öinnenlnnö* Gemengde Berigten. Kantongeregt. Burgerlijke Stand. neemt men, dat keizer Maximiliaai sue gedwongen lecning beeft uitgeschreven. De senaat, in aanmerking nemende, dat de handel in arbeiders^ aangevoerd wordende uit China en andere landen van het oosten, bekend onder de benaming ven koelie-handel, door het volk der vereenigde stateu wordt afgekeurd, als on- menschelijk en onzedelijk, eu dat het voorts onbestaanbaar is met den geest der hedendaagsche wet en staatkunde, die den afrikaanschen slavenhandel met kracht hebben uitgeroeid, om nu te gedoogeu, dat in de plaats daarvan wordt gesteld eene wijze van menschen-verslaving, verschillende van eerstgenoemde in weinig anders dan in het bezigeu van bedrog in stede van geweld, om de slagioffers tot gevangenen te maken, heeft de volgende resolutie aangeuomen: Het is de pligt van dit gouvernement, om met alle kracht gevolg te geven aan bet zedelijk gevoel der natie, ten einde den verderen invoer van koelies in dit werelddeel of de aangrenzende eilanden te beletten. II Febr. In de zitting van het lagerhuis heeft de mi nister Disraeii medegedeeld, dat het gouvernement de hervor ming zul regelen bij resolutien, die morgen gereed zullen zijn. De grondslag van het stemregt zal zijn de getaxeerde waarde eu niet de reëele waarde. Geeue burgt zal geheel beroofd zijn van het kiesregi. De grenzen van de burgten zullen worden herzien. De heer Gladstone verklaarde, dat hij eene regeling by resolutien niet kon goedkeuren, maar zijn besluit zich voorbehield. 12 Ftbr. Gisteren had eene groote demonstratie plaats ter gunste van de hervorming. Er werd een optogt gehou den en eene vergadering in de agricultural hall. De verga dering heeft resolutien aangenomen ter gunste van het alge- meene steinregt. Te Chester hebben gisteren avond ongeregeldheden plaats gehad. Een aanzienlijk getal fenians is per spoorweg te Ches ter aangekomen. De winkels der stad zijn gesloten. Het ge meentebestuur bieef den ganschen nacht bijeen. De fenians hadden blijkbaar de bedoeling om zich meester te maken van de wapens die in hei kasteel van Chester bewaard worden. Er heerscht groote gisting in de stad. Te Liverpool ziet men ook woelingen te gemoet. Troepen zijn van Londen naar Chester vertrokken. Men berigt uit New-York van 2 dezer: De regtsge- leerde commissie van het congres houdt dagelijks zittingen met gesloten deuren, ten einde te beraadslagen over bet voorstel om den president in staat van beschuldiging te stellen. Vól gens de berigten, door de regering uit Mexico ontvangen, heeft, men keizer Maximiliaan aangeraden Mexico niet ts verlaten. Parijs, 10 Febrtiarij. De Moniteur bevat een keizerlijk besiuit, waarbij wegens het heerschen van den veetyphus in Belgie en voornamelijk in Limburg, het verbod van in- en doorvoer wordt uitgebreid tot de geslagte beesten en het dur- van afkomstig vleesch, over de geheele grenslijn van Duinker ken tot aan dec Rijn bij Hunterburg. 11 Febr. De Moniteur bevat een decreet, strekkende om de zesde escadrons bij de regimenten karabiniers, kurassiers, dragonders eu lansiers der garde te herstellen en een nieuw regiment afrikaansche jagers op te rigten. In het rapport van den minister van oorlog, dat dit ontwerp vooraf gaat, wordt gezegd, dat die maatregel genomen wordt in het belang der officieren, wier bevordering vertraagd wordt ten gevolge der vermindering van de kaders sedert november 1865. Een dagblad heeft gemeld., dat de regering voornemens is om de begrooting der stad Parijs aan het wetgevend lig- chaam ter onderzoek en goedkeuring te onderwerpen. De re gering heefi werkelijk cp het initiatief van den prefect der Seine deze kwestie aan een naanwgezet onderzoek onderworpen, maar zoodanige afwijking van de regelen, betreffeude de vaststelling der. begrooting van de gemeenten, wordt door geen gewigtig belang geëischt. Ter zake van de oostersche kwestie bevatte het Journal des Débats gisteren een merkwaardig artikel van den generaal Turr, ouder den titel: „Vreedzame oplossing der oostersche kwestie." Deze oplossing zou bestaan in eene uitgebreide con federatie vau ai de volken van Europeescn-Turkije aan de eeue zijde en van al de volken van Oostenrijk u van de Polen aan de andere zijde. Zeker zou dit eene gunstige combinatie zijn, om de rust van Europa te verzekeren, en Frankrijk, dat niet door veroveringszucht wordt ve; blind, zou een goed'werk '▼errigten, wanneer het er zich voorspande, om zoodanige com binatie tot siand te brengen. In het pompejisch paleis, bet oude paleis van prins Na poleon, zal eerstdaags eene tentoonstelling worden geopend ▼an historische portretten, waaronder zich zeer merkwaardige zuilen bevinden, ouder anderen van de voornaamste mannen der omwenteling in het laatst der vorige eeuw. Brussel, 11 Febr. De Indépendance bevat eene depeche uit Berlijn van heden, waarin gemeld word dat het neder- landsche gouvernement heeft verklaard bereid te zijn de afzon derlijke operatien der drie ingenieurs gemakkeiijk te maken. Berlijn, 8 Febr. De koning heeft heden de zitting van den landdag gesloten. In de rede door hem bij u?e gelegen heid uitgesproken, heeft hij zijn dank betuigd, dat de landdag zijn regering geholpen had de verwachtingen te vervullen door hem van deze zitting gekoesterd, poor het verleenen van de indemniteit voor de zonder beg roofings weltën gevoerde admi nistratie, zeide hij, hebt gij de hand gereikt ter vereffening van den strijd van beginselen, die sedert jaren de zamen werking van mijne regering met de vertegenwoordiging des lands be- lemmerd heeft. Ik vertrouw dat de verkregen ervaring en een rigtige opvatting van de hoofdvereischten van ons grondwettig leven er toe zullen meewerken om voortaan eene herhaling van zulke toestanden te verhoeden. De koring herinnerde verder dat de landdag, door het verleeuen van de uoodige gelden, voorzien beeft in de behoefte van leger eu vloot. Hij gaf de hoop te kennen, dat de nieuwe provinciën zich spoedig zullen assimileren. De rede sluit met de mededeeling van het feit, dat het ontwerp voor de constitutie van den noord-duitscben bond door alle partijen is uangenomenZ. M. vleit zich, dat de eensgezindheid bij het duitsche volk daardoor zeer zal wor- den bevorderd. Het wordt bevestigd, dat met Saksen alles geregeld is. Saksen bekomt een afzonderlijk legercorps, nl. bet 12e; maar Pruisen heeft de beschikking over de troepen. Men is het ook eens geworden over het tijdstip, waarop de uitgebreide bezet ting van Saksen door '!e pruisische troepen einuigen zal. Met Nederland hebbeu thans onderhandelingeu plaats over een verdrag tot wering van den sluikhandel tusschen dat land en Pruisen. 11 Febr. Het verlovingsfeest van den graaf van Vlaan deren met de prinses von Hohenzollem zal waarschijnlijk den ln mei te Berlijn gevierd wordeu, Men verzekert, dat Pruisen Dresden eerst zal ontruimen, nadat zijn dislocatieregt over alle bondstrocpen onvoorwaarde lijk als geldend zal zijn erkend. Weenen, 8 Febr. l)e maatschappij voor staatsspoorwegen heeft heden eeue inschrijving geopend op 150,000 stuks nieuwe obligatien. De inschrijving zal plaats hebben den 12 en 13 dezer, zoowel hier als in twaalf andere plaatsen buitenslands. De koers van uitgifte is 225 frs. per obligatie, tegen eeu jaar- lijksche rente van 15 frs. en met uitloting der aandeelen tegen 500 frs., biuuen den termijn van 95 jaren. De uitbetaling der rente en de amortisatie zijn geguarandeerd. Florence, 9 Feor. De commissie, belast met het onder zoek van het wetsontwerp op de vrije kerk, heeft den heer Crispi tot rapporteur benoemd, met volraagt om het ontwerp te veruerpeu. Met betrekking tot het staatkundig gedeelte, was men in de verwerping eenstemmig. Met betrekking tot het financieel gedeelte, weid roet vijf tegen vier stemmeu het voorstel verworpen, om een tegen-ontwerp te formuleren. GOUDA, 12 Februarij. Nadat zatnrdag morgen door de politie alhier was aange houden eeue groote hoeveelheid vleesch van een aan de vee typhus gestorven koebeest, werd zondag namiddag door dezelve weder aangehouden eene hoeveelheid zult en een en twintig stukken gerookt vleesch, welke uit de gemeente Stolwijk werden ingevoerd en mede bevonden werden afkomstig te zijn van aan de runderpest gestorven runderen een en ander is behoor lijk begraveu. De tweede kamer der staten-generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Het ontwerp betreffende de schutte rijen en eenige anderen zijn ingekomen, waaronder ook dat tot sluiting eeuer nieuwe overeenkomst betreffende een nosoco- mium te Leyden. De afdeelingen der kamer zijn zameogesteld. Bij koninklijk besluit van 3 febr. 1867, n°. 24, zijn op het verzoek van dr. P. Bleeker, wonende te 's Gravenhage, en elf andereu, goedgekeurd de statuten der voor minder dan 30 jaren aangegane en te 's Gravenhage gevestigde vereeniging tot het oprigten en uitgeven van een dagblad, onder den naam van „Dagblad van Nederland," en is die vereeniging mitsdien erkend ais regtspersoou. De minister van oorlog heeft voorloopig ter kennis ge- bragt van de belanghebbenden, dat waarschijnlijk in dit jaar geene jongelingen ais kadet bij de koninklijke militaire acade mie zullen worden toegelaten. Fene meer bepaalde aankoudi- ging te dien aanzien zal later ge chieden. Naar men verneemt heeft Z. M. de staats-commissie be noemd, waarop genezen is in de memorie van beantwoording nopens het hoofdstuk justitie, en aan welke is opgedragen om de regering voor te lichten nopens de noodige verbeteringen, die het notariaat, de wijze van overdragt van onroerende goe deren en het hypotheeksteisel behoeven. Het piesiiiiam dezer commissie zou zijn opgedragen aan den heer mr. C. H. Boot, oud-minister van justitie, thans lid van den raad van state. De commissaris des koniugs iu deze provincie heeft, bij circulaire van den 9n dezer, voldaan aan het verzoek van de directie der koninklijke maatschappij „de algemeene vee-verze kering,* gevestigd te Rotterdam, door de toezending aan de burgemeesters der gemeenten van1 ex. der statuten van die maatschappij en 50 ex., houdende opgave van de voorwaarden, onder welke zij verzekeringen sluit in besmette eD onbesmette streken. De commissaris verzoekt den burgemeesters, de aan dacht der veehouders te vestigen op de:e maatschappij, die nuttiger werken kan, naarmate zy in algemeeue deelneming krachtiger steun vindt. Ged. staten van Zuid-Holland hebben den 5n dezer be paald 1°. dat de uitoefening der jag'en op waterwild, opge noemd in art. 15, lett. d, f eu h der wet van den 13n Juny 1857 (stbl. n°. 87), wordt gesloten op zatnrdag den 30a maart e. k.2°. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, lett. e dier wet) is toe gelaten van den ln mei e. k. tot en met den 15° juïij daar aanvolgende, met bepaling dat het vliegnet in geen geval, tot het tirasseren van kwartelen raag worden gebruikt; 3°. d:.t de vi9scherij in de binnenwateren wordt gesloten op den 17n maart a. s. .tot en met den 17n mei daaraanvolgende, met uit zondering van het visscheu naar aal en paling, hetwelk gedu rende den gesloten vischtijd, door middel van fuiken, aalkorven, aalschafen, aalrepen, dobbers, mitsgaders door peuren, blijft vrijgelaten; 4°. dat riaareuboven het visschen met ankerkuilen van den 1° april tot en met den 15n junij 1867 is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden moeter. opsluiten of ophokken van den 1® tot en met den laatsten april, en van den lp® julij tot de opening der jagt op waterwild. Men leest in de N. Rott. Courant Zoo lang de liberalen aan het bestuur waren, voorspelden de tegenwoordige minister van financiën en zijne vrienden jaarlijks, tekorten van millioenen bij millioenen het staatsbankroet kon naar hun oordeel niet uitblijven het verval van onze financien was zeker. Iedere begrooting en iedere sttaatsrekening logen straften echter die ongelukkige voorspellingen. Onder de liberale ministers verminderde jaarlijks onze schuld, als wij ons niet bedriegen in de laatste vijf jaren met een bedrag van niet minder dan ruim vijftig millioen voor spoorwegeL en emancipatie van slaven konden 80 a 90 millioen worden besteedandere open bare werken werden met onbekrompen hand aangelegd; en desniettemin waren zij in staat de belastingen te verminderen en zóó te hervormen, dat daaruit minder druk voor het volk voortvloeide. Hei eerste jaar daarentegen, dat de conservatie ven zeiven aan het bestuur zijn, is aan schulddelging niet meer te deuken voor spoorwegen kunnen slechts de wettelijke tien millioen op de begrooting worden gebragt; de renten van het fonds voor de muntbilletten moeten worden aangesproken; de opbrengst van domeinen moet worden besteed voor gewone uitgaven, en daarenboven moeten nog 2]/s millioen aan sohat- kistbilletteu worden uitgegeven, dat is voor twee en een half millioen schuld gemaakt. Welke zoete vruchten niet waar van dat gezegende conservatisme! Niet de mindere opbrengst der belastingen, maar de meerdere uitgaven, waarmede de re gering het budget bezwaart, zijn de oorzaak dier kwade tijding, welke de minister van finactien aan de vertegenwoordiging brengen moet. Aan een particulieren brief, dezer dagen uit Indie ont vangen van een der buitenposten, ontleent het Leidsch Dagblad het volgende „De resident komt per stoomboot om inspectie te houden gij hadt zoo'ii inspeetie eens moeten zien, en ge zondi er ver baasd van zijn geweest. Hij kwam om half twee aan wal, maakte een paar visites bij de heereu en ging naar boord terug, zonder iets van dienstzaken te hebben willen hooren. Toen de civiele gezagvoerder hem over den slavenhandel, menschen- roof, moordpartijen en dergelijke zaken meer wilde spreken, zeide hij„dat moet u niet zien, laat ze maar hun gang." Iemand -die op heeterdaad wegens slavenhandel eu menschen- roóf gevat was, werd losgelaten, en weet ge waarom zulks gebeurt? anders moet die man voor den landraad komen, dat geeft natuurlijk werk en daar zijn die heeren te gemakkelijk voor. Verder zeide hij tot den civielen gezagvoerderU moet alles gunstig rapporteren en toen laatstgenoemde vroeg: „maar als iets dan ongunstig is?" xeide hij: „dan schrijft u tooh maar gunstig." Ziehier een voorbeeld van een gouvernements dienaar, nog wel een hoofdambtenaar die 1250 gulden *s m&auds heeft; zoo- wordt het gouvernement gediend. Zoo iets over den slavenhandel moest de tweede kamer weten." Jozef Karam gaat zich net een aantal maroniten te Constantine ve»- tigen. Men gaat in Mexico een liberale katholieke kerk stichten. In jannarij jl. zijn te Parijs 170 faillissementen uitgesproken. Men beweert dut Rusland toebereidselen maakt tegen Turkije. De heer Kavanagh, afgevaardigde van Wexford, zonder armen of beenen. beeft zitting genomen in het parlement. De keizer van Oostenrijk jaagt vossen en vangt enkel beeren. In Nederland zijn 261 leden van de orde der jezuiten, die in het geheel 8167 leden telt. In Frankrijk neemt men proeven met een kanon, dat 5 el laug is en 22000 n. p. weegt. Prins Napoleon zal weder president worden van de tentoonstellings commissie. Keizer Max heeft pater Fischer tot chef van zijn kabinet benoemd. De dochters der leydsehe professoren hebben een weerbaar vaandel aan de studenten gegeven. De schuld der vereenigde staten bedroeg op 1 febr. 2523 millioen dollars. De graaf Langrand Dnmon- ceau heeft te Florence een waarborg gedeponeerd vertegenwoordigende 500,000 fr. rente. Het Suez-kanaal boezemt zoo groot vertrouwen iu dat men begint dokken enz. op te rigten. In Peru is een complot ontdekt tegen het leven van den president, generaal Prado. De land verhuizing naar Amerika neemt sterk toe in Groningerland. Te Elbeuf zijn door een bevigen brand een aantal fabrieken, ter waarde van anderhalf millioen fr. vernield. De pakkisteumakers en de werklieden op de werven aan de Tyne eischen verhooging vaD loon en vermindering van weikuren eu staken het werk. De minister belast met de admi nistratie der hervormde kerk acht het billijk aan de afgescheiden predi kanten traktement toe te kennen. Vrijdag avond is op de noorderhaaks gestrand en verbrijzeld het amerik. fregatschip Addison, kapt. Slow, van Soerabaya naar Amsterdam, waarbij 19 personen omkwamen en slechts 5 gered werden. De porte is gezind geheel Servie te ontruimen. Bra zilië zou op het punt staan vrede te sluiten Te Liverpool is een miniatuur olifant, 3 voet hoog, van Raugooo gearriveerd. De Saksers in Zevenbergen hebben zie i verklaard voor de unie met Hongarije. Eene uitgebreide grieksche propaganda i9 bezig om de bevolking der turksche greusprovincien op te ruyen Twee duizend man werken thans aan het inwendige van het parijsche tentoonstellingsgebouw. Van 27 jan. tot 2 febr werden in Engeland aangetast 28 runderen. De koningin van Engeland zal eerlang een boek uitgeven, zij is thans bezig de platen te graveren. De koning van Maori op N. Zeeland is in ouderwerpiug gekomen. De verkiezingen in Galicie zijn uitgevallen ter gunste van de Polen. Zondag is de koning van Belgie uit den zadel geworpen zonder zich te kwetsen Te Terwispel is eene aan zienlijke boerderij benevens 16 runderen en een paard een prooi der vlammen geworden Van 27 jan tot 2 febr. ziju aangetast in Zuid- Holland 1497, Noord-Holland 331, Gelderland 88, Utrecht 685, Noord- Brabant 16, totaal 2617 runderen. Niettegenstaande het veto van den president heeft de senaat besloten Nebraska op te uemea in de nnie. Op Caudia hebben zich weder 650 vrijwilligers overgegeven om terug gevoerd te worden naar Griekenland. Een nieuw ministerie is opge treden te Koustantinopel. Het Oostenrijkse he ministerie zal vacant blijven tot den rijksdag. Het italiaansche ministerie gaat heen. Bij vonnis van het kantongeregt alhier zijn op den 30 ja- nuarij jl. veroordeeld Een persoon 'n eene geldboete van f 20.bij wanbetaling zeven dagen gevangenisstraf, ter zake van het jagen in eens anders jagtwater, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of regthebbende op dat jagtwater. Een in eene geldboete van f 1.bij wanbetaling één dag gevangenisstraf, wegens het al9 geleider vao een kar, bespannen met een hond, niet gaan naast dien hond te Gouda. Vier ieder in eene geldboete enz. als voren, wegens het zon der noodzaak rijden met een kruiwagen niet beladen met glas of aardewerk over de klinkerstraat te Gouda. Twee ieder in eene geldboete van f 3.bij wanbetaling elk eene gevangenisstraf van één dag, ter zake van het slagten van vee te Gouda, zonder hetzelve vooraf te hebben gebragt en laten verblijven achter de waag aldaar, tot onderzoek en goedkeuring. En al de veroordeelden solidair in de kosten. GOUDA. Geboben 8 Febr. Johannes Leendert, ouders F. H. "Wenrman ra J. Belonje. Maria Mathilda, oudets P Schouten en J. M. van Vuuren. 9. Waltherus Tneodorus, ouders J. Oosteiling en A. schepers. 10. Wilhelmina Hendrika, ouders G. H. de Peer en VY. Danens. 11. Au- genita, ouders VV. Wildschut en E. van der Kiut. Overleden 7 Febr. K. van den Oever, 21 j. C. de Mol, 2 j. 10 m. B. S. Sanders, 4 w. 8. P. de Weger, lj. 11 m. A. van der Hee, 68 j. D. C. van Honweninge, 9 w. 9. A. A. Jaspers, 2 j. 9 -ai. 10. H. van der Spelt, 63 j. 11. A. Venrey, 3 j. 6 m. 12. U. Rietveld, 2 j.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2