Uinncnlanö. Gemengde Berigten. Marktberigten. Burgerlijke Stand. gehopden ..door de National Reform Union, welke door afge vaardigden van 126 steden werd bijgewoond. De door de regering voorgestelde maatregelen gaven aanleiding tot zeer opgewonden redevoeringen, waarin die voorstellen werden be streden. Men besloot een fonds te stichten van 50,000 om de reform-bew eging te bevorderen, en als bewijs dat het velen ernst was, werd bij hot sluiten der meeting medegedeeld, dat reeds voor 11,000 geteekeml was. In andere steden zal deze Union gelijke meetings organiseren. Parijs, "20 Feb. liet manifest, dat 77 leden van de linkerzijde der thans ontbonden kamer van afgevaardigden in Italië hebben openbaar gemaakt, om hun gedrag ten aanzien van de motie-.Maneini te regtvaardigen is thans bekend. Zij komen in dit manifest nadrukkelijk op tegen de voordragt tot vrijmaking der kerk en verklaren, dat zij <ie veiligheid van i den staat met in de waagschaal willen gesteld zien door een overwigt te geven aan het episcopaat. In de provinciën heeft de out binding der kamer van af gevaardigden even veel verrassing te weeg gebragt als in de hoofdstad, lit de thans ingekomen berig ei; schijnt te blij ken, dat men daar in het algemeen mei die ontbinding is ingenomen vooreerst, omdat bet land het herhaaldelijk ver wisselen van ministerie moede was; ten tweede, omdat het zijn vertrouwen in de kamer verloren had en, ten derde, omdat men de gisting van een verkiezingsstnjd nog minder gevaarlijk j acht dan de telken» terugkeereude verwarring in de administratie. Volgens berigt uit Mexico is aldaar een groote raad gehouden. De maarschalk Bazaine woonde dien bij; naar men zegt, sprak hij ter gunste van het herstel der republiek. Men weet niet of er een besluit genomen is; maar men meldt dat overal, en zelfs te Mexico, door de keizerlijken gedwongen belastingen geheven worden. In de France wordt de hoofdinhoud van het thans bij den raad van state aanhangige nieuwe drukpers-ontwerp me degedeeld. Lui.leus die opgave zijn tie ge vangen isstraffen we gens drukpers-over:retiingeu uour geidsi riffen vervangenalleeu voor misdaden, door de drukper» gepleegd, is de gevangenisstraf behouden gebleken. Eene veroortleeling van de laatstgenoemde soort sluit van zelve de opheffing van het dagblad in, terwijl twee veroordeelingeii wegens (ïrukpers-overiretiingeu den regter de bevoegdheid geven, om de schorsing uit te spreken, en meer veroordeel in gen de algemeene opheffing van het blad na zich kunnen slepen. Het we'soul werp bepaalt verder dat, in dien de schrijvers van geïncrimineerde artikelen afgevaardigden zijn, zij hunne constilu'ionele onschendbaarheid verliezen en zonder verlof der kamer vervolgbaar zijn. Voorts hebben ver oordeelingen wegens drukpers-overtreding bet verlies voor vijf jaren van het stemregt ten gevolge. De France toont zich mei de voordragt, waarvan zij de hoofdtrekken mededeelt, niet zeer ingenomen. Indien aan de regtbankeu de bevoegdheid wordt gegeven, om de dagbladen, ten gevolge van veroordee- lingen wegens eenvoudige drukpersdelicten, te schorsen en op te heffen, dan is het blad van oordeel, dat men in plaats van gewonnen verloren zou hebben. De Debats en de Siècle maar vooral laatstgenoemde, zijn door de mededeeling van de France, die ij voor juist ingelicht houden, geheel uit het veld geslagen; ofschoon de afkeuring, welke het half-officielc orgaan zelf uitspreekt, hen eenigermate troost. Dat de ge vangenisstraffen door geldstraffen vervangen zijn, vinden de Débats zeer goed, maar de schorsing en opheffing der bladen wegens eenvoudige delicten, en de ontneming der burgerschaps- regten gedureude vijf jaren oordeeien zij buitensporig hard. Behalve tegen deze zelfde bepalingen, aeeft de Siècle ook be zwaar tegen het bedrag der boeten (die, volgens de Libert van 4000 tot 40,000 fr. zullen bedragen;. Dat cijfer, gevoegd bii dat van den borgtogt (S0,000 fr.) zal, meent de Siècle, de fransche democratische drukpers tot hel uitsluitend monopolie van groote financiële maatschappijen maken. 21 Febr. Er is aan de beurs een telegram van generaal Castelnau aangeplakt, dat den 14 februarij van Vera Cruz verzonden is. Daarin wordt bevestigd dat de fransche troepen de hoofdstad Mexico den 5 dezer ontruimd hebben. Zij ont vingen bij deze gelegenheid talrijke blijken van sympathie. De terugtogt vond in de beste orde plaat. Geen enkel ge weerschot werd gelost. Keizer Maximilii.au is in d hoofdstad gebleven, die rustig was. De Rhone heeft de belgische troe pen, die in Mexico waren, en hei Siste fransche regiment aan boord genomen. Te era Cruz lagen nog 18 schepen gereed om de Franschen aan boord te nemen. Brussel, 20 Lebr. De Indépendance deelt eene circulaire van den heer von Beust mede, waarin gezegd wordt dat hii er een b.jzonder gewigt aan hecht, dat tie vrede in Turkiji gehandhaafd blijft. Hij heeft de Porte dan raad gegeven om de vestingen in Servie te ontruimen, en houdt zich overtuigd dat Frankrijk en Engeland dien raad deeleu. Oostenrijk, zegt de circulaire verder, doet geen enkelen stap met betrekking tot de aangelegenheden op Candia, en meent dat Candia door zijne geographische ligging buiten het terrein ligt, waarop zich de europesche geschillen bewegen. Oostenrijk beeft aan Frankrijk het voorstel gedaan, om het tractaat van 1856 te herzien en meent dat het onvermijdelijk is om met Rusland te onderhandelen en dat de beperkende bepalingen, dien s aat in 1856 opgelegd, zouden moeten worden vernietigd. Berlijn, 20 Febr. Volgens de Provincial Correspondenz overtreft het resultaat der verkiezingen de hoop die de rege ring heeft gekoesterd. Zij toch heeft in de oude provinciën eene meerderheid van bijna 2/3 bekomen. Prins Frederik Karei heeft, naar luid van het blad, het mandaat van afgevaardigde aangenomen. De verkiezing van den heer Rothschild te Frank fort is een bewijs van de vijandige gezindheid der bevolking aldaar. De koning heeft daarentegen van zijn kant aan de deputatie de verzekering gegeven, dat hij den toestand dier stad nogmaals in overweging zou nemen en dat haar geen zwaarder lasten zouden worden opgelegd, dan zij, zonder het welzijn der bevolking te benadeelen, kan dragen. Florence, 20 Febr. De Nazione verzekert, dat de in werking treding der grondbelasting bij koninklijk besluit zal worden uitgesteld. Het parlement zal beslissen, of de wet betreffende die belasting moet worden gehandhaafd of opgehe ven. De minister van financien heeft besloten zich bezig te houden met de invoering van verbeteringen in de belasting op roerende goederen, ten einde daaruit alle vexatien te doen verdwijnen. Petersburg, 21 Febr. Het Journal de St. Pétersbourg, sprekende van de paragraaf in de fransche troonrede, die over de oostersche kwestie handelt, constateert dat Frankrijk thans ook de vredelievende gezindheid van Rusland erkent. Het blad voegt er bij, dat Rusland steeds dezelfde geweest is, in zooverre het naar eene vreedzame, vrijzinnige ontwikkeling van de christelijke bevolking heeft gestreefd en schokkende gebeurtenissen heeft trachten te voorkomen; doch de europesche mogendheden sloten zich bij Ruslands inzigten of in het geheel niet, óf slechts in theorie aan. De fransche troonrede getuigt nu eerst van eene veraudering in de napoleontische politiek. Het blad doet verder met voldoening uitkomen, dat Frankrijk zich thans op een weg bevindt, die regt geeft tot de hoop dat de rampen in het oosten haar einde naderen. GOUDA, 23 Februarij. Gisteren morgen ten elf ure ontdekte men een begin V3n br.md in de droogkatner van den kleederbleeker Brem, die zich nog al hevig liet aanzien, doch door de spoedig aange- bragte halp van eenige personen en eene draagbare spuit uit de stearine kaarsenfabriek Gouda was men den brand spoedig meester. De tweede kamer der staten-generaal heeft donderdag ochtend te elf ure tene zitting gehouden. Gedurende een ge deelte der zitting lot aan de pauze is ue kamer vergaderd ge weest in comité-generaal. Voor de pauze heeft de hr. Fransen van de Puite tot den minister van koloniën eenige vragen ge- rigt nopens het verschil der gelduitzending naar lndie op 2 aug. jl., door het gouvernement zelf geraamd of 14,856,000, en later opgevoerd tot 20,600,000. De minister heeft de inlichting toegezegd. Na de pauze is een begin gemaakt met de algemeene be raadslagingen over de staatsbegrooting. Daarbij is het woord gevoerd door de heeren van Limburg Brouwer en Keuchenius. Eerstgenoemd lid wenschte van deze ongezochte gelegenheid gebruik te maken om over de staatkunde der regering te spre ken, en beloofde dit te zullen doen, zonder al te veel het ver- ledene aan te roeren. Hij kwam tol de conclusie, dat alhoewel de ontbinding der kamer in den zomer des vorigen jaars eene onberispelijke constitutionele daad geweest was, de regering niettemin in haar rapport aan den koning de grondwet ge schonden, de regten des volk9 miskend en daarenboven door het gebruik, hetwelk zij van 's konings proclamatie gemaakt had, aan de onschendbaarheid des konings te kort had gedaan. Om die redenen, zeide de spreker, kon hij aan het tegenwoor dige ministerie zijn vertrouwen niet schenken. Daarna trad de heer Keuchenius in eene uitvoerige beschou wing over de bekende naar hem genoemde motie, welke be schouwing de strekking had hem zei ven en zijne acht-en-dertig medestanders, gelijk hij zich uitdrukte, „vrij te pleiten van Mij er- en Majesteits-schennis." De rede van den heer Keuche nius bestond voor een groot gedeelte uit een historischen te rugblik op eene episode der parlementaire geschiedenis van Engeland in 1783, toen het den minister Pitt niet gelukt was het toenmalige koloniale vraagstuk tot oplossing te brengen, het parlement ontbonden werd, 160 leden dier vergadering niet werden herkozen, en Edmund Burke het goed regt der ont bonden kamer verdedigde door het uiten van den wensch, dat koning George III aan de gunst van dezen of genen minister niet meer waarde hechten zou dan aan het karakter en het aanzien van het huis der gemeenten. Volgens den heer Keu chenius hebben de leydsche hoogleeraren Vissering en Buys, in hunnen strijd tegen de daden van het ministerie Heemskerk van Zuylen, het goed regt van het nederlatulsche parlement buiten de kamer op dezelfde uitmuntende wijze verdedigd, als dit ten aan/ien van het engelsche huis der gemeenten in der tijd door Burke in die vergadering gedaan is. Gister zijn in de tweede kamer de algemeene beraadsla gingen voortgezet en hebben negen leden het woord gevoerd. De heer Heydeuryck, afwezig geweest bij de stemming over de motie-Keuchenius, zou die laten rusten, ofschoon hij het regt der kamer erkende en besprak practische belangen. De heeren de Casembroot en J. K. van Goltstein verdedigden de handel wijze der regering ten aanzien der motie. De heer Bichon van IJsselmonde liet zich niet uit over dit punt, maar wenschte mededeelingen over de zaak van het lager onderwijs. De hr. Reinders trad in eenige financiële beschouwingen, keurde de vermeiiging der koloniale fondsen met die van het moeuerland af en wenschte dat men den weg zou betreden, die tot onaf hankelijkheid van de iudische baten kon leiden. De vier overige sprekers spraken allen tegen het tegenwoor dige ministerie. De heer van Delden dacht zeer ongunstig over het rapport van 27 sept. en verklaarde daarvoor geene verontschuldiging te kunnen vinden, dan dat het in een toestand van groote verbolgenheid gesteld was. De hr. Moens voorspelde aan het ministerie een korten levensduur. De heer Eek zou tegen de begrooting stemmen, niet om de budgetten maar omdat hij geen vertrouwen stellen kon in eene regering, welke den koning niet hoogachtte, op geene meerderheid rekenen kon en aan de mo raliteit der natie groote schade had toegebragt. De uitvoerigste bestrijding vond de gedragslijn der regering bij den heer Godefroi, door wien het debat geopend was. Hij ontzeide aan de ministers niet elk soort van vertrouwenook kondigde hij niet aan zijne verwerping der begrooting, doch indien hij het rapport van 27 sept. naging, indien hij bedacht aan welke valsche beschuldigingen zij bloot gestaan hadden, die voor de motie hadden gestemd, dan was het hem niet mo gelijk in het bedoelde rapport iets anders ie zien dan een proces de tendance. De door de ministers opgeworpen staats- regtelijke vraag toch was geene vraag hunne zienswijze werd genoegzaam algemeen veroordeeld. Heden voortzetting. Het Handelsblad zegt De ministeriele pers vordert van de vertegenwoordiging, dat zij de plannen der regering, betrekkelijk de verdediging des lands aanneme, onverschillig of zij al dan niet de overtuiging heeft, dat die plannen goed zijn en dat de aanzienlijke sommen gelds, daarvoor aangevraagd, nuttig zullen worden besteed. Het ongepaste en dwaze van zulk een eisch moet ieder in het oog springen. Is het aan de regering voorsteilen te doen, de vertegenwoordiging is verpligt die voorstellen ernstig en naauw- gezet te onderzoeken en te toetsen aan het algemean belang. Acht zij ze onvoldoende, strijdig met het belang van den staat of onderhevig aan bezwaren, welke hunne goedkeuring beletten, dan is zij verpligt ze te verwerpen. Dat eischt haar pügt en zij zou hare eigen roeping en het algemeen belang miskennen, indien zij anders handelde. Juist waar het een zoo gewigtig belang geldt als de verdediging des lands en waar zoo vele millioenen geëischt worden, m..g de vertegenwoordiging minder dan ooit eene ligtvaardige beslissing nemen. Het beweren der ministeriele pers, dat zij, die zich niet on voorwaardelijk bij de plannen der regering neerleggen, onver schillig zijn omtrent 's lands verdediging en het vaderland willen prijs geven, is eene insinuatie, die alleen bewijst hoe die pers bij de beoordeeliug van alle zaken zich uitsluitend laat beheerschen door staatkundigen hartstogt. Wanneer men ziet hoe de conservatieven zelfs van de zaak vau 's lands ver dediging eene partijkwestie trachten te maken, dan moet men zich onwillekeurig afvragen of zij zich wel een begrip ge vormd hebben van den erust en het gewigt dezer zaak? Aan de plannen der ministers van oorlog en marine is de staatkuude geheel vreemd geenerlei politiek beginsel is daaraan verbonden en indien de conservatieven die plannen alleen goedkeuren, omdat de genoemde ministers zitting hebben in eeu conserva tief ministerie, handelen zij tegenover het land onverantwoordelijk. Voor ons is in deze zaak ook het oordeel van deskundigen van grootere waarde dan het voor de ministeriele pers schijnt te zijn en juist het verschil van meening, dat tu^schen des kundigen bestaat, moet het, naar onze wijze van zien, raadzaam maken, dat de veriegenwoordiging rijpelijk overwege wat haar te doen staat ten aanzien van planuen, die niet voor één jaar, maar voor eene reeks van jaren binden en waarmede schatten gemoeid zijn. De ministeriele pers wil in dat verschil van meening eene reden doen zien, om zich neer te leggen hij de inzigten der regering en toe te staan wat zij vraagt. Zij gaat zelfs zoo ver, dat zij reeds vooraf aan iederen vertegenwoordi ger, die dat niet doet, vaderlandsliefde ontzegt! De Arnh. Courant bevat het volgende: In de laatste gouverneraents-berigten uit er s oost-indische bezittingen werd als ter loops medegedeeld, Jat de besmette lijke ziekte, welke zulke verwoestingen onder onzen veestapel aanrigt, zich ook in lndie begint te openbaren. Uit particu liere mededeelingen vernamen wij, dat de ziekte aldaar een zeer hevig karakier vertoont. In de omstreken van Padang, op Sumatra's westkust, zijn duizende karbouwen daaraan be zweken. Wranneer men nu bedenkt, dat de karbouw zeker het nuttigste en belangrijkste dier voor de inlanders is, vooral op die eilanden, waar rijst in bewaterde velden wordt ver bouwd; dat de inlanders aan den karbouw de voorkeur geven boven runderen en paarden, omdat hij op vochtige en moe rassige gronden zich het liefst beweegt en hij in tallooze behoeften voor de inlandsche bevolking voorziet, dan zal men begrijpen wat het zegt, wanneer de berigten spreken van dui zende karbouwen, die reeds als offer der ziekte bezweken zijn, en welk eene verwoesting zij kan aan rieten, wanneer men be denkt, dat op Java alleen anderhalf millioen karbouwen ge vonden worden. ïn Japnn is een nieuwe taikoeu gekozen Te Konstantinopel zijn vijftig magazijnen met bouwmaterialen afgebrand. De veeziekte ie uitgebroken op het Kamper-eiland. Men zal in het nieuwe parlement voorstellen deu titel van keizer te geven aan den koning van Pruisen. Prins Bernhard van Solnis is omgekomen in een duel met den baron von Wedell. Het door Turkije bestelde groote paD'serschip is *e Londen gekocht en afgetimmerd voor Pruisen. Het voormalige ame- iikaansche kaperschip Suuiter is bij Doggersöar.k vergaan. Op St. Thomas verbetert de gezondheidstoestand, uiaar zij hebbeo nog cbcJ gele koorts en pokken. De rust in Honduras wordt voortdurend be dreigd door de indianen. In Pruisen moeten de veewagens van den spoortrein telkens na gebruik gedesinfecteerd worden. De oostenrijk— sche aartshertog Stephanus is te Mentone overleden. Men wil te Konstantinopel belangrijke hervormingen invoeren Op Cephalonia zijn ruim vijftig duizend personen zonder huisvesting en voedsel. Te Ilaasilt zijn reeds 1350 runderen afgemaakt, de vergoeding van rijkswege bedraagt 830,000 fr. De prinses van Wallis is woensdag bevallen van eene dochter. De amerikaan Peabodjr heelt nu weder vrjf millioen gulden geschonken voor de opvoeding der jeugd ïu de zuidelijke staten der unie. De veeziekte is woensdag op nieuw uitgebroken te Geer vliet. Eenige ligte adviesjagten zullen voor Pruisen besteld worden in .Noord-Arnerika. lu Twenthe begint men in te zien, dat het nood zakelijk is de werkuren iu de katoenfabrieken te verminderen. Het fransch tooneel kost aan de gemeente 's Gravenhage thans f 41,300 in het jaar. Ook in Limburg te Laar onder de gemeeDte Weert is de veeziekte uitgebroken. Engeland en Pruisen spreken borg voor het bestaan van Belgie. De Candioten willen een ouafhankelijk vorsten dom uitmaken inet een engelscheu prins. Het engelsche parlement heeft toegestaan 600,000 gulden ter dekking der kosten voor de wereld tentoonstelling. Te Brussel is op den zolder eener kerk eene uitmun tende schilderij ontdekt van Rubens, wier waarde geschat wordt op 50,000 fr. Te Apeldoorn is de veeziekte uitgebroken en weder in Friesland te Kooten (Achtkarspelen). De saksische kamer vau afgevaar digden heeft zich bijna eenstemmig verklaard voor de afschaffing der doodstraf. De groote woestijn van 8ahara zal langzamerhand in een grooten tuin herschapen worden Dagelijks vertoouen zich nieuwe oasen ten gevolge van het boren eener menigte artesische putten. De keizer van Frankrijk heeft 25 paarden ten geschenke gezonden aan den nieuwen taikoen van Japan. Gouda, 21 Feb. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 450. Roode Kleefsche 445. Zecuwsche per mud nieuwe 11 a 12.70; dito oude 12 a 13.70. Rogge 7.75 a 8.40. Gerst winter 7.25 a 8.10; dito zomer 5.80 a 7. Haver 2.90 a 5.10. Boekweit Fransche per 2100 kilo 210. Noordbrabantsche 220 a 225. Bruine boonen 12 a ƒ16.Groene erwten 10 a 12. De aanvoer van schapen biijft gering en de handel luste loos dit laatste was mede het geval met magere varkens en biggen, terwijl men voor vette varkens, 100 ned. wegende, niet meer kon bedingen dan 16 c. per 5 ons. Boter 1.a 1.20 per ned. pond. Geboren 19 Febr Pieternella Cornelia, onders H van Willigen en G. Sonsbeek. Petronella Trijntje, ouders J. Boot en W. C. de Brnijn. Keeltje, ouders A. Yerblaauw en N. van Vliet. Adrianus, ouders A. Schoonderwoerd en M Wurtz. Jannetje, onders H Breed veld--en E. C. Muihof. 20. Dirk, ouders P. van Hens'oergen en W. Rond. Overleden; 19 Februarij. J van der Loos, 76 j. 20. A. van Eijk, 20 in. 21. A. Cattel, 8 d. A. W. Walther, 8 m. 32. A. Boot, 5 m. Gehuwd: 20 Februarij A C. A ret en M. Bos. C. Stubenrooch en A. J. Klop. 2i. C. J. C. Prince en O J. D. de Jong.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2