öinncnlanö. Gemengde Berigten. ajet ju het belang des rijks was, af te zien vap de bijeen roeping van den buitengewonen rijksraad. Door de volgende overwe gingen geleid, moest de regering tot een bevestigend antwoord op deze vraag besluiten Sedert eene lange reeks van jaren lijdt de constitutionele organisatie der monarchie nadeel door de tot dusver onoplosbaar gebleven tegenspraak tusschen de regten, uit de vroegere hongaarsche grondwet voortvloeiende, en de vrijgevige instellingen, welker toepassing in de geza menlijke monarchie de keizer zich tot levenstaak heeft gesteld. Voor dat dit conflict is uit den weg geruimd, kan het herstel der grootsche oud-historische positie van den keizerstaat in het europescbe statenstelsel niet worden verwacht, en bij de ten gevolge van de laatste onheilvolle gebeurtenissen ontstane ver houd mgeu zijn aan elke vertraging in het lot stand komen van eeu vergelijk, beslissende nadoelen verbonden. Treedt toch een vergelijk in het leven, dan schijnt te gelijker tijd het doel be reikt, dat met de schorsing van het september-paient beoogd werd. De/e maatregel, die r.oüuig scheen als inleiding tot eene schikking met Hongarije, zal voor het vervolg niet meer nood zakelijk zijn, de terugkeer op den grondwettigen weg zal van zelf volgen en aan de regering zal de gelegenheid zijn gegeven om zich tegenover den verzamelden rijksraad te regtvaardigen. De keizer heeft dien ten gevolge bepaald, dat de gewone rijks raad den lSn maart te Weeneu ?al vergaderen en dat aan dezen ter "-oed keu ring zullen worden voorgelegd de veranderingen in de grondwet, die door de met de Hongaren getroffen schikking noodzakelijk zijn geworden. De rijksraad zal voorts nog wets ontwerpen ontvangen tot instelling van beraadslagende kollegicn voor de gemeenschappelijke aangelegenheden, uit afgevaardig den uit de ve-schillende landdagen bestaande tot regeling van de ministeriele verantwoordelijkheid tot wijziging van 13 van het februarij-patenttot verhooging der weerbaarheidtot uitbreiding der grondwettige autonomie der verschillende lan den tot verbetering der regtspleging en tot bevordering van ecouomische belangen. De regering hoopt, dat de landdagen terstond zullen o- ergaan tot de keuzen van leden van den rijksdag en hierdoor zullen bijdragen tot de beëindiging van de constitutionele crisis, die maar al te lang heeft voortgeduurd. Pesth, IS Febr. In de beide buizen van den rijksdag is heden voorlezing gedaan van het van gisteren gedagteekende koninklijk rescript, waarmede voldaan wordt aan het verzoek, in het rijksdags-adres var 17 januarij uitgedrukt, betrekkelijk de leger-urgauisarie. De/e aangelegenheid wordt in dat rescript overgelaten aai. de parlementaire behandeling, terwijl de hoop wordt uitgedn üt, dat de rijksdag te eerder de vaderlijke be doelingen des konings zal ondersteunen, daar de aanvulling van de leemten in het leger en zijne reorganisatie dringend noodzakelijk zijn en de rijksdag verklaard heeft naar behoud van het rijk te streven. Z. M. verwacht, dat het rijk de in de adressen beloofde voorwaarden tot een compromis vervullen zal. De koning van zijne zijde wil de integriteit en de con stitutie van Hongarije verdedigen, maar verwacht dan ook, dat de volken zijn troon, de hongaarsche kroon en het rijk ver dedigen zullen. Bij de voorlezing van dit rescript heerschte groote geestdrift. Eene deputatie zal aan Z. M. den dank van het land overbrengen. De geheele stad is met vlaggen versierd. Heden avond wordt eene illuminatie ontstoken en fakkeltogten gehouden. Florence, lb Febr Het ministerie is op nieuw zaraeu- gesteld. De heer Ricasoli blijft president en minister van binnenlandsche z»ken, de heer Venosla behoudt de por'.ef°uilie van buitenlandsche zaken. Depretis is benoemd tot minister van financien, Devincenzi van openbare werken, Brancheri van marine, generaal Cugia van oorlog. De heer Mari heeft ge weigerd deel uit te maken van het ministerie. GOUDA, 20 Februarij. De vijftigste verjaardag van Z. M. den koning is gisteren ook hier met de gebruikelijke plegligheid gevierd, als door het uitsteken der vlaggen, het houden eener luisterrijke parade door schutterijen garnizoen, bij welke gelegenheid aais en zeer geacht onder-officier de zilveren medailie werd uitge eikt. Ook was de groote zaal in de sociëteit „Ons Genoegen" eivol om het brillante aussaut bij te wonen, en werd die heugelijke dag door het geven van bals tot aller genoegen gesloten. Maandag heeft in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal de interpellatie phats gehad van den heer W'. van Goltsiein, over hetgeen üo ;egeriug voornemens was te doen, naar aanleiding van het rapport der commissie, benoemd bij Zr. Ms. besluit van 2 jan. 1867, betreffende middelen tot bestrijding van de veetyphus. De discussie heeft den ganschen dag geduurd. Na den interpellant en het antwoord des mi- nie'ert op de door hem gedane vragen, hebben nog een aantal sprekers het woord gevoerd, zoowel voor, maar meestal tegen het stelsel van rigoureuse afmaking, door de meerderheid der commissie voorgesteld. De minister was eigentlijk in eene val- sche positie. Hij zelf had door de wet van september 1866 krachtige maatregelen verkregen, doch alras de noodzakelijkheid ingezien om er van af te wijken, terwijl de commissie nu op nog strengere maatregelen aandrong, bepaaldelijk wat het af maken betrof, hetzij in de besmette of onbesmette streken. De minister heeft zich bepaald tot de verklaring, dat hij het in de hoofdzaak wel met de commissie eens was, maar dat er ook verschil van punten was. In allen geval zou de minister de maatregelen, welke hem tot nu toe ten dienste stonden, aan vullen door eene wets-voordragt tot wijziging der bepalingen omtrent de onteigening en tot versterking der strafbepalingen, want de minister klaagde in den loop zijner rede zeer over de tegenwerking van den landbouwend n stand en over de vele kwade praktijken ten algemeenen nadeele. Dadelijk zou niet tot strengere maatregelen worden overgegaan, want de minister wilde eerst het meer gunstige saizoen afwachten, ook omdat men wel kon aannpraeu, dat alsdan de natuur zelve hulp zou aanbrengen. Ook hierover waren de gevoelens wederom verdeeld, waut ter wijl de een het geheele stelsel van afmaking, ook met het oog op den toestand waarin de ziekte, vooral nu, in de pro vinciën Zuid-Hoüaud en Utrecht zich vertoonde, nadrukkelijk bestreed eu vrijheid vau handelen inriep, meende de ander, vooral uit de niet geteisterde streken, dat er geene streuge maatregelen genoeg kouden worden genomen, terwijl een derde wederom matiging en beter toezigt aanbeval of meer adhaesie betoonde aan den weg, door den heer commissaris des konings in deze provincie aanbevolen, dat echter (naar het weder-ant- woord) niet goed tegen het stelsel van afmaking kou worden ingeroepen, omdat het dat eigenlijk ook voorstond, maar op eene andere wijze en welligt met minder kosten. Tegen dit laatste zagen anderen wederom in 't geheel niet op; gelijk dan ook de heer Pijnappel vooral, aaudringende op eenheid, kracht en spoed, weinig omslag maakte met de millioenen. Een verschil van 8 a 9 millioeu tusschen het voorstel der commissie of dat van den heer Loudon gaf den amst. afge vaardigde (niettegenstaande al hetgeen van conservatieve zijde over ons financiewezen gezegd is) weinig bekommering, mits de ziekte maar uitgeroeid kon worden. Dit nu werd van an dere zijde wederom betwist, daar afmaking toch niet kon ver hinderen de overbrenging van smetstof op onderscheiden wijze, met andere woorden, dat afmaking niet de zekerheid gaf van welslagen, terwijl daardoor herstel tevens verhinderd werd. Gelijk gezegd, heeft de minister, zich eenigermate veilig kun nende verschansen achter de toekomstige maatregelen, zich ge reserveerd nopens zijne denkwijze over het groote punt van geschil, maar daardoor ook menigeen teleurgesteld eu anderen maar half bevredigd. De interpellatie heeft geen ander resul taat gehad dan deze algemeene discussien. De plaatselijke schoolcommissie alhier heeft zich tot Z. M. den koning gewend over het regt verstand van alinea 5 van art. 22 der schoolwet, namelijk in hoe ver het behoort tot de bevoegdheid der commissie om aan den raad voor te dragen het ontslag vau een ouderwijzer. in de wet leest uien in de genoemde alinea: „Is schorsing of ontslag naar inzien der plaatselijke schoolcommissie of van den districtsschoolopziener noodig en de gemeenteraad nalatig of weigerachtig daartoe over le gaan, dan kan de schorsing of hel ontslag door gedeputeerde staten get- bieden*. Aan het door het departement van financiën openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand januarij 1867, iu vergelijking gebragt met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1866, ontleeneu wij de volgende cijfers: 1867. 1866. Directe belastingen 936,029.50 928,548.42 In- en uitg. regten 278,3S3.641/2 331,271.14 Accijnsen1,671,205.82 1,268,654.23 Waarborg en bel. der goud. en zilv. werken 16,369.421/g u 19,603.521/8 Indirecte belastingen 1,672,524.88 1,374,455.07J/2 Domeinen 79,371.29V8 85,427.94 Posterijen233,630.10 206,635.37 Rijl'stelegraphen 36,098.5672 32,372.82 Staatsloterij n 136.00 Acten voor jagt en vis- scherij85.00 140.00 Loodsgelden 27,172.02'/. 30,494.18 Totaal 4,591,006.25V2 4,277,602.70 Het Journal de llóbats zich verklarende tegen de leger- organisatie zegt het volgende „De invloed van een land hangt heden ten dage niet meer af van het aantal soldaten, dat het onder de wapens kan bren gen. De invloed moet zoo niet uitsluitend, dan toch groo- tendeels gezocht worden in het zedelijk overwigt van een zolk, in de kracht der beginselen, die het in bescherming neemt, in den trap van volmaaktheid, die het heeft bereikt, in zijne vrij zinnigheid, in zijne zucht naar vooruitgang. Het land, dat den grooisten invloed uitoefent, kan voortaan niet meer dat zijn, hetwelk de meeste naaldgeweren eu gegroefde kanonnen bezit; slechts dat volk kan aan 'e spits van de europescbe statenrij staan, hetwelk het van de anderen in verlichting en beschaving wint. Wie liet tegendeel staande houdt, vernietigt met een slag de toekomst der v. ereld en geeft vrij spel aan de meest barbaarsche volkcstammen de toekomst van Europa zou dan in de handen van Rusland liggen, dat op een gegeven oogen- blik het westen van Europa met zijne aziatische horden kan overvleugelen. Al die krijgstoerustingen en militaire organi sation zijn dan ook nuttelos en overbodig. Frankrijk moet een steun zoeken in vrijheid, in de aankweeking en naleving van grootsche beginselen, in beschaving en verlichting." Woorden van gezond verstand en ware wijsheid. Mogten ze weerklank vinden in het verdwaasde Nederland, dat zich bederveu gnat in onzinnige en ongerijmde krijgstoerustingen! De laatste zuidwestelijke stormen hadden het buitenwater zoodanig opgejaagd, dat de spuijing te Katwijk kon geschie den en te Spaarndam gemakkelijk werd gemaakt. Na dien tijd bleef de wind gunstig om den val te bevorderen. Hier door ontstond voor de meeste polders gelegenheid zich van het overtollige water te ontdoen. Niet al/oo is het gesteld onder Delfland, waar ten gevolge van op ét-ne hoogte blij- venden boezemstand molens noch stoomgemaal van der Goes iets konden uitrigten. ,De behoefte aan een krachtigen ooste- lijken wind klimt er met iederen dag, ook omdat de tijd voor den veldarbeid is aangebroken. Teel- en bouwlanden en bui tenverblijven deelen in het algemeene onheil. Er zijn polders die minstens 4 rijnl. voelen onder water liggen. Men vaart op sommige plaatsen met diep geladen vletsckouwen over de weilanden. Door eene commissie uit den gemeenteraad van Am sterdam, in wier handen zijn gesteld eeuige adressen betref fende het bespelen van den stads-schouw burg aldaar, is gead viseerd over te gaar» tot de openbare verpachting van het gebouw van den siads-scbouwburg, met al hetgeen thans aan de gemeente bij dat gebouw iu eigendom toebehoort, en wel voor den tijd van 5 achtereenvolgende jaren. Zwolle, 17 Febr. Men smacht hier reeds dagen achtereen naar eene opvoering van „Klaasje", die maar niet komt, en toch door een ieder gewenscht wordt, omdat een ieder het wenscht. Men verveelt zich reeds bij de gedachte aan eene nutslezing over zuiderzee-droogmakerijen, in dezen waterachti- gen tijd, waarin men niet eens bij inagte is om van ouds ge baande wegen voor het water te vrijwaren men denkt reeds mei genoegen aan eene andere lezing door Oosterzee, die on getwijfeld menigeen zal bevallen, omdat Oosterzee het is die zal spreken, ofschoon men zich auders tamelijk wel kan amu seren met een of ander aardigheidje, door dezen of genen wit- gedaste, (anderen komen hier niet) te berde gebragt. Men betreurt de ontbindin., 'in het gezelschap van Louis Bouw meester, dat zoo menig genoegelijken avond heeft bezorgd. Men is trotsch op het gebouw der hoogere b:»r /school, dat zijne voltooijing nadert, en op de oprigting eener jongen school, die dezer dagen zal aanbesteed worden. Men sid.H verwonderd over de kernachtige redevoeringen onzor achtbare raadsleden over 't noodzakelijke, dat er op de burgeravondschool technologie wordt onderwezen, en men gevoelt zich opgeruimd bij het zachte februarij weer, dat waarlijk niet altijd zoo lief is. Nijmegen, 19 Febr. Beijvert men zich hier algemeen ora, zoo door het geven van concerten, tooneelvocrstellingen enz. in de behoeften n vele noodlijdenden le voorzien, zoo ook hebben de vereeuigiL meesters en prevots van het garnizoen alhier hunne kracht en vlugheid ten nutte van den arme ge geven. Zaturdag avond gaven zij een militair assaut, dat van netheid in voorstelling, vlugheid en kracht doorslaande bewij zen gaf, en vele welverdiende en ongekunstelde toejuichingen ontving. De opbrengst is nog niet bekend, maar zooveel kan men als zeker aannemen, dat die hunne pogingen niet zal be schamen. Waar allen en iedereen zoo loffelijk medewerken tot leeniging van nood, zoo kunnen wij ook, en niet zonder eenigen trots, op verschillende onzer vereen'gingen wijzen. Het water, dat ook hier eene aanmerkelijke hoogte be reikt had en somwijlen, door storm gedreven, voor het behoud van eenige dijken deed vreezen, is sedert eenige dagen sterk vallende. De „Willem III" heeft de dienst tusschen hier en Arnhem hervat, en het is te hopen dat het water doorvrilende, de stremming spoedig weer in levendigheid overga. Over de werking der HOFF'sche FABR1EKATEN (\lalz- Extract-Gezoudheidsbier en Maiz-Gezondheidö-Chocolade), in de hospitalen en op den gezondheidstoestand van bijzondere personen. In een onzer jongste editien in onze kolommen bragten wij ter kennis eenige geneeskundige beoordeelingen over de HofFsche Malz-Praeparaten, en kunnen nog niet na laten in het vervolg heden wederom eenig uittreksel uit genees kundige berigten, uit geneesinrigtingen ter kennisse onze; lezers te brengen. Wij hopen daardoor het vertrouwen, dat voor noemde preparaten reeds bezitten en ook ruimschoots verdie nen, nog te bevorderen, en menigen lijder tot het gebruik daarvan aau te moedigen. K. Fr. Centraai-Comité etc. Flensburg: Het HofFsche Malz- Extract-Gezondheidshier heeft zich als een zeer vourtreffelijk versterkend en krachtverwekkend raiddel getoond; het gaf vooral aan de typhuskranken de verloren kracht om te denken en te spreken weder en versterkte de onderbu'ksorganen. Maj. WittgeSamariterstift. Craschnitz bij Militsch: Hel Malz- Extract-Gezondheidsbier heeft op menigvuldige wijzen heilzaam en versterkend gewerkt, waar andere versterkingsmiddelen ver geefs aangewend waren. Graf. v. d. Recke Yolmerslein. K. Hauptspital, Bologna Het HofFsche Malz-Exfract-Gezond- heidsbier, een den zieken, wegens zijnen aangenamen smaak welkomen drank, verdient wegens zijne voedzaamheid als een gewigtig geneesmiddel de grootste opmerking. Dr. F. Varadini, Dr. Belletti. K. K. Invalidenhaus. Weeneu: Den zieken Invaliden wordt het HofFscue Malz-Extract-Gezondheiclsbier als genees- en voedingsai. !del, naar het voorschrift van ben eersten geneesheer toegediend. Franz, Obrist. Miütair- Truppen-Spital. ProssnitzAanwending van het Hoffsche Malz-Extract met het beste gevolg en aanbeveling van hetzelve na zware uitputtende ziek'en, waar herstel van krachten, voe ding en versterking noodig is. Czasch, Ob.-L. Dr. F. Elbogen, Regimentsartz. Nevens het Malz-Extract Gezondheidsbier is de HotFsche Mulz-Gezondheids Chocolade van de hoogste 'oeteekenis voor den gezondheidstoestand. De he Medicinal rath Dr. Johannes Muller, cuiiier, die, even als talrijke andere artsen, haar be proeft heeft, zegtde zelfstandigheden, welke zich daarin be vinden zijn lot het bevorderen der gezondheid allergelukkigst gekozen, daar deze chocolade met rasse schreden de versterking bevordertvele artsen verzekeren hetzelfde resultaat gevonden te hebben. De beroemde generaal Turr heeft persoonlijk daarop eene bestelling gedaan, omdat zij niet alleen buitenge woon weldadig werkt, maar bovendien een extjuisen smaak heeft en ook daarin de italiaansche en fransche chocoiaad- soorten nog overtreft. Ora dezelfde reden het de heer pre sident von Bahr, in Launingken bij Dornbrow ken, een hoe veelheid daarvan komen. De muziekmeester de lieer P. Köbme schrijft uit Potsdam Wanneer ik kolnj dronk voelde ik eene hevige opwerking, uw Malz-Extract en uwe Chocolade, twee kostelijke dranken, bewezen mij zeer goede diensten. Voor diegeiien, welke geen koffij mogen drinken, is die Chocolade eene zegenrijke weldaad, etc. Het Centraal-Dépot van de wereldberoemde Joh ANN HoFF'sche Malz-Preparaten, ais Malz-Extract (Gezondheulsbier) Malz- Chocolade Malz- 'hocolade-Poeder, (hoofdzakelijk /oor kleine kinderen tot vervanging der Moedermelk) Malz-Bonbons en Malz-Suiker, (bij borstaandoeniugen, hc st, enz. bijzonder aan te bevelen), is gevestigd te Amsterdam, O. Z. Voorburgwal, J 342. Door de gedurige aardschokken op Cephalonie zijn reeds 300 personen gedood cf gekwetst. De rijksdag van den noord-duitschen bond is teg.n 24 febr bijeengeroepen. De opgewondenheid der Grieken tegen Turkije dreigt tot uitbarsting te komen In Frankrijk beweren sommigen dat de christenen in Turkije den baa> spelen. In Overijssel weigeren de boeren vrij algemeen de voor Diet aangebodene middelen tegen de vee ziekte zelts te beproeven. Polen zal voortaan als eene gewone rus- sische provincie bestuurd worden door een gouverneur-generaal Tien zuidelijke staten der unie zijn iu staat vau beleg verklaard Men be gint een kruistogt tegen de patentwet. Er is nog een nieuw naald geweer uitg-vonden, namelijk bet geweer Romiugton. In Spanje is uitzigt op een gedwongen leening. Te Birmingham is door eene ver gadering van ruim 5000 werklieden de reformvoordragt der regering in scherpe bewoordingen afgekeurd. In het bisdom Napels zijn 300 pries ters door dan aart;biss hop geïnterdiceerd. Dagelijk- komen .e Parijs 15 a 18,000 personen de werkzaamheden aan het tentoonstellingsgebouw bezigtigen. De brazlliaansche kanon neerboot en hebben het kamp der Paraguayanen geboinbardtLrd. Het aantal landverhuizers, dat iu de laatste 15 jaren over Bremen en Hamburg naar Amerika is vertrokken bedraagt ongeveer een niillioeu personen. Als middel tegen Let duel wordt aangeprezen bet onder curatele stellen der liefhebbers Het amerikaansch gezantschap te Rome wordt opgeheven De kosten vau het. tentóon-telliugsgebouvv worden geraamd op nagenoeg 11 milPaen fr. De laatste fran.-che troepen moeten 15 febr. Mexico reeds vennen heb ben. ln Zevenbergen is weinig sympathie voor de hongaarsche victorie. In de week v: u 2 tot lebr. is in Engeland aangeta>t éen rund. Van bet begin der ziekte werden aangetast 253,861 runderen en afge maakt 52,641 stuks gezond vee. Pc cholera is vrij hevig uitgebroken op het eiland Jersey, Het tijdverschil tusschen Londen en Newr-York

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2