Zondag, 24 Februari]. 51®. 1867. öuttcnliinö. eten. Overzigt. >/8 v» t jgging. ik mij meer- werking der -Bonbons jeschheid da- de opvallend aalische ont- :horheid, als- 1 s/8 berokkend, en toch GOUDSCHE COURANT. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. >gste era. 7i« 29’/8 527. 57 7, Vs Vs Vs Vs 77,3/is 767u 16’-S/16 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco p. post/2,25 Adverténtien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 185’/, *6’715 9 February. Gebleven koers. 5571S 7s Vs V« ‘Vis 7. Vs ïmawT De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. iger en M. van 1 van Os. .drianus, ouders itin en M. de lip. iudolf, lm. L. Warendorf i Spingelen, 79 Liet genoeg )ons aan mij •oedige gene- len verschaf- ,en, als deze !U, dat lijders den opmerk- voudig mid- egnemen. ikl. keizerl. r-Zanger, ’sche Borst- pakjes met steeds voor- Lpotheker J. Slaauws ...at; ?F. bij G. F. OU DA, met hoeveelheid a contant. VER a 46% a *7710 °/o soort (Mout- B* cents; inl. per kan 68 sterkte naar Eindelijk is de discussie over de begrooting begonnen, ein delijk wordt het v wij gen verbroken en verheffen onze verguisde vertegenwoordigers hunne stem tegen den smaad en den laster te lang verdragen. Vrede is liefelijk, maar het was ongerijmd te willen, dat edele en vrijzinnige mannen zwijgend zoo veel versmading zouden dulden. Die Mijer beeft bet land veel leed was het niet moeijeiijk zijne oogmerken te GOUDA, 23 February. Het gewijzigde ministerie Ricasoli zal de aangevangen taak voortzetten indien het volk zijne pogingen bij de verkiezingen wil bevorderen. Daartoe beeft Ricasoli eene cir culaire uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat de ontbonden kamer de elementen niet bezat om te komen tot eene consti tutionele oplossingmen hoopt nu eene nationale meerderheid te vormen, die krachtig aaneen gesloten, in staat zal zijn het gouvernement genoegzaam te steunen. Italië is, zegt hij, de onvruchtbare discussien, tegen zwakke gouvernementen, moede, daaruit persoonsverwisselingen, ministeriele wijzigingen en ad ministratieve verwarring. Hij hoopt verbetering van een nieuw parlement, van bezuiniging en vafc de reorganisatie van het belastingstelsel. Ook de vrijheid der kerk behoeft regeling en hij wil daartoe komen door eene nieuwe breede toepassing van bet beginsel der vrijheid. Wij hopen het beste voor Italië, maar wy durven niet vertrouwen dat de goede uitkomst nog zoo naby is. De zelfstandigheid van Italië eüchte reeds groote offers van het volk, maar het kostbaar pand der vrijheid is de grootste waard, en Italië gaat eene schoone toekomst te gemout. Voor het noord-duitsche parlement moeten nog een vijftigtal herkiezingen plaats grijpen. De aanvankelijke uitkomst voldoet zeer aan de verwachtingen van het pruisiscbe ministerie, omdat het beginsel der inlijvltfg ï'tëlHg“tfi^"de:±eu7en zegeviert, hoe wel men niet meenen moet dat diezelfde meerderheid instemt met de reactionaire politiek van von Bismarck. De Duitschers zijn nog in het tijdperk van de ontwikkeling van het consti- tutioaalismezij hebben genoeg voorstudiën gemaakt, maar de praktijk is nog in de kindschheid. Indien zij slechts tijd heb ben voor de noodige proefnemingen, zullen zij het ver brengen. In Oostenrijk schijnt nog eens een beter dag aan te breken. Het hougaarsche conflict spoedt ten eindede trotsche Magyaren verkrijgen bet loon hunner volharding; nu is de beurt aan Bohemen om hetzelfde te verkrijgen. De worsteling tegen het duitsche element dreigt nog hevig te zullen worden, maar Oostenrijk, zal het ooit zijne plaats hernemen, kan dat slechts als bondgenootschappelijke staat, onder het overwigt der mag- tige slavenstammen. Zoo zal het grooten invloed kunnen uit oefenen op de eindelijke afdoening van den turkschen inboedel. Want de zieke man leeft wel lang door de teedere bezorgdheid der westersche magten, maar nu Rusland mede gaat, moet men alles duchten. Het woelige Griekenland doet ondeugende din gen en dreigt een conflict uit te lokken, dat van onbereken bare gevolgen zou zijn. De romeinsche zaak is zoo stil en kalm, dat sommigen storm voorspellen. Het prachtige mexicaansche keizerrijk, de parel aan de kroon van Napoleon, telt zijne dagen. Keizerin Char lotte is wel hersteld, maar zij kan gerust haar man aan deze zijde van den oceaan afwachtenhij zal niet lang meer toeven. De fransche beschermers hebben de stad Mexico verlaten en de republikeinen zullen hunne plaats innemen. Mexico dankt zijn behoud aan de vereenigde staten, die geen keizers en koningen in hunne nabuurschap dulden en die daarbij genoeg profiteren, als zij bevrijd blijven van de nood zakelijkheid om hunne beste krachten te verspillen aan een nutteloos staand leger, en nu gerust de hevigste twisten laten uitrazen, zonder bekommering voor een militairen coup d’état, die de vrije burgers in geketende slaven herschept. 86’715 141 doorzien; men had niet noodig te wachten op de bewijzen der misleiding, die nu te laat openbaar worden. Het ministerie ver' t eene goede les, en mag voorzigtiger en bedachtzamer Londen, 20 February. Men berigt uit New-York van gisteren; Het huis van volksvertegenwoordigers heeft de bill verworpen, die door den senaat was aangenomen, om het ont werp van wet te vervangen tot toepassing van het standregt in de zuidelijke staten. Juarez rukt op naar Mexico. Keizer Maxim ili aan ver dedigt de stad met een leger van 30,000 man. Er wordt vermeld dat de republikeinen overal overwinnaars zijn. Lord Naas heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat hij heden een bill zal indienen, om de schorsing v„n de Habeas Corpus Act in Ierland niet een kort tijdvak te verlengen. 21 February. De begroeting voor oorlog voor 1867 1868 werd gisteren openbaar gemaakt. Zij bedraagt in hoofd som 14.752,200. dat is 412,200 meer dan in het afge- loopen jaar. De sterkte van het leger bedraagt 13JL]man, waarvan zich 65,292 in Indie bevinden. Eergisteren avond werd te Manchester eene jgroote-«eetin’g^\ ha. at en. Het is nu vooral geen tijd om te twisten onze toekomst is donker, een zware ramp in ons midden, onzekerheid rondom ons. Het geschil met Belgie is eene onbegrijpelijke dwaasheid van beide zijden. Onze natuurlijke bondgenoot, waarmede wij één belang hebben, hoe kan die op het cugeschikste «ogenblik vreemden mengen in onze zaken. Al het mogelijke moet be proefd worden om een einde te maken aan dezen onnatuurlyken strijd. Het zal, na het eerste verzuim en de opvolgende halve en half uitgevoerde maatregelen oneindig moeilijker vallen den binnenlandschen vijand te vernietigen. De omvang der be smetting en de hevigheid schijnen te groot om te vertrouwen op de scherpste maai regelen, die bij den verklaarden onwil van zoo vele belanghebbenden nimmer doel zullen treffen. Domheid en bijgeloof hebben ons gebragt tot een bijna onoplosbaar di lemma, en ons zal niet overschieten dan even als de koeijen zwijgend te berusten. Het bijgeloof der boeren komt ons duur te staan, maar de dwaasheid der burgers zal niet goedkooper zijn. Wij zien die dwaasheid in de krijgshaftige aperij. Wij moeten een leger heb ben, eene marine niet berekend naar onze krachten, maar a l’instar der groote mogendheden met naaldgeweren, nieuwe kanonnen, pantsers en al de weelde meer, die de magtigste staten te gronde rigten. Onze vertegenwoordigers zullen een budget aan nemen, dat in zijne gevolgen onze welvaart ondermijnt. Zijn dan de Nederlanders zoo krijgshaftig of waren zij bet ooit. Onze wezenilijke heldendaden zijn verrig; door ongeoefende, wanho pige burgers door een dwingeland tot verzet gedwongen en in heilige geestdrift ontvlamd. Overigens waren en zijn wij geene krijgs- nu.ar kooplieden, die spoedig alles, ja zelfs onze solda ten kochten. Zou het gezond verstand zoo ver geweken zijn uit ons midden, dat wij eenig vertrouwen stelden op den kikker, die zich opblaast tot een os. Als wij leven moeten door onze krijgshaftigheid, dan zijn wij reeds meer dan een eeuw dood. Willen wij onzen grond verdedigen ook tegen overmagt dan behoeven wij wilskracht en geestdrift. De voorraad daarvan is niet groot bij zachtaardige kooplieden of overbeschaafde aanzienlijken, de boeren zijn tegen het afmaken en zeker ook als het hun zeiven geldt. De maat der nederlandsche geest drift is gegeven in den ijver voor de hoog opgevijzelde weer baarheid. Wij schrikken terug bij de gedachte aan het ge vaar, dat ons land bedreigt, maar wij berusten in de verwachting dat de naijverige heerschzucht ons zal laten leven tot de dag der verlossing aanbreekt voor Europa.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1