Zondag, 17 Februari]. 1867. Doping eten. Overzigt. Buitenlanö. fl9 510. MILITIE. 7e ST. >OEL. JUBELEN, et wit porce- '7u 7* A /8 NATIONALE - BEKENDMAKING. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. 76 lU/is ’ós »*7:a z 138 s<3/« 29% OUDSCHE COURANT. MAN. - groot, doch niet het slot van den JARIJ 1867, in bet lokaal 111, te Gouda, sn MONTIJN Schilderijen lerd, gewerkt etgeen verder 'ragt. ren volkomen ir de Dreut- geleden door AANBE- tt gevestigde ekering- reven en ver- rroeger meer leden schade het reglement :n ontvangen. 1867. POEL Pz, ’O EL. IVOORT. 1G. 'gste ers. S/16 2 Februari}. ‘Gebleven koers. 55* Vis Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 'ViS Vs I bij G. F. OUDA, met hoeveelheid a contant. ER a 462/10 *477/le soort (Mout- 3® cents; inl. per kan 68 sterkte naar De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 56’Vu Londen, 13 Februarij. De groote demonstratie van voor standers eener radicale parlementshervorming is in volkomen orde ifgeloopen. Het aantal deelnemers was zoo groot als verwacht was. Zij hebben aa<i optogt verklaard, dat de mededeel ingen, welke het huis der gemeenten toen juist betrekkelijk de zaak der hervorming ran den heer Disraeli had ontvangen, hoogst onvoldoende waren en op nieuw toonden, dat bet gouvernement geen vertrouwen verdiende. Er is gemeld, dat te Chester feniansche samenscholingen hebben plaats gehad. Uit de thans bekend geworden bijzon derheden blijkt, dat dit niet geheel juist is. Maandag ochtend vertoonden zich in de stad 500 a 800 jongelieden, die van verschillende plaatsen daar waren aangekomen en blijkbaar het een of ander doel met hun zamentrefien haddentegen den avond telde men er ruim 1400 Ieren en amerik. Ieren, met zeer verdacht voorkomen. De stad zou stellig geplunderd en de wapenen uit bet tuighuis gehaald zijn, indien de autoritei ten niet zulke snelle en krachtdadige maatregelen van bedwang hadden genomen. Wat het doel was, is men echter niet stellig te weten kunnen tornen. Uit Manchester en later ook uit Londen, zijn troepen naar Chester gezonden. Ongeregeldheden schijnen tot nu toe nergens te hebben plaats gehad. 14 Febr. De minister van binnenl. zaken heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat lusschen Valentia en Killarney de telegraafiinie is doorgesneden en dat er een geweerschot is gelost, op een officier, ten gevolge waarvan lord Naas naar Ierland is vertrokken. De gewapende fenians rigteu zich naar Killarney. Er zijn troepen afgezonden. Op andere plaatsen was het rustig. Dc politie te Dublin gaat steeds voorts met het arreste ren van personen, die met de verschillende stoomschepen van Amerika worden aangebragt. Nogtans schijnen er niet vele motieven te bestaan zegt de Morning Star om voor eenig verraderlijk plan te vreezen maar desniettemin wordt het waar- i schijniijk geacht, dat de schorsing van de habeas corpus act op nieuw zal worden voorgesteld. Liverpool, 14 Febr. De fenians hebben de kazerne der politie op den weg van Valentia, in den afgeloopen nacht aangevallen; men heeft zich meester gemaakt van de wapenen. Te Killarney vreesde men voor eene beweging, doch de auto riteiten gewaarschuwd zijnde, hebben haar belet. De atlantische kabel is te Valentia op vijf plaatsen afgesne den nogtans is men er in gslaagd de draden te Tijdens men hiermede bezig was werd men een lOJKtal ge wapende mannen gewaar. Z GOUDA, 16 Februarij. Keizer Napoleon heeft donderdag de kamers geopend met een vloed van woorden, die alles, zelfs het minst aangename (b. v. Mexico) in het bekoorlijkste licht plaatsen. Zijn groote oom had reeds voorspeld wat iu 1866 is gebeurd, en hij schijnt zich bijna te verheugen in de grootheid van Pruisen. Er be staat hoegenaamd geen reden tot eenige ongerustheid en de keizer koestert de innige overtuiging, dat de vrede niet zal verstoord worden. Frankrijk, dat geen enkel soldaat in de wa pens had geroepen, stuitte de overwinnende Pruisen voor de poorten van VVeenen, en Oostenrijk was gered door een geschenk (Venetie) dat Italië ten goede kwam. De groote mogendheden zullen zamenwerken om de zaken in het oosten vreedzaam te regelen. Oostenrijk moet eene groote mogend’ id blijvenItalië is een trouw bondgenootte Rome is alles goed geregeld en Europa zal niet ongestraft latendie de rust daar zouden aanranden. Met welgevallen ziet de keizer op de groote vrijheden, zoo onlangs door hem toegestaan, en zelfs de legerorganisatie zal de last der conscriptie verligten in vredestijd, de financiën zullen verbeteren en de landbouw ontlast worden bij de toene mende welvaart en den hoogen bloei van het keizerrijk des vredes. Het engelsche ministerie, dat zich niet onttrekken kan aan de behandeling der reformbill, tracht de verantwoordelijkheid van den maatregel zoo veel mogelijk van zich af te schuiven en wil deze kwestie regelen bij resolutien, die den grondslag zullen opleveren voor de zamenstelling eener definitieve bill, waarmede alsdan eene koninklijke commissie zal belast worden. De oppositie zal zich krachtig verzetten tegen dit plan en het is weinig waarschijnlijk dat dit ministerie gelukkiger slagen zal in de poging, waarvoor het liberale ministerie bezweek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17deQ december I 1861, (Staatsblad n°. 127). Roepen door deze op alle Ingezetenen die verlangen als vrijwilligers bij de militie op te treden, om zich daartoe ter Secretarie der gemeente am te geven, voor of op den 26sten dezer maand van des voormiddags 10 tot des namiddags ten 1 ure, onder opmerking Dat door de gemeente aan hen die zich als zoodanig mogten willen verbinden, uit de fondsen der gemeente, voor iederen vrijwilliger, een handgeld wordt voldaan ter somma van dertig gulden. Dat hij die zich als vrijwilliger wil verbinder moet zijn p ingezeten des rijks, ongehuwd of kinderloos weduwenaar, voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,560 el lang, op den 1Q Januarij van het jaar der optreding het 20ste jaar ingetreden en het 35,te niet heboen volbragt, tot op het I tijdstip der optreding aan zijne verpligt’ngen ten aanzien van de militie, voor zoo ver die te vervullen waren, voldaan en 1 een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Dat hij, bij zijne aangifte als vrijwilliger zal behooren over te leggen het door den burgemeester af te geven getuigschrift, voorgeschreven bij art. 9 voornoemd, waarvan lot afgifte zal worden gevaceerd ter secretarie der gemeente op den 22stcn dezer maand. Gouda, den 15n Februarij 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN 1JZENDOORN. In Oostenrijk en Pruisen houdt men zich bezig met de ver kiezingen in het eerste rijk is de kracht der duitschers ge broken, die met grooten onwil hunne terugzetting verdragen, en in Pruisen is de uitkomst onzeker, hoewel de berigten gun stig luiden voor de liberalen. Het is onmogelijk daar bij het vernieuwde leven des volks de ontwikkeling te stuiten en den onnatuurlijken dwang onafgebroken te handhaven. Italië laboreert aan teringachtige financiën en grijpt naar gevaarlijke redmiddelen. Het ministerie deinsde terug voor den tegenstand der kamer, maar de koning doet een beroep op het volk. De nieuwe kamer zal geen geid medebrengen en ook niet eenstemmig zijn in de maatregelen, die de bezwaren kunnen wegnemen. Het is alsof de feniansche woelingen in Engeland met ver nieuwde woede uitbrekendit gevoegd bij de demonstralien voor de reform, bedreigen wel met gedurige onrust maar met geen wezentlijk gevaar. De onlusten in Turkije zijn integendeel zeer gevaarlijk voor de rust van Europa. Daar is een nieuw ministerie opgetreden, dat op aandrang der groote mogendheden geneigd schijnt tot concessie en vredelievende schikking.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1