zelf een middel aan de hand om het misbruik te keeren. Insinueren eu goochelen is niet genoeg. Aan de vereenigingen tot bevordering vau '3 Unds weer baarheid is door het centraal-comité van den nederlandschen weerbaarheidsbond eene circulaire gerigt, ten geleide van het reglement van d?en bond met bijgevoegde memorie van toe lichting. Het doel is de afzonderlijke vereenigingen op te wekken zich bij den bond te voegen, en alzoo door eendrag- tige zamenwerking iets goeds voor het vaderland tot stand te brengen. Het centra .1 -comité, dat te Utrecht is gevestigd, be hartigt de aigemeene belangen van den bond, en heeft daartoe zijne aandacht reeds op verschillende belangrijke punten geves tigd, als het beramen van maatregelen om aan alle vereenigin gen achterlaadgeweren te verschaffenbet beantwoorden der vraag, in hoeverre er mogelijkheid bestaat om den leden, onder zekere door den minister van oorlog te bepalen voorwaarden, vrijstelling van schuttersdienst te bezorgen het in leven roepen van aigemeene nationale scherpschutters-wedstrijden, enz. enz. Ook zal het comiié, zooveel in zijn verinogen is, het houden van gemeenschappelijke oefeningen aanmoedigen. Wij vereeni gen ons gaarne met den wensch, dat geen vereeuiging zich van de deelname aan den bond moge laten terughouden. Even als iu vorige jaren, heeft dezer dagen te Parijs weder plaats gehad de tentoonstelling van kazen. Deze in den volsten ziu des woords door de Frauschen ze) ven genaamde exposition curieuse, had plaats in het palais de l'industrie, en beeft drie dagen ged jurd. Zij was in vele opzigten rijk en prachtig. Er waren kazen van allerlei vormen, uit allerlei lan den, van allerlei kleur en van aLerlei reuk (of om met de Franschen te sprekenparfum). Gekookte, vette, harde, versche, drooge, gezouten, korstige, geroomde en ongeroomde, geperste, enkele room, blom van room, dubbeld en driedubbeld geroomde; voort® kazen afkomstig uit Zwitserland en Italië, uit Auvergne en de Pyreneën, uit Wasgau, Normandie, Belgie, Engeland, Duitschiaud en vooral uit Holland. Er waren er met geele kleur, met roode, grenaat, van solfer.no, kaneel, groen enz, enz. Er waren er hoog als een kolbak en breed als het rad van een kabriolet Allen waren genomtnerd en in klassen en rangen op tafels verdeeld, als kostbare medailles. Ook was er een die, xleur en smaak uitgezonderd, geheel op een ananas geleek. Jl. Donderdag namiddag is het dak der tent, die op het pleiu den heuvel te Tilburg, ten behoeve van het paardenspel van Biondin en D.issie in aanbouw was, op het oogenblik dat de laatste plank daarop zoude worden gespijkerd, ingestort; de acht werklieden, die zich op het dak bevonden, zijn mede naar beneden gestort, doch hebben gelukkig daarbij geen letsel of verwonding bekomen. Voor de woniug van eeu timmerman in de duistere steeg ie Zwolle, stonden in de vorige week verscheidene inenschen die te vergeefs zochten te ontraadselen het navolgende met groote letters in krijt op de deur gesteld opschrift: „Nitet uisin mardro meen etekin". Eindelijk kwam de bewoner die er de navolgende uitlegging aan gaf, het opschrift zou betee- kenen „Niet het huis in, maar daarom heen het hek in". Er lag namelijk zooveel sneeuw voor en tegen de deur, dat de goede man, bevreesd zijnde al die sneeuw in h ris te krij gen, de bezoekers door middel van dat opschrift dacht uit te noodigen om door bet hek het achterbuis in te gaan. Onlangs had te Leens het volgende plaatsTwee echte lieden zaten des avonds genoeglijk bijeen, toen eensklaps de man zeide„Stil, vrouwhoort gij niet breken Na zich oogenbiikkelijk gewapend te hebben, om de vermeende inbre kers af te wachten, werd hij van oogenblik tot oogenblik angstiger en benaauwder. De vrouw riep, met den toestand vau haar man verlagen, de hulp in van een voorbijgaanden persoon. Maar naauwelijks in de kamer teruggekeerd viel de mau dood neder. De franscbe senaat en het wetgevend ligcbaam aijn bijeen geroepen tegen 14 februarij. De leening voor het paleis van volksvlijt is vol- teekend. De Maroniten in den Lioanon zijn op nieuw opgestaan onder Jozef Karam. Te C'oxhoe in het graafschap Durham zijn 26 personen overleden aan de op nieuw uitgebroken cholera. Door het ver branden van de stoomboot Fashion op ie Mississippi zijn 300 negeis omgekomen. De opstand op Candia is nog eens onderdrukt. De sneeuw 19 te Weenen onmiddellijk dag en aacht zelf9 bij fakkellicht weggeruimd door 2000 werklieden met 200 karren. De christelijk afgescheiden gereformeerde gemeente telt 294 gemeenten, 200 leeraais en 90559 zielen. Van 13 19 jan. zijn aangetast iu Zuid-Holland 2018, in Noord-Holland 480, in Gelderlaud 87, iu Utrecht 1301, totaal 3884 runderen. Spanje heeft zijn leger gebragt op 200,000 man. In Frankrijk heerscht algemeen groote ontevreden Up id In ééne week zijn te Louden 455 personen omgekomen door honger en koude Onder de troepen van Paraguay zou een oproer uitgebarsten zijn. - Zweden zal dit jaar vijf millioen txtra uitgeven aan leger en vloot. Van 13 tot 19 jan. zijn in Engeland 11 runderen aangetast. Hot Chussepot- geweer draagt met groote juistheid 1000 ellen, weegt 4 kilo's en schiet 15 maal in de minuut. Oost-Friesland weuscht vereenigd te worden met W estphalen. De veepest is te Hasselt in Belgie uitgebroken - Te Sprang heeft de bevolking zich verzet tegen het afmaken var vee. Zaturdag morgen is onder Zevenhuizen eene boerenwouing afgebrand, het vee is grootendeels gered, alles was voldoende verzekerd. In Frankrijk begint men schepen te jagen met stoompaarden. Mijnheer de Redacteur! Als lid der alhier bestaande scherpschutters-vereeniging, tot bevordering van 's lands weerbaarheid „Buigerpligt," kan ik mij niet begrijpen dat er ie Gowda niet meer deelneming be staat in eene zaak, die in de meeste plaatsen van ons vaderland zulk een opgang maakt. Ik meer zulks te moeten toeschrijven aan onbekendheid met de bestaande gelegenheid, en geloof dus mijne medeburgers geene ondienst te doen met hen te berigten, dat sedert november 1866 dusdanige vereeniging in werking is en dat de oefenin gen geregeld iederen vrijdag avond van S tot 10 ure plaats hebbeu in het lokaal voor gymnastiek op de spieringstraat. Met de plaatsing dezer regelen, mijnheer de Redacteur, zoudt ge Gouda's mannen, geloof ik, geen ondienst doeu en ten hoog ste verpiigteu UEd. d. d. F. R. GOUDA. Geboren*. 25 Jap. Pieter, ouders P. Hooimcijer eu J. van Duuren. Willemina Christina, ouders K. Prinsenberg en W. C. van den Witte boer. 26. Johannes, ouders J. Bons en A. van Eijk. Hermanns, ouders C. van der Wolf en G. Dongclrnans. 27- Alida, ouders T. Oosterom en G. van der Pol. 28. Dirk, ouders H. P de Mol en L. Sitou. Geertruida. ouders W. Boot en C. Lokum 29. Evert, ouders B. van Harten en E. van der Spelt. Francina Maria, ouders G. L Hammei en M. J. Hollander. bimun, ouders P. Korswagen en J. de Roos. Overleden: 26 Jan. B. de Weger, 2 j. 3 w. Mijne geliefde eehtgenoote C. M. LOTSY beviel heden voorspoedig' van een Zoon. A. KLUIT Hz. Mooedeecht, 2d Januarij 1S67. Men vraagt TE KOOP, tegen contant geld, om maandelijks te leveren ONGETEERDE eerste kwaliteit. Aanbiedingen en monsters worden franco ingewacht ouder let ters A. W. aan bet bureau dezer Courant. a circa 1 Kilo tot J 12 ff ff ff 7a/-8 w K 7V, ff 9— Alles per 203 tol fraDeo Utrecht, Gouda, en ook Rotterdam per wagenlading te bestellen bij J, L TEN HAVE, te Pest. (Hongarije) N. B. Duur der reis circa 14 dagen; ook voortreffelijk Hongaarach MEEL is aan bovenstaand adres te bekomen.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2