öinnenlonii. Gemengde Berigten. Ingezon^ü. Marktberigten. Burgerlijke Stand. Dublin, Ij Febr. De rijst is te Küiarney hersteld. Alle fenian* -concei.irereu zich in het gebergte, dat in de nabijheid van Killarney ligt. De admiraliteit heeft te Plymouth bevelen gegeven, om onmiddellijk twee korvetten eu twee kanonneer- booien in gereedheid te brengen. Men onderstelt dat zij naar de icrsohe kusten zullen stevenen. Parijs, 13 Febr. De Moniteur deelt tijdingen mede uit Mexico van 13 j.muarii. Daaruit blijkt dat keizer Maximiliaan eindelijk in de hoofdstad was teruggekeerd. De bewegingen der fransche troepen, met het oog op hunne iuschepiug naar hun vaderland, werden regelmatig voortgezet. In een telegram uit New-York wordt zelfs berigt, dat reeds 1500 Franschen scheep zijn gegaan. 14 Feur. De Moniteur bevat een telegram uit Suez van 11 dezer, door den heer de Lesseps gezonden, meldende dat het zoutwater-kanaal aan de zijde der middeliandsche zee tot Serapeam is voltooid. Eeiie be/ending van 100 coliis uit Siam afkomstig en bevattcude voorwerpen bestemd voor de tentoon stelling. is reeds langs dien weg verzonden. Kei/er Napoleon heeft de kamers geopend met eene uitvoerige mie Brussel, 15 Febr. Bij ministerieel besluit zijn verschei dene geiner.iteu in de provinciën Zuid-Brabant en Luik onder worpen aan de bepalingen van het koninklijk besluit van 8 dezer, betreffende de veeziekte. De Indépeudance bevat eene depeche uit Kopenhagen van gisteren, waarin wordt gemeld, dat de constitutionele partij een adres gereed maakt om het gouvernement te verzoeken zich tot i!e mogendheden te wenden, opdat de bevolking van Noord- Sleesuijk eindelijk geraadpleegd zal worden of zij tot Prui sen wil behooren. Berlijn, 13 Febr. De Staatsanzeiger deelt mede, dat, daar in de conferentie der gevolmagtigden van de noord-duitsche staten besloten is, Pruisen te magtigen om den rijksdag de bonus-constitutie voor te leggen, de regering de noodige maat regelen zal nemen, om zich in den rijksdag te doen vertegen woordigen. Men wil weten dat Busland de Servische regering op vertrouwelijke wijze heeft te kennen gegeven, dat de vrpemde mogendheden, in geval eener interventie in een strijd tusschen de porie en hare christelijke onuerdanen, ter gunste der laatsten zouden handeienvoorts dat Rusland een federatieven staat tusschen Sei%ie, Rumenie en Griekenland wenscht met eene centrale regering te Konstantinopel. De tot dusver bekende uitslag der verkiezingen is groo- teudeels ter gunste van de liberalen. Te Berlijnhebben alle districten liberalen gekozen, zoo ook te Maagdenburg, Stettin, Rostock en Bre?lau. Te Koningsbergen is de generaal v. Fal- kenstein, te Hanover de voormalige minister Muuchhausen, te Frankfort de baron v. Rothschild gekozen. Te Elberfeld moet erne herstemming plaats hebben tusschen den heer von Bis- m irek eu den president van het huis der afgevaardigden ven Forckei beek. Munehen, 13 Febr. De grondtrekken der nieuwe mili taire reorganisatie zijn algemeeue dienstpligtigheid remplace ring en loting zijn afgeschaft. De diensttijd begint na het twintigste jaar; verder eenjarige dienst als vrijwilliger, drie jaren werkelijke dienst, drie jaren reserve, enz. Weenen, 13 Ftbr. Volgens berigten uit Bohemen is er sprake van een algemeen slavisch congres, ten gevolge van den afloop der verkie/.ingeu voor den landdag aldaar. De uitslag dier stemming i», dat er 75 duitsche liberalen tegenover 161 Czechen en leden der feodale partij verkozen zijn. Bij de Sla vische stammen begint zich nu het verlangen te openbaren om met de Hongaren gelijk te worden gesteld, op grond dat zij, even als de/e, steed* de meest getrouwe onderdanen des rijks zijn geweest en bovendien in Bohemen de meerderheid uitma ken. Men kan natuurlijk voor 't oogenblik nog niet nagaan, wat daaruit volgen zal. Inmiddels is het niet onopgemerkt gebleven, dat de leden der kei/eriijke familie, door tusschen- komst van geniagtigden, allen voor kandidaten der feodale partij hebben gestemd. Alleen keizer Ferdinand heeft zich van de stemming onthouden. 14 Febr He Wanderer zegt dat de keizer de leden van het hongaarseh ministerie heeft ontvangen. In het begin der volgende week zal het keizerlijk rescript, in antwoord ""op he' adres van den hongaarschen landdag worden verzonden. Het ministerie is, volgens genoemd blad, aldus zamengesteldAn- drassy minister-president eu minister van oorlog; Festetics minister van het huis ties keizers; Wenkheim binnenl. zaken* Lonyav finaocienNicko openbare werken en communicatie middelenGorone landbouw, nijverheid en handel - Eötvos on derw.js. Horvath justitie l)e beëediging zal te Ofen plaats hebben .restn, 14 Febr. Tegen zaturdag a. s. verwacht men de bekendmaking der zame,stelling van het ministerie In het geheeie land worden toebereidselen gemaakt tot feesten In het comitaat Gümór zijn verscheidene russiscbe agenten, die uet volk trachtten op te ruijen, in hechtenis genomen. Florence, 13 Febr. Het ofSciele orgaan bevat een ko ninklijk besluit, waarbij de kamer van afgevaardigden ontbo - den wordt. De kiescollegien zijn tegen 10 maart opgeroepen om eene nieuwe kamer te kiezen, die den 22 maart zal bijeenkomen. 15 Febr. De koning heeft het door den heer Jacini aangevraagde oiitslag als minister van openb. werken aangenomen. Conduritio, de gezant van het grieksche gouvernement is heden door den min .ster van buitenlandsche zaken in een ge hoor omvangen. GOUDA, 16 Februarij. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van dingsilag zijn nog ingekomen en naar de afdeelingen ver zonden vijftien ontwerpen, houdende vaststelling der verschil lende titels van een nieuw wetboek van strafvordering. In de zittiug van de tweede kamer van woensdag werd, op voorstel van den voorzitter, besloten de beraadslagingen over de staatsbegrooting te doen aanvangen op maandag aanst., den 18n dezer, maar vooraf den heer W. van Goltstein, op zijn verzoek, gelegenheid te geven tot het rigten van eene inter pellatie tot de regering, ten einde te vernemen, welke maat regelen deze denkt te nemen naar aanleiding van het rapport door eene staatscommissie uitgebragt betrekkelijk de veeziekte. Nadat de commissie voor de verzoekschriften verslagen had uitgebragt, met welker couclusien de kamer zich vereenigde, had eene vrij breedvoerige woordenwisseling plaats over een door den heer van Wassenaer Catwijck gedaan voorstel, om het onderzoek van het wetsontwerp op de schutterijen zoo spoedig mogelijk in de afdeelingen te doen plaats hebben, hetgeen met 37 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Naar aanleiding van dat besluit nam de kamer eene nadere beslis sing omtrent de regeling harer werkzaamheden, in dien zin dat de interpellatie van den heer van Goltstein op maandag zal plaats hebben, zullende alsdan beslist worden wanneer de behandeling der begrootingswetten zal aanvangen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal zul en nu maandag a. s. na de interpellatie van den heer v. Goltstein betreffende de veeziekte, een aanvang maken met het onderzoek van het wetsontwerp beireffeude de schutterijen. K kk I a^ee'mgen vaD (le tweede kamer der staten-generaal nebben donderdag onderzocht de wetsontwerpentot de defini tieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrootingen van buriname en Curasao voor 1867 en hebben gisteren bovendien een nieuw onderzoek ingesteld over de ontwerpen betrekkelijk het. detensiewezen en de daarvoor uitgetrokken verhoogingen. De minister van binnenl. zaken heeft: 10. het houden van markten en van openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten des rijks, waar zij bij vroegere beschikkingen niet reeds geschorst zijn, met uitzondering, voor zoo ver sla^t- vee oetreft, vun die ie Amsterdam, na den 17° februarij e."k. verboden2». de commissarissen des konings gemagtigd het houden van openbare verkoopingen van rundvee in hunne pro vincie toe te staan, wanneer verkoop van het vee van een eigenaar, wegens verhuising of wegens het verlaten van het andbouwbedrijf verlangd wordt, of wanneer het bij boedelver- koopmgen tot den boedel behoort. ^et ')er!?t v:"> I's' verongelukken van het recherche-vaar tuig n 1 op de onrust opgenomen in de I. Kotterd. Cour wordt aldaar gerectificeerd door een brief van den heer con- troleur Hraijenhoff, die daaromtrent mededeelt: Het vaartuig lag 's nachts bij stil weder in observatie ge ankerd onder het zoogenaamde Horntje; dooh terwijl drie man der equipage bezig waren, om twee bommen, die arak geladen hadden, aan te manen op de haven aan ie gaan, iu plaats van, zoo als later hun voornemen bleek, door te gaan ge raakte het anker der schuit onklaar door een slag om de klaauw. Dien ten gevolge slipte de schuiteen tweede anker werd gepresenleerd, maar wilde even min houden, zoodat vóór men er aan dacht het vaartuig door de eb in de branding geraakte. He bemanning in de vlet heeft den geheelen naeht doorge roeid om de schuit op te sporen, en toen zij die eindelijk ontdekten, was het hun niet doenlijk, die te naderen. Ten slotte verklaart genoemde controleur dat de beschuldi ging, alsot misbruik van drank mede oorzaak van het gebeurde was, geheel en al vuige laster is daar de bemanning uitmunt door trouw er. goed gedrag. 8 Door den heer jhr. «randen Berch van Heemstede en vele andere grondeigenaars of veehouders is besloten een adres aan Z. M. den koning ,n te dienen, waarbij zij verzoeken dat mede V hTge ,beha^". h»n ,e be"'!,re" ïuor den slag waar mede Zij bedreigd worden, door de maatregelen vervat in het rapport der staatscommissie, benoemd bij kon. besluit van 2 jan. jl. Zij zijn overtuigd, verklaren zij, dat na dooding van het vee, zoo als de commissie dit verlangt, de veetyphus niet zal gesmoord worden, tenzij al het vee in ons vaderland worde onteigend en op een9 gedood wordt. Hetgeen in het algemeen belang gevorderd wordt is, naar hunne opening, bet volgende 1°. dat alle wetten, besluiten en verordeningen betrekkelijk de veeziekte worden ingetrokken en bij eene bijzondere wet worden opgenomen, bet geen gebleken is volstrekt noodig te zijn, ge grond op de verkregen ondervinding; 2°. dat meerdere lijnen van afsluiting mogen worden bewaakt, ten einde al het vee binnen die lijnen te laten doorzieken, en dat de wakers zorgen dat geen vee van binnen die lijnen naar buiten worde over- gebragt, als alleen het vee voor de slagtbank besterad 3°. dat het vervoer van vee van buiten de lijnen van afsluiting naar binnen volkomen worde vrijgelaten 4°. dat geen enkel beest, door den typhus aangetast, meer worde afgemaakt, maar dat de streek, waar de ziekte uitbreekt, door eene lijn van afslui ting mag worden bewaakt in den zin als sub 2 is vermeld 5°. dat het gebruik van vlee9ch van koeijen aan den typhus lijdende worde vrijgelaten, binnen de lijnen van afsluiting, be houdens plaatselijke keuring van het geslagte vleescb. De Goessche Courant zegt o. a. De regering heeft, in haar antwoord op de algemeene beschouwingen in het voorloopig verslag der kamer, weder een beteekenende wenk gegeven van haren wensch, om zoo min mogelijk van het verledene te hooren. Wij wenschen niet, dat eene lange discussie over het ver ledene, kostbaren tijd zal rooven, maar wel, dat er eindelijk eens gesproken zal worden tegenover het nu weder herhaald beweren, dat er grondwetschennis heeft plaats gehad, al voegt men daar ook bij, dat zij, die het feit pleegden, niet van op zettelijke grondwetschennis worden verdacht. Hoe ingenomen eene regering moge zijn met hare rigting, hare talenten, hare voornemens, zij kan nooit kracht vinden in de stelling: dat men de geschiedenis van haren oorsprong met een heilig duis ter moet omgeveuzij vindt die allerminst in eene ongemo tiveerde afkeuring der daden van hen, die haar zijn vooralge- gaan. En al wordt er ook bonderdmalen gezegd, dat het zoo lief was van sommige leden der kamer, om maar doodstil te zwijgen, er ziju duizenden in het land, die van hunne verte genwoordigers verlangen, dat zij krachtig en ernstig spreken zullen. Wij widen afwachten, wat in de aanstaande bijeenkomst der kamer geschieden zal, of de kracht der waarheid het woord op de lippen zal leggen, dan wel of de ministeriele vermaning den mond zal sluiten. Per telegraaf wordt uit Zalt-Boir.mel aan de Arn'n. Ct. gemeld: De dijk te Aalst verkeert iu hoogst gevaarlijken toe stand. Men vreest dat hij zal doorbreken en beproeft alles om dit te voorkomen. De hoofd-ingenieur Ortt is derwaarts vertrokken. Er heerscht eene algemeene spanning vooral bij de bewoners der binnendorpen. Men schrijft uit Goes, dd. 13 februarij Naar wij ver nemen zal eerstdaags een aanvang worden gemaakt met bet digten van het daartoe aangewezen gedeelte der Wester- Schelde. Aanvankelijk wordt een en ander reeds in gereedheid gebragt. Lord Arnberley, 70011 van graaf Russell, heeft het verstandige voorstel gedaan om alle geloofsbelijdenissen af te schaffen, die toch niets helpen. Te Madrid zijn vier dagbladschrijvers veroordeeld tot langdurigen dwang arbeid. Te Napels zijn hooggeplaatste dieven ontdekt. Dingsdag zijn de fenians nit Chester weggegaan. De onderkoning van Egypte eisebt van de portede titel van kalif, het regt der munt, de verineer- dering van bet leger tot 100,000 man, en het regt om zijne officieren te benoemen. De tweede kamer te Florence is ontbonden. De veeziekte is uitgebroken onder Bergen-op-Zoora. In Zuid-Tyrol hebben vele arrestatien plaats. Te Rome is het nog alles behalve rustig Men verspreidde deze week te Parijs het gerucht dat een opstand was uitgebroken in Epirus. De fransche fabrieken vervaardigen maandelijks 50,000 cha6sepotgeweren. De exkoning van Hanover wil nog volstrekt van geene aehikking weten met Pruisen Den 1 maart zal te Altona geopend worden het bijkantoor der pruisische bank. SuO Fransehen verzoeken met de troepen uit Mexico mede genomen te worden Te Keulen komen reeds weder gevallen van cholera voor. Chili en Pern zijn genegen de bemiddeling aan te nemen van N. Amerika. Te Bu charest is de afschaffing van het tabaksmonopolie afgekondigd. De veetyphus is uitgebroken te Rhoon. In Oostenrijk worden belangrijke discussien gevoerd over de preciese maat der militaire snorren en bakke baarden De jnpansche rijksgrooten koesteren nog altijd wantrouwen tegen den taikoen. Van de 20,000 kinderen die jaarlijks door parijsche ouders aan zoogsters ten platten lande worden toevertrouwd, sterven er geregeld 15,000. Twee egyptiscbe afgevaardigden, die bestaande kne velarijen durfden vermelden, zijn terstond verwijderd De Italianen hebben veel lust om het fransche assignatenspel in te voeren. De grenswachters schieten de koeijen dood, die men in in Pruisen wil in voeren. Toen in de vorige maand onze 9traten H't sneeuw waren bedekt, en de liefhebbers van narren zich op ors marktplein naar hartelust bewogen, hebben wij ons geërgerd niet dat wij afkeerig zijn van dergelijke vermaken, of anderen misgunnen wat wij zei ven niet hebben, maar omdat wij onze politie-ver ordening, met betrekking tot hard rijden, zoo brutaal en straf feloos zagen overtredenwij gevoelen geen lust om al het gebeurde van die dagen op te rakelen, en wij zullen ook niet, gelijk dit zoo vaak gebeurt, onze agenten van politie lastig vallen, die wij, wat anderen daar ook van mogen zeggen, voor zeer geschikte menschen houden, doch dit alleen zij genceg, wanneer wij verklaren, dat de markt destijds een vrijplaats was om te doen wat men wilde, en dat geen agent van politie er zich mede mogt of durfde? hemoe;jen. Het lag niet in ons plan bovenbedoelde geschiedenis publiek te bespreken, en uelligt zou dit uooit zijn gebeurd, indien zij zich niet als een slingerplant had vastgehecht aau de beschouwing eener andere zaak, die wij hier bijzonder op het oog hebben. Op den 30n januarij jl. namelijk, werden er door het kan- tongeregt alhier vier personen veroordeeld, elk in eene geld boete van 1.wegens het zonder noodzaak rijden met een kruiwagen over de kliukerstraat. Zie het voorgaande n°. van dit blad. Naast die vier kruijers nu voegen zich onwillekeurig in ouze verbeelding, en wij kunnen ze maar niet wegdenken, hollende paarden en vechtende personen, zij, de laatsten, handelen pu- remenf en simplemenf, zou een oud regtsgeleerde gezegd heb ben, uit weelde of liefhebberij de eersten da arentegen, uit noodzaak, zij zijn arm, hebber kinderen die schreijen om brood, mceten dus werken en verheugen zich dat gevonden te hebben hijgende en reed9 bevende van vermoeijenis doen zij hun laatste vrachthet stooten op de keijen doet de ingewanden pijnlijk aan, voor sommigen, met zekere ligchaarasgebrekeu niet te dra gen schuchter zien zij rond of er een politie-agent in den omtrek te vinden is, het wn»g«;uk wordt ondernomen! en min der moeijelijk rolt hun wagen over de kleine steenen voort Houdt op, ongelukkigen de dienaar der wet is achter u, zijn pligt gebiedt, hij mag u niet verschoonenTe laat, de calange geschiedt, en hiermede gaat de vrucht van misschien twee dagen zulken arbeid verloren. Wij weten het *de beste stuurlui staan aan wal", doch hoe dikwijls ook dit niet te loochenen valt, komen wij er ech -r rond voor uit, dat ons nimmer den moed zou ontbreken om eiken dolleman op de sneeuwbaan in zijne razernij te stuiter., maar wel om den arme met zijn kruiwagen te doen bekeur»:- Wij verlangen niet dat ieder lid van onzen gemeenteraad, ai» graaf Aberdeen, den kruiwagen zal opvatten om de las'en v het volk en zijne behoeften te leeren kennen, doch dat zij zullen inzien, dat de mindere standen meer bescherming be hoeven, en al vast het artikel, waarbij verboden wordt om met een kruiwagen op de kleine steenen te rijden uit ons pol it ie- reglement zullen ligteii, ja, dat hopen wij. X. GrOllda, 14 Feb. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 450. Roode Kleefsche 445. Zeeuwse he per mud nieuwe 11 a 12.80; dito oude 12 a 13.75. Rogge 7.75 a S.40. Gerst winter 7.25 aS.10; dito zomer 5.SO a f 7. Haver 2.90 a ƒ5.Boekweit Fransche per 2100 kilo 210. Noordbrabantsche ƒ212 a 220. Bruine boouen 12 a ƒ16.50. Groene erwten 10 a f 14. De aanvoer van schapen en varkens was gering, de han del lusteloos. Boter 1.10 a 1.16 per ned. pond. GOUDA. Geboren 12 Februarij. Hendricus, onder» A. Blok en J Jonekoen. 13. Adriaans en Albertns, ouders A. Cattel en A. Alphenaar 14. Gerrit, ouders G bchiedon en J. M. Biljee. Theodorus, ouders J. Nieuwen::uijzen en M Straeer. Johanna Theodora, ouders C. J Reet man en li ian der Kemp. Overleden 12 Februarij S. van l eeuwen, 69 j L. van Geut, 14 r" 13. M. M. Gelissen, 3 j J de rind, 10 J. 14. H. G. parnaaij, 1 j. 11 m. M. R. Bekker, 13 ux.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2