Gemengde Bcrigten. Ingezonden. ADVERTENTIEN. Wilt Gij voor uwe Kinderen BinnenUnö. JA AG LIJNEN en BINDTOUW, Burgerlijke Stand. ONGETEERDE eerste kwaliteit. Aanbiedingen en monsters worden franco ingewacht ouder let ters A. W. aan het bureau dezer Courant. DRIE HONDERD DULDEN heiii iveien, acnstezien het ontwerp morgen bij den staatsraad zal worden bediscussieerd. Schier eiken dag malden de bladen tallooze bijzonderhe den, beireffen le de aanstaande tentoonstelling en wat er te^ zien zal zijn. Het prachtigste onder het prachtige zal waarschijnlijk wei het museum van Boulak zijn, dat door tien onderkoning vati Ewpie zal worden ten loon gesteld en zulke kostbaarhe den bevat, dat de waarde op 1S00 mtllioen wordt begroot, terwijl het een geheel afzonderlijk gebouw beslaat. Natuurlijk verhaalt men er allerlei wonderen van. Men zegt dat de on derkoning, tijdens de tentoonstelling, Parijs met een bezoek zal vereeren. Brussel, Febr. De onlusten in Marchienne-au-Pont, die meu geetndigtl waande, hebben thans een ernstiger karakter wekregen.',De E oile Beige maakt een telegram uit Marcltienne- au-Pont van hedeu namiddag ten 4 uur bekend, waarin gemeld wordt, dat de beweging zich v,,orui te Boujr en te Jumet openbaart De troepen hebben zich dan ook voornamelijk naar die zijde gerigt. Berlijn, 4 Februarij. Het heemihuis heeft de spoorweg- leenius vau 24 millioen aangenomen en beslist, dat de regering de toestemming der vertegenwoordiging alleen noodig heeft bij hei vei vreemden van nieuwe spoorw e«rlijnen. Het huis heeft voorts het ontwerp, rattende het toezigt op de juiste verslagen des rijksdags, verworpen. De heer v. Bismarck heeft het ont werp nadrukkelijk bestreden. Aan de ai.gsburger Allg. Ztg. wordt geschreven, dat aan het turksche hof twee partijen eikaar heftig bestrijden. De eene partij wil dadelijk oorlog met Griekenlandde andere wil de oorlogsverklaring zoo lang mogelijk verschuiven, over tuigd als zij is, dat deze de gausche oostersche kwestie vcor goed op het tapijt zal brengen, den oorlog verre van geloka liseerd zal kunnen worden en beslissen zal over liet bestaan van europee>ch Turkije. De/e laatste partij vindt steun bij de fransche en oostenrijksche gezanten. Het is waarschijnlijk dat zij, hoezeer eigentlijk den suitan zei ven tegen zich hebbende, zal zegevieren en dat dus voorfooptg de status quo behouden büjve. Men zegt, dat de onderkoning van Egypte aan onderscheiden h ven confidentieel de vraag gerigt heelt, wat zij van eet» zelfstandig Egyp'e /onden denken. Manchen, 4 Fet»r L)e Baijerische Zeitung meldt, dat de onderhandelingen te Wee urn over de volvereeniging weldra een bevrediutud resultaat doen te gemoet zien. Stuttgart, 4 Lbruarij. De militaire conferentie der zuid- duitsehe staten heelt gisteren hare eerste zitting gehouden. Morgen verwacht men reeds de sluiting der conferentie. Weenen, 3 Febr. In <le jongste kiezersvergadering der binnenstad heeft Kuran.la algemepnen bijval en ondersteuning verworven door het uitspreken de/er woordenNeder-Oostenrijk heeft reeds eenmaal onder Slavonische heerschappij gestaan, on der PrzeunM Ottokar. koning van Bohemen. Rudolph van Habsburg rukte echtei uit en bevrijdde Oostenrijk. Het huis Habsburg en Oostenrijk rusten op een duitschen grondslag. Ik zou de poir. tek van den graal' Belcredi begrijpen, indien hij minister was van der. slnvoi.ischen koning Przernysl, maar vermits graaf BeDre.li minister is van Z. M. den keizer van Oostenrijk, moeten wij met alle kracht tegeu die politiek protesteren. l)e raad van het stedehouderschap van Croatie heeft aan alle gemeentebesturen kennis gegeven vau de jongste verorde- niug van de hofkaiiselarij. betreffende de onvoorwaardelijke uitvoering vau de leger organise!ie. Het gemeentebestuur van Agram heeft het echter geweigerd, niettegenstaande de burge meester in eene uitvoerige rede liet vruchtelooze van verdere weigeringen had aangetoond. 4 Febr. Dat het ontslag van den minister Belcredi zal aangenomen wor.ien, is buiten twijfel. De Presse wil uit eene g^ede bron weten, dat de vroegere minister van bunenlamLehe zaken, graaf Mensdorff. bestemd is om den generaal de Creuneville te vervangen als generaal- adjüdant des keizers. 5 Febr. De hier gehouden verkiezingen voor den oosten- rijkschen landdag zijn allen ter gunste der constitutionele partij, overeenkomstig de aanbevelingen van het kiescommitte, uii ge vallen. Pesth, 4 Februarij. Nadat het comité van 67 nog eenige amendementen op het eluboraat h id aangenomen, is het in zijii geheel definitief goedgekeurd. Overmorgen zal dit besluit of ficieel gestaald wordeu. Graaf Andrassy wordt heden uit Weenen alhier terug verwacht. Florence, 3 Febr. Het tweede bureau der kamer heeft ook het out werp van wet tot vrijverklaring der kerk verwor pen. Het eerste bureau moet thans nog hierover delibereren. De Opni'.one gelooft, dat het ministerie geen besluit zal nemen, voordat het ontwerp opentlijk bediscussieerd is. 4 Febr. De heer Arnulfi heeft in de kamer van afge vaardigden een ontwerp tot uitgifte van een müiiaxd aan pa pieren geld uiteengezet. De minister van financien heeft dit voorstel bestreden, dat ten slotte verworpen is. De hr. Semenza heeft vervolgens een ontwerp ontwikkeld tot invoering der vrijheid van het meerendeel det banken. Dit ontwerp is met goedkeuring van den minister van finaneien in overweging geuomen. GOUDA, 6 Februarij. De tweede kamer is thans werkelijk bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaamheden tegen dingsdag 12 dezer. Op de voord ragt van den minister van binneulandsche zaken, van den 26n januarij 1867, n°. 283, 9e afdeeling; over wegende dat het gebleken is dat door den verkoop van het vleesch van runderen, die met door den veetyphus aangetast vee in onmiddellijke aanraking zijn geweest, gevaar ontstaat van verspreiding der ziekte, heeft Z. M. goedgevonden en verstaan z:jn besluit van 25 october 1866, n°. 66 in te trekken. Zuturdng is ingediend de memorie van beantwoording van den minister van marine, op het verslag van de tweede kamer over het wets-ontwerp tot vaststelling van dat hoofdstuk. De minister legt daarin de behoeften bloot in tijden van vrede en oorlog. Het hoofddoel van zijn stelsel is l)e verdediging der kusten, zeegaten en koloniën. Het denkbeeld eener actieve zeemngt is niet opgegeven. Met het oog op de tijdsomstan digheden en den toestand der marine, is het cijfer van dit hoofdstuk verhoogd met 3,4 "0,000 en gebragt op 14,875,743. De minister blijft het gevoelen toegedaan der wenschelijkheid van de opheffing der werf tot aanbouw van schepen te Ylissingen. Uit het antwoord van den minister van marine aan de tweede kamer der staten-generaal blijkt verder, dat bij hem het voornemen bestaat, om, in overleg met zijn ambtgenoot van bin neulandsche zaken eene andere wet op de quarantaine in te dienen, wanneer daartoe de noodige gegevens zullen zijn ver kregen. Eerst daarna zullen ook de quarantaine-maatregelen kunnen hervormd worden. Eene verplaatsing van het instituut te Willemsoord ligt nog geheel in liet verschiet en zal eerst dan ter sprake kunnen komen, wanneer het linieschip „de Kortenaar" niet meer bruik baar geoordeeld mogt wordeu. Het ligt in de bedoeling van den minister, om weldra eene wetsvoordragt in te dienen, die de strekking heeft de pensioe nen der zee officieren te verhoogen voor de jaren, die zij in de koloniën tusschen de keerkringen hebben doorgebragt. In het algemeen overzigt van het Bat. Handelsbi. van 29 dec. leest men o. a. het volgende Twee belangrijke mededeelingen hebben wij heden voor onze lezers in Nederland. De aankomst der regenmopssonstormen en de aankomst van den nieuwen gouverneur-generaal inr. P. Mijer. De nieuwe gouverneur-generaal toch is juist aangekomen en kan natuurlijk geen andere bedoeling hebben, dan krachtige maatregelen te nemen, om de belemmeringen voor de ontwik keling van den handel en nijverheid zoo veel doenlijk uit den weg te ruimen; van de wegruiming der belemmeringen tegen de ontwikkeling van den landbouw in Indie kau echter geen spiake zijn, zoo lang de heer Mijer vasthoudt aan zijne be ginselen ten aanzien der toepassing van art. 56 van het rege- rings-reglementde praktijk zal Z. Excellentie wel spoedig overtuigen, dat met die beginselen geen vooruitgang mogelijk is en daarmede zal dan ook voor een eerlijk landvoogd het laatste uur van het krachtig handhaven van het zoogenaamde cultuurstelsel hebben geslagen. De heer mr. A. Loudon, gedurende de ziekte van den waarn. gouv.-gen. mr. Prins met het dagelijksch beleid der zaken eu dus ook belast met de overgave van het bestuur, heeft het bestaande verschil vati gevoelen omtrent de economische her vorming van lndie mogelijk ook in het oog gehad, toen hij den nieuwen gouv.-gen. bij deszelfs aankomst in het hotel te Rijswijk aansprak en gelijk men ons mededeelt na Z. Excellentie met de behouden aankomst geluk gewenscht te hebben, in even goed gekozene als voor de gelegenheid meest passende bewoordingen de meening uitte dat er groote moed toe behoorde, om in den tegen woord igen staat van zaken, bij den strijd der partijen en de verschillende gevoelens over de tot heil van Indie te nemen maatregelen, het bestuur over deze schoone bezittingen op zich te nemen. Zijne Excellentie moet daarop geantwoord hebben, de ziens wijze van den heer Loudon ten volle te beamen, maar over tuigd te zijn dat God, die hem den moed had verleend, de huoge door Z. M. hem opgedragen bei.Lkking aan te nemen, hem ook tevens den moed zou geven, de voor het heil van Indie noodige maatregelen te nemen, bet goede te bevorderen en het kwade te keer te gaan, waar hij het mogt vinden. Onze lezers in Nederland zullen het met ons eens zijn, dat de^e zoo loffelijke voornemens de krachtigste ondersteuning van de pers verdienen, die dan ook niet in gebreke zal blij ven, het in lndie bestaande kwaad in alle takken van bestuur en economische regeling onder de oogen der regering te bren gen en hare te nemen maatregelen, die studie en ondervinding als nadeeiig aanwijzen, even krachtig te bestrijden. Het is te hopen, dat de nieuwe gouverneur-generaal in het aanwijzen van kwade inrichtingen en het bestrijden van kwade maatregelen niet zelfs kwaad ziet en dat bestrijdt, waardoor de regering zich van een der krachtigste en tevens goedkoopste hulpmiddelen voor een goed bestuur, namelijk de voorlichtiug en medewerking der drukpers iu Indie, zou berooven. Te Geervliet, waar de veetyphus vrij erg heerscht, vindt de afmaking van het verdachte vee grooten tegenstandvan de 27 stuks op een stal onteigend, om geslagt en daarna pu bliek verkocht te worden, is men niet verder kunnen komen dan om er 10 le slagten en te verkoopen wegens de bedrei gingen moesten de slagters het werk staken, eu zelfs kon een slagter uit de gemeente geen hulp krijgen om maar een touw vast te houden, ten einde een beest onder den voet te krijgen. Het anders zoo rustige dorp was geheel in opschuddingde burgemeester hield eene doeltreffende aanspraak tot het volk. Daarop is men weder begonnen met het slagteu der overge bleven 17 stuks, en men vertrouwde dat het geregeld zou af- loopen, daar er anders strenger maatregelen zouden genomen wordeu. Men schrijft uit Dirksland van 3 februarij Met schrik wordt alhier de tijding ontvangen, dat de veeziekte zich weder op ons eiland vertoond heeft, nadat wij ruim een jaar daarvan gelukkig waren bevrijd gebleven. Bij den hr. L. Boogerman, onder Ooltgensplaat, zijn zeven runderen aangetast, welke, naar men verneemt, dadelijk zijn outeigend en afgemaakt. Het water is overal sterk gewassen. Rijnlands aanvan kelijk door gunstigen wind verbeterde boezemstand is weder tot boven maalpeil geklommen, en de polders verkeeren bijna in denzelfden staat als voor twee maanden. Onder Delfland vertoonen de polders ééne watervlakte. Terwijl geene geschikte gelegenheid werd verzuimd om water te loozen, belemmerde het aanhoudend natte weder iedere poging om daarmede te winnen. De massa sneeuw heeft daartoe niet weinig bijgedra gen. Ondanks dat voortdurende onheil hoopt men te Soeter- tneer, Hazerswoude en in andere gemeenten nog op gewas van het telkens onder water staande koolzaad en wintergraan, tenzij er strenge vorst mogt ontstaan, waardoor alles zou verloien gaan. <x^oo TJit New-York wil men den Candioten hulp verleenen. Weenen zal omgeven worden door 42 gedetacheerde forten en 3 c;rcumvallatielijnen De hollandsche werklieden voor de tentooustfiling te Parijs hebben den arbeid gestaakt. Het zoutmonopolie is afgeschaft in Pruisen. De veepest is ua zesjarigen duur uit Gallicie verdwenen. Te Kampen is een almanak van de weerbaarheid uitgekomeu In den amerikanuschen oorlog zijn omgekomen 280,739 personen. De pruisische regering be looft bijstand aan de veehouders, die door den typhus schade lijden Van 2026 januarij riju aangetast in Zuid-Holland 1981, in Noord- Holland 288, in Utrecht 826, Gelderland 153. Noord-Brabant 3, totaal 3251 runderen. De ijzerwerkers te Charleroi zijn oproerig geworden over de vermindering van loot» en met militaire uiagt moeten bedwongen worden Te Hasselt in Belgie zijn 800 ruuderen afgemaakt. De italiaansche commissie ter herziening van het strafwetboek, heeft zich verklaard voor de afschaffing der doodstraf De pruisische graaf van "Westphalen wil de politiek doen rusten op de tien geboden. Aan de Redactie der Goudsche Courant. In het laatste deel der prachtuitgave van het Leren en de Wtrlcen van Vondel dat binnen kort ter perse gaat, wenschte ik een zoo mogelijk volledige Bibliografie te geven van de verschillende edisien van Vondels werken en van hetgeen „over Vondel geschreven of uit zijn werken vertaald is." Vele bouw stoffen heb ik daarvoor reeds verzamelddoch niet al wat van dien aard bestaat kan mij bekend zijn; ik zal mij dus bijzonder verplisrt rekenen aan al wie, onder 't adres van de heeren Gebr. Binger alhier, mij opgave wil doen van de titels, hoofdinhoud, getal bladzijden, platen, formaat, en verdere bij zonderheden, hetzij der min algemeen bekende uitgaven, hetzij der vertalingen van Vondel of werken en vertoogen over hem, die in zijn bezit zijn. AmsterdamJanuarij 1867. J- van Lennep. Een ieder, die belang stelt in de schoone kunsten, raden wij aan de tentoonstelling van de Kunstkronijk op de oost haven te gaan zien. Naar wij van een kenner en zeer bevoegd beoordeelaar vernemen moet de pianiuo vun den heer B Schmidt te Rotterdam, een prachtstuk zijn, zoowel in toon als in vorm en het een groot genoegen geven die eens te bespelen. De schilderij van den heer H. Burgers, „Grootvaders lieveling", verdient mede de aandachtde voortelling is waar en uit het leven gegrepen de zwevende houding van het kleine meisje, dat touwtje springt, is zeer lief geschilderd, alsmede de ge lukkige stemming waarin allen verkeeren, /eer juist uitgedrukt Het zilveren servies, uit de koninklijke fabriek van gouden en zilveren werken, is vervaardigd naar het nieuwste model en heeft de verdienste dat het voor de dames gemakkelijk te on derhouden is. Onder de'overige schilderijen zijn er verschil lende, die ons boeijen en meenen wij te mogen zeggen, dat de keuze der commissarissen ditmaal zeer gelukkig is geweest. Doch, afgescheiden van de loterij, verdient de Kunstkronijk zelve ondersteuning van het publiek op de aanmerkingen van vroeger, dat de text volkomen onzijdig was en niet deu arti kelen over kunst bevat, schijnt gelet te zijn en daarom heeft de redacteur, de heer T. van Westhreenen ook gezorgd, dat liet leeslustig publiek in den jaargang 1867 weer eene nieuwe novelle van J. Gram en een gedicht van S. J. van den Bergh zal vinden. Hartelijk hopen wij dat Gouda in het deelnemen niet ten achteren zal staan bij andere plaatsen, tiaar het bekend is, dat hier zeer veel lust bestaat voor zaken die solied ziju en ondersteuning verdienen. GOUD A. Geboren 1 Febr. Gielis, ouders» I. J. vau Gent en E. van den Hon- del. 3 Mugdalena en Johannes, ouders J. d<- Vrind eu \Y C. Tijsje- man. 4. Arie, ouders J. \Y. Brak<l en J Muller Johanna, ot.d'rs P. Broekhuióen eo J. Ncboottderwoerd Johan 'akIck ijk, oaders Leef— lang en C. M. kerper Gerat da, ouders L Klaverveld en li. de Frank rijker 5. Eminerensje, ouders A. F. Anders en F de Vroege. Arie, ouders J. Wildschut en K vau Hun Overleden 1 Febr M. H M. Glusiuncber, 4 w. M Cooiraan, 76 j. C van der Steen, 18 ra II. Scheuk, 17 d. 2 J P. tan de Pavoordt, 4 w. J. Zuidveld, 61 j 3. J de Graaf, 2 ra. 4. P. H. Buitelaar, 7 m. C. van Hofwegen, 10 m. Streef kerk, 61 j. J. Zegers, 5 ra 5. K Sauders 3 j. 5 ra Voorspoedig bevallen van een Zoon J. BRAKELMuller. Gouda, 4 Febr. 1867. Men vraagt TE KOOP, tegen contant geld, om maandelijks te leveren eene degelijke, goedkoope en afwisselende Lectuur, die tevens nuttig en onder ou dend is? Wilt Gij dat uwe jeugd zich na deu schooltijd niet verveelt, maar, nu vooral inden winter, op eene aangename wijze wordt beziggehouden? Wilt Gij dat uwe Kinderen kennis oiakeu mgi de nieuwste ontdekkingen van dezen tijd dat zij op de hoogte zijn van hetgeen voorvalt op het gebie.i van uitviudiugeo -Wilt Gij dat uwe Jeugd belangwekkende Verhalen en Reisbeschrijvingen leest; Aan dit alles kunt Gij voldoen door bij uw gewonen Boekverkouper een abonnement te nemen op de STUIVERS-EDITIE, waarvan maandelijks eene Aflevering, 48 bladz. druks eu eene gekleurde plaat bevattende, het licht ziet. Behalve als Lectuur verschaft de Stuivers-Editiö uan hare jeugdige Geabon- neerden, nog eene aangename bezigheid door de oplossing van Raadsel-en Reken kundige Voorstellen, waarvoor in 1867 eene waarde van aan Prijzen en Premieu wordt uitgeloofd. De Eerste Aflevering, die tevens een uitvoerig berigt van inteekening bevat, is in alle Boekwinkels ter inzage voorhan den. De prijs van iedere maandelijksche Aflevering is vijf ©D. twintig CöIltS.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2